پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
در دوره جدید، در راستای تقویت بخش خصوصی و تولید محصولات صادرات محور فعالیت خواهیم داشت
استان مرکزی

در دوره جدید، در راستای تقویت بخش خصوصی و تولید محصولات صادرات محور فعالیت خواهیم داشت

روزنامه عطریاس
20 بهمن 1398
بازدید: 246
نظرات: 0

منوچهر توسطی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی اراک در مراسم افتتاحیه ساختمان جدید این اتاق:

 

در دوره جدید، در راستای تقویت بخش خصوصی و تولید محصولات صادرات محور فعالیت خواهیم داشت

نهاوندیان، معاون رئیس جمهوری: اتاق بازرگانی کانون هم اندیشی، همکاری و همدلی اقتصاد ایران است
گروه صنعت: آیین افتتاح رسمی ساختمان جدید اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی اراک با حضور معاون اقتصادی رئیس‌جمهور و سایر مقامات ملی و استانی و فعالان بخش خصوصی برگزار شد.
رئیس اتاق بازرگانی اراک ضمن اظهار خرسندی از اتمام پروژه ۷ ساله ساختمان جدید اتاق بیان داشت: ساختمان جدید اتاق به عنوان یک ابزار، اعتبار و ساز و کار ویژه برای تولیدکنندگان، تجار و صنعتگران استان مرکزی خواهد بود؛ بنابراین می بایست درون این ساختمان نیز اقدامات و ساز و کار ویژه ای در راستای تقویت و توسعه بخش خصوصی استان صورت گیرد و در جهت بهبود فضای کسب و کار، تولید محصولات صادرات محور و نیز افزایش صادرات غیرنفتی فعالیت شود.
منوچهر توسطی افزود: در استان مرکزی شاهد هیچگونه مشکل خاصی در بخش خصوصی نیستیم و اگر هم مشکلی وجود داشته باشد با حمایت های مطلوب شخص استاندار به عنوان رئیس شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان و نیز ستاد تسهیل و کارگروه رفع موانع تولید مرتفع خواهد شد.
وی ادامه داد: مشکلات بخش خصوصی در استان ناشی از کمبود اختیارات در حوزه مدیران استانی است که تصمیمات به سطح ملی و تهران منتقل و مطرح می شود و تاخیر در روند پیگیری موضوعات ایجاد می گردد.
توسطی از مقام معاون اقتصادی رئیس جمهور تقاضا کرد: درخواست داریم اختیارات مدیران استانی بخصوص در حوزه اقتصاد و صنعت افزایش یابد تا در شرایط تحریم که دشمنان تلاش دارند شریان های حیاتی تولید و صنعت ایران را قطع نمایند مقاومت و ایستادگی نماییم و با سرعت بیشتر در استان به مشکلات رسیدگی شود.
وی تصریح کرد: امروز در مقابل تحریم ها چاره ای جز وفاق و همدلی نداریم؛ باید به دور از اختلافات سلیقه ای و سیاسی، منافع ملی را هدف قرار دهیم و در راستای سرافرازی ایران تلاش کنیم.
در ادامه، نماینده ولی فقیه و امام جمعه اراک بیان داشت: استان مرکزی استانی تعیین کننده در قلب کشور است؛
استانی ملّی، منطقه ای و بین المللی است.
دری نجف آبادی افزود: سردار سلیمانی در جبهه دفاع خدمت کردند ولی ما وظیفه سنگین تری داریم؛ جبهه اقتصاد، جبهه مهمی است.
وی افزود: باید همت ما برای آبادی کشور باشد؛ باید ثروت تولید شود؛ بایددولت خدمت گذار باشد و بسترهای اقتصادی را برای مردم فراهم کند و بابت خدمات عمومی از مردم مالیات بگیرد
دری نجف آبادی تاکید کرد: مالیات باید بر درآمد باشد؛ باید مردم درآمد داشته باشند تا بتوانند مالیات پرداخت کنند.
وی ادامه داد: بخش کشاورزی نباید مالیات بدهد؛ چراکه ما معتقدیم بخش آسیب دیده باید از مالیات معاف باشد.
وی خطاب به مدیران دولت گفت: اجازه ندهید افراد جامعه دچار فقر و کمرشکستگی شوند؛ آیا دولت بازرگان است؟ یا کشاورز است؟ یا معدنکار یا صنعتگر است؟؟
دولت سیاستمدار است؛ دولت مسئول صیانت از سلامت و اقتصاد و تولید و فعالیت سالم در کشور است.
وی اظهار امیدواری کرد: امید است در استان مرکزی بالای ۸۰ درصد پای صندوق رای بروند و به افراد امین و وفادار و صادق و دلسوز و سالم رای دهند.
سلاح ورزی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران نیز ضمن اظهار خوشحالی از افتتاح ساختمان جدید اتاق گفت: امید که این ساختمان محلی برای رونمایی از طرح ها و سرمایه گذاری های جدید باشد.
سلاح ورزی تاکید کرد: اتاق بازرگانی به عنوان صدای بخش خصوصی با قدمت ۱۴۰ ساله در ایران است و فرصت مغتنمی برای همه فعالان بخش خصوصی است.
وی بیان داشت: حضور نهاوندیان در راس اتاق ایران، قانون بهبود فضای کسب و کار و تاسیس شورای گفتگو را به عنوان قانون در طول ۸ سال گذشته، قدم های مطلوبی در جهت کاهش فضای مقرراتی کشور برای رفع مشکلات بخش خصوصی به ارمغان داشته است.
نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: در سال های اخیر دو نهاد دیگر از جمله ستاد تسهیل و هیات مقررات زدایی در شورای گفتگو در راستای تصمیمات اتاق شکل گرفته است و قرار است موضوعات فضای کسب و کار، دسته بندی شوند و به فراخور امکانات موجود در هر یک از این مجموعه ها، مطرح شوند.
معاون اقتصادی استانداری مرکزی نیز در حاشیه این مراسم اظهار داشت: اتاق بازرگانی با تکیه بر فعالین با زکاوت و توانمند استان، ظرفیت فکری این مجموعه ها را به دولت منتقل می کند و تصمیماتی که می تواند در کشور گره گشا باشد اتخاذ می گردد.
سعید فرخی افزود: باید گفت یکی از یاوران اصلی دولتی ها در عرصه تصمیم گیری، بخش خصوصی است؛ بنابراین با احداث این ساختمان، فضای مناسب در شان فعالان اقتصادی و صنعتی استان بوجود آمده و امید داریم که در حوزه پژوهش های مختلف و مختص این حوزه و نیز اقدامات مهم در حوزه کمیسیون های مختلف، فعالیت چشمگیرتر داشته باشد.
استاندار مرکزی نیز با حضور در این مراسم اظهار داشت: ما خوشحالیم که افتتاح اتاق استان در ایام دهه فجر به بهره برداری رسید.
وی افزود: فضای جدید، ساختمانی در شان و درخور فعالان صنعت و معدن و کشاورزی و بازرگانی استان است؛ و همچنین نقطه خوبی برای شروع کاری بزرگ تر برای رونق بزرگ تر در استان است.
آقازاده گفت: بیش از ۳۸۰۰ میلیارد تومان پروژه در دهه فجر امسال در استان انجام می گیرد که ۱۳۰۰ میلیارد تومان بیش از سال گذشته است که به همت و مدد فعالان اقتصادی استان صورت گرفته است.
استاندارمرکزی خاطرنشان ساخت: ۱۳ هزار شغل تعریف شده ایجاد کردیم که احتمال می رود تا پایان سال به ۲۰ هزار شغل برسد که از تعهد استان که ۱۲ هزار شغل بوده بسیار بیشتر است.
وی تصریح کرد: استان مرکزی برای اولین بار در سال گذشته در تاریخ اقتصادی خود به عدد یک میلیارد و سیزده میلیون دلار صادرات رسیده است؛ آن هم در سالی که سال سخت و تحریم بود و فعالان اقتصادی با تلاش مطلوبی توانستند این افتخار و موفقیت ها را در شاخص های اقتصادی کسب کنند .
استاندار مرکزی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: در یک سال اخیر، بیش از ۱۲ واحد صنعتی که سال ها تعطیل بود را در سه نقطه استان احیا کرده ایم .
وی بیان داشت: کارخانه مقرّه سازی ساوه بیش از ۱۴ ماه حقوق به پرسنل بدهکار بود ولی علاوه بر افزایش تولید و تعداد پرسنل،افتتاح شد؛ همچنین کارخانه آونگان نیز به همت امام جمعه اراک با بیش از ۲۳۰ نیرو فعال شده است
نه تنها مطالبات کارگران قبلی را پرداخت کرده است بلکه به شرایط گذشته و ایده آل برمی گردد.
وی افزود: کارخانه نخ خمین نیز که در اختیار بانک ها بود با حدود ۵۰ نفر اداره می شد ولی الان با حدود ۲۰۰ نفر در حال فعالیت دوباره است.
استاندار مرکزی اضافه کرد: به رغم همه سختی هایی که تولیدکنندگان ما می کشند در همه بخش ها، پیشرفت داریم؛ و اگر بخواهیم همین روند را که در دولت تدبیر و امید که هم در شرایط برجام و هم در شرایط بی برجام بودیم، ادامه دهیم، حتی در بیرون از برجام نیز موفق خواهیم بود؛ چراکه دولت انصافا موفق عمل کرده است.
آقازاده از مقام معاونت اقتصادی رئیس جمهور در خواست کرد: تقاضا داریم به استان ها اختیارات بیشتر داده شود؛ چراکه در صورت تحقق اختیارات، قول می دهیم بیش از ۶۰ درصد مشکلات بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را فارغ از دلسردی و ناامیدی آن ها در استان مرتفع نماییم.
نهاوندیان، معاون اقتصادی رئیس جمهور نیز در جمع فعالان اقتصادی استان مرکزی گفت: دهه فجر فرصتی است برای جشن گرفتن تلاش های بسیار و همت های بلند.
وی افزود: خرسندم از اینکه از زمان کلنگ زنی ساختمان جدید اتاق تاکنون چنین بنای فاخری احداث شده و پرچم عزّت و هوشمندی فعالان اقتصادی را به اهتزاز در می آورد.
نهاوندیان بیان کرد: اتاق بازرگانی فقط یک ساختمان نیست بلکه کانون هم اندیشی، همکاری و همدلی اقتصاد ایران است؛ و در این بنا قرار است از این پس سرود آینده نگری نواخته شود.
وی خاطرنشان ساخت: در مفاهیم اسلامی تاکید بر همت بلند بسیار است؛ بنابراین امروز همگان ببینند به جای آنکه نقشه های دشمن عملی شود تورم در ادامه ی سیر نزولی است و تولید در ده ماهه سال رشد مثبت داشته است.
نهاوندیان بیان داشت: بیش از هزار میلیارد تومان حجم پروژه های ساوه ی استان مرکزی در دهه فجر است؛ و نشان دهنده آن است که شعله تولید و تلاش در ایران خاموش شدنی نیست.
وی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: سیاست دولت، سیاست تسهیل و گشایش است؛ فضا کلا در راستای رفع مشکلات بخش خصوصی فراهم شده است و در حوزه اتاق بازرگانی روند تسریع مسیر همفکری بین سیاستگذار و فعال اقتصادی و اندیشمند اقتصادی ایجاد شده است.
معاون اقتصادی دولت اضافه کرد: حراست از حق مردم، حضور و مشارکت در صادرات جهانی است؛ نقشه بدخواهان ایران باید از بین برود و عزت مندی این سرزمین مرهون این است که اقتصاد ایران در جهان اعتلا یابد.
وی تاکید کرد: اقتصاد مقاومتی به معنای افزایش توان ایران و مشارکت دوسویه در اقتصاد جهانی است؛ همچنین سیاست راهبردی ما در مقابل کسانی که می خواهند درها را به روی ما ببندند سیاسی تسهیل و گشایش است؛ وظیفه هرکس که در سطح سیاست گذاری کار می کند تسهیل و گشایش و وظیفه هرکس در بنگاه های اقتصادی، ابتکار عمل در بازکردن و بهره گیری از این فرصت است.
نهاوندیان گفت: ما نیاز به افزایش تعاملات بین المللی داریم؛ اما در روابط بانکی، مالی، صادرات، سرمایه گذاری و پروژه ها اعم از صنعتی معدنی کشاورزی و … شرایط اثبات می کند سرمایه گذاری در ایران پایدار تر و مناسب تر و مستعدتر است؛ بنابراین باید این روحیه گشایش در مقابل فروبستن ها، روحیه انسجامی و اتحاد و همفکری باشد.
وی افزود: رقابت به معنای خصومت نیست به معنای رفاقت است؛ باید افق روشن تر و درخشان تر برای نسل آینده امانت داری و ترسیم کنیم.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*