پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۴ تیر ۱۳۹۹
رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک: اوج پیک ویروس دو هفته اخیر بوده است
اجتماعی

عطریاس آخرین وضعیت ویروس کرونا در استان مرکزی را بررسی می کند:

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک: اوج پیک ویروس دو هفته اخیر بوده است

غیاثی، مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی: خواستار همراهی بیشتر مردم هستیم

Virtual editor
21 اسفند 1398
بازدید: 312
نظرات: 0

کروناویروسهاخانواده بزرگی از ویروسها وزیرمجموعه کروناویریده هستندکهاز ویروس سرماخوردگی معمولیتا عامل بیماریهای شدیدتریهمچون سارس، مرس و کووید ۱۹ را شامل میشود. کروناویروسها در سال ۱۹۶۵ کشف شدند و مطالعه بر روی آنها بهطور مداوم تا اواسط دهه ۱۹۸۰ ادامه داشت. این ویروس بهطور طبیعی در پستانداران و پرندگان شیوع پیدا میکند. با این حال تاکنون 7 کروناویروس انسانی کشف شدهاست. آخرین نوع آنها، در دسامبر ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین با همهگیری در انسان شیوع پیدا کرد. سازمان جهانی بهداشت در سرتاسر دنیا به دنبال شناسایی، ردیابی و محدود کردن ویروس جدیدی از خانواده ویروس کرونا به نام «کوید-۱۹(COVID-19)»است. ویروس COVID-19 هنوز در حال مبتلاکردن افراد زیادی در چین و شیوع در کشورهای دیگر دنیا است. این نوع ویروس کرونا در ایران هم در حال پراکنده شدن است. علائم بیماری کرونا در اکثر مبتلایان به این ویروس خفیف است و درمان می‌شود، اما ممکن است بیماری در برخی دیگر شدیدتر باشد و حتی منجر به مرگ شود. تاکنون هزاران نفر به این ویروس آلوده شده‌اند و افراد زیادی جان خود را از دست دادهاند. در این بین تعدادی بسیاری از افراد آلوده به این ویروس نیز درمان شدهاند. بیشترین میزان فراگیری ویروس در چین مشاهده شده اما موارد بسیار زیادی هم در کشورهای دیگر از جمله ایران دیده شده است. در این راستا باید با شناخت علائم کرونا و رعایت نکات بهداشتی ارائه شده از سوی سازمان بهداشت جهانی از سلامت خود و دیگران محافظت کنیم.

 

شرایط رو به بهبود است

 

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مرکزی در رابطه با شرایط مقابله با کرونا در استان، گفت: با توجه به اقدامات خوب و مؤثری که توسط مجموعه کادر درمانی و بهداشتی استان و به ویژه دانشگاه علوم پزشکی و سایر دست اندرکاران و همچنین با مدیریت استاندار انجام شده، آخرین وضعیت کرونا در استان مرکزی شرایط نسبی بسیار خوبی دارد و در حال حاضر نیز به سمت و سویی پیش می رویم که نسبت به روزهای نخست شیوع این ویروس، وضعیت موجود در حال بهبود است.

بهروز اکرمی افزود: در روزهای نخست جزء استان های دوم و سوم درگیر مسئله کرونا بودیم، اما در حال حاضر به علت تمامی اقدامات بسیار خوبی که انجام شده است، وضعیت رو به بهتر شدن پیش می رود و در زمره استان های چهارم و پنجم قرار گرفته ایم. مردم نیز همپای با مسئولین در حال همکاری هستند و امیدواریم همچنان با همراهی مردم و کادر درمانی و بهداشتی و نیز سایر دست اندرکاران، موضوع کرونا به شیوه بسیار مناسب تری در استان مدیریت شود.

 

15 نفر آمار قربانیان مبتلا به کرونا در استان مرکزی

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی و همچنین دبیر و سخنگوی ستاد مقابله با کرونای استان مرکزی در خصوص آخرین وضعیت کرونا در استان، گفت: بر اساس آخرین آمار موجود تا روز 19 اسفندماه سال جاری، از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان 356 نفر به این ویروس مبتلا شده اند. از این تعداد 35 نفر بهبود یافته و مرخص شده اند، 36 نفردر منزلقرنطینه شده اند، 2 نفر با رضایت شخصی خود به مراکز بهداشتی و درمانی تهران مراجعه کرده اند، 268 نفر در بیمارستان های استان بستری هستند و 15 نفر نیز آمار قربانی های استان است که بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داده اند. باید توجه داشت که افراد دارای سن بیش از 65 سال، افراد دارای بیماری های مزمن قلبی و ریوی، افراد دارای ضعف سیستم ایمنی، افراد دارای دیابت، افراد دارای فشار خون مضمن و مصرف کنندگان داروی کورتون، ابتلا به این ویروس برای آنها بسیار خطرناک می باشد.

دکتر سید محمد جمالیان افزود: کلیه مراکز بهداشتی و درمانی در سطح استان ظرفیت های لازم برای تخت های درمانی و پذیرش را دارند. اگر مردم همراهی کرده و رعایت های لازم را در این وضعیت انجام دهند و از حضور در اماکن عمومی و پر ازدحام خودداری کنند، مطمئناً وضعیت را کنترل شده جلو ببریم. با توجه به اینکه استان مرکزی دومین استان درگیر ویروس کرونا در کشور بود، در حال حاضر وضعیت قابل قبولی را دارد و نسبت به سایر استانها پاسخگوی اقدامات انجام شده، بوده است. البته در حال حاضر شهرستان ساوه وضعیت نگران کننده تری نسبت به سایر شهرستان های استان دارد و باید تمهیدات بیشتری در خصوص این شهرستان اندیشیده شود. شهرستان دلیجان نیز که وضعیت مناسبی نداشت، در حال بهبود شرایط می باشد و در مسیر خروج از وضعیت بحرانی است.

وی ادامه داد: داروی مشخصی برای درمان کرونا کشف نشده است. تمامی داروهای موجود داروهای علامتی می باشند. در حال حاضر مطالعات تمامی دنیا در مورد این ویروس بسیار کم است. تعدادی دارو در کشور چین وجود داشته که تا حدی پاسخگوی درمان بیماری بوده است و در ایران نیز در حال حاضر برای درمان بیماران از همان داروها استفاده می کنیم. خوشبختانه بیماران مبتلا به کرونا با مصرف این داروها پاسخ های مناسبی را دریافت کرده اند و بازخوردهای خوبی داشته است و بسیاری از بیماران با حال عمومی خوب مرخص شده اند. تمامی مطالعاتی که در این خصوص انجام می شود را به صورت آنلاین و برخط از نشریات و مجلات پزشکی دنیا دریافت می کنیم و پس از ترجمه در اختیار پزشکان و پژوهشگران قرار می دهیم. اگر موضوع آپدیت شده ای در دنیا اتفاق بیفتد، مطمئن باشید که در استان مرکزی نیز سریعاً آن را اجرایی خواهیم کرد.

 

برگزاری مراسم های عروسی  و عزاداری، آمار مبتلایان را  افزایش داد

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اظهار داشت: متأسفانه برگزاری برخی مراسمات و مجالس عمومی در هفته های گذشته مانند عروسی ها و عزاداری ها باعث شد تا میزان آمار مبتلایان به یکباره افزایش پیدا کند. در این رابطه به جدیت از مردم خواهشمندیم تا مراسمات و مجالس خود را کنسل کنند. یکی از زیباترین اقداماتی که در یکی از استان های کشور انجام شد، این بود که خانواده ای مجلس ختم عزیز از دست رفته خود را برگزار نکردند و هزینه های برگزاری مراسم را در جهت تأمین تجهیزات برای بیماران مبتلا به کرونا اهداء کردند. امیدواریم چنین اقدامات فرهنگی زیبایی در استان مرکزی نیز اتفاق بیفتد.

دکتر جمالیان تصریح کرد: شایعات موجود در خصوص وضعیت بیماری در استان پایه و اساس مناسبی ندارند. اینکه گفته شده در ایام نوروز وضعیت اسفناک کرونا را در پیش خواهیم داشت، صحت ندارد و اپیدمیلوژی موجود نیز چنین وضعیتی را پیش بینی نمی کند. به لحاظ اپیدمیلوژی، اوج پیک ویروس از هفته گذشته و این هفته بوده است و پس از آن 2 هفته ثابت خواهد ماند. رشد فزاینده نخواهد داشت و با یاری خداوند از نیمه های فروردین سال آینده به سمت کاهش پیش خواهد رفت و انشاءا… شاهد ریشه کنی کامل کرونا خواهیم بود. البته اگر هوا گرم باشد، ممکن است زودتر ریشه کن شود و اگر هوا سرد باشد، ممکن است دیرتر ریشه کن گردد.

 

خواستار همراهی بیشتر مردم هستیم

 

مدیرکل مدیریت بحران استانداری مرکزی در ارتباط با اقدامات انجام شده در راستای مقابله با کرونا در استان، گفت: از نیمه دوم بهمن ماه سال جاری که شیوع ویروس کرونا در کشور جدیت یافت، در استان مرکزی با محوریت پدافند غیرعامل و به ویژه قرارگاه زیستی جلسات بسیار متعددی برگزار شده است. تمامی اعضاء این پدافند به خصوص دانشگاه علوم استان مرکزی و کادر بهداشتی و درمانی اقدامات بسیار مؤثری را انجام داده اند.

حمید غیاثی افزود: اقدامات و گام های مؤثری که در سطح استان مرکزی انجام شده و در حال اجرا می باشد، شامل مباحث آموزشی و پیشگیری است که دستورالعمل های آن توسط ستاد مربوطه صادر شد و تمام ادارات، نهادها، سازمان های دولتی، بخش های خصوصی و تمامی دستگاه های اجرایی، دستورالعمل های صادر شده را در این رابطه اجرایی کرده اند.

وی ادامه داد: اقدامات انجام شده توسط مجموعه بهداشتی و درمانی و به خصوص دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی، به نحو احسن و بسیار مؤثر بوده است. در این رابطه از مردم خواستاریم همراهی بیشتری داشته باشند و بحث های آموزشی، پیشگیری، بهداشتی و درمانی را رعایت کنند تا بتوانیم در راستای مقابله با ویروس کرونا که متأسفانه سرعت انتشار بسیار بالایی دارد، گام های مؤثری برداریم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*