پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۶ خرداد ۱۳۹۹
بلاتکلیفی سهام، هپکو را با چالش های جدی مواجه ساخته است
استان مرکزی

بلاتکلیفی سهام، هپکو را با چالش های جدی مواجه ساخته است

Virtual editor
23 بهمن 1398
بازدید: 734
نظرات: 0

روغنی، مدیرعامل هپکو در گفتگو با عطریاس:

 

بلاتکلیفی سهام، هپکو را با چالش های جدی مواجه کرده است

 

گروه اقتصاد و صنعت:« اخبار امیدوارکننده و خوشی خواهید شنید» « قررادادهای حیاتی و موثری برای هپکو منعقد می شود» « اجازه نمی دهیم از هپکویی ها در انتخابات آتی استفاده ابزاری شود» « به احترام هپکو از استعفای خود فعلا صرفنظر کرده ام» « سازمان خصوصی سازی، نهادی تخصصی نیست که بتواند مالکیت هپکو را داشته باشد»
اینها اظهارات مدیرعامل هدلینگ هپکو در گفتگو با روزنامه عطریاس است که با هدف دعوت از خانواده بزرگ هپکو به شکیبایی و نوید عبور از بحران و نیز در واکنش به برخی شایعات و نیز اظهارات اخیر رئیس سازمان خصوصی سازی کشور مبنی بر نیازمند بودن هپکو به دو سال زمان برای رسیدن به وضعیت عادی، بیان گردید.

پتانسیل هپکو قابل رقابت با بسیاری ازصنایع بزرگ دنیا است

ابوالفضل روغنی در خصوص وضعیت کنونی شرکت هپکو در استان مرکزی گفت: هپکو، شرکتی با پتانسیل بسیار بالا است؛ علی رغم اینکه بنده در کشورهای متعدد، صنایع بسیاری را دیده ام؛ ولی واقعیت این است که در استان مرکزی و شهر صنعتی اراک، پتانسیلی وجود دارد که بنده به عنوان کارشناس صنعت معتقدم پتانسیل هپکو قابل رقابت با بسیاری از صنایع بزرگ دنیا است.
وی ادامه داد: شرکت‌هایی که از ابزار لازم برای ساخت ماشین آلات برخوردارند می توانند موفقیت های به روز و چشمگیری در دنیا داشته باشند.
روغنی با اشاره به نقل قول مستقیم مدیر اجرایی شرکت بلاس(تولیدکننده ماشین های داموتراک) خاطرنشان ساخت: وی در بازدید از هپکو بیان داشت” شرکت هپکو از امکانات و منابع بسیار خوبی برخوردار است”.
مدیرعامل هپکو افزود: با توجه به اینکه اراک شهری صنعتی است، وجود منابع صنعتی و پتانسیل مطلوب سبب گردیده که بستر مناسبی برای فعالیت برندهای مطرح صنعت باشد؛ همچنان که برند هپکو از سال ۱۳۵۰ ایجاد شده است و اکنون یک برند جهانی است که هم می‌تواند تامین داخلی و هم صادرات داشته باشد.

بلاتکلیفی سهام، هپکو را با چالش های جدی مواجه کرده است

وی با انتقاد از وضعیت کنونی بلاتکلیفی سهام شرکت هپکو بیان داشت: انتقال سهام هپکو از دولت به بخش خصوصی و از بخش خصوصی به بخش خصوصی دیگر و مجددا انتقال به دولت، هپکو را با چالش های جدی مواجه ساخته است.
روغنی تاکید کرد: اگرچه با اطمینان اعلام می کنم برای آینده ی هپکو، امیدواری هست؛ اما با توجه به شرایط تحریم و ناآرامی‌های اقتصادی، مشکلاتی برای شرکت ایجاد شده است که تمام تلاش تیم مدیریتی فعلی که هپکو را به دست گرفته است چه در استان و چه در تهران، بر عبور هپکو از بحران می باشد.

هنوز هیچ یک از مصوبات،اجرایی نشده است

وی ادامه داد: بانک ها و شخص وزیر صمت، قول حمایت از هپکو را داده بودند ولی به هر دلیلی تا به امروز این وعده عملیاتی نشده است.
روغنی افزود: جلسات بسیاری در سطح کشور با حضور معاون اول رئیس جمهور با مصوبات مطلوب برای هپکو تشکیل شد ولی هنوز هیچ یک از مصوبات،اجرایی نشده است.
وی گفت: مصوبه اول در خصوص هپکو این بود که بانک ملی موظف شد بر اساس مصوبه ستاد تسهیل، ۵۰ میلیارد تومان وام به هپکو پرداخت نماید تا توسط آن و تا زمان تعیین تکلیف نهایی سهام هپکو، منابع پرداخت حقوق‌ پرسنل و کارگران تامین باشد و تیم مدیریتی بتوانند فرصت احیای چرخه تولید را داشته باشند؛ اما تاکنون تنها ۲۰ میلیارد تومان به شرکت هپکو پرداخت شده است و هر بار هم که این پول را می‌دهند یک پروسه سخت و سنگین را ایجاد می‌کنند و آنچه انجام می‌شود به کندی و هم به سختی انجام می گیرد.
وی با انتقاد از این روند پرداخت بیان داشت: وقتی مقرر است که این پول پرداخت شود، چرا به کندی و با تاخیر صورت می گیرد که با اعتراض کارگران و ناآرامی در فضای شهر مواجه شویم؟
روغنی تاکید کرد: علیرغم همه تاکیدات و زحمات و حمایت‌های مقامات کشوری و همچنین شخص استاندارمرکزی ،مهمترین بحثی که در خصوص پرونده هپکو مطرح است این است که باید سریع تر وضعیت سهام آن تعیین تکلیف شود.

بخش خصوصی قوی باید هپکو رادر اختیار بگیرد

مدیرعامل هپکو در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: اکنون سهام شرکت هپکو در اختیار سازمان خصوصی سازی است؛ درحالیکه این سازمان تخصصی نیست و بنده معتقدم که بخش خصوصی قوی باید بیاید و هپکو را در اختیار بگیرد؛ ولی اکنون که در اختیار دولت است باید کنسرسیوم معدنی تشکیل شود هرچند که معذوراتی در زمینه مالکیت هپکو وجود دارد ولی واحدهایی همچون گل گهر، چادرملو و هلدینگ مبین در کشور هستند که می‌توانند با شکل‌گیری این کنسرسیوم معدنی، مسئولیت هپکو را به عهده بگیرند.
وی ادامه داد: در حال حاضر حدود ۲۵۰ میلیون دلار مارکت قطعات یدکی در شرکت هپکو وجود دارد که اگر کنسرسیومی بیاید و سهام هپکو را در اختیار بگیرد، اول اینکه با در اختیار داشتن این مارکت، در تامین قطعات، مشکلی نخواهند داشت؛ و دوم اینکه سفارش گذاری برای لودر، بلدوزر، غلطک و بیل مکانیکی را می‌تواند داشته باشد.
روغنی با انتقاد به اینکه بیش از ۸ هفته از ضرب الاجل جلسه معاون اول رئیس‌جمهور در خصوص وضعیت هپکو گذشته است ولی متاسفانه هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.

در اختیار سازمان خصوصی سازی ماندن به صلاح هپکو نیست

وی خاطرنشان ساخت: در مذاکرات صورت گرفته در خصوص واگذاری هپکو به ایمیدرو یا ایدرو، اگرچه ایدرو تخصصی تر است ولی اکنون هپکو برای ادامه حیات صنعتی خود به منابع مالی نیاز دارد که ایمیدرو بهترین گزینه است.
روغنی تصریح کرد: از سویی دیگر، تعلل در واگذاری سهام هپکو و ماندن در اختیار سازمان خصوصی سازی به صلاح این شرکت نیست؛ چراکه سازمان خصوصی سازی امکانات اداره هپکو را ندارد؛ چون تخصصی نیست و سازمان ریگلاتوری است.
وی در خصوص وضعیت قراردادهای شرکت هپکو نیز تصریح کرد: ۳ هزار دستگاه قرار داد هپکو تبدیل به ۳۵۰ دستگاه برای اداره راهداری کشور شده است؛ درحالیکه این قرارداد در حضور وزیر کار، صنعت و اقتصاد مصوب شد؛ اکنون این ۳۵۰ دستگاه نیز که حدود ۷۰۰ میلیارد تومان حجم کار وارد کشور می‌کرد به ۲۵۰ دستگاه به ارزش ۴۰۰ میلیارد تومان تبدیل شده است.
وی افزود: چند روز گذشته پیش‌نویس تفاهمنامه قرارداد ۲۵۰ دستگاه مذکور برای هپکو انجام شد؛ اما دو مشکل دارد اول اینکه نامه‌ای از دولت باید دریافت شود مبنی بر اینکه شرکت هپکو، ترک تشریفات شود و دوم اینکه دولتی بودن مصوبه، ان را از دریافت ضمانت نامه مُبرّا کند و نیازی به ارائه ضمانتنامه به سازمان راهداری کشور نباشد.
روغنی ادامه داد: اگرچه این می‌تواند خبر خوشی برای خانواده بزرگ هپکو باشد؛ چرا که تقریبا پیش‌نویس های آن انجام شده و ظرف هفته جاری انجام خواهد شد؛اما اقدامات دولتی آن دست ما نیست و مربوط به دولت است که انتظار می رود همکاری لازم در این زمینه صورت گیرد.
مدیرعامل شرکت هپکو در بخش دیگری از اظهارات خود با اعلام خبر خوش دیگری مبنی بر اینکه یک قرارداد ۱۸۰ میلیون یورویی برای هپکو با سازمان بنادر منعقد شده است، بیان داشت: البته این قرارداد با مشکلاتی همراه است که در حال تلاش برای رفع آن هستیم؛ حجم این قرارداد می تواند تا ۶۰۰ میلیون یورو افزایش پیدا کند، چراکه هپکو سابقه فعالیت در تجهیزات بنادر را نیز دارد و می تواند در این قرارداد موفق عمل نماید.
وی ادامه داد: خوشبختانه برخی مسئولان اعم از وزیر راه تاکید دارند که برای نجات هپکو هر کاری بتوانند می کنند؛ همچنین معاون وزیر راه در سازمان راهداری کشور تلاش دارد اقدامات مربوط به پرونده هپکو با سرعت بیشتر انجام گیرد.

حس بی اعتمادی در مقامات وجود دارد

روغنی افزود: در مذاکراتی با فولاد مبارکه اصفهان نیز پروژه‌های بسیاری برای هپکو طراحی و پیش‌بینی شده است و اقدامات مربوط به این پروژه در حال پیشروی است.
وی تصریح کرد: در میان همه ی اقداماتی که برای نجات هپکو از بحران و احیای حیات صنعتی هپکو در حال انجام است این نکته مطرح است هر جا جلسه ای با حضور مسئولان برای هپکو برگزار می شود، یک حس بی اعتمادی در مقامات وجود دارد مبنی بر اینکه اگر به هپکو پروژه هم واگذار شود، کارگران کار نمی کنند؛ اگر چه وظیفه مدیران شرکت هپکو، آوردن کار و وظیفه همکاران و مجموعه کارگران، انجام کار با کیفیت است؛ و همچنین ما بر این مسئله معتقدیم که فشار اقتصادی و بحران های هپکو، کارگران را بسیار با مشکل مواجه ساخته و در فشار روحی و مضیقه ی مالی قرار گرفته اند؛ ولی صبوری و برخورد عاقلانه، مهمترین موضوعی است که می تواند اعتماد بین مدیریت و کارکنان شرکت ایجاد کند و انسجام سنگین بین مدیران و مقامات کشوری را برای دریافت پروژه های بزرگ فراهم می سازد.

استعفا دادم

روغنی در خصوص اخبار اخیر مبنی بر استعفای مدیر عامل هپکو گفت: من استعفا دادم چون کار با سرعت پیش نمی رود؛ بنده مدیر اجرایی هستم و تاکید دارم کار باید با سرعت انجام گیرد.
وی افزود: اگر بنا باشد کار فقط با جلسه و جلسه بازی پیش رود نمی پذیرم؛ بعد از استعفای بنده، استاندار مرکزی خواستند برای اینکه بهانه‌ای دست کسی داده نشود، بنده در هپکو حضور داشته باشم؛ بنده نیز همچنان هستم و در هپکو پروژه ها را دنبال می‌کنم.
وی تاکید کرد: تلاش ما این است که صددرصد مطالبات کارگران را تا پایان سال جاری بپردازیم و کارگران و کارکنان هپکو نوروز را بدون دغدغه مالی آغاز کنند.

شرکت هپکو حکمِ کِشتی را دارد که مربوط به همه ما است

مدیرعامل هپکو خطاب به مدیران بانک ملی که بانک عامل مصوبات هپکو می باشد اظهار داشت: از بانک ملی انتظار داریم شرایط هپکو را درک کنند و بحران و تحریم را ببینند؛ آن‌ها که مصوب کرده اند و می‌خواهند این پول را بدهند، چرا کارگر را به خیابان می کشانند و بعد پول را می دهند؟! شرکت هپکو حکمِ کِشتی را دارد که مربوط به همه ما است و اگر سوراخ شود همگی در آن غرق می‌شویم. وی افزود: ما می فهمیم بانک‌ها نیز با مشکلاتی مواجه اند ولی هپکو در شرایط ناخواسته‌ای قرار گرفته است؛ اگرچه ما نیز تلاش داریم کارگران را به صبوری و شکیبایی دعوت کنیم تا هپکو از بحران عبور کند.
روغنی خطاب به مدیران سیاسی استان گفت: از مدیران سیاسی استان انتظار داریم در جهت تقویت و انسجام هپکو و نه در جهت تفرقه و ابزارسازی انتخاباتی تلاش کنند؛ همچنین از کارگران هپکو به عنوان ابزار برای خود استفاده نکنند. وی گفت: بهتر است مدیران سیاسی استان، سلایق را کنار بگذارند و در جهت انسجام ملی تلاش کنند؛ چراکه استفاده ابزاری، انسجام درون سازمانی را متلاشی می‌کند؛ اگر فرد یا گروهی با سلایق فردی دیگر همگام نیست باید عبور کند و درک متقابل از شرایط داشته باشد.
روغنی اظهار امیدواری کرد: امیدواریم تا قبل از اتمام سال جاری برای شرکت هپکو و مالکیت آن تعیین تکلیف کنیم و منتظر روزهای خوب هپکو هستیم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*