پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ مهر ۱۳۹۹
ظرفیت آرامستان اراک تکمیل است
اجتماعی

ظرفیت آرامستان اراک تکمیل است

Virtual editor
30 فروردین 1399
بازدید: 330
نظرات: 0

جلالوندی، رئیس آرامستان اراک در گفتگو با عطریاس:

ظرفیت آرامستان اراک تکمیل است

● مسئولان قضایی هر چه زودتر به پرونده زمین خریداری شده رسیدگی کنند

گروه شهری: «هیچ یک از پرسنل سازمان آرامستان شهرداری اراک به بیماری کرونا مبتلا نشدند.»
رئیس سازمان آرامستان شهرداری اراک در گفت و گو با عطریاس ضمن بیان مطلب فوق، شرایط دفن اموات در این آرامستان را کاملا عادی دانست و وجود نگرانی ها از انتقال ویروس به دلیل رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی را رد کرد.
با شیوع بیماری کرونا در استان مرکزی تا به امروز حدود 140 نفر از مبتلایان این بیماری جان خود را از دست داده اند که عمده این فوتی ها در شهر اراک بوده است. خوشبخانه روند فوتی ها در روزهای اخیر به دلیل برخورد آگاهانه مردم با این بیماری رو به کاهش رفته اما همچنان نگرانی هایی در اذهان عمومی مبنی بر وجود آلودگی در سازمان آرامستان و یا شایعانی از وجود چند فوتی در پرسنل این سازمان مطرح می شود که رئیس سازمان آرامستان شهرداری اراک در گفت و گو با عطریاس درباره آن ها توضیح می دهد.
سوم اسفند ماه اولین فوتی کرونا ویروس در اراک به آرامستان منتقل شد
رئیس سازمان آرامستان شهرداری اراک با اشاره به اینکه شهرداری از اول اسفند ماه آمادگی کامل را برای مقابله با ویروس کرونا داشت، گفت: یک اسفند 98 درست قبل از برگزاری انتخابات مجلس، شهردار طی فراخوانی، تمامی مدیران شهرداری اراک را برای تشکیل جلسه ای فوری دعوت کرد و در آن جلسه به معاون مالی و اقتصادی خود دستور داد تمامی لوازم مورد نیاز از جمله ماسک و لباس های مخصوص و همچنین مواد ضد عفونی را در اسرع وقت خریداری کنند که در ساعات پایانی همان روز با همکاری سایر عوامل شهرداری، سازمان آرامستان سریعا مایحتاج خود را تحویل گرفت.
ابولفضل جلالوندی ادامه داد: سوم اسفندماه اولین فوتی بر اثر کرونا به سازمان آرامستان اراک منتقل شد و برخورد این سازمان با بیماری از همان لحظه با جدیت اغاز شد. البته در آن روز دانشگاه علوم پزشکی پروتکل های بهداشتی لازم را به آرامستان ابلاغ کرد و ما نیز از دانشگاه درخواست کردیم تا کارشناسانی را جهت آموزش پرسنل معرفی کند که این امر با مراجعه نماینده دانشگاه علوم پزشکی و اداره بهداشت محقق شد.
وی افزود: کلیه پرسنل خدماتی و اداری سازمان آرامستان شهرداری اراک برای دفن اموات تحت تاثیر بیماری کرونا آموزش دیده اند و لوازم بهداشتی مورد نیاز آن ها نیز فراهم شده است.
فوت شدگان کرونا در سردخانه ای مخصوص نگهداری می شوند
رئیس سازمان آرامستان شهرداری اراک ضمن بیان این نکته که بیماران فوت شده کرونا ویروس توسط ماموران اداره بهداشت از بیمارستان ایت اله خوانساری و برخی بیمارستان های دیگر به آرامستان منتقل می شوند، گفت: در سال های گذشته سردخانه ای برای زمان بحران تجهیز شده بود که با شیوع بیماری کرونا سازمان آرامستان تمامی اموات مرتبط با این بیماری را در آنجا و جدا از سایر اموات نگهداری می کند. البته این نگهداری تنها چند ساعت به طول می انجامد چرا که دفن اموات در تاریکی شب انجام نمی شود.
وی اضافه کرد: از زمانی که اموات تحویل آرامستان می شوند تا زمان دفن آن ها، تمامی تجهیزات و پرسنل دو نوبت ضد عفونی می شوند و دو نفر از کارکنان سازمان نیز به صورت منظم مسیرهای پر تردد آرامستان اراک را ضد عفونی می کنند.
نمی توانیم فوت شدگان کرونا را جداگانه دفن کنیم
جلالوندی اظهار کرد: طبق پروتکل های بهداشتی، بیماران فوت شده بر اثر کرونا باید در قطعه ای جداگانه دفن شوند اما باتوجه به تکمیل ظرفیت آرامستان اراک امکان این امر وجود ندارد. متاسفانه درحال حاضر ظرفیت آرامستان کفاف نیازهای آینده شهر را نمی دهد. در سال 92 شهرداری قطعه زمین 32 هکتاری را برای پیوستن به آرامستان به صورت قانونی خریداری می کند که این زمین معارضینی دارد لذا امور به دستگاه قضائی ارجاع می شود که تا به امروز حکمی صادر نشده است به همین دلیل باتوجه به شرایط موجود از مسوولین ذیربط تقاضا دارم تا روند رسیدگی به این پرونده را سرعت بخشند.
خاکسپاری ها طبق پروتکل های بهداشتی انجام می شود
رئیس سازمان آرامستان اراک خاکسپاری بیماران فوتی کرونا ویروس را زیر نظر نمایندگان اداره بهداشت دانست و گفت: تمامی خاکسپاری های انجام شده طبق پروتکل های بهداشتی و شرایط کاملا اسلامی انجام می شود. طبق دستورات اعلام شده حضور در مراسم تشییع ممنوع است اما متاسفانه در برخی موارد این مساله رعایت نمی شود و ما نیز سعی داریم به بازماندگان احترام بگذاریم اما به هر سو سلامت آن ها از همه چیز مهم تر است.
وی خاطر نشان کرد: شهر اراک در مقابله با بحران کرونا نسبت به جمعیتی که دارد موفق ظاهر شده که این موضوع نشانه همکاری حداکثری مردم و مسوولین است. از نظر بنده حتی یک مورد فوتی نیز زیاد است لذا از شهروندان درخواست می کنم تا در مراسم تشییع حاضر نشوند تا مبدا سبب انتقال و ایجاد چرخه جدیدی از ویروس نشوند.
هیچ یک از پرسنل آرامستان کرونا نگرفته اند
وی ادامه داد: بالاخره روزی کرونا تمام می شود اما پرسنل سازمان آرامستان قرار است تا سال ها در این محیط کار کنند به همین دلیل تمامی فعالیت ها را طبق اصول بهداشتی مو به مو انجام می دهیم تا مبدا آسیبی به پرسنل وارد شود. خوشبخاته تا به امروز هیچ یک از پرسنل سازمان آرامستان شهرداری اراک علائم بیماری کرونا را نداشته اند و در سلامت کامل به سر می برند.
جلالوندی با اشاره به اینکه داوطلبین مردمی، خواهان کمک به سازمان آرامستان هستند، گفت: در حال حاضر شرایط کاری در آرامستان اراک کاملا عادی است و عملکرد پرسنل به گونه است که نیازی به جذب کمک وجود ندارد. البته داوطلبین مردمی اعلام آمادگی کردند اما سلامت جسمانی آن ها برای ما اهمیت بیشتری دارد، از همین رو به تمامی درخواست ها پاسخ منفی داده ایم.
رئیس سازمان آرامستان اراک در پایان اظهار کرد: پرسنل سازمان آرامستان اراک در سخت ترین شرایط ممکن از نظر جسمانی و روحی مشغول به کار هستند و تمامی آن ها در گم نامی به سر می ببرند لذا تنها خواسته ما این است که تمامی نیازهای موجود سریعا مورد توجه قرار گیرد تا شاهد تسریع در رفع آن ها باشیم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*