پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
استراتژی توسعه صنعتی با نظر دولت و بخش خصوصی تدوین شود
استان مرکزی

روغنی ، رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران در گفت وگو با عطریاس:

استراتژی توسعه صنعتی با نظر دولت و بخش خصوصی تدوین شود

روزنامه عطریاس
21 تیر 1399
بازدید: 286
نظرات: 0

عطریاس:

رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران گفت: ما نه تنها برای توسعه صنعت برنامه نداریم بلکه اگر دولتی، برنامه ای هم تدوین کند، دولت بعدی آن را خلاف آرا و افکار خود می داند.
ابوالفضل روغنی گلپایگانی افزود: نباید با رفتن هر دولتی، سندهای توسعه صنعتی به عنوان کتاب های مکتوب به قفسه کتابخانه ها منتقل شود.
برنامه های توسعه صنعتی به عمر سیاسی دولت ها گره خورده است
رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران در گفتگو با عطریاس تصریح کرد: سال هاست که درباره لزوم تدوین برنامه استراتژیک توسعه صنعتی کشور سخن گفته شده است؛ در دولت های متعدد درباره این لزوم صحبت شده و حتی راهکار عملیاتی هم ارائه شده است؛اما طول عمر هر کدام از این راهکارها و برنامه ها به عمر سیاسی آن دولت گره خورده است.
ابوالفضل روغنی افزود: درواقع با تمام شدن هر دولتی ، برنامه توسعه صنعتی آن دولت به حاشیه رفته و بار دیگر با آمدن رئیس جمهور دیگری این موضوع از اول مطرح می شود.
وی ادامه داد: بعد از پایان جنگ هشت ساله ایران و عراق هر کدام از دولت ها که بر سر کار آمدند ،از توسعه صنعتی گفتند اما دولت بعدی برنامه دولت قبل خود را نه تأیید کرده و نه رد کرده است .این مشکل اساسی حوزه تولید و صنعت است.
در نتیجه ی نبود استراتژی، بهره وری و بهره دهی لازم در حوزه های اقتصادی متعدد نخواهیم داشت
وی تاکید کرد: دولت باید آمایش سرزمینی داشته باشد و استراتژی آن بر مبنای هدف مشخصی تعیین شده باشد. قطب های اقتصادی مشخص شود؛ اینکه قطب فولاد در کجای کشور باشد؛ قطب سیمان کجا باشد؛ کجا قطب الکترونیک باشد؛ انرژی های نو در کجا باشد و … اگر ما برنامه نداشته باشیم، در حوزه های مختلف به صورت پراکنده کار می کنیم؛ در نتیجه ی نبود چنین استراتژی ای، بهره وری و بهره دهی لازم را در حوزه های اقتصادی متعدد نداریم.
با رفتن هر دولت، سندها به عنوان کتاب های مکتوب به قفسه کتابخانه وزارتخانه منتقل می شود
روغنی گلپایگانی تاکید کرد: البته نحوه تعامل و مشکلات، با بازگشت تحریم ها و شیوع ویروس کرونا تغییر کرد؛ باید دولت و بخش خصوصی، استراتژی توسعه صنعتی را تدوین کنند؛ اگرچه دولت ها ملاک هستند ولی با رفتن هر دولت، این سندها به عنوان کتاب های مکتوب به قفسه کتابخانه وزارتخانه منتقل می شود؛ اما در پارلمان بخش خصوصی این احتمال وجود دارد که سند توسعه صنعتی به گوشه کتابخانه نرود.
وی در پایان افزود: اتاق ایران آمادگی دارد استراتژی توسعه صنعت را با همکاری ذی نفع ها پیگیری و تدوین کند.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*