پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۷ خرداد ۱۳۹۹
مشکل اساسی آلودگی هوای کلانشهر اراک خودروها است
اجتماعی

مشکل اساسی آلودگی هوای کلانشهر اراک خودروها است

Virtual editor
28 اردیبهشت 1399
بازدید: 68
نظرات: 0

مشکل اساسی آلودگی هوای کلانشهر اراک خودروها است

 


 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت:

مجموعه اقداماتی که دستگاه های اجرایی با توجه به برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک از سال ۱۳۸۶ به بعد انجام داده اند باعث شده تا تعداد روزهای آلوده رو به کاهش برود و عوامل و پارامترهای آلودگی ها تغییر کند.
از جمله این اقدامات توزیع سوخت یورو۴ در تمامی جایگاه های عرضه سوخت استان مرکزی است که سهم عمده ای در کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک و همچنین هوای سایر شهرستان های استان داشته است.

رضا میرزایی افزود: بحث عدم استفاده دائم از سوخت مازوت توسط نیروگاه حرارتی شازند، علیرغم اینکه این نیروگاه برای استفاده از مازوت طراحی شده بوده، اقدام بسیار بزرگی است. نیروگاه حرارتی شازند در بیش از ۹۵ درصد از روزهای سال گذشته از سوخت گاز استفاده کرده است. متأسفانه سال گذشته چندین روز به دلیل مشکلاتی که در حوزه گاز به وجود آمد، از سوخت مازوت استفاده کرد و تبعات این اقدام همانطور که مشاهده شد این بود که تمامی پارامترهای آلودگی در پایگاه های سنجش آلودگی هوا بالا رفت.

وی ادامه داد: بارگذاری واحدهای صنایع آلاینده در خارج از شعاع ۳۰ کیلومتری کلانشهر اراک و همچنین همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت استان مرکزی و سایر دستگاه های اجرایی استان به جهت جلوگیری از بارگذاری صنایع جدید آلاینده در شعاع ۳۰ کیلومتری کلانشهر اراک، اقدام مهم دیگری است که در این راستا انجام شده است تا بتوان روزهای آلوده را کاهش داد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار داشت: بهبود سیستم فیلتراسیون واحدهای صنعتی از سنوات گذشته تاکنون، اجرای تقاطع های غیرهمسطح، استفاده از اتوبوس های گازسوز، اجرای فضای سبز و جنگل کاری ها، اجرای بخشی از کمربندی شمالی شهر اراک، همچنین طرح های دیگری نیز در داخل کلانشهر اراک اجرا شده که فارغ از اینکه چه میزان آلودگی ها را کاهش داده باشد، اما به هر ترتیب برای محیط زیست مفید بوده است.
میرزایی تصریح کرد: شاخصه این اقدامات اینگونه بود که در ابتدای سال ۹۹ در فاصله زمانی یکم تا نوزدهم فروردین ماه که به علت شیوع ویروس کرونا خودروها متوقف بودند، اما صنایع بزرگ از جمله پالایشگاه، پتروشیمی، نیروگاه حرارتی شازند، ایرالکو و همچنین سایر صنایع مادر با تمام قدرت فعالیت می کردند، پاکترین شهر در سطح کشور بودیم. این امر نشان دهنده آن است که صنعت به تعهدات خود پایبند بوده و آنها را به درستی انجام می دهد.
وی بیان داشت: مشکل اساسی در حوزه خودروها است که با تغییر رویکرد و با تزریق اعتبارات به حوزه جابجایی خودروهای فرسوده و همچنین رعایت عدم استفاده از خودرو تک سرنشین و البته بحث بهبود وضعیت صرفه جویی در منابع انرژی از جمله ساخت و سازهای شهری، می تواند در کاهش منابع آلاینده تأثیرگذار باشد. مجموعه ای از این اقدامات باعث شده تا تعداد روزهای آلاینده کاهش پیدا کند و به سوی افزایش و حفظ روزهای پاک گام برداریم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*