پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۸ مرداد ۱۳۹۹
فعالان اقتصادی شرکت های خود را  به سمت بورسی شدن ببرند
استان مرکزی

میرزاخانی، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی در مصاحبه با عطریاس :

فعالان اقتصادی شرکت های خود را به سمت بورسی شدن ببرند

Virtual editor
21 تیر 1399
بازدید: 102
نظرات: 0

گروه اقتصاد گیتی فراهانی:
حسن میرزاخانی، مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی در مصاحبه با عطریاس در خصوص بازار سرمایه گفت: در سال جاری که سال جهش تولید نامگذاری شده است، نقش و اهمیت بازارهای پولی و مالی در تأمین مالی بخش های مولد اقتصاد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. نظام بانکی، در ایران همواره با مازاد تقاضای تسهیلات بانکی و کمبود عرضه مواجه بوده است و این عدم تعادل طی سالهای اخیر تشدید شده است. لذا، بنگاهها با محدودیت تأمین مالی مواجه هستند و نقش بازار بورس در زمینه کاهش محدودیت تامین مالی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
وی گفت: بازار بورس در مقایسه با سایر بازارها از ظرفیتهای بیشتر و متنوعتری برای تامین مالی و سرمایه گذاری برخوردار است. این بازار می تواند هر مقدار نقدینگی، حتی در سطح بسیار خرد را جذب کند. در حالیکه سرمایه گذاری خرد درسایر بازارها مانند بازار مسکن و یا دلار و طلا به آسانی امکانپذیر نیست. از طرفی، سرمایه گذاری در بازار بورس به تامین مالی بنگاههای تولیدی کمک می کند و منافع آن به تمام جامعه می‌رسد در حالیکه سرمایه گذاری در سایر بازارها گاه می تواند حتی مخرب باشد.
مدیرکل امور اقتصادی و دارائی استان در ادامه اظهار داشت: دیدگاه های متفاوت و بعضاً متناقضی در خصوص وجود یا عدم وجود حباب در بازار بورس سالجاری وجود دارد. موافقان وجود حباب در بازار بورس می گویند که رشد شاخص بورس از رشد سایر بازارهای موازی مانند دلار و طلا و حتی نقدینگی بیشتر بوده است و لذا، حباب وجود دارد. مخالفان وجود حباب اعتقاد دارند که در شرایط حاضر، بازار سرمایه رقیبی ندارد و بازار ارز و مسکن با محدودیتهای خاص خود مواجه هستند. ولی به نظر، دیدگاه واقع بینانه این است که بخش کمی از سهام بازار ممکن است بیش از مقدار واقعی خود ارزش گذاری شده باشد ولی بخش عمده سهام خصوصاً سهام شرکتهای صادرات محور ما از مقدار ارزش واقعی خود فاصله دارند چون نرخ ارزهای خارجی از جمله دلار افزایش قابل توجهی داشته است و باعث بهبود جریان سودآوری آنها شده است. لذا، بازار بورس کشور دارای رشد واقعی بوده و روند رشد شاخص کل و ارزش سهم ها به نظر حبابی نیست و مردم و شرکتها از فعالیت در بازار سرمایه با آغوش باز استقبال نمایند که به نفع تولید و بخش شفاف اقتصاد خواهد بود. وی ادامه داد: البته، حجم نقدینگی موجود در کشور رقم بسیار بالایی است و ممکن است باعث ایجاد قیمتهای غیر واقعی در برخی سهام شده باشد ولی دولت هم تدابیری برای جلوگیری از ایجاد حباب اندیشیده است که از جمله آنها می توان به عرضه سهام برخی شرکت های دولتی در قالب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله، آزادسازی سهام عدالت و نیز افزایش چشمگیر عرضه های اولیه اشاره نمود که این موضوع باعث افزایش عمق بازارشده است.
میرزاخانی افزود: استان مرکزی یکی از قطبهای مهم صنعتی کشور به حساب می آید و در حال حاضر، برخی از صنایع بزرگ استان مانند آلومینیوم سازی، ماشین سازی، پتروشیمی شازند، آذرآب، هپکو و برخی از شرکتهای دیگر در بازار بورس حضور دارند و سهام آنها نیز مورد اقبال فعالین بازار بورس قرار گرفته است. سالهاست که یکی از موانع کسب و کار در اقتصاد استان مرکزی کمبود منابع مالی ذکر می شود، حالا در فرصت ایجاد شده فعلی صنایع استان می توانند به خوبی از نقدینگی بازار بورس استفاده کنند و افزایش سرمایه دهند. برخی از صنایع ما زیر ظرفیت اسمی خود تولید می کنند که باعث افزایش هزینه آنها هم شده است. اگر این صنایع، طرح توسعه ای داشته باشند، می توانند با انتشار سهام جدید و یا حتی به صورت عرضه اولیه، منابع نقدی لازم را جذب کنند.
مدیرکل امور اقتصادی و دارایی استان مرکزی افزود: می دانیم اقتصاد ما در شرایط حساسی قرار دارد و با تحریمهای ظالمانه مواجه است، قیمت نفت نیز در بازارهای جهانی کاهش یافته است. بنابراین، در سال جاری، دولت برای تامین منابع مورد نیاز خود باید از تمام ظرفیتهای نظام مالیاتی استفاده کند و از طرفی، بازار بورس نیز با توجه به اینکه نقدینگی بسیار بالایی را جذب می کند، می تواند نقش بسیار مهمی جهت تحقق درآمدهای دولت داشته باشد. بنابراین، با توجه به اهمیت این مساله، سران سه قوه نیز حمایت خود از بازار سرمایه را اعلام کرده اند و جای هیچگونه نگرانی نیست.
میرزاخانی در ادامه سخنان خود گفت: همچنین وزارت اقتصاد به عنوان متولی بازار سرمایه، علاوه بر حمایت از بازار سهام و تشویق مردم جهت سرمایه گذاری در بازار بورس، دو پروژه قریب الوقوع دیگر را نیز در دست اقدام دارد. یکی از این طرح ها، واگذاری واحدهای صندوقهای قابل معامله است که در قالب سه گروه بانکی، پالایشی و خودرویی قرار است واگذار شود. سهام موجود در این صندوقها، سهام های بسیار ارزنده ای هستند و مردم می توانند از این فرصت استفاده کنند. استقبال مردم از خرید این واحدها می تواند از یک طرف، منابع مالی مورد نیاز دولت را فراهم کند و از طرفی برای خریداران که اشخاص حقیقی هستند، می تواند نقطه شروع خوبی برای سرمایه گذاری در بازاری سالم و شفاف باشد.
وی در پایان سخنان خود گفت: توصیه بنده به مردم شریف و نیز واحدهای تولیدی استان حرکت به سمت بازار سرمایه است. فعالان اقتصادی هم شرکتهای خود را به سمت بورسی شدن ببرند تا از تامین مالی خوبی برخوردار شوند. و در پایان باید اشاره کنم که مهمترین وظایف بر عهده مقامات، مسوولان و مدیران دولتی، تشکلهای رسمی غیر دولتی به خصوص اتاقهای سه گانه و نیز رسانه های استان است تا با اهتمامی ویژه نسبت به آگاه سازی فعالان اقتصادی و مردم از ظرفیتهای بازار سرمایه و هدایت و آموزش و تشویق آنها به سمت سرمایه گذاری در سهام مبادرت نمایند. این مهم می‌تواند در موفقیت هر چه بیشتر کشور در هدایت جریان نقدینگی به سالمترین بازار یعنی بورس اوراق بهادار بسیار موثر باشد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*