پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۶ بهمن ۱۳۹۹
پلیس و دستگاه قضا به تنهایی کاربردی ندارند
اجتماعی

موسوی،رئیس کل دادگستری استان مرکزی در نشست مشترک با فرماندهان انتظامی و پلیس‌های تخصصی استان مرکزی:

پلیس و دستگاه قضا به تنهایی کاربردی ندارند

نیروی انتظامی با جرائم خشن با قدرت برخورد کند

Virtual editor
3 تیر 1399
بازدید: 236
نظرات: 0

گروه جامعه:
رئیس کل دادگستری استان مرکزی گفت: در نیروی انتظامی استان ، واحد جلب در حوزه اتهام و محکومیت باید مستقل شود تا نتیجه و عملکرد مناسب‌تری دریافت شود.
حجت‌الاسلام سیدعبدالمهدی موسوی در نشست مشترک با فرماندهان انتظامی و پلیس‌های تخصصی استان مرکزی با اشاره به وظایف پلیس انتظامی اظهار داشت: دستگاه قضایی ارتباط تنگاتنگی با نیروی انتظامی دارد و این امر ارزشمندی است. قانون تکالیف هر دستگاه را تعیین کرده اما با چنین نشست هایی می توان مشکلات بین این دو دستگاه را برطرف و رضایت‌مندی مردم را افزایش داد.
وی با اشاره به اینکه پلیس ارزش‌گرا و مردم‌گراست گفت: تاکنون از دستگاه نظامی رضایت‌مندی وجود داشته و در اجرای مفاد قانونی و رعایت قانون شهروندی نمی‌توان ادعا کرد که تماما اجرا شده اما تا حد امکان قانون در سطح جامعه اجرایی شده است.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی عنوان کرد: پلیس نیروی انتظامی همواره قانون را به درستی اجرا می‌کند و اقدامات مناسبی را انجام می‌دهد اما باید در راستای افزایش رضایت‌مندی افراد همواره تلاش کنند.
موسوی تصریح کرد: در این جلسات فراتر از قانون تصمیم‌گیری می‌شود تا مشکلات و نواقص برطرف شود، اگر پلیس در عرصه‌های مختلف موفق شود سبب حفظ ارزش و جایگاه قاضی می‌شود.
پلیس و دستگاه قضا هیچ کدام به تنهایی کاربردی ندارند
وی خاطرنشان کرد: پلیس و دستگاه قضا همانند اسلحه هستند و به تنهایی هیچ کدام از این دستگاه‌ها کاربردی ندارند و دستگاه قضایی و نظامی باید فراتر از وظایف خود عمل کنند تا کارکرد خوب و مناسبی را دریافت کنند.
موسوی اضافه کرد: یک دوره آموزشی باید در سطوح قانون آیین دادرسی کیفری، صلاحیت‌ها، حقوق شهروندی و غیره برگزار شود تا در این راستا اطلاعات کافی را دریافت کنند و همچنین واحد جلب استان مرکزی در حوزه اتهام و محکومیت باید مستقل شود تا نتیجه و عملکرد مناسب‌تری دریافت شود.
حکم ورود به منزل باید درچارچوب‌های شرعی و حقوق شهروندی باشد
وی تصریح کرد:قضات توجه داشته باشند در خصوص جلب افراد، حدالمقدور ورود به منزل کاهش یابد و در صورت ورود به منزل باید چارچوب‌های شرعی و حقوق شهروندی رعایت شود تا در کانون خانواده ترس و دلهره ایجاد نشود.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی با اشاره به اینکه دستورات قضایی زمان‌دار هستند و باید استانداردسازی شود گفت: جرائم غیر مهم باید در پلیس بررسی شود و این امر ثمرات و تاثیرات فراوانی به همراه خود دارد و همچنین اگر پرونده‌ای به نیروی انتظامی ورود پیدا کرد در صورت مصالحه در همان جا مختومه شود و اجازه ورود پرونده به دادگاه داده نشود.
امنیت پارک‌ها و مناطق تفریحی افزایش یابد
موسوی خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی باید طرح ناظر را توسعه دهد تا باعث افزایش امنیت اجتماعی شود و باید امنیت پارک‌ها و مناطق تفریحی افزایش پیدا کند تا آسایش و رفاه مردم تامین شود.
نیروی انتظامی با جرائم خشن با قدرت برخورد کند
وی افزود: در راستای سگ‌گردانی و سرقت های خرد باید با قاطعیت برخورد شود تا این مشکلات از سطح جامعه برطرف شود، نیروی انتظامی باید با جرائم خشن با قدرت برخورد کند تا افراد واقعی وارد زندان‌ها شوند و افرادی که سبب آزار، اذیت و سلب امنیت مردم می‌شوند باید به زندان بروند تا آرامش به سطح جامعه برگردد و زندان مکان مناسب برای اینگونه افراد است.
رئیس کل دادگستری استان مرکزی در پایان گفت: دستگاه نظامی و دستگاه قضایی باید در راستای فضای مجازی و جمع‌آوری سلاح به هماهنگی لازم برسد تا بتوانند اقدامات کاربردی و مناسبی را انجام دهند.
لزوم برخورد پلیس با جرائم مشهود در سطح جامعه
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی نیز در این نشست گفت: جرائم مشهود در سطح جامعه افزایش پیدا کرده و نیروی انتظامی باید در مکان حضور به موقع داشته باشد تا مجرمان احساس ناامنی کنند.
عباس قاسمی با اشاره به اقدامات مناسب نیروی انتظامی اظهار داشت: دستگاه قضایی تاکنون با ناجا تعامل و ارتباط مناسب و خوبی داشته و در هر زمانی پاسخگو و پیگیر بوده و همچنین اقدامات مناسب و صحیحی را انجام داده و در تمام دوران وظایف خود را به خوبی انجام داده است.
افزایش مزاحمت‌های نوامیس
وی افزود: تا به امروز 90 درصد پرونده‌های ورودی به دستگاه قضایی مختومه شده و جرائم مشهود اعم از مزاحمت‌های نوامیس افزایش پیدا کرده بنابراین نیروی انتظامی باید در مکان حضور به موقع داشته باشد تا اینگونه افراد احساس ناامنی کنند و برای افراد مزاحمت نکنند.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی خاطرنشان کرد: در مناطقی از استان مرکزی اعم از کوی سجادیه مواد مخدر به سهولت خرید و فروش می‌شود که باید اقدامات مناسبی برای حل این مشکل توسط نیروی انتظامی انجام شود.
قاسمی عنوان کرد: عده‌ای در جامعه آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند و سبب اخلال در آرامش مردم می‌شوند که باید با عاملان این امر برخورد با کرامت انجام تا امنیت برقرار شود.
وی تصریح کرد: در زمینه‌های مختلف باید تحقیقات مناسبی انجام شود تا عملکرد مناسبی دریافت کنیم، عملکردهای نیروی انتظامی تماما قابل تقدیر است اما باید اخبار مهم و جابه جایی نیروهای انتظامی به دستگاه قضایی اطلاع داده شود.
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی اضافه کرد: نیروی انتظامی باید احیای حقوق عامه را به دستگاه قضایی اطلاع دهد و همچنین در راستای صلاحیت مراجع دقت کافی و لازم را انجام دهد.
قاسمی با اشاره به اینکه نارضایتی یک فرد سبب ایجاد نارضایتی کلان می‌شود گفت: متاسفانه کشف حجاب در جامعه افزایش پیدا کرده و پلیس راهور در این راستا باید برخورد جدی و قاطع انجام دهد تا این امر کاهش یابد.
وی ادامه داد: اقدامات مناسبی در راستای جمع‌آوری سلاح در سطح شهر انجام شده اما باید برای عملکرد مناسب‌تر تمام دستگاه‌های مربوطه اقدام کنند.
افزایش فروش و عرضه مواد مخدر در فضای مجازی
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مرکزی تصریح کرد: فروش و عرضه مواد مخدر در فضای مجازی افزایش پیدا کرده و باید از طریق رسانه‌ها خطرات و ضررات مواد مخدر و روش‌های کلاهبرداری را برای مردم بیان کرد تا مردم نسبت به مسائل آگاه شوند.
قاسمی افزود: بعضی از فروشگاه‌ها و بانک‌های سطح استان بدون دوربین و در معرض خطر هستند باید به آنها اخطار داده شود و در صورت عدم توجه با آنها برخورد شود، بحث پیشگیری مقدم بر امور دیگر است و باید در این راستا اقدامات مناسبی را انجام داد تا این مشکل نیز برطرف شود.
پلیس باید در کنار مردم قانون را به درستی اجرا کند
فرمانده انتظامی استان مرکزی همچنین در این نشست با بیان این مطلب که برقراری امنیت یکی از وظایف پلیس است، افزود: برقراری امنیت و حمایت از حقوق شهروندی از وظایف نیروی انتظامی است اما مردم نیز تکلیف شهروندی دارند و افراد در هرجایگاهی باید قانون جاری کشور را رعایت کنند؛ این رابطه یک رابطه دوسویه است.
سردار مفخمی شهرستانی تصریح کرد: گاهی اوقات مردم نسبت به اجرای قانون بی‌تفاوت هستند و در این راستا باید آموزش، آگاهی، اطلاع‌رسانی و در پایان برخورد قانونی انجام شود.
مفخمی شهرستانی بیان کرد: پلیس باید خادم مردم باشد و اگر این خدمت‌گزاری توسعه پیدا کند مردم احساس امنیت می‌کنند. پلیس باید در کنار مردم قانون را به درستی اجرا کند تا نتیجه مطلوب‌تری را کسب کند، اینکه در هر مکان یک نیروی پلیس حضور داشته باشد، امکان پذیر نیست اما این تعداد را می‌توانیم مدیریت کنیم.
باید نگاه سلبی را به نگاه ایجابی تغییردهیم
فرمانده انتظامی استان مرکزی با اشاره به اینکه باید نگاه سلبی به پلیس را به نگاه ایجابی تغییردهیم گفت: در موضوع پیشگیری از وقوع جرم باید حوزه‌های هوشمندسازی را مداخله دهیم .
مفخمی شهرستانی خاطرنشان کرد: ایجاد ایستگاه پلیس برای نقاط آلوده سودی ندارد و امنیت مدنظر و لازم برقرار نمی‌شود و این امر برای سیستم نظامی هزینه‌بر است بلکه باید در این راستا باید مردم را مداخله دهیم.
پلیس باید شفاف و حکیمانه برخورد کند
وی ادامه داد: در بعضی از نقاط شهر باید مدیریت صحنه داشته باشیم تا نتیجه مطلوب را دریافت کنیم. پلیس باید شفاف و حکیمانه برخورد کند تا تاثیرگذاری لازم را داشته باشد.
پلیس نباید تنها پاسخ‌گو باشد
فرمانده انتظامی استان مرکزی افزود: در راستای موضوعات مختلف باید کارشنارسی و بررسی لازم انجام شود و پلیس تنها نباید در مقام پاسخ‌گو باشد، در کنار پلیس دستگاه‌های دیگر هم باید همکاری لازم را داشته باشند.
مفخمی شهرستانی بیان کرد: نیروی انتظامی ضابط قوه قضاییه و خود را تحت حمایت قوه قضاییه می‌داند تا وظایف ذاتی خود را بهتر انجام دهد و وظایف حفظ ارزش الهی بر عهده نیروی انتظامی است و باید این امر در استان و کشور جاری شود.
وی با اشاره به اینکه پس از پیگیری‌های متعدد سه ساختار به ساختار نیروی انتظامی استان مرکزی اضافه شد گفت: اگر حوزه‌های نیروی انتظامی کاهش پیدا کند این دستگاه می‌تواند مدیریت بهتری را انجام دهد و آحاد مردم باید در رعایت قانون نیروی انتظامی را همراهی کنند.
وی افزود: فروش مواد مخدر در مناطق با آسیب‌های اجتماعی بالا تحت نظر است و در این راستا باید کمیته‌های مربوطه همکاری لازم با نیروی انتظامی را انجام دهند تا این چالش برطرف شود، استان مرکزی به عنوان استان معبر در حوزه مواد مخدر است و باید در مبدا جلوگیری شود تا هزینه‌ها کاهش و دیگر تبعات اجتماعی را به همراه نداشته باشد.
18 بانک استان مرکزی در معرض خطر امنیتی هستند
فرمانده انتظامی استان مرکزی عنوان کرد: 18 بانک استان مرکزی در معرض خطر امنیتی هستند و تذکرات لازم داده می‌شود و در صورت عدم رعایت قطعا با آنها برخورد قانونی می‌شود،از آغاز سال وقوع سرقت در استان مرکزی 14 درصد افزایش پیدا کرده و از اوایل خرداد وقوع سرقت به سبب مدیریت نیروی انتظامی کاهش پیدا کرد و استان مرکزی رتبه 16 در وقوع سرقت را دارد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*