پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۹ فروردین ۱۳۹۹
به تنهایی مقابل وکیل میلیاردی ایرالکو ایستاده ایم
اجتماعی

میرزایی، مدیر کل محیط زیست استان مرکزی در نشست با اعضای سمن ها:

به تنهایی مقابل وکیل میلیاردی ایرالکو ایستاده ایم

Virtual editor
3 بهمن 1398
بازدید: 124
نظرات: 0

● سه رای قطعی در خصوص پرونده ایرالکو گرفته ایم
● هیچ دستگاهی حتی یک خط مستند هم در خصوص ایرالکو به بنده نداد که در دادگاه ببرم
● ایرالکو تقاضا دارد که با آن ها بر سر میز مذاکره بنشینیم ولی هرگز این کار را انجام نمی دهیم
● رویکرد آلومینیوم در حال حاضر به جای وکیل به سمت جذب مشاور زیست محیطی رفته است
● به هیچ وجه مجوز توسعه نیروگاه را صادر نخواهیم کرد
● با طرح توسعه پتروشیمی مخالفیم

 

گروه اقتصادی، زهره صادقی:

مدیرکل محیط زیست استان مرکزی در نشست با اعضای سمن های استان که با حضور خانم مهدی آقایی، مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی و مسئولیت اجتماعی سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر عوامل آلاینده ی زیست محیطی و راهکارهای کاهش آن برگزار شد با بیان این مطلب که به هیچ وجه مجوز توسعه نیروگاه را صادر نخواهیم کرد گفت:به منظور جلوگیری از افزایش آلودگی هوای اراک ، نیروگاه به هیچ عنوان بحث توسعه نخواهد داشت.
میرزایی افزود: دستور قضایی گرفته ایم و هماهنگی هایی انجام شده که به سمت پلمپ شیرهای مازوت نیروگاه برویم البته اتفاق نیفتاده و باید این اقدام عملیاتی شود تا اعتماد شهروندان جلب شود.
وی تاکید کرد: شخص استاندار نیز با این اقدام موافق است و بنده قول می دهم پلمپ شیرهای مازوت نیروگاه را به زودی انجام دهم.
وی اظهار داشت: در خصوص اقداماتی که شرکت املاح معدنی در زمینه ایجاد بستر زیست محیطی در حوزه تالاب میقان در راستای اجرای طرح توسعه، متقبل شده است نیز مخالفت های زیست محیطی صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: حتی رئیس سازمان محیط زیست کشور نیز با نامه مکتوب با طرح توسعه شرکت املاح معدنی نیز مخالفت کرده است.
میرزایی بیان داشت:هیچ طرح گردشگری در حوزه تالاب میقان انجام نشده است؛ و اینکه شرکت املاح در مقطعی از زمان گفته این کار را انجام دهد هیچ مصوبه ای در این زمینه نداشته و نخواهد داشت. حتی جاده ای که وسط تالاب توسط املاح ایجاد شده رسمیت ندارد و قرار بوده خیابان ساحلی بشود و باید جمع آوری شود.
مدیرکل محیط زیست استان گفت: حتی روند برگرداندن پسماندها در شرکت املاح به صورتی که تاکنون انجام می شده است هم متوقف شده است و قطعا اصلاح می گردد.
وی با انتقاد از عملکرد سازمان صمت استان در خصوص کم توجهی و عدم نظارت بر نحوه فعالیت شرکت املاح گفت: اگرچه وزارت صمت مجوز فعالیت به این واحد معدنی داده است اما محیط زیست از روند و میزان برداشت این کارخانه از تالاب رضایت ندارد؛ چرا که سازمان صمت هیچ یوزِرپَسووردی به محیط زیست نداده و ندارد که این واحد، آیا در شبانه روز ۶۰۰ هزار تن برداشت دارد یا یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن؛ و ما نسبت به این موضوع شکایت داریم.
وی تصریح کرد: وظیفه سازمان صمت است که گزارش صحیح و جامع به محیط زیست استان بدهند که نمی دهند؛ متاسفانه هیچ مانیتورینگی از عملکرد شرکت املاح در اختیارمان نیست و سازمان صمت، هیچ برآورد دقیقی ندارند.
مدیرکل محیط زیست استان در بخش دیگری از اظهارات خود در خصوص قوانین هوای پاک، گفت: ماده ۱۱ این قانون ایرادات بسیاری دارد اما بر مبنای قانون هوای پاک، پالایشگاه شازند که در فهرست صنایع آلاینده قرار دارد، اقدام زیست محیطی موثری انجام داده است مبنی بر اینکه از توزیع بنزین کشور روزانه ۷۰۰ تن گوگرد استحصال می کند؛ در حالیکه قبلا ۵۰ تن استحصال می شد و این حجم گوگرد در کل هوای کشور پراکنده می شد؛ اما با وجود این اقدامات زیست محیطی توسط پالایشگاه، هنوز نمی گوییم پالایشگاه آلاینده نیست.
میرزایی در ادامه در خصوص میزان و نحوه دریافت عوارض از واحدهای آلاینده بیان داشت: عوارض آلایندگی متاسفانه بر مبنای قانون هیچ ارتباطی به ما ندارد؛ این عوارض را شهرداری ها می گیرند و با بی برنامگی گاهی در یک خیابان، ۶ لایه آسفالت می زنند.
وی با انتقاد از عملکرد امورمالیاتی در این رابطه گفت: اداره امور مالیاتی استان این اطلاعات را در اختیار ما قرار نمی دهد که بدانیم هر واحد آلاینده به تناسب میزان آلایندگی اش چه میزان عوارض پرداخت می کند.به همین منظور به مجلس پیشنهاد داده شده که مبلغ عوارض، به صندوق ملی محیط زیست کشور وارد شود . اما نمایندگان اصرار دارند این پول در اختیار شهرداری ها و فرمانداری باشد که قدرت مانور داشته باشند؛ در حالی که عوارض آلایندگی همانطور که در نامش مشخص است،باید برای آلایندگی دریافت و هزینه شود.
میرزایی ادامه داد: مثلا امور مالیاتی در خصوص مالیاتی که ایرالکو باید پرداخت می کرده می گوید اسناد کاملا محرمانه است.
وی انتقاد کرد: مبالغ عوارض آلایندی ها وقتی وارد حساب شهرداری ها و دهیاری ها می شود، شفاف و مشخص نیست کجا هزینه می شوند.
مدیرکل محیط زیست استان بیان کرد: اعتقاد داریم این مبالغ هرگز در جهت بهبود زیست محیطی استان و شهرستان هزینه نشده است.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود با اشاره به این مطلب که در استان مرکزی با ۴ ایستگاه سنجش، پایداری پارامترهای سنجش آلودگی از همه نقاط کشور بیشتر است گفت: در بررسی پرونده واحدهای آلاینده به منظور کاهش آلودگی هوا،متاسفانه دستگاه های مرتبط همکاری لازم را با محیط زیست ندارند.
وی افزود: هیچ دستگاهی حتی یک خط مستند هم در خصوص ایرالکو نداد که در دادگاه ایرالکو ببرم؛ محیط زیست استان به تنهایی مقابل وکیل میلیاردی ایرالکو ایستاد و پرونده را بررسی کردیم و در نهایت موفق به کسب سه رای قطعی شده ایم؛ به طوری که اکنون التماس دارند که با آن ها بر سر میز مذاکره بنشینیم ولی بنده به تهران اعلام کرده ام که هرگز این کار را انجام نمی دهیم.
میرزایی گفت: سه رای قطعی در خصوص پرونده ایرالکو گرفتیم که خوشبختانه رویکرد آلومینیوم الان به جای وکیل به سمت جذب مشاور زیست محیطی رفته است و اینکه موضوع محیط زیست در شاخص های آن ها قرار گرفته مطلوب است.
وی تاکید کرد: همچنین موضوع پسماند ایرالکو را نیز بطور جدی پیگیر هستیم.
مدیرکل محیط زیست استان با تاکید بر این مطلب که حتی در راستای کاهش آلودگی هوا و محیط زیست با طرح توسعه پتروشیمی نیز مخالفت کرده ایم بیان داشت: اگرچه شرکت پتروشیمی، در سه ماهه آخر سال ۹۵ از فهرست صنایع آلاینده خارج شده و هزینه های بسیاری در حوزه زیست محیطی انجام داده و می دهد ولی مجوز اجرای طرح توسعه ندارد.
وی در خصوص احداث پتروشیمی الوند نیز اظهار داشت: تلاش بر این است که شعاع ۳۰ کیلومتری اراک را فارغ از احداث هر واحد جدید صنعتی حفظ کنیم.
وی افزود: موضوع احداث پتروشیمی الوند یکبار در جلسه دولت مطرح شده که علی رغم حمایتی که از سمت استان صورت گرفته بود مورد مخالفت کلانتری(رئیس سازمان محیط زیست کشور) قرار گرفت؛ چراکه در محدوده شعاع ۳۰ کیلومتری اراک واقع می شود و تاکنون نیز هیچ کلنگی زده نشده است.
میرزایی در خصوص چگونگی صدور مجوز برای احداث یکی دیگر از واحدهای مرتبط با صنعت پتروشیمی در محدوده شعاع ۳۰ کیلومتری اراک گفت: ما حتی با احداث “پتروصنعت پیشتاز” نیز مخالف هستیم ولی این واحد، ۱۰ روز قبل از مصوبه ی ممنوعیت شعاع ۳۰ کیلومتری، مجوز گرفته است و در محدوده خود پالایشگاه است.
میرزایی با اعتقاد بر اینکه بارگزاری صنایع جدید، خواه هر صنعتی باشد، در منطقه شازند و بازنه آلودگی را تشدید می کند تاکید کرد: ظرفیت شهر شازند و منطقه بازنه دیگر پاسخگو نیست؛ و ردِّ پای اِکولوژیکی در منطقه شازند تکمیل شده است.
میرزایی ادامه داد: در راستای پیگیری مشکلات زیست محیطی منطقه شازند، پیگیری عمق ۱۳۰ متری منابع آب شازند انجام گرفته و پاکسازی آن نیز با دانشگاه تبریز آغاز شده و به زودی به نتیجه خواهد رسید.
میرزایی در بخش دیگری از اظهارات خود در جمع سمن های زیست محیطی از کمبود نیروی انسانی بخصوص در شهرستان های استان و عدم مجوز جذب نیرو گلایه کرد و خطاب به رسانه ها گفت: کمبود نیروی ما را به داد همه برسانید. وی افزود: هیچ استانی وضعیت نیروی انسانی نامطلوبی شبیه استان مرکزی ندارد؛ اداره کل محیط زیست استان مرکزی تنها با ۶ کارشناس زیست محیطی فعالیت می کند و در برخی شهرستان ها، با حضور دو ساعته ب نماینده محیط زیست، مسائل بررسی می شود.
وی انتقاد کرد: چرا باید با این حجم کارشناس و فارغ التحصیلان محیط زیست با جذب نیرو موافقت نشود و حتی برای انتصاب یک فرد برای مدیر شهرستان ها مجوز نداشته باشیم؟!
وی با انتقاد از عملکرد نمایندگان در حوزه مشکلات زیست محیطی استان گفت: نمایندگان استان در مجلس هیچگونه فعالیت و پیگیری در خصوص مشکلات حوزه محیط زیست انجام ندادند؛ وقتی یکی از نمایندگان، بعد از گذشت سه سال از پیگیری اداره، این سوال را مطرح می کند که آیا بازنگری طرح جامع آلودگی هوا لازم است یا خیر!! این نشان دهنده ی عدم اطلاع آن ها از حوزه محیط زیست استان است.
مدیرکل محیط زیست استان در بخشی دیگر از اظهارات خود بیان داشت: بنده فرد سیاسی نیستم؛ من به راست و چپ کاری ندارم؛ هر کسی بگوید من سیاسی هستم مهم نیست.
وی افزود: هر فرد با هر دین و مذهبی برای محیط زیست گام بردارد برای ما محترم است.
میرزایی خاطرنشان ساخت: کمیّت نیروی انسانی ما با صنعت استان، هیچ تناسبی ندارد؛ در شازند تنها یک کارشناس زیست محیطی وجود دارد در حالیکه در این شهرستان می بایست یک کارشناس صرفا برای پالایشگاه و پتروشیمی منظور گردد؛ یا در شهرستان های ساوه و زرندیه با ان حجم کار، تنها یک کارشناس فعالیت دارد و این ضعف بزرگی است.
وی ادامه داد: متاسفانه اعتبارات زیست محیطی استان بسیار محدود و بی اهمیت است؛ اگرچه با کاهش هزینه ها تاکنون توانسته ایم دوام بیاوریم و این هنر مدیریت است که در شرایط سخت فعالیت کنیم؛ اما هیچ اعتبار کلانی در اختیار ما نیست که بتوانیم به واسطه آن از کارشناسان کشوری دعوت به حضور داشته باشیم.
وی بیان کرد: شایسته این بود که فضایی در اداره کل در اختیار سمن ها قرار گیرد و از آن ها کمک بگیریم ولی حتی برای بکارگیری نیروی حجمی هم ممانعت می کنند و اعلام شده است که بکارگیری نیرو تحت هر عنوانی ممنوع است؛ در حالیکه از ما انتظار دارند ساعت ۱۲ شب نیرویی برود در کارگاه ها و کوره های آجرپزی و بازرسی های زیست محیطی را انجام دهد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*