پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۴ مرداد ۱۳۹۹
اجازه دخالت در اجرای انتخابات را به هیچ نهادی نمی دهیم
استان مرکزی

اکرمی، رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی:

اجازه دخالت در اجرای انتخابات را به هیچ نهادی نمی دهیم

یک میلیون و ۷۸ هزار و ۳۶۷ نفر در استان واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند

Virtual editor
25 بهمن 1398
بازدید: 264
نظرات: 0

عطریاس: «اجازه دخالت در اجرای انتخابات را به هیچ فرد، گروه و نهادی نمی دهیم.»
معاون سیاسی امنیتی استانداری و رئیس ستاد انتخاباتی استان مرکزی در آخرین نشست خبری این ستاد قبل از آغاز زمان تبلیغات کاندیداهای ورود به یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ضمن بیان مطلب فوق، گفت: راهپیمایی 22 بهمن دو پیام داشت. اول آنکه دشمنان این پیام را دریافت کردند که باید دست از شیطنت و دشمنی با ایران بردارند و به گونه‌ای دیگر با مردم صحبت کنند، همچنین به مسئولان این پیام را داد که باید تلاش بیشتری برای خدمت‌رسانی و جلب رضایت عمومی انجام دهند و برای رفع مشکلات به ظرفیت های داخلی توجه کنند.
۵۶ درصد از کل ثبت‌نام کنندگان تایید صلاحیت شده اند
بهروز اکرمی ادامه داد: در حال حاضر مجموع کل نامزدهای تایید صلاحیت شده استان مرکزی ۲۱۸ نفر هستند که در واقع ۵۶ درصد از کل ثبت‌نام کنندگان تایید صلاحیت شده اند. در حوزه انتخابیه اراک، خنداب و کمیجان، از ۱۴۸ داوطلب ثبت ‌نام کرده، ۷۷ نفر معادل ۵۱ درصد، در حوزه انتخابیه شازند از ۴۹ داوطلب، ۲۸ نفر معادل ۵۶ درصد، در حوزه انتخابیه ساوه و زرندیه از ۶۵ داوطلب ۴۰ نفر معادل ۵۶ درصد، در حوزه انتخابیه تفرش، آشتیان و فراهان از ۶۷ داوطلب ثبت نام کرده ۴۰ نفر معادل ۶۱ درصد، در حوزه انتخابیه محلات و دلیجان از ۲۷ داوطلب ۱۹ نفر برابر با ۷۱ درصد و در حوزه انتخابیه خمین نیز از ۳۱ داوطلب ۱۴ نفر معادل ۵۴ درصد تایید صلاحیت شدند که در رقابت انتخاباتی شرکت خواهند داشت.
یک میلیون و ۷۸ هزار و ۳۶۷ نفر در استان واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند
وی با اشاره به قیاس داوطلبان مجلس دهم و یازدهم تعداد داوطلبان مجلس دهم را ۳۴۴ نفر و مجلس یازدهم را ۳۸۷ نفر عنوان کرد و افزود: در دوره سابق ۷ نفر از داوطلبان و در این دوره از انتخابات ۱۱ نفر دارای سابقه نمایندگی در مجلس شورای اسلامی هستند. در مجلس دهم ۱۸۱ نفر از داوطلبان (۱۷۰ مرد و ۱۱ زن) و در این دوره از انتخابات برای مجلس یازدهم ۲۱۸ نفر (۱۹۳ مرد و ۲۵ زن) تاکنون تایید صلاحیت شده‌اند.
رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی تعداد شعب اخذ رای در استان مرکزی را هزار و ۲۰ شعبه عنوان کرد و گفت: از 1020 شعبه اخذ رای، ۶۹1 شعبه ثابت و ۳۲۹ شعبه سیار است که از این تعداد ۵۸۹ شعبه شهری و ۴۳۱ شعبه روستایی در نظر گرفته شده است.
اکرمی با اشاره به اینکه ۳۱۴ شعبه اخذ رای در اراک فعال خواهد بود، افزود: ۱۳۶ شعبه در ساوه، ۱۳۰ شعبه در شازند، ۱۰۵ شعبه در خمین، ۶۰ شعبه در خنداب، ۵۱ شعبه در زرندیه، ۴۵ شعبه در کمیجان، ۴۵ شعبه در محلات، ۴۳ شعبه در دلیجان، ۳۳ شعبه در تفرش و ۲۲ شعبه در آشتیان در روز انتخابات آماده دریافت آرای مردم هستند. البته در استان مرکزی هیچ شعبه اخذ رای الکترونیکی وجود ندارد. در خصوص الکترونیکی شدن انتخابات، استان مرکزی اعلام آمادگی کرده بود ولی به ما اعلام شد که برگزاری انتخابات باید تماما دستی باشد.
وی اظهار کرد: برای برگزاری یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در استان مرکزی ۳۵۰۰ نفر به عنوان نیروهای حفاظت از شعب اخذ رای و بیش از ۶ هزار نفر به عنوان اعضای اصلی شعب در نظر گرفته شده اند، البته برای هر شعبه بین ۲۰ تا ۲۵ نفر فعالیت خواهند داشت که کل عوامل درگیر در این دوره از انتخابات استان مرکزی حدودا ۲۵ هزار نفر می شوند.
رییس ستاد انتخابات استان مرکزی با اشاره به اینکه یک میلیون و ۷۸ هزار و ۳۶۷ نفر در استان واجد شرایط شرکت در انتخابات هستند، گفت: تعداد رای اولی‌ها (متولدین دوم اسفندماه ۱۳۸۰ به قبل) ۴۸ هزار و ۸۶۷ نفر است. تعداد واجدین شرایط برای رای دهی در شهرستان اراک ۴۵۹ هزار و ۷۳۷ نفر، در آشتیان ۱۲ هزار و ۸۶۴ نفر، در تفرش ۲۰ هزار و ۱۷۹ نفر، خمین ۸۱ هزار و ۳۸۳ نفر، شازند ۹۰ هزار و ۱۷۵ نفر، خنداب ۴۰ هزار و ۵۳۲ نفر، دلیجان ۳۵ هزار و ۵۸۹ نفر، زرندیه ۴۸ هزار و ۵۴۶ نفر، ساوه ۱۹۷ هزار و ۷۴۷ نفر، فراهان ۲۲ هزار و ۳۵۹ نفر، کمیجان ۲۷ هزار و ۳۳۴ نفر و محلات ۴۱ هزار و ۹۲۲ نفر خواهد بود.
فرمانداران حتی از جلوی درب منزل کاندیداها رد نشوند
معاون سیاسی امنیتی استانداری مرکزی با اشاره به ابلاغ و اجرای قانون شفافیت و نظارت بر تامین مالی فعالیت های انتخاباتی در این دوره از انتخابات، تاکید کرد: برای طرح هر موضوعی باید مدارک قابل استناد وجود داشته باشد، تاکنون هیچ تخلفی از فرمانداران و بخشداران منعکس نشده است و همزمان با آغاز فعالیت ستاد انتخابات در استان به تمامی فرمانداران و بخشداران توصیه شد که در چارچوب قانون فعالیت داشته باشند و خود را در معرض اتهام قرار ندهند به طوری که حتی بنده شخصا به آن ها گفته ام که از جلوی درب منزل کاندیداهای مجلس نیز رد نشوند تا مبادا به آن ها تهمتی زده شود.
اکرمی اضافه کرد: عملکرد فرمانداران به صورت روزانه رصد می شود و بنده این اطمینان خاطر را می دهم که بخشداران و فرمانداران حق طرفداری یا فعالیت علیه کاندیدایی را ندارند و اگر موردی اعلام شود قطعا در کمترین زمان ممکن برخورد قانونی صورت انجام می شود چرا که نمی خواهیم شاهد کوچک ترین رفتار شائبه برانگیزی باشیم.
وی با بیان اینکه جای نگرانی در خصوص سلامت انتخابات در استان مرکزی وجود ندارد و به همه نامزدها توصیه می‌شود که از تهمت و تخریب دوری کنند، ابراز داشت: تمامی بایدها و نبایدهای تبلیغات به کاندیداها اعلام شده است و از موارد آگاهی کامل دارند و باید برمبنای قانون عمل کنند.
اکرمی تصریح کرد: نامزدهای انتخابات مجلس شورای اسلامی خود را در معرض انتخاب مردم قرار داده‌اند و مردم نیز انتظار دارند فردی که در مسیر رسیدن به مرکز قانون‌گذاری کشور حرکت می‌کند در وهله اول خود، عملا قانون را رعایت کند و به عملکرد هواداران خود جهت رعایت قانون نیز نظارت داشته باشد.
وی با اشاره به برخی فعالیت‌ها در فضای مجازی بیان کرد: متاسفانه فضای مجازی در کشور ما غیر قابل کنترل است و اهرم‌های کنترلی آن نیز بسیار محدود است، امیدواریم که خود کنترلی در این فضا از بروز رفتارهای مسموم، به دور از اخلاق، قانون و وجدان جلوگیری کند، اهرم خاصی برای کنترل فضای مجازی در اختیار نداریم اما افکار مردم می‌تواند با طرد افراد تخریب‌گر و برهم ‌زننده حریم‌ها، فضا را تحت کنترل درآورد.
رییس ستاد انتخابات استان مرکزی افزود: طبق قانون، برگزاری هر گونه کارناوال تبلیغاتی در روزهای تبلیغات انتخابات ممنوع و برگزاری آن تخلف از سوی نامزدها تلقی می‌شود و در همین راستا تمهیداتی در نظر گرفته شده است و در صورت مشاهده تخلف و جرائم انتخاباتی لحاظ خواهد شد، همچنین شهرداری اماکنی را برای تبلیغات در نظر گرفته است که نامزدها بهتر است از این فضاها استفاده کنند چون فضای شهری حق الناس است و نباید سیما و منظر شهری به واسطه تبلیغات دچار آشفتگی شود.
ما حافظ رای مردم هستیم
اکرمی با اشاره به اینکه در اغلب حوزه های انتخابیه استان مرکزی رقابت بین جناح های سیاسی وجود دارد، خاطرنشان کرد: باتوجه به اینکه در کشور ما کاندیداها معمولا مستقل عمل می کنند و تحت حمایت احزاب نیستند نمی توان اعلام کرد که فلان کاندیدا اصولگرا یا اصلاح طلب است لذا از ارائه درصد و آمار از اینکه چند درصد داوطلبین تایید صلاحیت شده اصولگرا یا اصلاح طلب هستند، معذوریم.
وی در پاسخ به این سوال که برای مقابله با دخالت نهادهایی که طبق قانون مجری انتخابات نیستند چه برنامه هایی وجود دارد، گفت: براساس قانون وزارت کشور، مجری انتخابات است و هیچکس نمی تواند در کار انتخابات دخالت کند. لذا بنده و تیم مدیریت استان مرکزی به هیچ وجه اجازه دخالت بر اجرای انتخابات را به هیچ فرد، گروه و نهادی نمی دهیم چرا که ما حافظ رای مردم هستیم و نمی خواهیم در اعتماد عمومی خدشه ای وارد شود.
رئیس ستاد انتخابات استان مرکزی در پایان اظهار کرد: درحال حاضر تعامل مناسبی بین ستاد انتخابات استان و هیات های نظارت وجود دارد به طوری که حتی کوچک ترین اختلاف نظری نیز بین این دو وجود ندارد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*