پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۹ فروردین ۱۳۹۹
خنداب با تولید ۳۰ هزار تن کشمش و ارزآوری  یکصد میلیون دلاری، پایانه صادراتی ندارد
استان مرکزی

انصاری، باغدار و کشاورز خندابی:

خنداب با تولید ۳۰ هزار تن کشمش و ارزآوری یکصد میلیون دلاری، پایانه صادراتی ندارد

Virtual editor
29 بهمن 1398
بازدید: 159
نظرات: 0

♦ قیمت نهاده ها ۵۰۰ درصد افزایش یافته است
♦ باغات خنداب، سیستم آبیاری نوین ندارد

 

عطریاس:

یک باغدار و کشاورز خندابی به نمایندگی از فعالان حوزه ی زراعت، باغبانی و کشاورزی خنداب، در مصاحبه با عطریاس گفت: بیش از ۳۰ سال است که شهرستان خنداب، همچنان با سیستم سنتی آبیاری باغات و مزارع را انجام می‌دهد و هنوز سیستم آبیاری نوین در این شهرستان احداث نشده است تا علاوه بر افزایش سطح زیر کشت، در مصرف آب نیز صرفه جویی شود.
طیب انصاری افزود: قیمت نهاده ها و نیز انواع کودها حدود ۵۰۰ درصد طی دوسه سال اخیر افزایش یافته است در حالی که قیمت محصولات تولیدی ما بعضا با کاهش نیز مواجه بوده است.
اداره جهاد کشاورزی شهرستان که متولی بخش باغات و مزارع است، در خصوص نظارت بر عملکرد و معیشت کشاورزان و باغداران ضعیف عمل کرده است و این به واسطه ی کمّیِ نیروهای همکار در اداره شهرستان و عدم نظارت بر وضعیت مزارع و باغات خنداب است.
فروش محصولات تولیدی باغات و مزارع مقرون به صرفه نیست
انصاری تصریح کرد: فروش محصولات تولیدی باغات و مزارع شهرستان، هرگز برای باغداران، مقرون به صرفه نیست؛ ۷ هزار هکتار باغات انگور و ۷ هزار هکتار باغات سردرختی در شهرستان خنداب وجود دارد که امسال محصولات سردرختی همچون سیب بسیار با قیمت ارزان در محل باغ خریداری شده اند؛ در محل باغ، سیب را کیلویی۸۵۰ تومان خریداری کردند و اکنون این محصول در بازار با قیمت ۵ تا ۷ هزار تومان به فروش می‌رسد؛ این اجحاف در حق کشاورز است.
هیچ گونه فعالیتی از سوی شرکت های پشتیبانی برای حمایت از باغداران و کشاورران منطقه صورت نمی‌گیرد و تعاونی کاشت، برداشت و یا انبار محصولات در منطقه خنداب وجود ندارد.
چون صنایع تبدیلی نیست،
همیشه باغدار متضرر می‌شود
انصاری ابراز داشت: مهمترین محصول شهرستان خنداب، کشمش است که ارزآوری بالایی برای استان و کشور دارد و سالانه با تولید حدود ۳۰ هزار تن محصول کشمش تا میزان یکصد میلیون دلار بر درآمد حاصل از صادرات کشمش خنداب می توان حساب کرد.
خنداب قطب تولید کشمش کشور است ولی قطب صادرات نیست. خنداب در کنار شهرستان تاکستان و ملایر، قطب تولید کشمش کشور محسوب می‌شود ولی امکان صادرات ندارد؛ چون صنایع تبدیلی برای بسته بندی محصول کشمش ندارد؛ سردخانه و آب میوه گیری و غیره برای نگهداری و یا تبدیل انواع میوه های مختص منطقه از جمله سیب و هلو و گوجه فرنگی ندارد.
بازدهی باغات هلو در خنداب از کل کشور بیشتر است ولی چون صنایع تبدیلی در جوار این باغات وجود ندارد همیشه باغدار متضرر می‌شود.
کشمش تولید خنداب، به نام ملایر صادر می شود
کشمش تولیدی خنداب به دلیل نبود صنایع تبدیلی و بسته بندی به کارخانجات بسته بندی و صنایع تبدیلی ملایر منتقل می شود و از آنجا به نام کشمش ملایر به کل کشور یا خارج از کشور صادر می‌شود. و به نام استان همدان ثبت می گردد؛ که این ضعف بزرگی برای مسئولان استان خواهد بود.
ارائه مجوز چاه های غیرمجاز نیز مسئله ای است که کاندیداهای مختلف در آستانه انتخابات با وعده های غیرقانونی می آیند و قول و وعده مجوز حفر چاه به برخی کشاورزان و باغداران منطقه می‌دهند که اغلب این کار انجام می‌شود؛ که این اقدام، اجحاف به حقوق افرادی است که طبق قانون، کار می کنند و با رعایت اصول قانونی،اقدامات باغداری را انجام می‌دهند و مجوز حفر چاه می‌گیرند؛ در حالی که این مسئله هم به لحاظ زیست محیطی و هم افزایش مصرف آب اثرات مخربی در منطقه دارد؛ چرا که رودخانه شراء یکی از سرشاخه های اصلی رود قره چای می باشد.
هنوز کشاورزی به صورت سنتی و خرده مالکی
انجام می شود
این باغدار خندابی ادامه داد: مشکلات آموزشی یکی دیگر از مواردی است که در شهرستان خنداب وجود دارد.اگرچه جَسته گُریخته، آموزش هایی در حوزه کشاورزی در شهرستان صورت می گیرد ولی هنوز هم کشاورزی به صورت سنتی و خرده مالکی در این منطقه انجام می شود و با وجود پتانسیل بالای زراعی و کشاورزی و باغی، هنوز در خنداب و روستاهای منطقه، کشاورزی به روش سنتی صورت می گیرد و این باعث شده مردم به دنبال مشاغل دیگر در شهرهای دیگر بروند و مهاجرت کنند.
بیمه ها خدماتی به فعالان کشاورزی ارائه نمی‌دهند
طی ۱۰ سال اخیر، ۸ سال باغات منطقه دچار سرمازدگی و آسیب جدی شده اند ولی متاسفانه هیچگونه حمایتی از سوی بخش دولتی صورت نگرفته است که کشاورزان بتوانند حداقل از خدمات بیمه ای باغات بهره گیری کنند.
بیمه کشاورزی برای کشاورزان و باغداران منطقه، تنها یک نام و عنوان است و هیچگونه خدماتی را به فعالان این حوزه ارائه نمی‌دهد؛ گاهی در یک باغ که حدود ۱۰ میلیون تومان هزینه شده است تنها ۴۰۰هزار تومان خسارت پرداخت می‌شود؛ درحالیکه نقش بیمه می‌تواند در حوزه کشاورزی بسیار موثر و حمایتی باشد.
نمایندگان مجلس اقدامات زیرساختی بخش کشاورزی انجام دهند
از نمایندگان مجلس آتی انتظار نداریم که از استان برای جاده و راه و برق و آسفالت در مجلس دفاع کنند. انتظار داریم نگاهی ویژه در سطح کلان کشور به بخش کشاورزی داشته باشند و اقدامات زیرساختی بسیار مهمی در بخش کشاورزی انجام دهند.
علتِ اعتراضِ مردم منطقه را
بررسی و آسیب‌شناسی کنید
انصاری ادامه داد: شهرستان خنداب در استان مرکزی در تولید بسیاری از محصولات باغی و زراعی رتبه دار است؛ ولی برنامه‌ریزی زیرساختی و مدونی صورت نمی‌گیرد و برنامه‌ریزی‌ها مقطعی و با تزریق اندکی اعتبار مثل یارانه ۵۰۰ هزار تومانی برای کشمش صورت می گیرد؛ از مجلس و نمایندگان انتظار تشکیل تیمی کارشناسی در مجلس را داریم که علتِ اعتراضِ مردم منطقه خود را با وجود این حجم پتانسیل کشاورزی، بررسی و آسیب‌شناسی کنند؛ انتظار داریم نمایندگان منتخب و راه یافتگان به مجلس، به دولت فشار بیاورند که برخی محصولات باغداران و کشاورزان را خرید تضمینی کنند تا کشاورزان بدانند که قیمت تولید محصول نسبت به قیمت صادراتی آن فاصله چندانی ندارد.
واسطه ها به فروش محصولات به کشاورزی
لطمه بسیاری وارد می‌کنند
این کشاورز خندابی افزود: باغداران همه اقلام و ملزومات خود را اعم از نهاده ها و کود و غیره بصورت آزاد تهیه می کنند؛ مثلاً فسفات آمونیوم را کیلویی ۳۲۰ هزار تومان می‌خریم در حالی که در گران ترین وضعیت بازار، نرخ این محصول، ۸۰ هزار تومان بوده است و این یعنی ۴۰۰درصد افزایش نرخ نهاده ها که ضرر کشاورزان و باغداران را به دنبال دارد؛ این در حالی است که کشمش و سایر محصولات باغات خنداب با ارز نیمایی به فروش می رسد؛ اگر چه گاهی نهاده ها نرخ یارانه ای و دولتی دارند ولی علاوه بر اینکه حجم عرضه ی دولتی این ها کم شده، صادرات با ارز نیمایی یک تکلیف و ضرورت است و همین مسئله سبب رکود اقتصادی در بخش تولیدات محصولات کشاورزی و تحمیل ضرر مالی به باغداران و کشاورزان شده است.
در بهترین حالت کشمش صادراتی ما حدود ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان به فروش می رسد؛ ولی در بازار ۵۰ هزار تومان عرضه می‌شود که این فاصله قیمت به دلیل فعالیت بدونِ نظارتِ واسطه ها است. واسطه ها به فروش محصولات، کشاورزی کشور، استان و همچنین منطقه لطمه بسیاری وارد می‌کنند؛ قیمت از دست کشاورز خارج شده است به گونه ای که نه تولیدکننده سود می‌برد و مصرف کننده؛ و این موضوع مهمی است که هرگز نظارتی بر عملکرد واسطه‌ها نیست.
در حوزه آموزش و پرورش نیز یک دبیرستان فنی حرفه ای و کاردانش در رشته های کشاورزی در منطقه خنداب نیاز بسیار مهمی است در حالی که می تواند از مهاجرت جوانان منطقه به شهرهای دیگر و اشتغال متمرکز در منطقه جلوگیری کند.
۱۵ هزار هکتار باغ میوه در خنداب می طلبد یک پژوهشکده انگور،هلو ، گوجه و کشمش در منطقه احداث گردد تا همچون سایر نقاط کشور، باعث رونق اقتصادی منطقه شود.
پتانسیل های گردشگری به خوبی معرفی نشده اند
در حوزه گردشگری منطقه خنداب نیز مشکلات جدی وجود دارد؛ پتانسیل های گردشگری این منطقه به خوبی معرفی نشده اند در حالی که بافت‌های ظاهری و اقلیم منطقه با اراک بسیار متفاوت است و می‌تواند به لحاظ گردشگری، جاذبه های خاص باغات و کشاورزی خنداب با طبیعت بکر و قابل توجهی ایجاد نماید.
از نعمت مسیر ریلی محروم هستیم
راه های ارتباطی شهرستان خنداب نیز محروم واقع شده است.مسیر ریل راه آهن که می‌بایست از خنداب عبور می کرد و به ملایر می رسید، از شازند و توره به ملایر می رسد؛ چرا باید خنداب با حجم محصولات باغی و زراعی قابل توجه،از نعمت مسیر ریلی هم محروم باشد در حالی که می‌توانست از فرصت مسیر ریلی برای صادرات محصولات و انتقال آنها به پایتخت و دیگر شهرهای همجوار و سایر نقاط کشور استفاده شود.
شهرستان خنداب با قرارگرفتن در موقعیت جغرافیایی جنوب غربی آسیا به واسطه استقرار تجهیزات نیروگاه آب سنگین، رتبه اول در کشور و خاورمیانه را دارد ولی متاسفانه همیشه به دلیل عدم ایمن سازی جاده ها، در تصادفات، هزینه های مالی و جانی بسیاری به خنداب تحمیل می شود؛ چراکه موقعیت استراتژیک منطقه خنداب هرگز به گردشگران داخلی و خارجی، معرفی نشده است و توجه مسئولین نسبت به پتانسیل های خنداب بسیار محدود است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*