پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۲ مرداد ۱۳۹۹
روش کنترل قیمت هادر شرایط فعلی  منطقی نیست
استان مرکزی

تولیدکنندگان لوازم خانگی در گفتگو با عطریاس مطرح کردند:

روش کنترل قیمت هادر شرایط فعلی منطقی نیست

کمک های وزارت صمت در حد رفع نیازهای صنعت لوازم خانگی نمی باشد

Virtual editor
1 تیر 1399
بازدید: 83
نظرات: 0

گروه اقتصادی، زهره صادقی:
آمار مربوط به تعداد تولیدکنندگان لوازم خانگی در کشور به‌خوبی گویای فرصت‌ها و پتانسیل عظیم در این حوزه از صنعت کشور است. پتانسیلی که می‌تواند موجب سرازیر شدن سرمایه‌های داخلی و خارجی به بدنه تولید و اشتغال ملی و آبستن توسعه اقتصادی کشور باشد. اما لازمه تحقق چنین امری طراحی مناسب سازوکار حاکم بر بازار و تسهیل امور تولیدکنندگان است. شناسایی فرصت‌ها و چالش‌های این صنعت در سایه تعامل مناسب با فعالان این حوزه امکان‌پذیر است.
قیمت تمام شده، مشکل اساسی صنعت لوازم خانگی است
صمد رحیم تبریزی عضوهیات مدیره انجمن لوازم خانگی گاز سوز همگن کشور معتقد است کیفیت بالای محصولات داخلی حتی توانسته جواز ورود به اروپا را بگیرد، ولی قیمت تمام شده به‌عنوان مشکل اساسی این صنعت است.
وی لازمه توسعه این صنعت را، تغییر نگرش دولت در زمینه تولید، کاهش هزینه‌های مالیاتی، بیمه‌ای و تغییر سازوکار سیستم بانکی می‌داند.
او اعتقاد دارد دولت باید با مردم و بخش خصوصی همرنگ شده و در کنار آنها و به‌عنوان جزئی از آن‌ها در امر تولید حضور داشته باشد و حتی خودش اقدام به سرمایه‌گذاری کند.
اصلی ترین دغدغه ی تولیدکنندگان لوازم خانگی، تامین ارز است
مدیرعامل شرکت اراک تکسوز نیز معتقد است: هرچه قیمت تمام شده ی محصولات افزایش یابد، قدرت رقابت در بازارهای صادراتی کاهش خواهد یافت.
محمدرضاجعفری در گفتگو با عطریاس گفت: اصلی ترین دغدغه ی تولیدکنندگان لوازم خانگی، تامین ارز است؛ چراکه افزایش بی رویه نرخ ارز و به نوعی تک نرخی شدن آن موجب افزایش نرخ مواد اولیه؛ حتی در تولیدات داخلی می شود.
بانک مرکزی نرخ ارز را متعادل کند
وی ادامه داد: بانک مرکزی باید نرخ ارز را متعادل کند زیرا اگر قیمت ارز همچنان رو به افزایش باشد، ثبات قیمت در بازار نخواهیم داشت.
به دلیل سرعت تورم فرصت محاسبه ی قیمت تمام شده مقدور نیست
وی افزود: اکنون به نقطه ای رسیده ایم که به دلیل سرعت تورم و سرعت تغییر نرخ ارز، فرصت محاسبه ی قیمت تمام شده مقدور نیست و این ضربه مهلکی به صنعت تولید وارد می آورد.
جعفری خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان و فروشندگان لوازم خانگی، کالای خود را اعتباری عرضه می کنند و تا زمان وصول مبلغ، چندین مرحله تورم را در تامین مواد اولیه، آنهم به صورت نقدی تجربه می کنند که این ضرر بزرگی به تولیدکنندگان وارد می کند.
اتحاد وزارت صمت است با تولیدکنندگان، یک ضرورت است
مدیرعامل شرکت نیکسان نیز در این خصوص به عطریاس گفت: در شرایط کنونی، اتحاد سیستم اجرایی کشور که وزارت صمت است با تولیدکنندگان ، یک ضرورت است؛ چراکه اگر وزارت صمت جداگانه تصمیم گیری کند و تولیدکنندگان نیز جداگانه عمل کنند، مسیری اساسی پیش رو نخواهد بود.
رضوانی ادامه داد: تولیدکنندگان در تامین مواد اولیه با مشکلات جدی مواجهند ولی روند پیگیری این مشکلات باید از لایه های ابتدایی چرخه تولید که واحدهای بزرگ مادرتخصصی فولاد و پتروشیمی و مس هستند مدیریت و کنترل شود.
در چرخه تولید، شاهد وفاق لازم نیستیم
وی افزود: متاسفانه ما در چرخه تولید، شاهد وفاق لازم نیستیم و هر کسی به دنبال بنگاه خود است؛ درحالی که بنگاه های بزرگ باید با تولیدکنندگان میانی و عرضه کنندگان به مصرف کننده، در متعادل کردن قیمت ها و روان سازی بازار همراهی داشته باشند.
روش کنترل قیمت هادر شرایط فعلی عاقلانه و منطقی نیست
رئیس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی اراک ادامه داد: این در حالی است که روش کنترل قیمت هادر شرایط فعلی عاقلانه و منطقی نیست؛ و اگر بخواهند قیمت ها را در بازار تعادلی کرده و فشار را از مصرف کننده بگیرند به ته زنجیره ی تولید یعنی تولیدکننده ی آخر مراجعه می کنند؛ درحالیکه زنجیره ی تولید از بنگاه های بزرگ تا مصرف کننده است.
وی ادامه داد: تولیدکنندگان میانی با سختی بسیار ، مواد اولیه تامین می کنند و هیچ نهاد متولی حامی آن ها نیست؛ حتی اگر وزارتخانه حمایتی داشته باشد، در حدّ رفع نیازهای صنعت تولید لوازم خانگی نیست.
رسالت اناق بازرگانی، رفع موانع تولید است
رضوانی خاطرنشان کرد: رسالت اناق بازرگانی، رفع موانع تولید است ؛ اما متاسفانه اتاق به عنوان بخش خصوصی؛ و دولت، هریک جداگانه مسیر خود را می روند.
امکان رشد و توسعه فراهم شده است
وی تحریم ها را فرصتی طلایی برای تولیدکنندگان دانست و گفت: واردات، دغدغه ی سالیان سال تولیدکنندگان بود که اکنون با ممنوعیت واردات به واسطه ی تحریم های اقتصادی علیه ایران، فرصتی مطلوب پیش آمده و امکان رشد و توسعه فراهم شده است.
همین واحدهای کوچک و متوسط تولیدکننده لوازم خانگی پاسخگوی بیش از ۸۵ درصد نیاز کشور بوده اند و تنها در ۱۵ درصد نیاز بازار کشور، خلا وجود دارد که با حمایت همه جانبه از تولیدکنندگان می توان این خلا را نیز جبران کرد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*