پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۴ مرداد ۱۳۹۹
جمع آوری دستفروش ها تبعات اجتماعی بسیاری به همراه  دارد
اجتماعی

عسگری، معاون خدمات شهری شهرداری اراک در گفتگو با عطریاس:

جمع آوری دستفروش ها تبعات اجتماعی بسیاری به همراه دارد

Virtual editor
13 اسفند 1398
بازدید: 534
نظرات: 0

گروه جامعه، شایسته سلامی:

در حاشیه بزرگراه امام علی (کمربندی) شهر اراک، روبروی بهشت زهرا بوستانی قرار دارد که دامن سبز خود را بر پهنه زمین گسترانیده و تنه های تنومند درختان آن نیز شاخه هایشان را به سوی بیکرانه های آسمان برده اند. آن را بوستان خیبر نام نهاده اند. به آرامی وارد بوستان شده و بر پیاده راه آن قدم می گذارم که چشمانم به تعدادی دستفروش می افتد که بساط گسترانده اند و اقلامی را به فروش می رسانند. آنگونه که چشمانم رصد و نگاهم درک می کند در بساطشان همه چیز می توان یافت. تعدادی از آنها ابزارآلات صنعتی، برخی ظروف مسی قدیمی، تعدادی انگشتر و زیورآلات، برخی اقلام پوشاکی و تعدادی دیگر نیز قطعات خودرو به فروش می رسانند. به سویشان می روم و سعی می کنم که با آنها ارتباط برقرار کنم، گفتگویی داشته باشم و هم کلامشان شوم.
«جنس هایم را از اراک و یا سایر استان ها و شهرستان های دیگر خریداری می کنم.» «برخی از جنس هایم را از لوازم اضافی منزلم تأمین می کنم و برخی را نیز از مناطق مختلف تهیه می کنم.» «کار من تعمیرات لوازم و جک خودرو است.» «سودی که عایدم می شود بسیار کم است اما با شرایط اقتصادی موجود و وضعیت معیشتی و زندگی روزمره، چاره دیگری ندارم.» «اقلامی که در بساطم وجود دارد، همگی دارای فاکتور خرید هستند.» «اکثر اقلامی را که می فروشم از ضایعاتی ها تهیه می کنم.» «برخی از اقلامم را از مردم و عابران گذری خریداری می کنم و برخی را نیز خودم تهیه می کنم.» «بسیاری از افراد هستند هنگامی که خانه تکانی و یا اسباب کشی می کنند، اقلام اضافی منزل خود را به اینجا می آورند و ما نیز از آنها خریداری کرده و با اندکی سود به فروش می رسانیم.» «سعی می کنم بساطم را از افراد مطمئن خریداری کنم تا اطمینان داشته باشم که سرقتی نیستند.» «ممکن است اقلام سرقتی نیز در برخی بساط ها یافت شود، حتی اتفاق افتاده که اشخاصی آمده اند و مدعی شده اند که وسیله ای که در این بساط ها وجود دارد متعلق به آنها بوده و چندی پیش سرقت شده است.» اینها پاسخ هایی است که از گپ و گفت با این دستفروش ها دستگیرم شده است.
در میان تمامی دستفروش هایی که در این ناحیه به کسب و کار مشغولند، چشمانم به زنی می افتد که در این میان بساط خود را پهن کرده و دستفروشی می کند. در نگاه اول معتاد به نظر می رسد، هنگامی که با وی وارد صحبت می شوم، از نوع نگاه و سخن گفتنش بر شک خود یقین پیدا می کنم که اعتیاد دارد. می گوید که «شغل خاصی بلد نیستم و جای دیگری نیز نمی توانم کار کنم، چاره دیگری ندارم. زمانی که نمی توانم معیشت روزمره خودم را تأمین کنم، چاره ای جز این کار ندارم. شوهرم فوت کرده و فرزندی ندارم. پدر و مادرم نیز از دنیا رفته اند. برادر و خواهرهایم هر کدام خانه و زندگی شخصی خود را به همراه خانواده هایشان دارند و هیچ شخصی را در زندگی ندارم که بخواهد حمایتم کند و زندگیم را سامان دهد. مجبورم وسایل و لباس های شخصی خودم را در اینجا بساط کرده و به فروش برسانم.»
اصل بر این است که اجناس دستفروش ها از مبادی درست تهیه می شود
معاون خدمات شهری شهرداری اراک در رابطه با وضعیت دستفروش های پارک خیبر اراک، به عطریاس گفت: شهرداری متولی سرقتی بودن اقلام دستفروش های نیست و به مراجع ذیصلاح ارتباط پیدا می کند. حتی برخی از مغازه ها و واحدهای تجاری سطح شهر نیز ممکن است در میان اقلامی که دارند اجناس قاچاق یا سرقتی داشته باشند.
محمد عسگری افزود: این موضوع که دستفروش ها اقلام خود را چگونه و از چه مبادی تهیه می کنند، نیز به معاونت خدمات شهری و مجموعه شهرداری ارتباط پیدا نمی کند. قانون نیز در این رابطه منع خاصی را مشخص نکرده و ممنوعیت خاصی را لحاظ نکرده است. اصلی که بر آن هستیم این است که تمامی اقلام دستفروش ها از راه درست تهیه می شود.. نمی توانیم بگوییم که تمامی آنها سارق و یا قاچاقچی هستند. تصور بر این است که تمامی آنها سالم هستند، مگر اینکه خلاف آن اثبات شود.
وی ادامه داد: موضوعی که در خصوص دستفروش ها به معاونت خدمات شهری و مجموعه شهرداری ارتباط پیدا می کند، موضوع ساماندهی این افراد و جانمایی برای بساط گستری آنها است تا بتوانند از این طریق معیشت خود را بگذرانند. شهرداری تنها فضای مشخصی را در اختیار دستفروش ها قرار می دهد. این موضوع که بتوان دستفروش ها را مدیریت کرد و مکان مشخصی را برای آنها در نظر گرفت تا به لحاظ تردد و رفت و آمد نیز مشکلات خاصی به وجود نیاید. موضوع دیگری که در حیطه وظیفه شهرداری است این است که اگر بساط دستفروش ها ایجاد سد معبر کند، شهرداری وظیفه دارد به این موضوع ورود پیدا کرده و با جمع آوری آنها از سد معبر جلوگیری کند. البته زمینی که دستفروش های بوستان خیبر در آن بساط گستری می کنند با توجه به اینکه در حاشیه پیاده راه پارک است، مربوط به شهرداری است؛ مضاف بر اینکه بر این موضوع واقف هستیم که فروش کالا باید مورد تأیید مجموعه اصناف باشد و در مغازه انجام شود.
معاون خدمات شهری شهرداری اراک اظهار داشت: جمع آوری دستفروش ها از سطح شهر نیز منوط به ابلاغ دستور کلی در این خصوص است. تا زمانی که چنین دستوری ابلاغ نشود، در این رابطه اقدامی نمی توان انجام داد. اگر بخواهیم با دستفروش ها برخوردهای قانونی کنیم، باید تمامی دستفروش های سطح شهر را تحت عنوان سد معبر جمع آوری کنیم. نمی شود برخی از آنها را جمع آوری کرد و برخی دیگر را به حال خودشان واگذار کرد. نمی توان چنین اقدامی را انجام داد، چرا که تعدادشان اندک نیست و در اقصی نقاط شهر می توان با تعداد بسیاری از آنها روبرو شد.
جمع آوری دستفروش ها تبعات اجتماعی بسیاری به همراه دارد
عسگری تصریح کرد: در مجموعه شهرداری بارها و به دفعات بر روی جمع آوری دستفروش ها اقدام کرده ایم، اما با توجه به اینکه جمع آوری دستفروش ها تبعات اجتماعی بسیاری به همراه دارد، خیلی نمی توان به این موضوع ورود پیدا کرد و برخوردهای بیش از حد صلاح نیست. چرا که با توجه وضعیت موجود جامعه، برخی مجبور هستند دستفروشی کنند تا بتوانند معیشت خود و خانواده هایشان را تأمین کنند. باید این موضوع را نیز در نظر گرفت که با توجه به وضعیت اقتصادی موجود در جامعه تنها راه درآمد این افراد از طریق دستفروشی است و چاره دیگری برای گذران معیشت خود ندارند. کما اینکه برخوردهای لازم در بسیاری از مواقع انجام شده است، اما واقعیت این است که هر کدام از این دستفروش ها نان شب یک خانواده را تأمین می کنند و با توجه به شرایط اقتصادی موجود راه حل دیگری برایشان باقی نمانده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*