پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۹ مرداد ۱۴۰۰
مشارکت فرهنگیان در تصمیم گیری ها، بخشی از مشکلات را مرتفع می کند
استان مرکزی

مشارکت فرهنگیان در تصمیم گیری ها، بخشی از مشکلات را مرتفع می کند

روزنامه عطریاس
28 بهمن 1398
بازدید: 777
نظرات: 0

همتی، فرهنگی بازنشسته:

مشارکت فرهنگیان در تصمیم گیری ها، بخشی از مشکلات را مرتفع می کند

گروه فرهنگی: رییس مجمع فرهنگیان ایران اسلامی استان مرکزی، به مطالبات زیاد فرهنگیان اشاره کرد و گفت: مطالبات زیاد فرهنگیان امروز به یکی از مشکلات این قشر تبدیل شده است.عقب افتادگی حقوق و مزایا، مباحث مربوط به بازنشستگان، عدم پرداخت سرانه دانش آموزان و در نتیجه تغذیه نشدن مدارس، عدم منزلت اجتماعی مناسب فرهنگیان و نگاه مصرفی به به آموزش و پرورش، از عمده ترین مشکلات فرهنگیان است.
عباس همتی افزود: تا زمانی که نگاه مصرفی به آموزش و پرورش وجود دارد، نمی توان یک جامعه پایدار و یک کشور توسعه یافته داشت، چرا که سنگ بنا و اساس توسعه هر کشوری آموزش و پرورش است.
وی افزود: مشارکت فرهنگیان در تصمیم گیری ها، می تواند بخشی از مشکلات را مرتفع کند. متاسفانه سیستم آموزشی به صورت متمرکز اداره می شود و افرادی در راس آموزش قرار می گیرند که گاها در سطح آموزشی، تصمیماتی خلاف مسایل آموزشی، تربیتی و حتی بودجه ای آموزش و پرورش می گیرند.
همتی ادامه داد: باید مباحث مربوط به شوراهای معلمان و استفاده فکری ازمعلمان را در اولویت های اصلی قرار گیرد.
وی در خصوص صندوق ذخیره فرهنگیان تصریح کرد: این دغدغه همواره وجود دارد که تکلیف سرمایه فرهنگیان چه می شود؟ این اختلاسی که رخ داده و سرمایه ای که از دست رفته چرا باز نمی گردد و چرا شفاف به معلمان این مسایل توضیح داده نمی شود و باید تکلیف آن نیز مشخص شود.
همتی ادامه داد: متاسفانه فرهنگیان مورد بی مهری قرار گرفته اند. چه در بحث انتخابات مجلس شورای اسلامی و چه در بحث سایر انتخابات ها نتوانستند خواسته های فرهنگی ها را برآورده کنند. به همین علت همواره آموزش و پرورش در سیستم دولتی به گونه ای رقم خورده که متاسفانه فرهنگی ها همیشه طلبکار بودند و سیستم نیز همیشه بدهکار آموزش و پرورش بوده است.
وی ابراز داشت: ورود فرهنگیان به عرصه انتخابات را می توان با یک دید مثبت و خوب در نظر داشت وامیدواریم که آزادی، استقلال و هویت فرهنگی خود را حفظ کنند.
همتی ادامه داد: فرهنگیان در واقع به عنوان یک قشر مطالبه گر، فهیم و نجیب، می خواهند اثبات کنند که در درجه نخست قرار دارند. هر نماینده ای از هر جناحی که وارد مجلس شود، قطعا جامعه معلمان و فرهنگیان به عنوان مطالبه گران اصلی در مقابل آنها خواهند ایستاد و این بار در هر شرایطی از هر جناحی ما از نمایندگان می خواهیم که به این قشر نجیب و فرهیخته نگاه مثبت و ویژه ای داشته باشد.
وی تصریح کرد: نگاه به انتخابات در گذشته نشان داده که نقش الگویی معلمان را نباید فراموش کرد. امروز می دانیم نقش معلم ها در انتخابات و در هئیت های اجرایی بسیار موثر است و می توانند در میان دانش آموزان و خانواده های آنها نقش موثری ایفا کنند و به عنوان یکی از اقشار فهیم جامعه، در توسعه پایدار جامعه نقش مهمی را ایفا کنند.
این فرهنگی بازنشسته ادامه داد: سرخوردگی فرهنگیان در انتخابات عوامل بسیاری دارد که یکی از این عوامل نبود کاندیداهای مورد نظر آنها در عرصه و رد صلاحیت برخی از آنها است. موضوع دیگر عدم پاسخگویی به مطالبات و خواسته های فرهنگیان است. آنچه که باعث دلسردی، دلخوری و سرخوردگی فرهنگیان می شود، عدم قدرت نمایندگان است. درخواستی که از همه نمایندگان داریم این است که با ورود به مجلس مطالبات به حق فرهنگیان را برآورده کنند.
همتی افزود: خوشحالیم که داود نعیمی به عنوان یک چهره فرهنگی و علی یوسفی به عنوان فردی که مدرس دانشگاه است، وارد این عرصه شده اند و امیدواریم با توجه به اندیشه های فکری این دوکاندیدا بتوانند نسبت به توسعه و پیشرفت جامعه گام های مثبتی بردارند.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*