پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۱ تیر ۱۳۹۹
اثر تحریم ها بر جامعه کارگری مشهود است
اجتماعی

اثر تحریم ها بر جامعه کارگری مشهود است

Virtual editor
12 خرداد 1399
بازدید: 90
نظرات: 0

درویش، قائم مقام و معاون اجرایی خانه کارگر اراک:

 

اثر تحریم ها بر جامعه کارگری مشهود است

● آنهایی که می گویند تحریم ها اثری ندارد،در رفاه هستند
● مسئله دستمزد کارگرها در مجلس یازدهم جدی گرفته شود

گروه خبر: قائم مقام و معاون اجرایی خانه کارگر شهرستان اراک و فعال حوزه کارگری با اشاره به شروع به کار مجلس یازدهم گفت: به عنوان اولین خواسته از نمایندگان مجلس یازدهم می خواهیم که مسائل مربوط به اختلاس ها و آسیب هایی که این اختلاس ها به جامعه وارد می کند را با جدیت پیگیری کنند.
مجید درویش افزود: نمایندگان باید موضوع واگذاری صنایع و شرکت هایی که به صورت نامناسب و اشتباه واگذار شدند و در برخی موارد با خسارت های بسیاری مواجه شده اند را با جدیت پیگیری کنند چراکه اکثر این واگذاری ها منجر به شخصی سازی شد به گونه ای که اکثر شرکت ها را در آستانه ورشکستگی قرار داده و با قیمت ناچیز واگذار کردند و سپس به حال خودشان رها کردند.
باید دید چرا اصل 44 قانون اساسی به این گونه اجرایی شده اند و چرا تاوان این اقدامات ناصحیح را باید جامعه ضعیف کارگری دهد.
اثر تحریم ها بر جامعه کارگری مشهود است
وی ادامه داد: موضوع بعدی، تحریم ها است و انتظار می رود که نماینگان مجلس یازدهم اقدامات اثرگذاری در خصوص تحریم ها داشته باشند. افرادی که می گویند تحریم ها اثری بر روی مردم و زندگی آنها ندارد، مگر چنین چیزی ممکن است؟!
جامعه کارگری این اثرات را تحمل می کنند و در واقع اثر تحریم ها بر روی قشر ضعیف جامعه و به خصوص کارگران مشهود است. آنهایی که می گویند تحریم ها اثری ندارد، به قطع در رفاه هستند و در جایگاه بسیار خوبی قرار دارند و از حقوق و مزایای بسیاری برخوردار هستند و همچنین امکانات بسیار خوبی نیز در دسترس آنها قرار گرفته است.
اگر همین افراد وارد جامعه شوند و مردم و کارگران را ببینند اثرات تحریم ها بر روی مردم را به خوبی مشاهده خواهند کرد. در این راستا مجلس باید تصمیمات بسیار مستحکمی اتخاذ کند تا موضوع تحریم ها مرتفع گردد و بتوانیم با دنیا ارتباط داشته باشیم.
نمایندگان مجلس در خصوص مسئله دستمزدهای کارگرها ورود پیدا کنند
این فعال حوزه کارگری اظهار داشت: موضوع بعدی، در رابطه با مسائل روز کارگرها یا همان دستمزدها است.
در این رابطه انتظار می رود نمایندگان مجلس در خصوص مسئله دستمزدهای کارگرها ورود پیدا کنند. قرار بود بر اساس قانون که دو آیتم برای تغییر دستمزد سالیانه کارگرها در نظر گرفته است، یک موضوع بحث نرخ تورم که توسط بانک مرکزی اعلام می شود و موضوع بعدی اینکه بحث میانگین هزینه خانوار را در نظر بگیرند.
حداقل باید 41 درصد به دستمزد کارگرها اضافه می شد
درویش تصریح کرد: در سال جاری نرخ تورم را 41 درصد اعلام کرده اند، در صورتی که متأسفانه افزایش دستمزدها را 21 درصد اعلام کرده اند. ارقام ثابت نیز بر روی این امر اثری ندارد، به علت آنکه پایه حقوق دریافت نمی شود، اثر مثبتی بر روی حقوق کارگران ندارد و باید همان 41 درصد را حداقل به دستمزد کارگرها اضافه می کردند. با درنظر گرفتن نرخ تورم و میانگین هزینه خانوار، در مجموع هزینه ها به بالای 9 میلیون تومان خواهد رسید. البته ناگفته نماند که خط فقر 9 میلیون تومان اعلام شده است. اما موضوع اینجاست که مگر می شود خط فقر 9 میلیون تومان باشد، اما دستمزد کارگر یک میلیون و 800 هزار تومان در نظر گرفته شود.
پایین ترین سطح درآمد برای زنده ماندن و زندگی بازنشستگان 2 میلیون و 800 هزار تومان است
وی بیان داشت: در خصوص بازنشستگان کارگر نیز وضعیت به همین شکل است. در مجلس دهم تصویب شده بود که دو میلیون و 800 هزار تومان حداقل حقوق بازنشستگان باشد که برای کشوری ها و لشکری ها از بودجه عمومی دولت اجرایی شد، اما برای کارگر از مبالغی متعلق به خود کارگر است.
دولت بیش از 300 هزار میلیارد تومان به سازمان تأمین اجتماعی بدهکار است.
حق کارگر را پرداخت نمی کند تا این یکسان سازی انجام شود. 2 میلیون و 800 هزار تومان پایین ترین سطح درآمد برای زنده ماندن و زندگی بازنشستگان است. سایر سطوح نیز باید طبق قانون و برابر با نرخ تورم بانک مرکزی افزایش پیدا کند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*