پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۱ تیر ۱۳۹۹
بروکراسی اداری و تشریفات، تولیدکنندگان را از دریافت تسهیلات منصرف می کند
استان مرکزی

بروکراسی اداری و تشریفات، تولیدکنندگان را از دریافت تسهیلات منصرف می کند

Virtual editor
12 خرداد 1399
بازدید: 189
نظرات: 0

تولیدکنندگان مرغ گوشتی استان مرکزی در گفتگو با عطریاس مطرح کردند:

بروکراسی اداری و تشریفات، تولیدکنندگان را از دریافت تسهیلات منصرف می کند

چرخه مصرف گوشت مرغ در بازار هنوز به استاندارد لازم نرسیده است

گروه اقتصادی:زهره صادقی

پرداخت کمک‌های بلاعوض و استمهال وام‌ برای جبران زیان مرغداران از کرونا، خبری بود که توسط مسئولان وزارت جهادکشاورزی اعلام شد.
معاون امور تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: تمهیداتی اندیشیده شده تا با پرداخت کمک‌های بلاعوض و همچنین استمهال وام‌های مرغداران، بخشی از ضرر و زیان این تولیدکنندگان را جبران کنیم.
مرتضی رضایی در اواسط فروردین ماه در گفتگو با رسانه ها اظهار داشت: استمرار کاهش مصرف گوشت مرغ باعث کاهش قیمت و ضرر و زیان هنگفت مرغداران شده واگر برای آن چاره‌ای اندیشیده نشود، تولید این کالا در ماه‌های آینده با مشکل مواجه خواهد شد.
اتفاقی که اکنون رخ داده و خسارات ناشی از کرونا در اغلب واحدهای مرغداری منجر به تعطیلی و پرداخت هزینه های ضرر چندصد میلیونی شده است؛ چراکه مرغ اصلی‌ترین پروتئین مصرفی مردم است و قیمت آن همواره به عنوان یک شاخص اقتصادی در کشور مورد توجه بوده است.
بر اساس آمار وزارت جهادکشاورزی، مرغداران در کشور ۱۲۰۰ میلیارد تومان به خاطر کرونا ضرر کردند و کاهش تقاضا باعث افت قیمت این کالا شده است؛ در حالی که قیمت مصوب هر کیلو گوشت مرغ در خرده فروشی‌ها 12 هزار 950 تومان تعیین شده، اما امروز این کالا با قیمتی پایین‌تر از نرخ مصوب عرضه می‌شود که این مسئله ضرر و زیان زیادی متوجه مرغداران کرده است.
هیچ اقدامی برای پرداخت وام و تسهیلات صورت نگرفته است
مدیر یکی از مرغداری های شهرستان شازند در همین رابطه به عطریاس گفت:: تاکنون از سوی بخش دولتی هیچ اقدامی برای پرداخت وام و تسهیلات برای جبران خسارت وارده از بیماری کرونا صورت نگرفته است.
علی حسین نظری در گفتگو با عطریاس اظهارداشت: قرار بود تسهیلاتی بدون بهره به ما اختصاص یابد زیرا اسفند و فروردین، خسارات بسیاری به واحدهای مرغداری وارد شد و ما مجبور شدیم کل محصولات را زیر قیمت به کشتارگاه بدهیم چون به خاطر تعطیلی رستوران ها و تالارها و عدم برگزاری مجالس ختم و عروسی و مراسم زیارتی، میزان مصرف و تقاضا در بازار به شدت کاهش یافت.
مرغداری ها از بکارگیری کل ظرفیت برای جوجه ریزی واهمه دارند
وی افزود: الان چرخه تقاضا و مصرف فعال و شروع شده اما هنوز هم رونق نگرفته است زیرا مرغداری ها از بکارگیری کل ظرفیت برای جوجه ریزی همچنان واهمه دارند.
نظری گفت: ما در این واحد، حدودا ۱۱ هزار قطعه جوجه‌ریزی داشته ایم که ۸۰ میلیون تومان ضرر داده ایم .
وی ادامه داد: با وجود ضررهای بسیاری که تحمیل شد، واحد مرغداری را تعطیل نکردیم چون تعطیلی واحدهای مرغداری باعث می‌شود، ساختمان مورد تجاوز سارقین قرار گیرد.
کلا ضرر داده ایم
رئیس تعاونی مرغداران ساوه نیز در گفتگو با عطریاس گفت: هیچ اقدامی برای جبران خسارات ناشی از کرونا برای واحدهای مرغداری در ساوه صورت نگرفته است.
مقدّم افزود: بنا به درخواست سازمان جهادکشاورزی استان مرکزی، لیست واحدهای خسارت دیده در اسفندماه و حتی اردیبهشت را به سازمان ارائه کرده ایم اما هنوز اقدامی صورت نگرفته است و حتی در هیچ جلسه ای ما را برای برآورد خسارات و جمع بندی موضوعات و مشکلات نخواسته اند.
وی تاکید کرد: بر اساس ظرفیت‌های مشخص در سال ۹۸ حدود ۶ میلیون قطعه جوجه‌ریزی در شهرستان ساوه صورت گرفته است که مربوط به ۶۰ واحد فعال بوده است.
مقدّم خاطرنشان ساخت: در شهرستان ساوه ۹۰ واحد مرغداری وجود دارد که ۳۰ واحد غیرفعال است.
وی گفت: از ۶۰ واحد فعال در شهرستان، اگر هر واحد به میزان ده هزار جوجه ریزی داشته باشد در ازای هر مرتبه جوجه ریزی، ۷۵ میلیون تومان ضرر کرده است؛ یعنی به ازای هر کیلو مرغ به قیمت دولتی، ۳ هزار تومان ضرر داده است.
مقدم اشاره کرد: دولت هر کیلو مرغ را ۸۵۰۰ تومان نرخ گذاشته بود که ما مجبور شدیم زیر قیمت واقعی به کشتارگاه به قیمت ۵هزار و ۵۰۰ تومان بفروشیم و این یعنی کلا ضرر داده ایم.
چرخه مصرف گوشت مرغ در بازار هنوز به استاندارد لازم نرسیده است
مدیرعامل شرکت تعاونی مرغداران دلیجان نیز با انتقاد از اینکه تسهیلاتی به واحدهای مرغداری خسارت دیده در دلیجان اختصاص نیافته است، گفت: تا به حال هیچ نامه‌ای مبنی بر دعوت برای برگزاری جلسه به ما ابلاغ نشده است.
وی افزود: در ۲۰ فروردین ماه نامه‌ای به فرمانداری استان و نماینده مجلس ارسال کردیم ولی هیچ پاسخ یا اقدامی صورت نگرفته است.
عسگریان ادامه داد: حدود ۵۰ واحد مرغداری در دلیجان وجود دارد که ۴۵ واحد فعال هستند؛ و در موقعیت کرونا ۲۶ واحد جوجه‌ریزی داشتند که حدود ۲۴۰ هزار قطعه جوجه ریزی در آن مقطع صورت گرفته است. وی افزود: به دلیل تقاضای بازار شب عید در اسفند ماه تاحدودی عرضه گوشت مرغ داشتیم ولی از فروردین ماه برخی واحدها با ضرر بسیار همراه بودند ؛ چراکه واحدی که ۱۲ هزار قطعه جوجه ریزی داشت، حدود ۱۴۰ میلیون تومان ضرر داده است؛ زیرا به علت کاهش تقاضا، مجبور شد مرغ را به قیمت ۵ هزارتومان به کشتارگاه بدهد؛ در حالی که به ازای هر کیلو مرغ، قیمت تمام شده آن ۸ هزارو ۵۰۰ تومان بوده است.
مدیرعامل شرکت تعاونی مرغداران دلیجان تصریح کرد: چون چرخه مصرف گوشت مرغ در بازار هنوز به استاندارد لازم نرسیده و همچنین دراردیبهشت و خرداد جوجه‌ریزی کمتر بوده است، هنوز واحدهای مرغداری در وضعیت مطلوب تولید و عرضه قرار نگرفته اند.
بروکراسی اداری و تشریفات، تولیدکنندگان را از دریافت تسهیلات منصرف می کند
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی در این خصوص اظهار داشت: بعد از تعطیلات نوروز و پس از اعلام رسمی دولت مبنی بر پرداخت تسهیلات خسارات ناشی از کرونا، نامه‌ای برای شناسایی واحدهای فعال که در دوره کرونا جوجه ریزی داشته اند به سازمان جهاد کشاورزی استان ارسال شد ولی هنوز اقدامی صورت نگرفته و دستورالعملی ارائه نشده است.
حیدری ادامه داد: در استان مرکزی حدود ۱۴۰ واحد مرغداری فعال وجود دارد که از ابتدای اسفندماه۹۸ تا پایان فروردین ۹۹ ضرر بسیاری را متحمل شدند.
وی افزود: در شرایط کرونا حدود سه میلیون قطعه جوجه ریزی در سالن های مرغداری استان صورت گرفته که تا اواخر اردیبهشت ۷ و نیم میلیون کیلو مرغ می‌شد که اگر به طور میانگین کیلویی ۳ هزارتومان ضرر محاسبه شود، رقمی بیش از ۲۰ میلیارد ضررو زیان به مرغداران استان تحمیل شده است.
وی تصریح کرد: اگر دولت می خواهد تسهیلات یا وام به مرغداران بدهد آنقدر مشکلات و بروکراسی اداری و تشریفات و موانع ایجاد می کند که صاحبان واحدها از درخواست و پیگیری منصرف می شوند؛ چراکه باید ضامن فردی داشته و چک برگشتی نداشته باشند؛ به جرات می توان گفت با این وضعیت، شاید برای دریافت تسهیلات، از هر هزار نفر، تنها یکصد نفر بتوانند تسهیلات دریافت کنند.
مشکلات قیمت‌گذاری باید حل شود
مدیرعامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان مرکزی اظهار داشت: باید مشکلات موجود در قیمت‌گذاری حل شود؛ شرکت پشتیبانی می بایست به صورت جدی وارد عمل شود در غیراینصورت باید قیمت را آزاد کند تا اتحادیه‌ها خودشان وارد عمل شوند؛ چراکه واحدهای مرغداری از زمانی که جوجه ریزی می کنند برای ۵۰ روز دیگر که می خواهند بهره برداری داشته باشند کاملا بلاتکلیف بوده و هیچ امید و برنامه مشخص ندارند. اگر ضرر و زیان مرغداران جبران نشود و دولت به تعهد خود در خصوص پرداخت تسهیلات برای جبران خسارات ناشی از کرونا عمل نکند، ممکن است بسیاری از آن‌ها دست از تولید بکشند و طی ماه های آینده با مشکل تامین این کالا در سبد خانوار و بازار مواجه شویم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*