پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۴ مرداد ۱۳۹۹
استان مرکزی

سرمقاله

فراتر از انتخابات!

Virtual editor
25 بهمن 1398
بازدید: 212
نظرات: 0

شورای سردبیری:
انتخاباتی در پیش است که از ماهها قبل چگونگی حضور مردم و اصلاح طلبان در آن قابل پیش‌بینی نبود .
در اینجا نمى خواهیم درباره حضور یا عدم حضور در آن حرفی بزنیم‌؛ مى دانیم ، بخشى از حکومت بی‌اعتنا به اصول و قواعد دموکراسى و گرفتار شده در یک شرایط بحرانى ، چه رویکردی را در آن پیش گرفته است .
متأسفانه پرونده این انتخابات مدتی است برای بخشی از مردم بسته شده است ؛ اما مى شود به استفاده‌هایی ازفضای آن توسط نیروهای سیاسی تحول‌خواه و اصلاح طلب اندیشید و پیشنهادهایی درجهت خیرهمگان از آن استخراج کرد.
تدوین برخی مطالبات بنیادین از میان برنامه‌ها و شعارهای نامزدها و جریانهاى حذف شده در انتخابات، از جمله مطالبات معترضان آبان ماه ٩٨ و نیز تحول خواهان ایرانى در سال ٨٨ مى تواند راهبردى مشخص در این عرصه باشد .
این کار لازم و ضرورى است، زیرا اقشار ناراضی و عاصی معمولا هنگام واکنش به رفتار حکومت ها ، فاقد مطالباتی اندیشه‌شده، اولویت‌بندی شده و مشخص هستند و معمولا معلوم نیست در مقابل آنچه نمی خواهند، چه طلب می کنند. تدوین این مطالبات شایدبتواند اندکى مورداستفاده آنها قرار گیرد .
امثال اعتراضات کور شهری در دیماه ٩۶ و یا آبان ماه ۹۸ به علت فقدان مطالبات مشخص معترضین، نمی توانسته و نمى تواند هرگز به نتیجه مشخصى منتج شود . این قبیل اعتراضات، آسیب‌زا شده و حکومت ها مى توانند هرچه مى خواهند در باره آنها ادعا کنند
خصلتهای اصلی این اعتراضات ، بی هدف ، بى نتیجه و بیهوده بودن آنهاست که توانایى جذب اکثریت جامعه را فقط در افسوس بر جانهای از دست رفته و خونهاى ریخته شده با خود همراه می سازد .
تحول‌طلبان و اصلاح جویان ایرانى می توانستند و همچنان مى توانند ، اهدافی فراتراز تحرک در انتخابات پیش رو برای این دوره از انتخابات قائل شوند. تدوین چند مطالبه عمومی مشخص و فراگیر ، که خواسته هاى بنیادی لایه‌های فرودست جامعه در آنها فرموله شده و در سطح جامعه تبلور یابند ، مى تواند یکى از این اهداف باشد .
این دوره از انتخابات را دانسته یا ندانسته به یخچاله‌ای بدل کرده اند که نشانگر نزدیک شدن به بن بست سیاست ورزى در ایران باشد . اماشاید بشود درحین برگزاری انتخابات، مطالباتی را در حوزه عمومى، مطرح و درخواست نمود که مانع از اعتراضات احتمالى آتى شود و یا در صورت اتفاق، آسیب هاى جانی و مالی این قبیل اعتراضات کور را کاهش دهد. این مهم مى تواند منفعتی حداقلی از این انتخابات براى جامعه متکثر ایرانى به دنبال داشته باشد .

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*