پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۹ فروردین ۱۳۹۹
تنها راه عقب راندن تندروها حضور در انتخابات است
استان مرکزی

آستانه، نماینده ادوارمجلس در گفتگو با عطریاس:

تنها راه عقب راندن تندروها حضور در انتخابات است

عدم مشارکت، شرایط را از قبل بدتر می‌کند

Virtual editor
4 اسفند 1398
بازدید: 421
نظرات: 0

عطریاس: نماینده سه دوره مردم شازند در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با عطریاس مهمترین عامل اعتراضات مردمی را نسبت به وضعیت فعلی جامعه، تخریب بنیادهای اعتمادی افکار عمومی دانست و گفت: عملکرد مسئولین، به طوری ضعیف شده که مردم حداقل اعتماد را به آنها دارند و این عدم اعتماد رو به افزایش است. کارگزاران نظام در سه قوه مجریه، قضاییه و مقننه باید توجهی مضاعف به نظرات و خواسته های مردم داشته باشند.
دلجویی لازم از مردم صورت نگرفت
رضا آستانه ادامه داد: در بررسی دلایل بروز اعتراضات مردمی و گمانه‌زنی‌ها از کاهش توجهات به صندوق‌های رای؛ باید این مسئله را مورد توجه قرار داد که هر اتفاق بزرگی، در آستانه انتخابات می‌تواند آن را تحت تاثیر خود قرار دهد. حوادث آبان ماه گذشته و اعتراضاتی که متاسفانه به کشته و زخمی شدن تعدادی از هم وطنان شد، موجی از ناامیدی را روانه جامعه کرد چرا که هیچ یک از مسئولین مربوطه با مردم صادقانه صحبت نکردند و دلجویی لازم صورت نگرفت و صحبتهای اخیر جناب آقای روحانی هم قانع کننده نبود.
وی افزود: بعد از پایان اعتراضات آبان ماه، شهادت سردار بزرگ اسلام و ایران شهید سرافراز قاسم سلیمانی جامعه را در اندوهی بزرگ فرو برد. برای مردم ایران بسیاری از دشمنی ها و بدعهدی ها و ناجوانمردی های دولت آمریکا ثابت شد و نشان داد که آنها با ایران و ایرانی چه خصومتهایی دارند. به هر سو مردم با تمام توان و خلوص نیت به بدرقه شهید سلیمانی آمدند اما بلافاصله جامعه در بهت فرو رفت که چرا عده‌ای این شهادت را برای خود مصادره به مطلوب می کنند و قهرمان ملی کشور را فقط مختص به یک جناح قرار می‌دهند!. به هر حال سردار سلیمانی متعلق به تمام ملت ایران است که خودش و هستی اش را برای امنیت این کشور در طبق اخلاص قرار داد و در راه عقیده خود بزرگترین فداکاریها را انجام داد.
نماینده اسبق مردم شازند با اشاره به اینکه در مراسم تشییع شهید سردارسلیمانی اشخاصی حاضر شدند که حتی با نظام مشکل داشتند اما به خاطر اینکه سلیمانی را یک وطن پرست می دانستند در مراسم او شرکت کردند ولی متاسفانه چنین عظمت مردمی را مصادره به مطلوب کردند و باز هم بخشی از ملت را نادیده گرفتند که صدا و سیما نیز در این مسئله نقش خوبی ایفا نکرد. زیرا رسانه ملی تنها در انحصار یک جریان خاص است و به عنوان بلندگو این جریان عمل می‌کند.
اعتماد ملی خدشه دار شده است
آستانه اظهار کرد: ضربه دیگری که طی ماه‌های گذشته به اعتماد عمومی وارد شد، بحث سانحه تلخ و دردناک سقوط هواپیمای اوکراینی بود که هرچند بعدها توضیحاتی در این باره داده شد اما سه روز مخفی کاری و دروغ گفتن به مردم در صدا و سیما، کاملا اعتماد عمومی را خدشه‌دار کرد. چراکه مردم شاهد بودند که مسئولین در صدا و سیما به چشم آن ها زُل می‌زنند و دروغ می‌گویند و این مسئله بعد از پذیرش دیرهنگام مسئولیت سقوط هواپیما ده ها سوال بی‌پاسخ دیگری را در اذهان عمومی ایجاد کرد.
مردم نباید با صندوقهای رأی قهر کنند
این فعال سیاسی باسابقه استان مرکزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود به بررسی نحوه استقبال مردم از یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی پرداخت و گفت:مردم نباید با صندوقهای رأی قهر کنند. عدم مشارکت مردم در انتخابات مجلس موضوعی فراگیر، که کل کشور، با آن درگیر باشد، نیست؛ بلکه مشارکت مردم در شهرهای بزرگ که شاهد رد صلاحیت های گسترده نامزدها بودند کمتر خواهد بود. بر عکس این موضوع مشارکت های مردمی در شهرهای کوچک و روستاها که بیشتر حالت رقابت قومی قبیله ای پیدا می‌کند بسیار بیشتر پیش‌بینی می‌شود.
بهترین نحوه قانونگذاری، قانون‌گذاری شفاف است
وی اضافه کرد: هیات های نظارت ‌با استفاده از بند قانونی نظیر عدم التزام عملی به اسلام، رد صلاحیت های زیادی را انجام داده است لذا دستگاه‌های ذیربط و به ویژه نمایندگان مجلس باید چنین موضوعاتی را در دوره‌های آتی حتماً اصلاح نمایند. چرا که بهترین نحوه قانونگذاری، قانون‌گذاری شفاف است که کمترین تفسیر را به دنبال داشته باشد. متاسفانه در حال حاضر هیاتهای نظارت تصمیم می‌گیرند که یک داوطلب انتخاباتی به اسلام التزام عملی دارد یا نه؛ ولی در مقابل کاندیدای رد صلاحیت شده راهی ندارند که ثابت کند واقعا مسلمان هستند و اعتقاد دارند. به همین دلیل چنین مسائل مبهمی باید اصلاح شود.
بازنگری در نظارت استصوابی امری ضروری است
وی ادامه داد: شرایط امروز جامعه نشان می‌دهد که بازنگری در نظارت استصوابی امری ضروری است زیرا این نوع نظارت دامنه اختیارات مردم را برای انتخاب اشخاص اصلح کاهش می دهد. نکته مهم این است که در قانون اساسی اصل بر برائت است. ولی باز به دلایل مختلف، نامزدهای ثبت نام کرده، رد صلاحیت می‌شوند.زیرا امور را به دین و اعتقاد مرتبط می‌کنند، که باعث ضربه خوردن آبروی نامزدها می شود. لذا بسیاری از خردمندان و نخبه های جامعه از ترس آبروی خود حاضر به شرکت در انتخابات نمی‌شوند که بعدها مردم ضرر آن را با روی کار آمدن افراد ضعیف و ناتوان، پس خواهند داد.
آستانه تاکید کرد:از دیگر ضررهای این نوع نظارت، کاهش وزن نمایندگان مجلس در برابر مردم است که توان وضع قوانین راه گشا را ندارند، و انتقادات فراوان را به خود اختصاص داده و از آن به عنوان یکی از اصلی ترین دلایل احتمال کاهش حضور مردم در انتخابات مجلس یاد می شود.
مردم بعد از هر انتخاباتی به دنبال تحول مثبت هستند
آستانه عدم تحقق وعده های انتخاباتی را یکی دیگر از دلایل دلسردی مردم دانست و گفت: زمانی که مردم به پای صندوق‌های رای می آیند در واقع قدرت خود را به فرد مسئول واگذار می‌کنند ولی زمانی که شخص مسئول با مشکل روبرو می‌شود ساده ترین کار برای وی فراموش کردن وعده های خود است. بالاخره مردم بعد از هر انتخاباتی به دنبال تحول مثبت هستند تا وضعشان بهتر از دیروز شود اما می‌بینند که نه تنها وضع بهتر نشده بلکه بدتر هم شده؛ به همین دلیل مردم امروز می‌گویند «وقتی کاری انجام نمی‌شود پس فرقی بین اصلاح‌طلب و اصولگرا وجود ندارد، چون خروجی برای ما مهم است.»
رضا آستانه افزود: مردم در زمان انتخابات از خود می پرسند که آیا مشکلات ما رفع شده است؟ آیا درآمدمان بیشتر شده است؟ آیا امکانات و خدماتی که دریافت می کنیم بیشتر شده است؟ اگر پاسخ این سوالات برای آنها مثبت نباشد، مسلماً نتیجه ای جز بی تفاوتی ندارد.
وی با تاکید بر حضور مردم پای صندوقها رأی گیری گفت: راه اصلاح قوانین و مشکلات کشور را از طریق انتخاب نمایندگان توانمند،شجاع و پاک دست است.
عدم مشارکت، شرایط را از قبل بدتر می‌کند
وی ادامه داد: نکته بسیار مهم اینجاست که مردم باید درک کنند که اگر مشارکت نکنند وضع آنها بهتر نمی شود. یعنی با عدم حضور آن‌ها یک اقلیتی پای صندوق‌های رای خواهند آمد که شرایط را از قبل بدتر می‌کنند.
در حال حاضر مردم خیلی خوب این اقلیت را می‌شناسند و می‌دانند آنها با برجام و FATF چه کردند و نگذاشتند که وضع اقتصادی مردم بهتر شود. وضعیت امروز جامعه در نتیجه تندروی‌های همین اقلیت است که اجازه نمی‌دهند کشور با جهان بیرون ارتباط بگیرد تا مشکلات اقتصادی مردم برطرف شود. وقتی هم که از آن ها سوال می‌شود که برای رفع مشکلات مردم چه پیشنهاداتی دارید، هیچ پاسخی ندارند. در واقع نه جنگ می خواهند و نه صلح و فقط می خواهند تا مردم در بلاتکلیفی باقی بمانند و زندگی کنند.
تنها راه عقب راندن تندروها حضور در انتخابات است
وی با اشاره به اینکه تنها راه عقب راندن تندروها حضور در انتخابات است، گفت: مسئولین نظام باید یاد بگیرند که اعتماد عمومی مردم را بازسازی کنند و با صداقت و عملکردی شفاف، پاسخگوی اعتماد آن ها باشند. مسئولان باید برنامه‌های خود را برای امور اقتصادی به مردم اعلام کنند و بپذیرند که واحد پولی ریال دیگر توان و قدرت گذشته را ندارد. زمانی که کشور درگیر تورم سنگین است باید تصمیمات عاجل گرفته شود تا مردم از این سختی‌ها رهایی یابند ولی متاسفانه می بینیم که دعواهای سیاسی آنقدر پر رنگ شده که چنین اموری فراموش می‌شوند و انرژی مسوولین به صورت فرسایشی تنها برای مقابله با هم صرف می گردد.
نماینده اسبق شهرستان شازند در پایان اظهار کرد: با قهر کردن مردم از حضور در انتخابات هیچ مشکلی حل نمی شود. مسئولین باید بپذیرند که تنها راه نجات کشور جلب اعتماد عمومی است که باید در این راه سیاست‌های ملی را اجرایی کنند و از نقاط ضعف و قوت گذشته خود درس بگیرند زیرا تمام این امور بدون اصلاح امکان پذیر نخواهد بود که تنها راه آن نیز پذیرش انتخابات و توجه به نظر مردم است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*