پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۰ تیر ۱۳۹۹
استان‌مرکزی رکوددار مصرف سیگار و قلیان
اجتماعی

استان‌مرکزی رکوددار مصرف سیگار و قلیان

Virtual editor
12 خرداد 1399
بازدید: 189
نظرات: 0

رئیسی، معاون وزیر بهداشت خبرداد:

استان‌مرکزی رکوددار مصرف سیگار و قلیان

عطریاس: رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت از میزان بالای مصرف سیگار و قلیان در برخی استان‌ها از جمله استان مرکزی خبر داد. علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در روز جهانی بدون دخانیات درباره مرگ‌های منتسب به دخانیات، گفت: در دنیا ۸ میلیون و در ایران سالیانه ۶۰ هزار مرگ منتسب به دخانیات داریم و بار اقتصادی هزینه سلامت ما ۳۰ هزار میلیارد تومان است که رقم بالایی محسوب می‌شود. ما سالانه ۵ تا ۶ درصد افزایش مرگ‌ومیر داریم و در آینده این رقم بیشتر خواهد شد چراکه سایر مراقبت‌ها بیشتر شده است و با افزایش امید زندگی مصرف‌کنندگان دخانیات در سنین بالا سرطان می‌گیرند و جان خود را از دست می‌دهند.
افزایش مصرف قلیان در دختران جوان
معاون بهداشت وزارت بهداشت با اشاره به افزایش سن مصرف قلیان در دختران گفت: متاسفانه مصرف قلیان در دختران ۱۵ تا ۱۸ سال افزایش پیدا کرده است و این مسئله می‌تواند به سلامت کشور آسیب بزند و متاسفانه کاهش آمار مصرف نداشته‌ایم و در برخی زمان‌ها مصرف کاهش داشته، اما دوباره میزان مصرف افزایش پیدا کرده و به جای خود بازگشته است. او گفت: ۷۰ هزار میلیارد تومان مصرف دخانیات در کشور هزینه دارد و حدود ۱۰ درصد جمعیت بالای ۱۸ سال مصرف کننده روزانه سیگار هستند و ۱۴ درصد مصرف کننده سیگار داریم و ۱۵.۴ درصد در روستاها و ۱۳.۶ درصد در شهرها مصرف کننده سیگار هستند.
استان‌ مرکزی رکوددار مصرف سیگار و قلیان
معاون بهداشت وزارت بهداشت به استان‌های رکوددار مصرف سیگار و قلیان اشاره کرد و گفت: بالاترین میزان مصرف سیگار مربوط به استان مرکزی، آذربایجان غربی، قزوین و البرز است و معمولا بالای ۳۰ درصد مردان در این استان‌ها سیگار مصرف می‌کنند و بیشترین میزان مصرف قلیان در استان‌های جنوبی است و استان‌های بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان و فارس بیشتر میزان مصرف قلیان را دارند. رئیسی بیان کرد: بیشترین میزان مصرف دخانیات در رده سنی ۴۵ تا ۵۴ سال است، البته بنا بر بررسی که در گذشته انجام داده بودیم درباره استعمال دخانیات در ۱۵ تا ۱۸ سال هم متاسفانه آمار خوبی نداریم و امسال مطالعه استپس انجام خواهد شد تا آمار‌ها به روز شود.
دکه‌های روزنامه فروشی مجاز به فروش سیگار نیستند
معاون بهداشت وزارت بهداشت درباره فروش مصرف سیگار در دکه‌های روزنامه فروشی گفت: دکه‌های روزنامه فروشی مجاز به فروش سیگار نیستند و این اقدام غیرقانونی است، از طرفی باید بدانید که فروش نخی سیگار ممنوع است و شهرداری‌ها باید ورود و با فروش سیگار در دکه‌های روزنامه فروشی برخورد کنند و ما مداوم تذکر می‌دهیم و قدم‌هایی که برداشته شده است به خاطر سماجت‌های ما بوده است، اما گوش شنوایی نیست.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*