پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۰ تیر ۱۳۹۹
مجلس یازدهم قانون ممنوعیت ساخت و سازها توسط افراد غیرمتخصص را مصوب کند
اجتماعی

مجلس یازدهم قانون ممنوعیت ساخت و سازها توسط افراد غیرمتخصص را مصوب کند

Virtual editor
12 خرداد 1399
بازدید: 201
نظرات: 0

فرهمندپور، عضو نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی:

مجلس یازدهم قانون ممنوعیت ساخت و سازها توسط افراد غیرمتخصص را مصوب کند

گروه خبر: عضو نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی گفت: کنیم در حال حاضر عرصه اجرایی فعالیت های تخصصی از جمله ساختمان سازی از دست مهندسان خارج شده و در عمل، اجرای فرآیندهای تخصصی به دست افراد غیرمتخصص در حال انجام است. در واقع اگر قانون ممنوعیت ساخت و سازها و انجام فعالیت های تخصصی توسط افراد غیرمتخصص، به تصویب برسد، به لحاظ نسبی مهندسان جایگاه خود را در جامعه پیدا خواهند کرد.
نمایندگان سودهای بانکی را کاهش دهند
علی فرهمندپور افزود: نمایندگان باید مشکلات معیشتی و اقتصادی مردم را در قالب طرح های سه فوریتی پیگیری کنند و در این راستا جراحی و پالایش اقتصادی داشته باشند. یکی از گام هایی که می توانند بردارند این است که اقداماتی انجام دهند تا سودهای بانکی کاهش یابد. در بخش های مسکن، دلار و سکه، از طریق تصویب قوانین جدید و سه فوریتی، برنامه و قانونی مصوب کنند که این موارد از کالاهای سرمایه ای خارج شود.
قانون ممنوعیت ساخت و سازها توسط افراد غیرمتخصص، به تصویب برسد
وی ادامه داد: اگر نمایندگان مشکلات معیشتی جامعه را مرتفع کنند به قطعیت جامعه مهندسین نیز از این قاعده مستثنی نیستند و مشکلات معیشتی آنها نیز برطرف خواهد شد. اما اگر به طور خاص بخواهیم در خصوص جامعه مهندسین صحبت کنیم در حال حاضر عرصه اجرایی فعالیت های تخصصی از جمله ساختمان سازی از دست مهندسان خارج شده و در عمل اجرای فرآیندهای تخصصی به دست افراد غیرمتخصص در حال انجام است. در واقع اگر قانون ممنوعیت ساخت و سازها و انجام فعالیت های تخصصی توسط افراد غیرمتخصص، به تصویب برسد، به لحاظ نسبی مهندسان جایگاه خود را در جامعه پیدا خواهند کرد.
تصویب بودجه پروژه ها و اقدامات غیرضروری حذف شوند
عضو نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی اظهار داشت: قطعاً به لحاظ اقتصادی نیز چندین مسئله را می توانیم عنوان کنیم که حاصل سیاست های غلط مسئولین گذشته بوده است. به عنوان مثال تعداد فارغ التحصیلان در سطح کشور بیش از میزان ظرفیت بازار کار در این حوزه است. این فرایند در عرضه و تقاضا با یکدیگر سازگاری نداشتند و معضل بزرگی در جامعه مهندسین به وجود آورده است. این مسئله در سایر بخش ها نیز وجود دارد و باید چاره ای برای آن اندیشیده شود.
فرهمندپور تصریح کرد: همچنین از سوی دیگر توقف پروژه های عمرانی و ساختمانی در این مدت مزید بر علت است و در این راستا نمایندگان مجلس می توانند با تصویب بودجه های عمرانی و حذف پروژه ها و اقدامات غیرضروری و همچنین حذف بودجه های مجموعه های غیرخدمات رسان عمومی، نقش عمده ای در بهبود معیشت مهندسان داشته باشند.
تنش زدایی در منطقه و بین الملل اولویت مجلس یازدهم باشد
دبیر حزب وحدت و همکاری ملی در استان مرکزی در پایان افزود: انتظار می رود نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وعده های خود عمل کنند و به صورت دوره ای به مردم گزارش عملکرد ارائه کنند. آنچه که در مجلس یازدهم باید در اولویت قرار بگیرد این است که در وهله نخست تنش زدایی در سطح منطقه و در سطح بین المللی داشته باشند. از اختصاص بودجه برای هر مجموعه یا نهادی که به مردم خدمات ارائه نمی دهد خودداری کنند و در قالب طرح سه فوریتی با تمام ابهامات حاصل از اختلاس ها و مفاسد اقتصادی کلان برخورد کنند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*