پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ دی ۱۳۹۹
تخلفات هپکو در دست بررسی است
استان مرکزی

ملکی، سرپرست معاونت بازرسی کل استان مرکزی:

تخلفات هپکو در دست بررسی است

Virtual editor
13 تیر 1399
بازدید: 341
نظرات: 0

عطریاس:

سرپرست معاونت بازرسی کل استان مرکزی گفت: موضوع رسیدگی به تخلفات صورت گرفته در هپکو در دست بررسی است و گزارشاتی در این زمینه تهیه شده است.
ملکی در نشست مطبوعاتی به مناسبت هفته قوه قضاییه با اشاره به حمایت سازمان از سرمایه گذاری و شناسایی صنایع دارای مشکل در پاسخ به سوال عطریاس در این خصوص که آیا بازرسی اقدامات خود را جهت بررسی تخلفات صورت گرفته در صنایعی مانند هپکو آغاز کرده است، گفت: موضوع کاملا در دست بررسی است گزارشات لازم تهیه شده است و با توجه به اینکه موضوع گستردگی خاصی دارد همچنان در حال بررسی هستیم.
قوه قضاییه مصمم به خروج صنایع از رکود است
سرپرست معاونت بازرسی کل استان مرکزی افزود: هدف از تشکیل دفتر حمایت از سرمایه گذاری، حل کردن مشکلات صنایع است و قوه قضاییه نیز مصمم به رفع مشکلات کارگری و خروج صنایع از رکود است ولی مسلما پروسه قدری زمان بر است.
ملکی افزود: سازمان بازرسی در سه حوزه برنامه ای، موردی و فوق العاده بازرسی و نظارت های خود را اعمال می کند.
وی ادامه داد: درسال گذشته 126 مورد بازرسی از دستگاه های اجرایی استان انجام شده است که 65 مورد از بازرسی ها به صورت موردی، 59 مورد برنامه ای و دو مورد بازرسی فوق العاده بوده است.
ملکی با بیان اینکه براساس 95 مورد بازرسی انجام شده 234 مورد پیشنهاد از جانب سازمان مطرح شده است، گفت: این پیشنهادات شامل 91 مورد اصلاحی، 34 مورد به دادسرا، 108 مورد به هیات بدوی و یک مورد پیشنهاد ابطال مصوبه بوده است.
ملکی افزود: در سال گذشته 865 مورد اعلان از سوی مردم و 518 مورد شکایت مطرح شده است که تماما مورد رسیدگی قرار گرفته است.
وی با اشاره به نظارت سازمان بر معاملات دستگاه های اجرایی تصریح کرد: در سال گذشته 416 مورد نظارت بر معاملات انجام گرفته است که 69 مورد منجر به تذکر و هفت مورد لغو شد که این لغو از تضییع بیت المال جلوگیری کرد.
ملکی یکی از اقدامات سازمان بازرسی را گزارش های هشداری دانست که قوه قضاییه نسبت به این گزارشات حساسیت بالایی دارد و گفت: براساس این گزارش ها نامه به دستگاه اجرایی ارسال می شود مبنی بر اینکه اقدامی غیرقانونی یا نادرست در مجموعه در حال اجراست و خواستار پیگیری ماجرا می شویم.
افزایش ۵ درصدی ثبت طلاق
در استان مرکزی
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی نیز در این نشست گفت: ثبت طلاق در استان در سال ۹۸ نسبت به ۹۷ بالغ بر ۵ درصد افزایش داشته است.
سید رضا صدری با اشاره به عملکرد این اداره کل در سال ۹۸ و قیاس آن با سال ۹۷ افزود: در سال گذشته ۴۷ هزار و ۷۰۰ مورد استعلام ثبت در استان مرکزی انجام گرفت که نسبت به سال ۹۷، بالغ بر ۱۲ درصد کاهش داشته است.
کاهش ۱۲ درصدی خلاصه معاملات
تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی
وی با اشاره به کاهش ۱۲ درصدی خلاصه معاملات تنظیم شده در دفاتر اسناد رسمی استان در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷، گفت: در سال گذشته ۴۵ هزار و ۵۰۰ مورد خلاصه معاملات تنظیم شده است که این رقم درسال ۹۷ بالغ بر ۵۱ هزار و ۷۰۰ مورد بوده است.
صدری تعداد اسناد تک برگی(کاداستری) صادر شده در سال گذشته را ۵۲ هزار مورد دانست که این رقم در سال ۹۷ بالغ بر ۶۰۹ هزار مورد بوده است و کاهش ۱۵ درصدی در صدور اسناد به ثبت رسیده است.
وی افزود: در سال گذشته ۷ هزار و ۲۸۰ مورد تفکیک پلاک به قطعات کوچکتر در استان مرکزی انجام شده است که نسبت به سال ۹۷ کاهش ۱۳ درصدی گزارش شده است، همچنین املاک بازداشت شده در سال گذشته بالغ بر هشت هزار و ۳۶۰ مورد بوده است که این رقم در سال ۹۷ به هشت هزار و ۹۵۵ مورد رسید.
صدری با بیان اینکه صدور اسناد تک برگی کاداستر یکی از اولویت های مجموعه ثبت اسناد و املاک استان مرکزی است، گفت: مقرر شد که از سال ۹۴ و در بازه زمانی ۵ ساله اسناد کاداستر کل کشور به صورت کامل صادر شود و کلیه درآمدهای ناشی از کاداستر به ادارات ثبت تخصیص یابد که تاکنون ۲۵ درصد از این منابع تخصیص یافته است و عملا موفق به تحقق اهداف به صورت کامل نشدیم. در استان مرکزی از ۶۰۰ هزار پلاک تاکنون اسناد کاداستر ۱۵۰ هزار پلاک انجام شده است و امسال نیز در تلاش هستیم که شمار مناسبی از این اسناد صادر شود.
وی اضافه کرد: از دو میلیون هکتار از اراضی استان مرکزی تاکنون برای یک میلیون و ۹۵۰ هزار هکتار سند مالکیت صادر شده است که قدیمی و دفترچه ای است و باید طرح کاداستر برای این اراضی نیز انجام و سند کاداستری صادر شود که تا پایان سال ۹۸ نیز سند مالکیت کاداستری ۳۰۰ هزار هکتار صادر شده است.
کاهش ۴۳ درصدی صدور اسناد دولتی
وی با بیان اینکه درآمد اداره کل در سال ۹۷، ۱۴۷ میلیارد ریال بود است که در سال گذشته با رشد ۲۰ درصدی به ۱۷۷ میلیارد ریال رسید، اظهار کرد: در سال گذشته در حدود ۵۸۴ مورد اسناد دولتی صادر شده است که این شاخص نسبت به سال ۹۷، ۴۳ درصد کاهش نشان می دهد.
کاهش 58 درصدی صدور اسناد برای اوقاف
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی اسناد صادر شده برای اوقاف را با کاهش ۵۸ درصدی نسبت به سال ۹۷، ۴۴۰ سند در سال ۹۸ عنوان کرد و گفت: در استان مرکزی ۵۶۰۰ رقبه و موقوفه در استان مرکزی وجود دارد که تا سال گذشته پنج هزار مورد معادل ۸۰ درصد، سنددار شده اند و از این حیث استان جزو پنج استان برتر کشور در امر صدور اسناد برای موقوفات است.
وی با اشاره به اجرای قانون تعیین تکلیف پلاک های فاقد سند افزود: در سال های اخیر ۳۰ هزار پرونده در اجرای این قانون تشکیل شد که تاکنون ۲۸ هزار مورد آن تعیین تکلیف شده است و الباقی مربوط به شهرستان های اراک و ساوه است و آرای صادره برای این قانون در سال گذشته ۲ هزار و ۲۴۲ مورد بوده است که نسبت به ۲ هزار و ۵۴۸ مورد سال ۹۷، ۱۲ درصد کاهش ثبت شده است.
۹۰ درصد املاک روستاها دارای سند
شده است
صدری اضافه کرد: در قانون ساماندهی، اقدامی مشترک بین اداره ثبت اسناد و بنیاد مسکن استان در حال انجام است که براساس آن سند مالکیت در روستاها و شهرهای کمتر از ۲۵ هزار نفر جمعیت صادر می شود، تاکنون ۹۰ درصد املاک روستاها دارای سند شده است به طوری که در سال گذشته ۲ هزار و ۲۱۳ سند صادر شد که نسبت به اسناد صادره در سال ۹۷، حدود ۱۷ درصد کاهش رقم خورده است.
وصول ۹۵۱ میلیارد تومانی مطالبات بانک ها
وی در خصوص وصول مطالبات بانک ها ادامه داد: در سال ۹۷ بالغ بر ۹۰۷ میلیارد ریال مطالبات بانک ها در استان وصول شد که در سال گذشته با پنج درصد افزایش این رقم به ۹۵۱ میلیارد تومان رسید.
صدری با اشاره به ثبت هزار و ۲۳ شرکت در سال گذشته نسبت به سال ۹۷ و رشد هفت درصدی در این حوزه، گفت: در سال گذشته ۸۵ پرونده در دادگاه انتظامی سردفتران ویژه تخلفات سردفتران و دفتریاران استان مرکزی رسیدگی شد که نسبت به سال ۹۷(هشت مورد پرونده)، حدود ۹۶۳ درصد رشد در این زمینه ثبت شده است.
وی افزود: استان مرکزی دارای ۱۰۰ دفتر اسناد رسمی فعال، ۵۶ دفتر ثبت ازدواج و ۲۷ دفتر ثبت طلاق است که سال گذشته ۳۷۵ مورد بازرسی از این دفاتر انجام شد، همچنین تعداد بازرسی های انجام شده از واحدهای ثبتی نیز ۳۱ مورد بوده است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی با اشاره به ارتباط بین این اداره کل و مراجع قضایی، تعداد موارد پاسخگویی به استعلام مراجع قضایی در سال گذشته را ۱۹ هزار و ۸۳۵ مورد دانست که ۹۳.۶ درصد از پاسخ ها کمتر از ۴۸ ساعت انجام شده است.
وی اظهار کرد: در سال گذشته ۷ هزار و ۹۹۴ مورد ازدواج در دفاتر استان ثبت شده است که نسبت به ۸ هزار و ۳۶۱ مورد ثبت شده در سال ۹۷ شاهد کاهش چهار درصدی ثبت ازدواج هستیم، همچنین ۲ هزار و ۹۵۳ مورد طلاق ثبت شده در سال ۹۷، با پنج درصد افزایش در سال گذشته به ۳ هزار و ۱۱۱ مورد رسیده است.
مدیرکل ثبت اسناد و املاک استان مرکزی با اشاره به ضرورت اسکن پرونده های ثبتی گفت: ۲۰ میلیون پرونده ثبتی در استان مرکزی وجود دارد که تا پایان سال گذشته ۹ میلیون سند اسکن شده است که عمده آن مربوط به اراک و ساوه است و امسال نیز چهار میلیون پرونده ثبتی شهرستان محلات و دلیجان اسکن می شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*