پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۰ تیر ۱۳۹۹
منشور حقوق شهروندی به قانون تبدیل شود
استان مرکزی

میرمحمدی، وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه:

منشور حقوق شهروندی به قانون تبدیل شود

● دولت در استان مرکزی در حوزه حقوق شهروندی کم کاری کرده است

Virtual editor
25 خرداد 1399
بازدید: 223
نظرات: 0

گروه خبر:

وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه گفت: دولت چند سالی است که منشور حقوق شهروندی را تدوین کرده است، اما موضوعی که وجود دارد این است که دو مانع مهم بر سر راه حقوق شهروندی وجود دارد. مانع اول ضمانت اجرایی آن است، به این معنا که منشور حقوق شهروندی تا زمانی که تنها به عنوان یک منشور باشد و تبدیل به قانون نشود صرفاً یک بحث شعاری است. مانع دوم ساختار اجرایی آن است، به این معنا که سازوکاری که برای حقوق شهروندی اجرایی شود. تمامی این موارد در حوزه مجلس شورای اسلامی است، اما دولت نیز می تواند این منشور حقوق شهروندی را طی یک لایحه به مجلس اعلام کند تا تبدیل به قانون شود.
جنبه شعاری حقوق شهروندی برای دولت مهمتر از سازوکار اجرایی آن است
سید سعید میرمحمدی افزود: متأسفانه جنبه شعاری حقوق شهروندی برای دولت مهمتر از سازوکار اجرایی آن است و این روند باعث شده تا موضوع حقوق شهروندی به نتیجه خاصی نرسد و آن را طی یک لایحه نیز به مجلس ارائه ندهد. انتظاری که در این راستا از نمایندگان مجلس شورای اسلامی می رود این است که جدای از بحث لایحه ای که دولت قرار است به مجلس ارائه دهد، مجلس به عنوان یک طرح بتواند موضوع حقوق شهروندی را در قالب طرح های دو و سه فوریتی در مجلس مطرح کند و به صورت قانون به تصویب برساند و حتی آن را لازم الاجرا کند. لازم الاجرا شدن منشور حقوق شهروندی از همه موارد مهمتر است.
سازوکار لازم اجرایی شدن حقوق شهروندی بارها مطرح شده است
وی ادامه داد: سازوکار لازم برای اجرایی شدن حقوق شهروندی بارها از سوی حقوقدانان تحت عنوان سازمان و یا نهاد ملی حقوق بشر یا حقوق شهروندی مطرح شده است تا به هر حال مردم بتوانند بدون هیچ دغدغه ای نقض حقوق شهروندی خود را بدون هیچ فشاری بتوانند در چنین سازمان و یا نهادی اعلام کنند و سازوکار اجرایی برای آن مشخص شود که وظیفه این امر نیز بر عهده مجلس شورای اسلامی است. این مجلس است که باید مصوب کند تا سازوکار یک نهاد ملی حقوق شهروندی ایجاد شود.
وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه اظهار داشت: همراه با مجلس دولت و قوه قضاییه نیز باید کمک کند به گونه ای که از یک سو یک منشور حقوق شهروندی توسط دولت داشته باشیم و از سوی دیگر قوه قضاییه و مجلس نیز لایحه های جداگانه ای را داشته باشند. در این میان باید از سیاسی کاری بپرهیزند و در حوزه حقوق شهروندی که حق مردم است، به صورت هماهنگ گام بردارند و فعالیت های خود را اجرایی کنند.
دولت در استان مرکزی در حوزه حقوق شهروندی کم کاری کرده است
میرمحمدی تصریح کرد: متاسفانه دولت در استان مرکزی در حوزه حقوق شهروندی کم کاری کرده است. به همراه تعدادی از حقوقدانان استان طرحی 50 صفحه ای در خصوص حقوق شهروندی را ارایه داده ایم، اما متاسفانه هیچ گونه استقبالی از این طرح نشد. همانگونه که حقوق شهروندی برای دولت جنبه شعاری داشته، برای استان مرکزی نیز دارای جنبه شعاری بوده است.
همه مردم باید حقوق اولیه خود را در مدارس و دانشگاه ها فرا بگیرند
وی بیان داشت: لزوم اجباری شدن درس حقوق شهروندی و یا آشنایی با قانون اساسی در مدارس و دانشگاه ها یکی دیگر ار مباحثی است که در این حوزه می توان اجرایی کرد. در بسیاری از کشورها گذراندن این دروس اجباری است و همه مردم باید حقوق اولیه خود را در مدارس و دانشگاه ها فرا بگیرند که فقدان چنین موضوعی در ایران به شدت احساس می شود و بسیاری از جوانان در کشور ما نمی دانند که حق و حقوق قانونی خودشان در حوزه حقوق شهروندی چیست و این موضوع باید در مجلس شورای اسلامی بر اساس یک طرح تصویب شود و شکل قانونی به خود بگیرد و در نهایت اجباری شود.
وکیل پایه یک دادگستری و مدرس دانشگاه تاکید کرد: کمک به احزاب و تشکل های غیردولتی و حتی رسانه ها در راستای آموزش حقوق شهروندی بسیار مهم است و در این زمینه مجلس می تواند قوانینی برای آموزش و تبیین حقوق شهروندی توسط رسانه ها و تشکل های غیردولتی و احزاب به تصویب برساند. نکته مهم دیگر اینکه در مجلس دهم فراکسیونی با نام حقوق شهروندی فعالیت می کرد که امیدواریم در مجلس یازدهم نیز این موضوع ادامه یابد و چنین فراکسیونی با نام فراکسیون حقوق شهروندی در مجلس به فعالیت در این حوزه بپردازد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*