پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۹ تیر ۱۳۹۹
تعداد موارد فوتی نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است
اجتماعی

شفیعی، شهردار اراک:

تعداد موارد فوتی نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است

دفن اجساد مبتلا به کرونا طبق پروتکل مشخص وزارت بهداشت انجام می‌شود و مشکلی در این خصوص نیست، همچنین با توجه به فرا رسیدن پنجشنبه آخر سال و ابلاغ وزارت کشور باید از تجمعات در آرامستان ها جلوگیری شود یا انسداد درب های ورودی صورت گیرد.

Virtual editor
24 اسفند 1398
بازدید: 197
نظرات: 0

آلاینده بودن ایرالکو اثبات شده و باید عوارض پرداخت کند

پل های «خیبر» و « شهرصنعتی» باید جمع شوند

اجازه ادامه فعالیت به بازارچه های هفتگی را نمی دهیم

عطریاس:

شهردار اراک در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران گفت: پل خیبر و پل شهر صنعتی پل های اضافی در شهر هستند که باید جمع شوند و حتی درخواست جمع شدن آنها نیز مطرح شده است، برای ثبت جهانی بازار اراک باید پل خیبر جمع شود و حتی این موضوع از سال 1386 مطرح شده است، اما چون کار دشواری است کسی تاکنون آن را انجام نداده است. باید برپایه مطالعات علمی و ترافیکی پروژ ه هایی که نیاز شهر اراک است را پیش برده و انجام دهیم.
خیابان ملک جوابگوی ظرفیت ترافیکی موجود هست
محمد کریم شفیعی با تاکید بر اینکه بافت قدیمی خیابان شهید رجایی(ملک) کاملا برای ظرفیت ترافیکی موجود جوابگوست و نیاز به اجرای 24 متری نیست و در حال پیگیری برای منتفی شدن این طرح هستیم و به زودی صدور پروانه ساخت در محدوده پروژه لغو شده 58 متری آغاز می شود، گفت: پروژه بزرگراه شهید سپهبد قاسم سلیمانی (55 متری) کمربندی شمالی را به میدان راه آهن متصل می کند و تنها بزرگراه باقی مانده در شهر است، در طرح تفصیلی شهر اراک که 16 سال پیش ابلاغ شده، در پوسته معبر درخت کاشته شده است و سوال اینجاست که چرا آینده شهر در این اقدام دیده نشده است.
لزومی بر اجرای
پروژه 24 متری نمی بینیم
شفیعی در ادامه با اشاره به لغو پروژه 58 متری در اراک و با بیان اینکه این پروژه از نظر ترافیکی مردود بود و با 13 رای در شورای عالی شهرسازی و معماری کشور لغو شد، گفت: پس از لغو این پروژه مقرر شد که متناسب با مطالعات و ظرفیت معابر موجود و تعریض و تغییر جهات ترافیکی پروژه ای تعریف شود و مطالعات ترافیکی توسط دانشگاه تربیت مدرس در حال انجام است، اما در مطالعات ترافیکی لزومی بر اجرای پروژه 24 متری نمی بینیم.
پروژه کمربندی شمالی(55 متری)
تحمیل مالی به شهر و شهروندان ندارد
شهردار اراک تصریج کرد: طبق مطالعات انجام شده عرض پوسته این پروژه 55 متر است اما سطح آسفالت 2 لاین 11.5 متر است و با اجرای این پروژه که حتی نیاز به قطع یا جابجایی درخت ندارد، بدون تحمیل یک ریال به شهر و شهروندان رینگ بندی شهر با این 6.4 کیلومتر به اتمام می رسد و عملکرد ترافیکی قابل قبولی هم خواهد داشت.
قرارداد یک هزار میلیارد ریالی با قرارگاه خاتم‌الانبیاء
شهردار اراک گفت: قرارداد یک هزار میلیارد ریالی با قرارگاه خاتم‌الانبیاء(ص) به منظور اجرای طرح‌های عمرانی در این کلانشهر منعقد شده است؛ تکمیل پل شهید صیدی و اجرای مرحله دوم پل علم‌الهدی در دستور کار این قرارگاه در سال آتی قرار دارد که نقش مهمی در تسهیل رفت و آمد در کلانشهر اراک دارند.
وی اظهار داشت: در ابتدا قرار بود قرارگاه خاتم‌الانبیاء (ص) اجرای پل میدان مقاومت را عملیاتی کند که بنا به ملاحظاتی پل علم‌الهدی جایگزین آن شد.
ایرالکو صنعت پاک نیست
شفیعی در پاسخ به سوال عطریاس، با بیان اینکه شهرداری اراک در موضوع آلودگی هوا تنها یک دستگاه است، اما باید منابع آلاینده اصلاح شود، بیان کرد: به منظور پرداخت نشدن عوارض آلایندگی توسط شرکت ایرالکو شکایتی صورت گرفته است و از طرفی این صنعت نیز در مقابل شکایت کرده و مدعی است که ایرالکو صنعتی پاک است، در آخرین دادگاه آلاینده بودن این صنعت به اثبات رسید و براساس آن باید عوارض پرداخت کند، البته رای قطعی دادگاه هنوز ابلاغ نشده است.
اجازه ادامه فعالیت
به بازارچه های هفتگی را نمی دهیم
وی در پاسخ به خبرنگار عطریاس مبنی بر اقدامات شهرداری جهت کاهش تجمعات در سطح شهر با توجه به شیوع ویروس کرونا، بیان کرد: با توجه به مصوبه شورای تامین مبنی بر جمع کردن این بازارچه ها و تجمعات، شهرداری اراک به عنوان خط مقدم مدیریت شهری با وجود همه مقاومت ها و حتی آسیب به ماموران و نیروهای خدمات شهری، بازارچه را جمع کرد و تا پایان سال نیز اجازه ادامه فعالیت بازارچه های هفتگی را نخواهد داد، اما باید به موضوع نگاه اجتماعی نیز داشت.
شفیعی افزود: متاسفانه امروز جامعه دچار مشکلات مالی است و افراد به دنبال کسب درآمد در روزهای پایانی سال هستند، ولی تجمعات باید مدیریت شوند، کنترل دست فروشان کار ساده ای نیست، اما اجرائیات شهرداری تلاش دارد که فاصله لازم بین دستفروشان رعایت شود، همچنین بهداشت فردی آنها به صورت مستمر کنترل می شود.
تعداد موارد فوتی نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است
شفیعی در پاسخ به سوال دیگر عطریاس افزود: طبق آمار آرامستان اراک تعداد موارد فوتی نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته است و همه این تلاش ها باعث شده روند رو به رشدی را در این حوزه شاهد نباشیم، همچنین دفن اجساد مبتلا به کرونا طبق پروتکل مشخص وزارت بهداشت انجام می شود و مشکلی در این خصوص نیست، همچنین با توجه به فرا رسیدن پنجشنبه آخر سال و ابلاغ وزارت کشور درخصوص آرامستان های کشور باید از تجمعات در آرامستان ها جلوگیری شود یا انسداد درب های ورودی صورت گیرد.
وی با بیان اینکه اجرای طرح هر خانه یک درخت با شیوع کرونا به انجام نرسید، گفت: شهرداری اراک تصمیم داشت 150 هزار اصله نهال مثمر و غیرمثمر را برای کاشت در اختیار شهروندان قرار دهد که با شیوع ویروس کرونا در حال حاضر 5 مرکز در سطح شهر اقدام به توزیع نهال می کنند و این روند تا پایان سال ادامه خواهد داشت تا از ظرفیت و مشارکت مردم در افزایش فضای سبز شهری استفاده شود.
شفیعی با اشاره به شیوع ویروس کرونا که بخشی از برنامه های شهرداری اراک همچون جشن صدسالگی، روز درختکاری، افتتاح و کلنگ زنی برخی پروژه ها و … را تحت تاثیر قرار داده است، بیان کرد: شهرداری اراک موضوع ویروس کرونا را بسیار جدی گرفت و بر همین اساس تمامی اقلام و تجهیزات ضدعفونی را به سرعت تهیه کرد و از اولین روزهای شیوع بیماری عملیات ضدعفونی معابر، اتوبوس ها، پایانه ها، ایستگاه های اتوبوس، تاکسی ها ساختمان های عمومی و محل تجمع مردم و بازار و … را آغاز کرد.
وی با اشاره به اینکه برای عملیات ضدعفونی تجهیزات را بومی سازی کردیم، افزود: با کمک جهاد کشاورزی و کشاورزان، تراکتور و سمپاش در اختیار شهرداری قرار گرفت که 19 دستگاه تراکتور اولین روز ضدعفونی شهر، امروز به 30 دستگاه افزایش یافته است و با کمک این تجهیزات و مواد ضدعفونی که ترکیب آن با کنترل و تایید مرکز بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی انجام می شود همه معابر به صورت مستمر و بازار اراک هرشب مه پاشی و گندزدایی می شود.
تحقق 95 درصدی بودجه شهرداری اراک
شهردار اراک در خصوص عملکرد مالی این مجموعه در سال 98 تصریح کرد: بودجه شهرداری اراک در سال جاری حدود 500 میلیارد تومان بود که با وجود صفر بودن کمک های دولتی به شهرداری ها طی امسال و همچنین پرداخت نشدن درآمد ناشی از تخلفات رانندگی از خزانه به حساب شهرداری ها طی 2 سال اخیر، عملکرد شهرداری در تحقق بودجه تا دهم اسفندماه، 95 درصد بوده است و تا پایان سال به تحقق 100 درصدی دست می یابیم. اراک تنها کلانشهری است که در شرایط موجود کشور به عملکرد کامل در تحقق بودجه رسید و در پرداخت حقوق و مزایا مشکلی وجود ندارد.
وی با اشاره به تصمیم شهرداری در سال 99 و اجرای بودجه های محله محور، گفت: اراک 55 محله دارد و مطالعات خوبی در این راستا صورت گرفته است. با توجه به تفاوت های محلات، نیازها و دغدغه های آنها سند توسعه محلات تهیه شده و با تصویب بودجه 640 میلیارد تومانی شهرداری برای سال آینده از جانب شورای شهر بودجه به محلات تخصیص می یابد و با توجه به اختیار تفویض شده به شهرداری، برای محلات امکان عقد قراردادهای کاری تا سقف 328 میلیون تومان میسر خواهد بود.
وی افزود: سال 99 سال توجه به دغدغه های شهروندان خواهد بود، در سال جاری 5 برابر سال گذشته (75 هزار تن) آسفالت مورد استفاده قرار گرفته است، اما همچنان در سطح شهر با کاستی هایی در این حوزه مواجه هستیم که از جمله دغدغه های مهم شهروندان است.
اتمام مشکلات 25 ساله مردم با طرح تثبیت اعیانی
شفیعی با اشاره به تثبیت اعیانی ناشی از کمیسیون ماده 100 بیان کرد: طی 25 سال اخیر کمیسیون ماده 100 برای هفت هزار و 148 پرونده حکم تخریب، انسداد یا استنکاف صادر کرده است که اگر این پرونده ها تبدیل به رقم شود حدود 150 تا 200 میلیارد تومان برای شهرداری درآمد به دنبال خواهد داشت، از طرفی مشکلات 25 ساله مردم نیز خاتمه می یابد که در واقع اقدامی برد برد برای شهرداری و شهروندان خواهد بود.
شهرداری مادر خرج و پدر شهر است
شهرداری اراک در خصوص وضعیت پسماندهای عفونی شهر، با بیان اینکه جمع آوری این پسماند ها به گردن شهرداری افتاده است، اظهار کرد: ابتدای امسال مقرر شد که شهرداری اراک ظرف یک ماه زمینی در محل دفن در نظر گیرد و دانشگاه نیز پیمانکار را به کار گیرد که مکررا این موضوع به تعویق افتاد و تا به امروز شهرداری این کار را عهده دار شده است.
وی با بیان اینکه شهرداری مادر خرج و پدر شهر است، افزود: هر موضوعی در شهر وجود دارد به شهرداری ارتباط دارد و اگر پسماندهای عفونی جمع آوری نشود شهرداری حتی اگر در حیطه وظایف و مسئولیتش نباشد باید اقدام به جمع آوری کند، اما آخرین زمان در نظر گرفته شده در این خصوص انتهای فروردین است و اگر تا اوایل اردیبهشت ماه این کار از جانب دانشگاه علوم پزشکی و نظام پزشکی انجام نشود شهرداری مسئولیتی درخصوص جمع آوری پسماندهای عفونی متقبل نمی شود.
منابع مالی پروژه 24 متری دیده نشده است
کاوه فلک افلاکی، سخنگوی شورای شهر نیز دراین نشست در خصوص اجرای پروژه 24 متری در اراک گفت: در این پروژه منابع مالی دیده نشده است و حتی بیان می شود شهرداری املاکی که تاکنون در این مسیر تملک کرده است را خرج اجرای پروژه کند که کاملا غیرکارشناسی و غلط است، شورا مخالفت با این پروژه را به تصویب رسانده است چراکه در تمام دنیا ایجاد معابر جدید منسوخ شده است و باید براساس ظرفیت و معابر موجود کار کرد، البته هنوز این پروژه در شورای عالی شهرسازی و معماری به تصویب نرسیده است که امیدواریم تصویب نشود تا مردم مجدد درگیر چنین طرحی نشوند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*