پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۸ مرداد ۱۳۹۹
اصلاح طلبان در تصمیمات دولت یازدهم نقشی نداشتند
استان مرکزی

رئیس دوره ای شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان مرکزی:

اصلاح طلبان در تصمیمات دولت یازدهم نقشی نداشتند

Virtual editor
28 تیر 1399
بازدید: 211
نظرات: 0

عطریاس: مهمترین حامیان دولت یازدهم اصلاح طلبان بودند اما این گروه در تصمیم گیری های کلیدی نقشی نداشتند.
رئیس دوره ای شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان مرکزی ضمن بیان مطلب فوق, گفت: پس از دولت اصلاحات، اصلاح طلبان نتوانستند یا به آنها اجازه داده نشد آنطور که شایسته است در جایگاه های مختلف حضور پیداکنند. به همین دلیل به استفاده از نیروهای کمتر شناخته شده روی آوردند، که بعضا به اصلاح طلبان نزدیک بودند. به این ترتیب در انتخابات ریاست جمهوری گذشته,دولت تدبیر و امید روی کار آمد که اصلاح طلبان مهمترین حامیانش بودند و بی تردید می توان گفت که اگر اصلاح طلبان نبودند, این دولت اصلا روی کار نمی آمد. در واقع عملکرد این دولت به اسم اصلاح طلبان تمام شد، اما آنها در اداره و تصمیمات دولت هیچ نقشی نداشتند.
«سعید نادری» با اشاره به نقش تغییرات بین المللی ، خروج آمریکا از برجام و تحریم‌ها در وضعیت امروز کشور گفت: با توجه به شرایط بین المللی در شرایطی که مردم توقع داشتند با رای بالایی که به گزینه اصلاح طلبان دادند شرایطشان بهتر شود، این توقع برآورده نشده و بالتبع از دید مردم، اصلاح طلبان نیز در این ناکامی ها سهیم هستند؛ ولی فقط هزینه ها را پرداخت می کنند. رئیس دوره ای شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان مرکزی تصریح کرد: همه دلایل فوق سبب شد که در انتخابات مجلس یازدهم مردم با صندوق های رای قهر کرده و شاهد انتخابات سردی باشیم. تا جایی که برای اولین بار مشارکت در انتخابات به رقمی زیر پنجاه درصد کاهش یافت و این رقم در شهرهای بزرگ حدود بیست و پنج درصد بود. درنهایت این امر باعث به وجود آمدن مجلسی شد که آن طور که بایسته است, نتواند کارآمد و قوی باشد. هنگامی که مردم دلسرد شده و از صحنه سیاسی خارج شوند, بالتبع پشتوانه مردمی که می تواند بسیاری از گره ها را باز کند، وجود ندارد; به همین دلیل از نظر سیاسی در شرایط بسیار پیچیده ای در کشور قرار داریم‌‌‌. از یک سو اصولگرایان نتوانستند مردم را اغنا کنند و هیچ گاه پایگاهی بین مردم نداشتند. اصلاح طلبان نیز نتوانستند تغییراتی ایجاد کنند; با وجود اینکه خیلی، اصلاح طلبان را در این موضوع مقصر نمی دانم، اما مردم از آنها نیز ناامید شدند.
نادری افزود: ما اکنون در وضعیت عدم مشارکت و قهر مردم به سر می بریم و امیدوارم تا انتخابات آینده این وضعیت تغییر کند. اما اگر وضعیت اقتصادی اینگونه باشد، وضعیت سیاسی نیز چندان مساعد نمی شود. در واقع اگر ما نتوانیم این وضعیت نامساعد اقتصادی کنونی را بهبود بخشیم , معلوم نیست در آینده چه اتفاقی رخ دهد، احتمالا رئیس جمهوری با پشتوانه ضعیف مردمی انتخاب می شود که در نهایت چاره مشکلات مردم و کشور نخواهد بود.
نادری خاطرنشان کرد:مردم در فشار و تنگنای اقتصادی هستند و توقع دارند ما به عنوان گروه های سیاسی، برای بهبود شرایط جامعه اقدامی انجام دهیم و اگر نمی توانیم در کنارشان باشیم و حرف آنها را شنیده و به حاکمیت منتقل کنیم.
رئیس دوره ای شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان مرکزی، با بیان این مطلب که شرایط کنونی جامعه بسیار حساس است، خاطر نشان کرد: در سال نود و نه, انتخابات و رویداد مهم سیاسی نداریم ; اما شرایط حساس سیاسی فعلی می طلبد که گروه‌ها و احزاب اصلاح طلب فعال‌تر باشند و ارتباطشان با مردم بیشتر باشد. بسیاری از این نیروها به این نتیجه رسیده اند که بایددر پی راهی جدید جهت بهبود وضعیت جامعه باشند. نادری در پایان تصریح کرد: بحث های بسیاری در عرصه سیاسی کشور مطرح است که البته باید منتظر تحولات آینده باشیم. اصلاح طلبان باید ارتباط خود را با مردم گسترده تر کرده و در کنار آن ها باشند و تا جایی که می توانند در اصلاح امور فعالیت کنند.
رئیس دوره ای شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان مرکزی در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به جایگاه احزاب در کشور گفت: احزاب دارای جایگاه ویژه ای در دموکراسی های شناخته شده هستند ; اما متاسفانه در کشور ما به دلایل مختلف جایگاه احزاب تضعیف شده و آنطور که شایسته است, احزاب نتوانسته اند رشد کنند. یکی از آفت های فعالیت‌های سیاسی, احزاب کوچک و متعددی است که به صورت متکثر وجود دارند و هیچ یک توان لازم را برای اثر گذاری ندارند. به همین دلیل اصلاح طلبان با جمع آوری این احزاب، شورای هماهنگی اصلاح طلبان را تشکیل دادند که مرجع تصمیم گیری این جناح سیاسی است و به عنوان یکی از دو جناح مؤثر در کشور جایگاه خود را در سپهر سیاسی ایران دارد.
****
‌شایان ذکر است شورای هماهنگی اصلاح طلبان استان مرکزی از بیش از بیست و پنج حزب اصلاح طلب تشکیل شده و مرجع تصمیم گیری های اصلاح طلبان محسوب می شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*