پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ دی ۱۳۹۹
قیمت ها واقعی شده اند
استان مرکزی

آذر، معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی در واکنش به افزایش قیمت مرغ:

قیمت ها واقعی شده اند

15 تا 15 هزار و 750 تومان قیمتی منطقی است

Virtual editor
13 تیر 1399
بازدید: 363
نظرات: 0

گروه خبر:

معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی گفت: موضوع نباید به گونه ای عنوان شود که قیمت مرغ افزایش پیدا کرده است. تا حدودی شاید بتوان گفت که قیمت ها در این خصوص واقعی شده اند. هزینه تولید مرغدار افزایش پیدا کرده و نباید انتظار داشته باشیم که مانند اوایل سال جاری و یا سال گذشته قیمت مرغ به میزان 9 هزار تومان تا 10 هزار تومان باشد. این میزان قیمت مرغ ناشی از هر کیلو 3000 تومان ضرر برای مرغدار بوده است و تولید مرغداران به مخاطره افتاده بود. چنین رخدادی خوب نیست و با اصل خودکفایی مغایرت دارد.
مجید آذر در گفتگو با عطریاس در خصوص افزایش قیمت مرغ در بازارافزود: مرغداران حدود یک سال است که با ضرر و زیان محصولات خود را به فروش می رسانند؛ در یک سال گذشته تمامی مرغداران ضرر کرده اند و همین انباشته شدن زیان ها باعث شده تا بسیاری از مرغداران امکان جوجه ریزی و فعالیت نداشته باشند.
هزینه تولید برای مرغداران بیشتر شده است
آذر تصریح کرد: افزایش قیمت نهاده ها طی سال جاری، هزینه تولید مرغداران را افزایش داده است. همین افزایش هزینه تولید، باعث شده تا قیمت تمام شده مرغداران بالا برود و در نتیجه قیمت مرغ نیز نسبت به سال گذشته افزایش یابد. البته ستاد تنظیم بازار کشور سال گذشته قیمت مرغ را 12 هزار و 900 تومان و حداکثر 15 هزار و 750 تومان تعیین کرد. این امر نشان دهنده آن است که هزینه تولید برای مرغداران بیشتر شده است. به همین دلایل است که تا حدودی شاهد افزایش قیمت مرغ در بازار بوده ایم.
مشخص نیست افزایش قیمت مرغ تا چه زمانی ادامه می یابد
وی ادامه داد: مشخص نیست افزایش قیمت مرغ تا چه زمانی ادامه پیدا کند. به دلیل زیان انباشته شده بسیاری که مرغداران طی سال گذشته متقبل شده اند، وضعیت فعالیت واحدهای مرغداری در اردیبهشت ماه سال جاری به گونه ای بود که باعث شد تا میزان جوجه ریزی کاهش یابد و اگر میانگین جوجه ریزی را در مدت یک سال و در هر ماه 2 میلیون و 800 هزار عدد در نظر بگیریم، در اردیبهشت ماه سال جاری این جوجه ریزی 2 میلیون و 50 هزار قطعه بوده است و به همین دلیل تولید مرغ کاهش یافت.
با کاهش میزان جوجه ریزی مواجه هستیم
این اتفاقات و جوجه ریزی که در اردیبهشت ماه رخ داد و در حال حاضر به بازار عرضه می شود، باعث شد مقداری با کاهش تولید مواجه شویم که این امر ناشی از همان کاهش میزان جوجه ریزی است و در کنار آن تبعاً مقداری افزایش قیمت مرغ را خواهیم داشت.
قیمت ها واقعی شده اند
معاون تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی اظهار داشت: موضوع نباید به گونه ای عنوان شود که قیمت مرغ افزایش پیدا کرده است. تا حدودی شاید بتوان گفت که قیمت ها در این خصوص واقعی شده اند. هزینه تولید مرغدار افزایش پیدا کرده و نباید انتظار داشته باشیم که مانند اوایل سال جاری و یا سال گذشته قیمت مرغ به میزان 9 هزار تومان تا 10 هزار تومان باشد. این میزان قیمت مرغ ناشی از هر کیلو 3000 تومان ضرر برای مرغدار بوده است و تولید مرغداران به مخاطره افتاده بود. چنین رخدادی خوب نیست و با اصل خودکفایی مغایرت دارد.
پیش بینی می شود طی حدود یک تا دو هفته آینده قیمت مرغ کاهش یابد
زمانی که یک مرغدار یک تا 4 دوره و حتی یک سال ضرر تولید داشته باشد، دیگر جوجه ریزی را انجام نمی دهد و همین امر باعث می شود تا امنیت تولید به مخاطره بیفتد.
آذر تصریح کرد: در خردادماه سال جاری جوجه ریزی خوب بود و 2 میلیون و 700 هزار عددی را که پیش بینی کرده بودیم، محقق شد و تصور می شود طی حدود یک تا دو هفته آینده با جوجه ریزی هایی که در خردادماه انجام شد و رسیدن محصولات آن به بازار تا حدودی شاهد کاهش قیمت و افزایش تولید مرغ باشیم.
15 تا 15 هزار و 750 تومان قیمتی منطقی است
به دلیل افزایش هزینه های تولید مرغداران، قیمت مرغ با پایه 15 هزار تومان تا 15 هزار و 750 تومان یک قیمت منطقی است و ستاد تنظیم بازار کشور نیز این قیمت را تصویب کرده است.
وی بیان داشت: در خصوص تخم مرغ نیز به دلیل صادرات این محصول به کشور عراق تا حدودی با افزایش قیمت آن مواجه شده بودیم. البته پس از آنکه تخم مرغ افزایش قیمت پیدا کرد، صادرات این محصول ممنوع شد و با این اتفاق طی چند روز گذشته شاهد کاهش قیمت تخم مرغ تا حدود دوهزار تومان برای هر کیلو بوده ایم. این شرایط تا زمانی که وضعیت تعدیل شود، ادامه خواهد داشت.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*