پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ فروردین ۱۳۹۹
نگرانی اقتصادی مالکین فوتبال برای انتقال سند
اجتماعی

طرح دریافت سند مالکیت املاک کوی امام علی اراک با بی میلی مالکین رو به رو است

نگرانی اقتصادی مالکین فوتبال برای انتقال سند

● مرزبان، مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی: تا به امروز تنها 12 مالک سند دریافت کرده اند

Virtual editor
6 بهمن 1398
بازدید: 223
نظرات: 0

گروه شهری، سینا علیدادی:
سند املاک قولنامه ای کوی امام علی شهر اراک (محله فوتبال) صادر شده و امروز در انتظار اقدام مالکین برای اخذ این اسناد قرار دارد.
یکی از معضلات اصلی عدم توسعه یافتگی بافت شهری اراک وجود ساختار نامتوازن املاک قولنامه ای است، املاکی که طی دهه های گذشته در محله های حاشیه ای اراک ساخته شده اند و عدم قرار گرفتن آن ها در نقشه های ثبتی شهرداری سبب شده تا کمترین سهم را در زمینه اجرای طرح های شهرسازی و حتی ارائه ساده ترین خدمات، داشته باشند.
پیرو عدم برخورداری مناطق حاشیه ای و قولنامه ای بودن اکثر املاک این مناطق به ویژه در محله های ولیعصر (چشمه موشک)، امام علی (فوتبال) و کوی امام سجاد (باغ خلج) ؛ مدیریت شهری دوره پنجم با آغاز به کار خود بر آن شد تا به منظور رفع مشکلات و اجرای حداکثری خدمات دهی به مناطق حاشیه ای، سند دار کردن املاک مناطق کمتر برخوردار را در دستور کار خود قرار دهد تا شاید به همین واسطه این معضل بر طرف شود.
دیری نگذشت که شورای شهر در اواخر اسفند ماه سال 96 اعلام کرد که صدور سند با همکاری متقابل بین اداره کل های ثبت اسناد، راه و شهرسازی استان مرکزی و سازمان شهرداری اراک برای املاک قولنامه ای سطح شهر آغاز شده و محله علی بن ابی طالب یا همان فوتبال به عنوان پایلوت اجرای این طرح در نظر گرفته شده است.
البته اجرای طرح سند دار کردن املاک قولنامه ای سطح شهر اراک باتوجه به ماده های 147 و 148 قانون ثبت اسناد آغاز به کار کرد و همگان انتظار داشتند که با وجود این قوانین و همکاری ادارات فوق در مدت زمانی اندک، بسیاری از املاک حریم شهری اراک سند دار شوند اما از سال 96 تا به امروز در همان محله امام علی (ع) تنها تعداد اندکی از مالکین برای دریافت سند اقدام کردند و همین موضوع نشان می دهد که گویا تاخیر در سند دار شدن املاک قولنامه ای به جای آن که یک مشکل حقوقی و قضائی باشد، بیشتر یک مساله فرهنگی و عدم ایجاد شفاف سازی لازم برای شهروندان توسط دستگاه های اجرایی و خدمات رسانی مانند شهرداری است چرا که در حال حاضر مالکین می توانند برای دریافت اسناد املاک قولنامه ای خود اقدام کنند اما تمایلی برای انجام این کار از خود نشان نمی دهند.
وجود هزینه های جانبی سبب شده تا مالکین از دریافت سند سر باز زنند
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی در خصوص روند صدور سند مالکیت برای املاک قولنامه کوی علی بن ابی طالب شهر اراک در گفت و گو با عطریاس گفت: حدود 19 ماه پیش، اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی با شرکتی تحت عنوان کارگزار اخذ سند مالکیت املاک منطقه کوی علی بن ابی طالب قراردادی را به انعقاد رساند تا پیگیری ها برای انتقال سند مالکیت برای مردم با سهولت کامل انجام شود.
احمد مرزبان ادامه داد: اخذ سند مالکیت برای مردم در اصل به معنای تبدیل سندهای دفترچه ای مادر به قطعات کوچک است زیرا اراضی به صورت رسمی متعلق به دولت است و مردم درسال های گذشته در قطعات کوچکی از آن ها، ساکن شده اند و امروز باید سند اخذ کنند.
وی افزود: درحال حاضر با پیگیری های انجام شده حدود 3500 قطعه از اراضی نقشه برداری شدند و در اختیار اداره ثبت قرار گرفته که تا به امروز برای 600 عدد از این تعداد، سند تک برگی اخذ شده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی ضمن بیان این نکته که این اداره کل، مردم را برای زمان انتقال سند آگاه می کند، اظهار کرد: بعد از صدور اسناد برای املاک قولنامه ای، انتقال مالکیت از دولت به مردم باید مورد پیگیری خود مردم قرار گیرد تا سند را اخذ کنند اما متاسفانه این مُهم از طرف مالکین مورد استقبال قرار نمی گیرد.
مرزبان اضافه کرد: با بررسی های انجام شده، مشخص شد که اکثر مالکین به دلیل وجود هزینه های جانبی؛ از اخذ سند سر باز می زنند چرا که برخی از آن ها اعتقاد دارند که با انتقال سند مالکیت، باید مالیات های سنگین پرداخت کنند و یا یارانه شان قطع می شود. از طرفی دیگر هزینه حداکثر دو میلیون تومانی نیز برای دریافت سند بسیاری را بی میل و علاقه کرده است.
تا به امروز تنها 12 مالک سند دریافت کرده اند
وی ادامه داد: بعد از پروسه اخذ سند توسط اداره کل راه و شهرسازی از ثبت اسناد، تا به این لحظه تنها 145 مالک پرونده انتقال مالکیت را تشکیل دادند ولی 12 نفر از آن ها مسیر موجود را تا انتها طی کردند و سند به نامشان منتقل شده است که همین مساله به وضوح بی میلی شهروندان را نشان می دهد.
وی انتقال سند مالکیت به مردم را به صورت مالکیت قطعی دانست و عنوان کرد: در انتقال سند مالکیت به مردم چیزی به اسم سند 99 ساله وجود ندارد و مردم بعد از دریافت سند می توانند بدون محدودیت های موجود به بهسازی و خرید و فروش ملک خود بپردازند و این مساله درصورتی است که املاک فاقد سند و قولنامه ای چنین امکانی را ندارند و به نوعی توسعه شهری را مختل کرده اند.
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی درباره انتقال سند مالکیت سایر مناطق شهر اراک به مردم، خاطر نشان کرد: در سایر نقاط شهر اراک که مردم سال ها پیش در زمین های دولتی به خانه سازی پرداخته بودند نیز امکان انتقال مالکیت وجود دارد به طوری که درحال حاضر در خیابان آیت اله غفاری، جهرم و شهید شیرودی (خرم) این موضوع عملیاتی شده ولی تنها شهرک ولیعصر جزو اقدامات برشمرده نشده است.
نگرانی های اقتصادی سبب عدم تمایل مردم شده است
وی انتقال سند مالکیت از دولت به مردم را نیازمند همکاری مالکین دانست و گفت: روش های مختلفی برای جلب نظر مردم و مشارکت در بحث انتقال سند انجام شده به طور مثال دفاتری در منطقه های هدف مورد تاسیس قرار گرفته تا به صورت مستقیم با مردم ارتباط برقرار شود و در مساجد نیز بارها و بارها پاسخگوی سوالات مردم بودیم اما نگرانی های اقتصادی سبب عدم تمایل مردم شده است.
مرزبان در پایان اظهار کرد: مردم برخی از نقاط کوی علی بن ابی طالب به انتقال سند مالکیت تمایل دارند ولی هنوز اسناد آن ها از اداره ثبت اخذ نشده، انتظار این بود که تا پایان سال جاری این اسناد دریافت شود اما به دلیل وجود برخی معارضین ثبتی این مساله با تعویق رو به رو شده که ادامه امور نیازمند زمان بیشتر خواهد بود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*