پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ فروردین ۱۳۹۹
سوخت مازوت را متوقف کنید
اجتماعی

فعالان محیط زیست استان مرکزی طی بیانیه ای به مسئولان استان هشدار دادند:

سوخت مازوت را متوقف کنید

Virtual editor
6 بهمن 1398
بازدید: 114
نظرات: 0

گروه جامعه، شایسته جامعه:

فعالان محیط زیست در اعتراض به استفاده نیروگاه شازند از سوخت مازوت با ارائه بیانیه ای اعترا خود را به گوش مسئولان استان رساندند.
استاندار مرکزی نیز در واکنش به این بیانیه و در حمایت از آن توئیتی منتشر به این فعالان وعده داد تا به زودی با این موضوع نشستی صمیمی برگزار خواهد کرد؛ در توئیت استاندار مرکزی آمده است که «دغدغه مردم و فعالان همیشه ناظر محیط زیست کاملاً شنیدنی و صحیح است و ما هم به آنها می گوییم در کنارتان هستیم. شاید به زودی با این عزیزان در مورد نگرانی هایشان نشستی صمیمی داشته باشیم.»
سید مهدی مقدسی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب نیز در واکنش به این بیانیه اظهار داشت : «چرا محیط زیست استان اهمیتی به مصرف مازوت توسط نیروگاه شازند نمی دهد؟! تخطی از دستور رئیس جمهور موجب سلب اعتماد مردم می شود. اینجانب نیز نامه ائتلاف داوطلبان زیست بوم مرکزی و فعالین دغدغه مند محیط زیست را مشاهده نمودم و این مطالبه به حق را تأیید می کنم. ریاست محترم جمهور در سفر خود به اراک به صراحت در جمع مردم اعلام نمود که نیروگاه شازند حق استفاده از سوخت مازوت را ندارد. حال چطور ممکن است ریاست محترم جمهور با این صراحت قول بدهند و اعلام موضع بنمایند، ولی متولیان آن در استان با مصرف مازوت درنیروگاه هیچ گونه اهمیتی به این قول صریح ایشان ندهند.
لذا انتظار داریم سازمان محیط زیست و اداره کل آن در استان به جدیت به این موضوع ورود و با خاطیان این مسئله که سلامت مردم را به خطر انداختند برخورد جدی نمایند. چرا منطقاً رئیس جمهور محترم با بررسی کامل این وعده را دادند و همه مدیران ذیربط باید پایبند به آن باشند و بدون تردید تخطی از آن موجب سلب اعتماد مردم می شود. شاید برخی توجیه کنند هوا سرد شد مجبور شدیم، ولی درجواب به این ادعا باید گفت رئیس جمهور فقط به مردم اراک این قول را دادند و بایستی این نیروگاه در شرایط ضروری هم در عدم استفاده از سوخت مازوت متعهد باشد. در پایان انتظار داریم مسئولین ارشد استان فورا و با قدرت با خاطیان این مسئله برخورد و به صورت شفاف گزارش آن را به مردم ارائه و در اصل پایبندی خود را به اجرای صحیح قانون هوای پاک به اثبات برسانید.»
همچنین رضا میرزائی مدیرکل محیط زیست استان مرکزی نیز در واکنش به این بیانیه در فضای مجازی آورده است: «۲۹ دی ماه روز ملی هوای پاک هم گذشت؛ هوا این موهبت گرانمایه حیاتی که متأسفانه در اثر فعالیت های بدون در نظر گرفتن ملاحظات محیط زیستی طی نیم قرن گذشته کیفیت آن کاهش یافته و حیات زیستمندان را به مخاطره انداخته ایم. با توجه ویژه ای که به خصوص در این استان توسط فعالان و دغدغه مندان محیط زیست شروع شده انشاءا… شاهد روزها و سال های سراسر پاک از تمام آلودگی ها باشیم.»
هیچ دلیلی برای مصرف مازوت موجه نیست
مدیرعامل مؤسسه محیطی زیستی بوم فن آوران مرکزی در خصوص دغدغه فعالان محیط زیست در راستای استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شازند و ارائه نامه به مسئولین استان از سوی سمن های محیط زیستی، گفت: در خصوص آنچه که به ارتباط بین مصرف مازوت در نیروگاه شازند مربوط می شود و علت اینکه گاه و بی گاه این نیروگاه علیرغم مصوبه های استانی از سوخت مازوت استفاده می کند، باید عنوان کرد که هیچکدام از علت های نیروگاه برای مصرف مازوت موجه نیستند و ابتدا باید این موضوع بررسی شود که چرا در نیروگاه سوخت مازوت مصرف می شود؟
دکتر حمیدرضا مهاجرانی افزود: با توجه به دوگانه سوز بودن این نیروگاه است که از هر دو سوخت گاز و مازوت می تواند استفاده کند، نخست این سئوال به ذهن می رسد که چرا به صورت دوگانه سوز احداث شده است؟! آیا در ابتدا قرار بر این بوده که مازوت نیز برای آن تأمین شود؟! متأسفانه پاسخ این سئوال «بله» است. با تفاهمی که بین نیروگاه شازند و پالایشگاه این منطقه وجود داشته مازوت حاصل از فرایند پالایش در پالایشگاه که تحت عنوان ماده زائد محسوب می شود، به عنوان ماده اولیه و سوخت نیروگاه مورد استفاده قرار گرفته است. این موضوع به عنوان یک معامله اقتصادی محسوب می شود.
در درجه نخست، مفهوم اقتصادی بودن در این میان دچار خطا شده است. اقتصادی برای چه شخص و یا اشخاصی در نظر گرفته می شود؟! اگر پالایشگاه دولتی است و اگر دولت نماینده مردم است و نیروگاه نیز به عنوان یک بخش زیرمجموعه دولت و نماینده مردم محسوب می شود، چرا باید اقتصاد مواد مصرفی را از نظر میزان هزینه ای که به شیوه مستقیم ایجاد می کند، در اولویت قرار دهد؟!
از منظر اقتصاد هم مصرف گاز
به صرفه تر است
اولویت اصلی در واقع سلامت محیط زیست و سلامت انسان ها و همچنین شهروندانی است که در این حیطه زندگی می کنند. اما اگر اقتصاد را درآمدی بدانیم که درآمد ملی محسوب می شود، اقتصاد مربوط به بیماری های ناشی از آلودگی هوا بر اثر این دیدگاه را باید ملاک قرار داد و در مجموع هزینه های ایجاد شده و ایجاد شونده بر اثر مصرف سوخت مازوت و ایجاد هزینه های درمانی سنگین و غیرقابل جبران، مسلماً بیشتر از صرفه جویی های ریالی و ارزی ناشی از مصرف مازوت به جای گاز خواهد بود. بنابراین از منظر اقتصاد حتی اگر دیدگاه مادی به قضیه داشته باشیم، مصرف گاز به صرفه تر است.
وی ادامه داد: نکته دیگری که وجود دارد، دلیلی است که متولیان نیروگاه شازند مطرح می کنند، با این عنوان که بخش عمده ای از برق کشور توسط این نیروگاه تولید می شود. مسلماً اینگونه نیست و تولیدات برق این نیروگاه درصد بالایی از برق کشور را شامل نمی شود. اما حتی با فرض اینکه این درصد قابل توجه باشد، این سئوال مطرح می شود که چرا گاز مورد نیاز این نیروگاه در مقاطعی تأمین نمی شود؟! در پاسخ این موضوع عنوان می شود که در شرایط سرما مانند روزهای اخیر که نامه سازمان های مردم نهاد محیط زیستی متبوع در راستای مصرف سوخت مازوت در نیروگاه شازند نوشته شده، ممکن است اینگونه عنوان شود که به علت اینکه گاز در مناطقی از کشور تأمین نمی شود، چاره ای به جز این مسئله نداریم که نیروگاه شازند از مازوت به عنوان سوخت باید استفاده کند.
چه اولویتی بالاتر از سلامت شهروندان وجود دارد؟!
مدیرعامل مؤسسه محیطی زیستی بوم فن آوران مرکزی اظهار داشت: در چنین شرایطی سئوالی که به ذهن متبادر می شود این است که با توجه به اینکه ایران به عنوان دومین دارنده ذخایر گاز طبیعی جهان و حتی بر اساس شواهدی ممکن است اولین دارنده ذخایر گاز طبیعی جهان باشد، چگونه هنوز توانایی تأمین گاز مصرفی شهروندان خود را ندارد؟! شاید پاسخی که ممکن است در این راستا ارائه شود، این است که هنوز سرمایه لازم برای تأمین میزان گاز مورد نیاز وجود ندارد و مشکلات کمبود بودجه لازم را مطرح کنند. در این میان نیز باز هم پاسخ ارائه شده یک دلیل موجه نیست. چرا که در این موضوع نیز اولویت بندی ها درست رعایت نشده است. چگونه تأمین گاز که تا این حد با سلامت شهروندان و با نیازهای اساسی آنها گره خورده، در بودجه بندی در اولویت قرار نگرفته است؟! چه اولویتی بالاتر از سلامت شهروندان وجود دارد؟! شاید در تعاریف دچار مشکل هستیم که باعث می شود اولویت ها را درست تشخیص ندهیم.
دکتر مهاجرانی تصریح کرد: شاید موضوع عدم تأمین برق به عنوان یک مسئله امنیت ملی مطرح باشد و بر این اساس نیروگاه شازند باید فعالیت کند و برق مورد نیاز را تأمین نماید و بسیاری از موارد دیگری که به عنوان شاخصه های امنیت ملی مطرح می شود. اما در پاسخ به این ادعا باید گفت که مگر شاخص امنیت سلامت به عنوان یکی از مؤلفه های اصلی امنیت ملی مطرح نیست؟! اگر چنین موضوعی مطرح است، بنابراین تمامی بودجه هایی که در بخش های دیگر حکومت مصرف می شود، باید فدای این اولویت مهم امنیتی که امنیت سلامت مردم است، بشود.
با این تعاریف، بالاترین اولویت امنیت، سلامت است؛ بنابراین تأمین گاز برای نیروگاه ها باید در اولویت قرار گیرد و هیچگونه بهانه و عذری در این راستا پذیرفته نیست. نیروگاه شازند حق ندارد با پالایشگاه این منطقه به طور سیستماتیک در مصرف مازوت شراکتی داشته باشد. این موضوع که مازوت به عنوان ماده زائد غیرقابل استفاده توسط پالایشگاه به نیروگاه داده شود، غیرقابل قبول است. چرا که مازوت به لحاظ فنی به شکل های مختلف قابل استفاده است، به گونه ای که آلودگی کمتری داشته باشد. به این معنا که با تغییراتی در فرایند استفاده از مازوت، می توان خطرات آن را کاهش داد.
سئوال اینجاست که چرا این تغییرات صورت نمی گیرد؟! در پاسخ باز هم بهانه یا دلیل اقتصادی مطرح می گردد. این نکته هرگز نباید فراموش شود که هیچ دلیل اقتصادی بالاتر از دلایل اقتصادی مربوط به هزینه های مورد نیاز در راستای بهداشت و سلامت شهروندان نیست و نمی توان صرفاً به خاطر صرفه جویی اقتصادی در پالایشگاه، سلامت شهروندان را فدا کرد.
استفاده از سوخت مازوت به یک زخم کهنه تبدیل شده است
مدیرعامل مؤسسه محیط زیستی سبزاندیشان و فعال محیط زیستی با اشاره به اینکه موضوع استفاده نیروگاه از سوخت مازوت در استان ما به یک زخم کهنه و مزمن تبدیل شده است و در این راستا می توان از دو منظر مدیریت کوتاه مدت و بلند مدت موضوع را تحلیل کرد، گفت: از منظر کوتاه مدت متأسفانه در برهه های مختلف زمانی، شاهد تکرار این امر بوده ایم و این نشان می دهد الزام آوری مصوبات گذشته و نیز قول های داده شده به جامعه و نیز اولویت داشتن سلامت مردم از نظر مرتکبین این امر، صرفاً در شرایط مطلوب و بهره مندی از همه امکانات منابع است که موضوعیت دارد، وگرنه در اولین چالش مدیریتی و کاستی منابع (به عنوان مثال گاز) محلی از اعراب نداشته و اولین اقدام و راهکار سوزاندن مازوت و خرج کردن از سلامت مردم است. درصورتی که می توان به صورت اقتضایی به گزینه های متفاوت دیگری در تأمین گاز و نیز کاهش مصرف باقی مصرف کنندگان عمده گاز و نیز حتی فشار به برخی مصرف کنندگان عمده برق جهت کاهش استفاده و در نهایت تولید برق به میزان گاز دریافتی نیز فکر کرد. حمید اخوان تصریح کرد: مشخص نیست تصمیم گیرندگان و مجریان این اتفاق با کدام توجیه دست به این اقدام زده اند و مسلماً باید پاسخگوی جامعه باشند و مراجع قانونی نیز از پیگیری این موضوع کوتاهی نکنند. با این اوصاف قطعاً این اعتماد به جامعه بازگردانده نخواهد شد، مگر با پلمب تمامی مخازن و منابع ورودی مازوت این صنعت. البته که این اعتراض و دلخوری فعالین مدنی رو به مسببان اصلی این امر است و به هیچ وجه منکر زحمات و تلاشهای سخت کارگران و کارکنان صنعت تولید برق نیستیم.
اخوان افزود: اما از منظر بلند مدت این اتفاق و تکرار آن در گذشته خود به تنهایی اثبات کننده این است که ادعای بی مشکل و علمی بودن توسعه ظرفیت این نیروگاه و موارد مشابه آن، اساس و مبنای درست و قابل اعتمادی ندارد و باید نگران طرح های توسعه ای بود که وزارت نیرو قول آن را به کرات می دهد .
سوخت مازوت منجر به افزایش اکسیدهای گوگرد در هوای اراک شده است
آخانی، فعال محیط زیست نیز در خصوص مطالبه گری فعالان محیط زیستی از مسئولین استانی در رابطه با استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شازند، گفت: این مطالبات در راستای مصرف سوخت مازوت در نیروگاه و پالایشگاه است که منجر به افزایش اکسیدهای گوگرد در هوای اراک شده است. البته داده‌های دستگاه‌های سنجش آلودگی هوای محیط زیست مستقر در استان مرکزی نیز این گفته ها را تأیید می کند و نشان دهنده افزایش اکسید گوگرد در هوای اراک است که دلیل آن مصرف سوخت مازوت با گوگرد فراوان در نیروگاه شازند بوده است.
اخیراً نیز نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی در اظهار نظری گفته است که هیچ منبع علمی و کارشناسی وجود ندارد که تأیید کند صنایع مستقر در شازند باعث آلودگی هوای اراک می‌شوند. دستگاه‌های سنجش آلودگی محیط زیست تشخیص داده اند که افزایش آلاینده‌های اراک رابطه مستقیم با دو صنعت مازوت سوز شازند یعنی نیروگاه و پالایشگاه دارد و این تأثیر از درصد بالایی نیز برخوردار است که نه تنها اراک بلکه اطراف اراک نیز از این آلودگی بی بهره نیستند. در این راستا نه تنها دشت شازند بلکه، تمامی استان از این آلودگی‌ها متضرر خواهند شد.
احسان آخانی افزود: استاندار استان مرکزی نیز در توئیت خود از این مسئله اعلام حمایت و همراهی کرده است. در این راستا همچنین شاهد نظرات و واکنش مدیرکل حفاظت محیط زیست استان و همچنین نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی بوده ایم. این حجم واکنش و این استقبال عمومی و همچنین پیگیری نشریات استان نشان دهنده یک مطالبه اجتماعی عمومی و به حق در سطح استان است که دغدغه اصلی این مطالبه سلامت عمومی و حفظ محیط زیست است. بنابراین مسئولین امر باید دقت و شفافیت بیشتری داشته باشند و نسبت به مسئله جدی آلودگی هوا ورود پیدا کنند.
صنایع آلاینده هیچ ارزشی برای سلامتی مردم و زیست بوم قائل نیستند
وی ادامه داد: صنایع آلاینده هیچ ارزشی برای سلامتی مردم و زیست بوم قائل نیستند و دائماً با آلاینده‌ها محیط زیست را مورد حمله قرار می دهند. در این راستا لازم است که مسئولین استانی در کنار امر کنترل آلاینده ها به تقویت ساختار نهادهای مردمی نیز بپردازند تا با پرورش روحیه مطالبه‌گری صحیح و علمی و تخصصی در حوزه های مختلف، به ارتقاء و بهبود اوضاع دسترسی پیدا کنیم. انتظار بنده و دیگر فعالان محیط زیست از مسئولین محترم استانی این است که داده ها و اطلاعات مربوط به آلاینده ها به صورت شفاف در اختیار مردم استان قرار داده شود.
این فعال محیط زیستی اظهار داشت: زندگی زیستمندان در کره زمین در ورطه خطر است. با اقدامات نادرست خودمان حق زیستن را از بقیه سلب کرده ایم و زندگیشان را دچار چالش نموده ایم. ورود دستگاهای نظارتی در این حوزه لازم است، چرا که چه به لحاظ امنیتی و چه به لحاظ پایداری سرزمینی اگر با نگاه صحیح رو به جلو برویم بسیاری از مسائل محیط زیست را می‌توانیم حل کنیم و قطعاً می توانیم جلوی آلودگی ها را بگیریم.
نیروگاه نباید از سوخت مازوت استفاده کند
دکتر امیر انصاری، مدیر گروه محیط زیست دانشگاه اراک در خصوص بازخورد و تاثیر نامه ای که فعالان محیط زیستی به مسئولان استان ارائه داده اند، گفت: نیروگاه نباید از سوخت مازوت استفاده کند بلکه باید ملزم به استفاده از گاز و سایر سوخت های پاک باشد تا از این طریق کمترین میزان آلایندگی محیطی زیست را داشته باشد. موقعیت این صنعت بین دو کانون جمعیتی اراک و شازند است و در موقعیت بسیار حساسی قرار دارد. این حساسیت، بیشتر از موقعیت مکانی سایر نیروگاه ها است .

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*