پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۱ تیر ۱۳۹۹
نمایندگان مجلس سرمایه اجتماعی جامعه را تثبیت و افزایش دهند
استان مرکزی

نمایندگان مجلس سرمایه اجتماعی جامعه را تثبیت و افزایش دهند

Virtual editor
20 خرداد 1399
بازدید: 211
نظرات: 0

فعالان سازمان های مردم نهاد در گفتگو با عطریاس مطرح کردند

نمایندگان مجلس سرمایه اجتماعی جامعه را تثبیت و افزایش دهند

● نمایندگان مردم به اصلاح قوانین حوزه اجتماعی اهتمام ورزند

 

عطریاس: سازمان های غیر دولتی با توجه به جایگاه ومیدان عمل فراگیر و گسترده ای که در محیط توسعه محلی، ملی و بین المللی دارند، اهمیت شایان توجهی یافته اند. سازمانهای مردم نهاد را می توان بازوان قدرتمند برای کمک به سازمان ها و ارگا ن های دولتی و خصوصی دانست. کاهش دادن حجم کاری دستگاهها، کمک به حقوق شهروندی و ایجاد نشاط اجتماعی در جامعه از جمله وظایف اصلی سازمانهای مردم نهاد است که با نظارت دقیق بر روند برنامه های این ارگان مردم نهاد می توان شاهد رشد و شکوفایی مدیریت شهری و توسعه پایدار نظام بود.
(NGO) ها، یکی از اصلی ترین عناصر در فرآیند توسعه پایدارو تقویت سازمان های غیردولتی است و هر جامعه یی که خواستار توسعه پایدار باشد، نمی تواند فعالیت سازمان های غیردولتی را نادیده بگیرد. به همین منظور نظرات و پیشنهادات این سازمان ها در امر اصلاح قوانین و یا قانونگذاری می تواند بسیار راهگشا باشد.
به همین روی و به بهانه آغاز بکار مجلس یازدهم با برخی از فعالان این سازمان های غیر دولتی گفتگویی داشتیم که در ادامه می خوانید.
رییس هیئت مدیره موسسه شهروند یاران آرمان خواه گفت: برای آنکه حقوق شهروندی در جامعه به درستی اعمال و رعایت شود، نیازمند سرمایه اجتماعی است. متأسفانه سرمایه اجتماعی موجود کاهش یافته که نمونه آن را در انتخاباتی که اخیراً برگزار شد، به وضوح مشاهده کردیم.
عادل حکمت افزود: با توجه به اینکه فعالیت نمایندگان به شدت بر تثبیت سرمایه اجتماعی تأثیرگذار است، در شرایط کنونی باید به فکر افزایش سرمایه اجتماعی باشیم و توان خود را بر روی تثبیت سرمایه اجتماعی متمرکز کنیم، پیشنهاداتی را می توان به نمایندگان مجلس ارائه داد تا پس از گذشت 4 سال با کاهش اینچنینی سرمایه اجتماعی روبرو نباشیم.
نمایندگان خود نظارت پذیر باشند
حکمت تصریح کرد: با توجه به وظایف نظارتی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر عهده دارند، باید خود نمایندگان نیز نظارت پذیر باشند و به عنوان نماینده مردم، به شفافیت در آراء باور داشته باشند؛ طرح شفافیت آرا طرح بسیار خوبی که متأسفانه در مجلس دهم به تصویب نرسید و امیدواریم که در مجلس یازدهم این طرح به تصویب برسد و بدانیم که نمایندگان مردم در مجلس چه طرح ها و لوایحی را تصویب می کنند و چه پیشهاداتی را ارائه می دهند.
وی ادامه داد: پیشنهاد بنده عضویت نمایندگان استان در کمیسیون اجتماعی مجلس است؛ متأسفانه آخرین دوره ای که نماینده ای از استان در کمیسیون اجتماعی داشتیم، مربوط به مجلس دوره نهم است در حالی که کمیسیون اجتماعی یکی از کمیسیون های تأثیرگذار در مجلس شورای اسلامی است که متأسفانه از نگاه نمایندگان دور مانده و مورد غفلت واقع شده است.
وارد فضاهای تخریبی نشوند
رییس هیئت مدیره موسسه شهروند یاران آرمان خواه اظهار داشت: با توجه به اینکه نمایندگان مجلس شورای اسلامی الگوهای مناسبی در جامعه هستند، خواستاریم که مطالبه گری را روش مند و اصولی پیش ببرند و وارد فضاهای تخریبی نشوند چراکه سالهاست نمایندگان درگیرآن هستند و از جناح های سیاسی وارد چنین مسائلی می شوند.
نمایندگان باید مطالبه گری را به شیوه صحیح در پیش بگیرند، چرا که این موضوع به شدت بر روی کاهش و یا افزایش سرمایه اجتماعی تأثیرگذار است.
حکمت تصریح کرد: خواسته همیشگی فعالین مدنی کشور و استان مرکزی پیگیری تصویب قانون سازمان های مردم نهاد است. چرا که سازمان های مردم نهاد نقش اساسی در تثبیت و افزایش سرمایه اجتماعی داشته و در تثبیت و تکریم حقوق شهروندی در جامعه نقش بسزایی دارد.
نمایندگان به اصلاح قوانین حوزه اجتماعی اهتمام ورزند
مدیرعامل مؤسسه بشارت سپید آزادی (باشگاه مثبت) گفت: با توجه به یکپارچه شدن نمایندگان در مجلس شورای اسلامی پیش رو از نمایندگان انتظار می رود تا هماهنگی بیشتری با یکدیگر داشته باشند و بتوانند به مباحث مربوط به اصلاح قوانین حوزه اجتماعی اهتمام بیشتری ورزند. مهمترین خواسته فعالان اجتماعی این است که در حوزه های اجتماعی و به خصوص آسیب های اجتماعی به موضوع اصلاح قوانین بیشتر توجه شود.
حمیدرضا سپهری راد تصریح کرد: یکی از مهمترین ضعف های قانونی که وجود دارد، موضوع کودک همسری و از بین بردن سرپناه زنان و کودکان بی سرپرست و بدسرپرست به خصوص در مناطق حاشیه شهری است. تمامی مواردی از این دست مستلزم اصلاح قوانین است. وی ادامه داد: یکی از مهمترین وظایفی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی بر عهده دارند موضوع قانونگذاری است که متأسفانه طی سالهای گذشته نمایندگان از آن غافل شده اند و به فعالیت در حوزه های دیگری می پرداختند و به وظیفه اصلی خود، توجه چندانی نداشتند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*