پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۵ بهمن ۱۳۹۹
تمام کننده نیمه تمام ها
اجتماعی

شفیعی، شهردار اراک فعالیت های 15 ماهه خود در شهرداری اراک را تشریح کرد:

تمام کننده نیمه تمام ها

Virtual editor
1 تیر 1399
بازدید: 10,923
نظرات: 0

حل و فصل مشکلات بیش از هفت هزار پرونده شهرسازی در راستای رسیدگی به وضعیت پرونده های ماده ۱۰۰

اولویت شهرداری تکمیل پروژه های نیمه تمام و بهره برداری از آنان بوده است
راه‌اندازی سامانه عیان برای شفاف سازی فعالیت های شهرداری
تحقق ۱۰۰ درصدی بودجه سال 98 و 108 درصدی درآمد
تهیه طرح جامع مطالعات ترافیک و حمل و نقل شهری
● زیباسازی شهرک ولیعصر (عج) ●تهیه برنامه راهبردی – عملیاتی پنج ساله شهرداری اراک ● تهیه سند توسعه محلات 55 گانه شهرداری
● جمع آوری سرعت‌گیرهای غیر استاندارد ● ایجاد موزه اسناد تاریخی شهرداری اراک ● اجرای طرح تفیکیک از مبدا پسماند های شهری

 

گروه شهری، گیتی فراهانی:
شهردار اراک در صحن علنی شورای اسلامی شهر فعالیت های ۱۵ ماهه گذشته این مجموعه را تشریح کرد.
محمد کریم شفیعی با بیان اینکه مطابق قانون ۳۶۰ فعالیت به عنوان شرح وظایف روزانه برای شهرداری تعریف شده است بیان داشت: آنچه امروز گزارش می‌شود نه شرح فعالیت های روزمره شهرداری بلکه پروژه‌های عمرانی مختلفی است که در سطح شهر انجام گرفته است.
اولویت شهرداری تکمیل پروژه های نیمه تمام و بهره برداری از آنان بوده است
وی افزود: مطابق با دستورالعمل های موجود، اولویت شهرداری طی مدت اخیر تکمیل پروژه های نیمه تمام و بهره برداری از آنان بود.
بهره برداری از پروژه تقاطع غیر همسطح آزادگان
شفیعی با اشاره به اهمیت این پروژه ها و اقدامات سال ۹۸ تصریح کرد: از مهمترین پروژه هایی که در سال گذشته به بهره برداری رسید پروژه تقاطع غیر همسطح آزادگان بود. در این پروژه بالغ بر ۴۵ هزار تن آسفالت، ۲۲۴ هزار متر مکعب بتن ریزی، ۲۲۰۰ تن آرماتوربندی، ۶۰ کیلومتر خط کشی و شش کیلومتر هندریل در یک پوسته ۱۸ هکتاری و حدود شش هکتار فضای سبز (با آبیاری قطره ای در آن) صورت گرفت.
تکمیل و بهره‌برداری از پل شریعتی
شفیعی اظهارداشت: تکمیل و بهره‌برداری از پل شریعتی در شش ماهه نخست سال گذشته از پروژه های دیگر شهرداری بود و پروژه عمرانی دیگر تقاطع غیر همسطح شهید کاوه نبیری است که پیش از این ۳۷ درصد پیشرفت فیزیکی و ۱۵ درصد پیشرفت ریالی داشت و خوشبختانه طی سال گذشته پرونده آن بسته شد.
لازم به توضیح است این پروژه از مزایای مختلفی برای شهروندان برخوردار است که از آن جمله می توان به تسهیل و تسریع در رفت و آمد نام برد و علاوه بر این از دیدگاه پدافند غیرعامل نیز پروژه مورد نظر در شرایط اضطراری بسیار کارآمد است.
عملیات تکمیل پروژه تجاری و پارکینگ آفتاب
شهردار اراک عملیات تکمیل پروژه تجاری و پارکینگ آفتاب را به عنوان یکی دیگر از طرح های انجام شده برشمرد که بالغ بر ۸۲ و نیم میلیارد تومان به صورت قرارداد مشارکت مدنی به انجام رسیده است.قرارداد این پروژه با شرکت نصر به امضا رسیده و مقرر گردید از دل خود پروژه هزینه های مربوطه پرداخت شود.
وی گفت: پروژه خاتم با ۲۲ هزار متر مربع (چهار طبقه تجاری، یک طبقه با کاربری فرهنگی-تفریحی و مابقی طبقات آن به صورت پارکینگ) است و طبق برنامه پیش بینی شده یک سال و نیمه در اختیار شهروندان قرار می گیرد.
تقاطع غیر همسطح شهید صیدی نیز که با تأخیرهایی مواجه شد امروز در قالب ۲۵ درصد به تصویب رسیده و پس از بازنگری، رفع نواقص و اصلاح ساختار دراختیار قرارگاه خاتم جهت تکمیل قرار گرفته است و مطابق با پیش بینی ها اتمام آن در اواخر مرداد ماه عملیاتی خواهد شد.
شهردار ادامه داد: پروژه تصفیه خانه کشتارگاه اراک هم که مرتباً از سوی حوزه قضایی مورد رصد و پیگیری قرار می گرفت اکنون رو به اتمام و بخش لجن فعال آن در حال انجام است تا در بازه زمانی تعیین شده (دوماهه) در اختیار مردم قرار گیرد.
تهیه و پخش ۸۳ هزار تن آسفالت
به گفته شفیعی تهیه و پخش ۸۳ هزار تن آسفالت در سال گذشته از اقدامات دیگری بود که نسبت به سال ۹۷ که ۱۵ هزار تن بود افزایش چشمگیری از خود نشان می دهد.
مناسب سازی معابر شهر برای تردد آسان معلولین، جانبازان و سالمندان
همچنین مناسب سازی معابر شهر برای تردد آسان معلولین، جانبازان و سالمندان از برنامه های دیگر شهرداری بود که در سال گذشته شکل عملیاتی به خود گرفت.
در همین راستا بازدیدی به همراه مسئولین بهزیستی انجام و چند محور به عنوان محورهای پایلوت طراحی و پیش‌بینی شد تا مسیرهای معلولین و جانبازان و گذرهای عرضی در برخی خیابان‌های اراک نظیر خیابان قائم مقام فراهانی، ۳۰ متری آیت اله غفاری، شریعتی و خیابان های دیگر اجرایی شود و مسیری آرام و ایمن برای این شهروندان آماده شود.
بازسازی دیوار ساحلی رودخانه
شفیعی در ادامه سخنان خود گفت: بازسازی دیوار ساحلی رودخانه که از سیلاب های سال ۹۸ آسیب دیده بود با جدیت انجام شد و پل شهرک ابوالفضل تحت نام پل شهید غلامی نیز پس از آماده سازی در اختیار مردم قرار گرفت. پل‌هایی که خطر ریزش هم ندارند مورد بررسی کارشناسی قرار می‌گیرند تا هریک نیازمند بازسازی هستند رفع مشکل شود.
شهردار اراک از نصب پل هوایی در معابر شهر، پل عابر پیاده در مناطق مختلف همچون بلوار جهان پناه، بازسازی، تسطیح و تکمیل محوطه مصلای بیت المقدس به مساحت ۳۰۰۰ متر وآماده سازی باغ موزه دفاع مقدس نیز نام برد.
جمع آوری سرعت گیرهای غیر استاندارد
وی افزود: طرح جمع آوری سرعت گیرهای غیر استاندارد و دست اندازهای سطح شهر که با استقبال زیاد همشهریان مواجه شد از اقدامات قابل توجه دیگر بود که تقدیر حوزه بهداشتی و علوم پزشکی را نیز در پی داشت.
جذب سرمایه گذار خصوصی در بافت فرسوده
شهردار اظهار داشت: جذب سرمایه گذار خصوصی در بافت فرسوده پروژه شهید فردین پور، ایجاد و راه اندازی دفاتر تسهیلگری و توسعه محلات در کوی امام سجاد و رودکی با همکاری معاونت سیاسی و امنیتی استانداری و بازسازی پل سواره رو شهید غلامی در شهرک ابوالفضل که طی ۳۰ سال گذشته تخریب شده بود از موارد دیگری بود که در کارنامه ۱۵ ماهه شهرداری ثبت شد.
آغاز عملیات اجرایی پروژه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی
شفیعی آغاز عملیات اجرایی پروژه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی که کمربند شمالی را به میدان راه‌آهن متصل می کند را از مهم‌ترین پروژه‌های دیگر شهرداری عنوان کرد و بیان داشت: این پروژه و پروژه میرزای شیرازی بار ترافیکی را از هسته مرکزی شهر به کناره ها هدایت می کند و جزو پروژه های اثر گذاری است که بدون قطع درخت و یا آسیب زدن به ریل در برنامه کار قرار گرفته است.
شایان ذکر است تاکنون ۵۰۰ کامیون خاک و نخاله از سطح این بستر جمع‌آوری، دکوپاژ و منتقل شده و برای هر تصمیم گیری کمیسیون ماده ۵ مهیا است.
تهیه طرح جامع مطالعات ترافیک و حمل و نقل شهری
وی افزود: تهیه طرح جامع مطالعات ترافیک و حمل و نقل شهری به عنوان یکی از سندهای بالادست برای شهر اراک و طرح چشم انداز ۲۰ ساله شهر طی سال گذشته انجام شد که کار مبتنی بر علم و تجربه از ویژگی های آن لحاظ شده و علاوه بر این پیگیری اجرای شهر خوانا و نصب تابلوهای هدایت مسیر برای مسافرین، اجرای ۲۴۰ کیلومتر خط کشی محوری در سال گذشته با راستی آزمایی رنگ های خریداری شده توسط انستیتو رنگ، شناسایی ۱۸ نقطه حادثه‌خیز با همکاری پلیس راهور از موارد دیگر اجرا شده طی مدت یاد شده می باشد. شایان توجه است در بحث شناسایی نقاط حادثه خیز،مهندسی ترافیک جزو تکالیف مدیریت شهری، اعمال قانون با پلیس و آموزش برعهده رسانه ها صداوسیما است.
وی اضافه کرد: یک دستگاه خودرو به عنوان خودروی پدافند نوین (که پارسال خریداری شد) و ۱۶۰ دست لباس ضدحریق با کیفیت مطلوب نیز در اختیار پرسنل آتش نشانی قرار گرفت.
ایجاد دیوار سبز در تقاطع غیر همسطح آزادگان
در سال گذشته پوشش فضای سبز تقاطع غیر همسطح آزادگان با کاشت درختان چنار نیز با طرح و مطالعه انجام شد تا در آینده شاهد یک دیوار سبز در این تقاطع باشیم.
برگزاری باغ لاله های امسال نیز با تفاوت نسبت به سال‌های گذشته اتفاق افتاد و تحت تاثیر بیماری کرونا این جشنواره کمتر بازدید کننده ای را به خود دید و البته سیستمی ایجاد شد که به وسیله سامانه های غیر حضوری مردم از آن بازدید نمایند.
توجه به حاشیه نشینی و شهرکهای اطراف شهر
شفیعی خاطرنشان ساخت: توجه به حاشیه نشینی و شهرکهای اطراف شهر که مورد تاکید کمیسیون نظارت، کمیسیون اجتماعی، اعضای شورا و مسئولین استان است طی مدت گذشته در دستور کار جدی شهرداری قرار گرفت. در همین ارتباط مدیریت شهری با صرف کمترین هزینه بهترین بهره‌برداری را رقم زد و رضایتمندی همشهریان را به دست آورد.
رنگ آمیزی منطقه چشمه موشک
در این خصوص رنگ آمیزی منطقه چشمه موشک و پوشاندن چهره فقر و ایجاد نشاط اجتماعی در این قسمت از شهر در برنامه کار بود که به همین منظور از بین بردن شیب معابر برای بهبود وضعیت رفت و آمد مردم، پله گذاری با ارتفاع ۱۵ سانتی متر، نرده گذاری، رنگ آمیزی دیوارها، نصب ۵۰۰ حلقه برای قرار دادن گلدان های شمعدانی، آسفالت معابر ، تکمیل ورزشگاه در دو منطقه محروم شهر و… از اقدامات در این مناطق کمتر برخوردار بود.
استاندارد سازی وسایل بازی کودکان و ملزومات پارکی
وی افزود: ایمن سازی محوطه بوستان‌های شهر، استاندارد سازی وسایل بازی کودکان و ملزومات پارکی و به‌کارگیری کفپوشهای زیر وسایل، ساخت المان های شهر که مهمترین آن طراحی المان میدان شهدا می باشد با مفهوم ویژه، نامگذاری محلات به نام شهدا با هدف تکریم نام آنها که در این راستا تاکنون یک هزار و ۱۰۰ تابلو با عکس شهدا مزین شده، همچنین نام‌گذاری پل های آزادگان، شهیدان باقری، کاوه نبیری و حاج قاسم سلیمانی از اقدامات دیگر انجام شده بوده است.
راه اندازی پویش هر خانه یک درخت
شهردار اراک گفت: پویش هر خانه یک درخت با همکاری اداره کل منابع طبیعی و توزیع پرسشنامه میان مردم و تهیه درخت متناسب با درخواست های آنان که البته به علت شیوع بیماری کرونا با کندی مواجه شد، واکاری درختان و فضای سبز، راه‌اندازی البسه سوز در آرامستان و تصفیه خانه پساب غسالخانه، جمع آوری پسماندهای عفونی (علیرغم این که وظیفه شهرداری نیست)، تکمیل لاینر کف و برنامه ریزی برای تکمیل بدنه در محل پسماند، استفاده از مواد دورریختنی برای ساخت المان های بازیافتی، راه اندازی اپلیکیشن فارسی برای تفکیک زباله شهروندان (به عنوان سومین شهری هستیم که فعالیت‌های پاکزی را انجام می دهیم)، انجام طرح جامع مدیریت پسماند، تکمیل تجهیز کشتارگاه، استفاده از تجهیزات سایت فاضلاب کشتارگاه و کوره لاشه سوز در کشتارگاه، تجهیز گرمخانه شهر اراک، لایروبی قنوات با همکاری کشاورزان، جمع آوری متکدیان، به روزرسانی۵ نمایشگر کیفیت هوای‌شهر به درخواست محیط زیست، شناسایی ۲۴ نقطه آب گرفته در سطح شهر و برطرف سازی مشکل مانداب ها، برف روبی در زمستان، ساماندهی سد معبر و تخلفات شهری و حذف زواید بصری و جمع آوری تابلوها، ساماندهی ساخت و سازها با نام و عنوان “آسمان آبی زمین پاک” در سال گذشته با همکاری دادستان و ابلاغ حصار کارگاهی، راه اندازی سیستمHSE، تشکیل قرارگاه ستاد پیگیری و مقابله با ویروس کرونا و ضدعفونی کردن پارک ها، اتوبوس ها، اماکن و ساختمان های عمومی با کمک حوزه خدمات شهری و کارگران، احداث بازارچه های میوه و تره بار (سه بازارچه به صورت سرمایه گذاری بخش خصوصی و یک بازارچه به شکل پیمانکاری) انجام شد
حل و فصل مشکلات بیش از هفت هزار پرونده شهرسازی در راستای رسیدگی به وضعیت پرونده های ماده ۱۰۰
وی تصریح کرد: در راستای رسیدگی به وضعیت پرونده های ماده ۱۰۰ و نظر به حساسیت و بررسی آن توسط دستگاه قضا مشکلات بیش از هفت هزار پرونده شهرسازی در همین موضوع حل و فصل می‌شود و لازم به ذکر است که بودجه کنونی شهرداری برآمده از این پرونده هاست و تجربه موفقی محسوب می شود.
تخصیص ۲ میلیارد تومان برای مرمت سقف بازار تاریخی اراک
شهردار اراک تشکیل شورای اجراییِ شهرِ دوستدار کودک منطبق بر پروتکل های بین المللی، تخصیص ۲ میلیارد تومان برای مرمت سقف بازار تاریخی اراک توسط شورای شهر و انجام آن توسط شهرداری،نیاز سنجی و مکان یابی آرامستان جدید اراک به منظور خارج ساختن آرامستان از داخل شهر، تهیه طرح حفظ باغات سنجان و کرهرود و حسین آباد، طراحی ساختمان اداری منطقه ۲ و ۳ و شهرداری کلانشهر اراک، تصویب سند چشم انداز ۲۰ ساله اراک و همچنین سند مطالعات برنامه عملیاتی پنج ساله شهر، انجام طرح مطالعاتی برای انجام طرح محله محور ( در ۵۵ محل محله) و تدوین مدل بودجه‌ای برای محلات با همکاری شهروندان نیز طی مدت یادشده صورت گرفته است.
تحقق ۱۰۰ درصدی بودجه سال 98 و 108 درصدی درآمد
وی از تحقق ۱۰۰ درصدی بودجه سال 98 و تحقق 108 درصدی درآمد سال ۹۸ خبر داد و ابراز داشت: علاوه بر این اصلاح ساختار منابع انسانی، تطبیق حقوق ها و ساماندهی میزان حقوق پرسنل در جهت نزدیک شدن به عدالت حقوقی نیز انجام شده است و هم اکنون به دنبال تثبیت وضعیت پرسنل شهرداری هستیم.
راه‌اندازی سامانه عیان برای شفاف سازی فعالیت های شهرداری
شهردار اراک از راه‌اندازی سامانه عیان برای شفاف سازی فعالیت های شهرداری به عنوان یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های شهرداری اراک یاد و تصریح کرد: شهروندان می توانند با مراجعه به این سامانه کاربری ملک خود را ببینند، اطلاعات آن را دریافت نمایند، با ضوابط شهرسازی آشنا شوند و عوارض ساختمان خود را محاسبه نمایند و همچنین نظرات و انتقادات خود را در این سامانه ثبت کنند تا یاری رسان شهرداری برای مدیریت بهتر شهر باشند.
وی تملک و تحویل ملک تاریخی محسنی عراقی، برنامه ریزی برای جشن ۱۰۰ سالگی شهرداری که قرار بود اسفند ماه برگزار شود، انجام پلاک کوبی ها، استفاده از برگه های اعتباری با نام هولوگرام املاک، پیگیری پروژه های سرمایه گذاری، امضای تفاهم نامه با آموزش و پرورش برای سرای های محله و توسعه آن، اعطای گواهی پیوستن اراک به شبکه شهرهای یادگیرنده از طریق یونسکو و همچنین خریداری ساختمان قدیمی برای شهرداری بافت تاریخی را از موارد دیگری دانست که در عملکرد شهرداری طی مدت ۱۵ ماه گذشته ماندگار می شود.
وی در پایان رشد درآمد نقدی دو ماهه امسال را نسبت به سال گذشته ۳۳ درصد عنوان کردو افزود: این اتفاقات خوشایند نتیجه زحمت تمامی پرسنل شهرداری و شهرداران مناطق مختلف و همچنین اعضای شورا می باشد که افق روشنی را پیش چشم شهر ما می گشاید.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*