پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ مهر ۱۳۹۹
خرد جمعی نظام مخالف رد صلاحیت های گسترده  در انتخابات است
استان مرکزی

لک، عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان مرکزی:

خرد جمعی نظام مخالف رد صلاحیت های گسترده در انتخابات است

Virtual editor
3 بهمن 1398
بازدید: 342
نظرات: 0

گروه سیاسی، عماد بورقانی فراهانی:
عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان مرکزی و دبیر حزب آزادی با اشاره به آسیب های عدم حضور پرشور مردم در انتخابات مجلس سال جاری در گفتگو با عطریاس گفت: از نظر بنده اگر شرایط حضور حداکثری اقشار مختلف در انتخابات مجلس فراهم نشود، قطعا آسیب های جدی به کشور و نظام وارد می شود. مسئولان ارشد نظام باید بدانند که مفهوم دموکراسی در کشور محقق نخواهد شد مگر این که حقوق رای دهندگان و کاندیداهای شرکت کننده در انتخابات از هرطیف و جریان سیاسی بدون اعمال سلایق شخصی در نظر گرفته شود. از سوی دیگر نیز رد صلاحیت های گستره ای که توسط شورای نگهبان صورت گرفته است نه تنها منجر به سلب اعتماد مردم از حاکمیت می شود بلکه به حیثیت و آبروی نظام نیز صدمات جبران ناپذیری وارد می کند.
نظارت استصوابی کشور را از وجود نیروهای کارآمد بی بهره می کند
حسن لک تغییر رویکرد شورای نگهبان در تایید صلاحیت کاندیداها را تنها راه افزایش مشارکت مردم در انتخابات دانست و گفت: تغییر این رویکرد تنها به دست حاکمیت امکان پذیر است بدین صورت که حاکمیت می تواند با اعمال فشار بر شورای نگهبان رویکردها و سیاست های شورای نگهبان را به سمت و سوی مشارکت حداکثری مردم در انتخابات سوق دهد؛ از سوی دیگر معتقد هستم که ریشه بسیاری از مشکلات امروزه کشور نظارت استصوابی است؛ نظارت استصوابی باعث شده تا کشور از وجود بسیاری از نیروهای توانمند و کارآمدی که می توانند با اهداف و برنامه های خود به رشد و اعتلای ایران کمک کنند بی بهره بماند.
لک افزود: نظارت استصوابی به اهرمی تبدیل شده است که برخی جریان ها با استفاده از آن می توانند اصلاح طلبان را قلع و قمع کنند و عملا انتخابات کشور را به سمت تک صدایی شدن سوق دهند. در این میان اصلاح طلبان وظیفه دارند تا طبق سیاست های اعلام شده از سوی شورای عالی سیاستگذاری، با وجود شرایط نامساعدی که در پی رد صلاحیت های گسترده برای این جریان به وجود آمده است با حضور مشروط در انتخابات مانع از به حاشیه راندن جریان اصیل اصلاحات شوند. در همین راستا شورای سیاست گذاری اصلاح طلبان استان مرکزی نیز در نظر دارد تا ضمن حضور مشروط در انتخابات با حمایت از کاندیداهای مورد تایید این شورا، مانع از حذف اصلاح طلبان از گردونه رقابت ها شوند.
دبیر حزب آزادی، حضور فعال اصلاح طلبان استان مرکزی در انتخابات مجلس را مشروط بر تایید صلاحیت کاندیداهای مورد نظر و امکان ارائه لیست انتخاباتی در هر حوزه انتخابیه دانست و گفت: حاکمیت باید بداند که نتیجه یک سویه کردن انتخابات علاوه بر کاهش تحرک، پویایی و عدم وجود فضای رقابتی باعث عدم مشارکت پرشور مردم در انتخابات می شود که این امر نه تنها منجر به تضعیف نظام و موقعیت حساس کشور در منطقه می شود بلکه می تواند بر روابط بین الملل ایران نیز تاثیرات منفی و غیرقابل جبرانی بگذارد.
خرد جمعی نظام مخالف رد صلاحیت های گسترده در انتخابات است
حسن لک، عضو شورای سیاستگذاری اصلاح طلبان استان مرکزی رد صلاحیت های گسترده کاندیداهای اصلاح طلب را مخالف با خرد جمعی نظام و حاکمیت دانست و تصریح کرد: بنده معتقد هستم که خرد جمعی نظام مخالف رد صلاحیت های گسترده در انتخابات است؛ چرا که همگان می دانند حضور حداکثری مردم در پای صندوق های رأی همواره پشتوانه محکمی برای نظام و حاکمیت، و نقطه قوّتی در روابط ایران با سایر کشور ها بوده است و این شیوه اتخاذ شده در رد صلاحیت ها ماحصل تفکرات افراطی برخی جریان های خاصی است که شعار «یا با ما، یا علیه ما را» سرلوحه کار خود قرار داده اند. در همین راستا مراجع نظارتی و تصمیم گیر باید به گونه ای عمل کنند تا مردم بدانند، که این جریان های افراطی تنها به دنبال اهداف و منافع شخصی خود هستند و با سیاست های نادرستی که اعمال کرده اند، بزرگترین خیانت را در حق مردم انجام داده اند.
وی در پایان صحبت های خود، ضمن دعوت از آحاد مختلف جامعه به منظور شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی در رابطه با شروط حمایت اصلاح طلبان از کاندیداهای جریان اصلاحات در استان مرکزی بیان کرد: نمایندگانی که به دنبال حمایت اصلاح طلبان در انتخابات مجلس هستند باید صراحتاً اصلاح طلب بودن خود را اعلام کنند و ضمن پیروی از سیاست ها و خط مشی اصلاح طلبان، پیگیری مطالبات به حق مردم و تحقق اهداف گفتمان اصلاح طلبی را سرلوحه کار خود قرار دهند در غیر این صورت مورد حمایت اصلاح طلبان قرار نخواهند گرفت.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*