پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۸ مرداد ۱۳۹۹
شورای شهر به وظایف قانونی خود  عمل می کند
استان مرکزی

پاسخ های شفیعی، شهردار اراک به سوالات اعضای شورای شهر:

شورای شهر به وظایف قانونی خود عمل می کند

Virtual editor
16 تیر 1399
بازدید: 254
نظرات: 0

عطریاس:

شهردار اراک در صحن فوق العاده شورای شهر اراک گفت: طرح سوال و تذکر از سوی شورای شهر یک حق قانونی است و شهردار نیز موظف است در چارچوب قانون، مصوبات شورا و بودجه مصوب سنواتی،را اجرا و ارائه کند.
در این جلسه پس از قرائت پاسخ کتبی شهردار به سوالات ۱۳ گانه شورا، محمدکریم شفیعی در دفاع از پاسخ های کتبی خود ودر پاسخ به یکی از سوالات شورای شهردر خصوص جذب سرمایه گذار و تکمیل پروژه های ناتمام شهری تصریح کرد: پروژه آفتاب ۱۷ سال تعطیل و به حال خود رها شده بود و ناهنجاری بصری برای شهر و شهروندان ایجاد کرده بود و به دغدغه مردم اراک تبدیل شده است که طی سه سال اخیر و با آغاز فعالیت شورای پنجم موضوع در دستور کار قرار گرفت و دستوراتی در خصوص این پروژه به شهرداری اراک داده شد.
شفیعی: پروژه های نیمه تمام شهرداری را از بلاتکلیفی درآورده ام
شهردار اراک گفت: در این بازه زمانی که توفیق همکاری به عنوان یار دوازدهم شورای اسلامی شهر را داشته ام، تمام سعی و تلاش خود را به کار بستم تا با استفاده حداکثری از ظرفیت و توان در اختیار، در کنار پرسنل شهرداری از مشکلات و معضلات شهری کاسته و در راه خدمت رسانی و جلب رضایت شهروندان بیش از پیش موفق باشم.
وی افزود: تکمیل پروژه های نیمه تمام به عنوان اولین و اصلی ترین دغدغه شورای شهر و شهروندان بود که علیرغم تلاش های شهرداران قبلی با مشکلات عدیده مالی و اجرایی مواجه بود، اما همکاری شرکت های طرف قرارداد و همکاری و همراهی دستگاه های نظارتی در رفع مشکلات و تنگناها شرایطی را فراهم کرد تا با همدلی، امروز شاهد به ثمر ر سیدن اکثر پروژه ها باشیم.
از زمان حضورم تا امروز هیچ تخلفی در شهرداری مشاهده نشده است
شهردار اراک در خصوص انتصاب مدیران در شهرداری اظهار کرد: شهرداری اراک ۱۴۴ مدیر دارد که تا امروز پس از گذشت ۱۵ ماه تنها یک معاون را تغییر داده ام، هیچ کس را از هیچ شهری به شهرداری اراک نیاورده ام، با نیروی موجود شهرداری کار را پیش برده ایم و تا امروز هم دستگاه های نظارتی هیچ تذکری به من نداده اند، تخلفی صورت نگرفته است و حتی تخلفی مشاهده یا ابلاغ نشده است چراکه در انتخاب مدیران تجربه، تخصصی و پاکدستی را مدنظر قرارداده ایم و این درحالی که است که تا قبل از ورود من به شهرداری، ۷۰ نفر از مجموعه شهرداری و ۲۰۰ نفر از شهروندان درگیر پرونده آقای “معطی” بودند؛ اما امروز این موضوع حل شده و حتی معطی ۵۰۰ میلیون تومان به شهرداری پرداخت کرد.
وی تاکید کرد: تهیه و توزیع ۸۳ هزار تن آسفالت که ۶ برابر تولیدات سال ۹۶ است، خروج پروژه های نیمه تمام شهر از بلاتکلیفی حاصل فعالیت مدیران پاکدست، متخصص و فنی است که نشان می دهد که انتخاب از بدنه شهرداری موفق و موثر واقع شده است.
اگر نیروهای ضعیف در مجموعه فعالیت داشتند بودجه سال گذشته ۱۰۰ درصد محقق نمی شد
شفیعی با بیان اینکه توفیقات حاصل شده در شهر حاصل تلاش و تعامل شورا و شهرداری بوده است، گفت: امروز حقوق معوقه در مجموعه وجود ندارد، سنوات بازنشستگان تا ۲۰ اسفندماه ۹۸ و بخش عمده ای از ۳۵۲ میلیارد تومان بدهی شهرداری پرداخت شده است، همچنین امروز اقساط ۳۰ میلیارد تومانی وام پست بانک که برای خرید ۵۰ دستگاه اتوبوس اخذ شده بود با وجود تعویق ۱۱ ماهه، به روز است و ۱۸ میلیارد تومان وام بانک شهر تسویه شده است. اگر نیروهای ضعیف در مجموعه فعالیت داشتند بودجه سال ۹۸ به صورت کامل و ۱۰۰ درصدی محقق نمی شد.
اگر نتیجه خوب است شورا در انتخاب من خوب عمل کرده است
وی با بیان اینکه باید نتیجه محور بود، گفت: اگر نتیجه خوب است بدین معناست که فرآیند به درستی انجام شده است و شاید بتوان گفت در انتخاب من ، شورا خوب عمل کرده است در غیر این صورت این موفقیت ها در شهر حاصل نمی شد.
شهرداری در قالب طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک پیش رفته است
شهردار اراک اظهار کرد: بودجه سال ۹۹ شهرداری اراک ۶۸۰ میلیارد تومان است و در طول سه ماهه نخست سال ۴۰ درصد افزایش درآمد صورت گرفته، مناقصات پروژه ها انجام شده و حرکت به سمت انجام وظایف در چارچوب بودجه است، حتی شهرداری در قالب طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک پیش رفته است.
تمامی املاک با نظر شورا واگذار می شود
شفیعی در خصوص فروش املاک شهرداری که مورد سوال اعضای شورای شهر بود، تصریح کرد: حتی یک ملک بدون مجوز شورا امکان واگذاری یا فروش ندارد و تمامی املاک با نظر شورا واگذار می شود. در بودجه ۹۹ هم املاک قابل فروش و واگذاری مشخص شده است که به تصویب شورا رسیده است، همچنین شهرداری به هیچ عنوان اقدام به حذف پارکینگ نکرده است، شورا برای سال جاری مجوز ۹ میلیارد تومان بودجه برای احداث پارکینگ در نظر گرفته است که ۶ میلیارد تومان آن در حساب موجود است و الباقی از طریق درآمدهای شهرداری تامین می شود و تا سه یا چهار ماه آینده نیز پارکینگ آفتاب در اختیار مردم قرار می گیرد.
وی با بیان اینکه با توجه به طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک هیچ حذف پارکینگی در اراک انجام نمی گیرد، افزود: در بحث ناوگان حمل و نقل عمومی شهر، سال گذشته ۲۰ دستگاه اتوبوس که سه سال در پارکینگ در حال خاک خوردن و بلاتکلیف بودند وارد ناوگان شد، بدهی مربوطه هم پرداخت شد و در مسیر طرح جامع پیش می رویم.
پروژه ۵۵ متری با شورای شهر شور شد
وی با تاکید براینکه پروژه ۵۵ متری خلق الساعه نبوده است بلکه با شورای شهر شور شد، گفت: تمام مکاتبات صورت گرفته برای انجام این پروژه موجود است و اگر امروز تصمیم بر خروج این پروژه از دستور کار است، شهرداری انجام خواهد داد.
تذکرات و ادبیات سوالات را در ذهن خود مرور کنید
شهردار اراک در پایان تصریح کرد: اگر انرژی ها در امتداد یکدیگر قرار گیرد قطعا می توان نتیجه بهتری را به دست آورد، من تمام پاسخ به سوالات را با احترام، مودبانه، بدون توهین و تهمت بیان کردم، اما لازم است که تذکرات و ادبیات سوالات را در ذهن خود مرور کنید.
فرزانه رحمتی: بودجه محله محور به صورت کارشناسی پیش نرفته است
رییس کمیسیون خدمات شهری، محیط زیست و سلامت شورای شهر اراک نیز در این جلسه در خصوص تبدیل وضعیت پرسنل شهرداری گفت: سوال شورا درخصوص تبدیل وضعیت نبود، بلکه موضوع عدم رعایت بخشنامه تبدیل وضعیت بوده است.
فرزانه رحمتی افزود: براساس آمار به دست آمده در سال ۹۸، ۵۴۴ نفر از پرسنل شهرداری تبدیل وضعیت شده اند که از این تعداد ۳۰۴ نفر دیپلم و زیر دیپلم، ۵۲ نفر کاردانی، ۱۲۶ نفر دارای مدرک کارشناسی و ۶۲ نفر کارشناسی ارشد بوده اند در حالی که باید مدارک تحصیلی افرادی که تبدیل وضعیت می شوند، کارشناسی باشد.
وی در خصوص بودجه محله محور شهرداری اراک ابراز داشت: در زمانی که این موضوع مطرح شد، کارشناسانی با هماهنگی کمیسیون خدمات شهری با حضور در مناطق ۶ گانه و محلات ۵۵ گانه شهر اراک ملزومات مدنظر مردم در حوزه های مختلف را احصا کردند، اما یک هفته مانده به ارائه بودجه متاسفانه هیچ کدام از نظرات کارشناسان اخذ نشد در حالی که اعلام می شود طرح و بودجه با نگاه کارشناسی انجام شده، چه کسی کارشناسی کرده است؟
رحمتی تصریح کرد: درست است که فرم نظرسنجی توزیع شده ولی کار به صورت کارشناسی و اجرایی پیش نرفته است و حتی مدیر مناطق در جریان موضوعیت کار نبود. لازم است که با این شرایط شهردار بر چنین مواردی اصرار و لجبازی نداشته باشد و وارد شعاردهی نشود.
سعید نادری: اگر آماری از حذف پارکینگ توسط شهرداری دارید، ارائه کنید
دیگرعضو شورای شهر اراک گفت: اگر آماری از حذف پارکینگ توسط شهرداری وجود دارد ارائه کنید.
سعید نادری تصریح کرد:آیا آماری از پارکینگ های حذف شده توسط شهرداری اراک وجود دارد؟ اگر هشت عضو امضا کننده نامه سوال از شهردار، این آمار را دارند اعلام کنند ما هم در جریان قرار بگیریم. آنگونه که در جریان هستم این اتفاق در شهر اراک نیفتاده یا نسبت به گذشته بسیار کاهش یافته است.
نادری گفت: خوشبختانه طی یک سال اخیر موضوع ساخت و ساز و اعطای تراکم در شهر اراک سامان و نظم خاصی پیدا کرده است و اصول شهرسازی بهتر رعایت می شود.
پیمان رشیدی: پیاده راه سازی یکی از اولین اولویت های شورای پنجم شهر بود اما شهردار بارها و بارها موضوع را به شورای ترافیک ارجاع داد
پیمان رشیدی دیگر عضو شورای شهر اراک پس از صحبت های نادری اظهار کرد: کمیسیون ماده ۱۰۰ عملا به منبع درآمدی شهرداری تبدیل شده است، در یک پرونده، یک واحد ۱۰ طبقه با تخلف ساخته شده بود، این ساختمان به استفاده اداری اختصاص یافته بود و در کمیسیون ماده ۱۰۰ اعلام شد که باید جریمه پرداخت شود و هزینه آن در شهر به احداث پارکینگ اختصاص یابد در حالی که سوال اینجا بود که وقتی اهالی این محل برای پارکینگ دچار مشکل خواهند شد چرا باید این هزینه در جای دیگری از شهر صرف شود؟
وی با بیان اینکه به شخصه این پرونده اخذ جریمه و حذف پارکینگ را امضا نکردم، افزود: گفته می شود که ۶ میلیارد تومان برای احداث پارکینگ در حساب موجود است، اما سوال اینجاست که چقدر برای احداث پارکینگ صرف می شود و اینکه آیا بهتر نبود این رقم موجود در حساب به سرعت صرف احداث پارکینگ می شد که امروز درگیر تورم نشود؟
پیمان رشیدی: یک سال و نیم است سازمان سرمایه گذاری دنبال یک سرمایه گذاربرای ساخت سرویس بهداشتی می گردد
رشیدی با اشاره به روند جذب سرمایه گذار در شهر اظهار کرد: یکسال و نیم است که سازمان سرمایه گذاری شهرداری اراک به دنبال یک سرمایه گذار است که پروژه یک میلیارد و ۸۰۰ میلیونی تومانی احداث سرویس بهداشتی را در شهر انجام دهد، این وضعیت این سازمان است، با این اوصاف قضاوت در این خصوص را به مردم می سپارم.
این عضو شورای شهر با بیان اینکه شهرداری اعلام می کند که بودجه ۱۰۰ درصد محقق شده است، ای کاش گزارش کاملی از مالیات بر ارزش افزوده هم ارائه می کرد، گفت: پیاده راه سازی در اراک یکی از اولین اولویت های شورای پنجم شهر بود و همواره مورد تاکید قرار داشت. سال گذشته بارها و بارها این مهم به شهردار گفته شد و وی بارها و بارها موضوع را به شورای ترافیک ارجاع داد ولی به ناگاه و بی برنامه پیاده راه شدن خیابان حصار را آغاز کرد که باعث دلزدگی مردم شد.
مرتضی سورانه: شهردار اراک استیضاح می‌شود
نایب رییس شورای شهر اراک گفت: طبق درخواست تعدادی از اعضای شورا، شهردار در روزهای آتی استیضاح می‌شود.
مرتضی سورانه در گفتگو با ایسنا افزود: بر مبنای ماده ۸۳ قانون شوراها بعد از طرح سوال اعضا از شهردار، در صورتی که سوال کنندگان قانع نشوند، مجددا باید از رئیس شورا درخواست جلسه طرح سوال و استیضاح کنند.
وی افزود: پس از جلسه فوق العاده شورای شهر اراک که به پاسخ شهردار به ۱۳ سوال ۸ نفر از اعضای شورا اختصاص داشت، جلسه شور توسط ۱۱ عضو شورا برگزار شد که مجددا هشت عضو سوال کننده با نامه رسمی خطاب به رییس شورا از او خواستند که جلسه طرح سوال و استیضاح شهردار در روزهای آتی برگزار شود.
سورانه اضافه کرد: در جلسه استیضاح اعضا سوالات مورد ابهام خود را مطرح می کنند و شهردار باید با مستندات و مدارک لازم سعی در پاسخگویی و اقناع اعضا کند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*