پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۸ مرداد ۱۳۹۹
همه به اجرای مصوبه دولت کمک کنند
استان مرکزی

سید علی آقازاده، استاندار مرکزی در واکنش به واگذاری سهام هپکو به سازمان تامین اجتماعی:

همه به اجرای مصوبه دولت کمک کنند

● روغنی، مدیر غیر رسمی هلدینگ هپکو: امیدواریم هپکو در مسیر ی منطقی قرار گیرد

Virtual editor
28 تیر 1399
بازدید: 251
نظرات: 0

زهره صادقی، گروه اقتصادی:
خبر واگذاری سهام هپکو به “شستا” در حالی منتشر شد که چشم امید هپکویی ها به تصمیمات و خروجی جلسات کمیته پیگیری پرونده هپکو, متشکل از نمایندگانی از ایمیدرو، وزارت صمت و مدیران هلدینگ هپکو بود.
این خبر کمتر از ۴۸ ساعت تکذیب و خبر واگذاری سهام هپکو به سازمان تامین اجتماعی قوّت گرفت . با این وجود بسیاری بر این باورند که واگذاری سهام هپکو به شستا، چندان هم کذب نیست و فرقی میان شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی و سازمان شستا وجود ندارد.
پس از انتشار تصویب نامه ی هیات وزیران از سوی نهاد ریاست جمهوری در تاریخ بیست و سوم تیرماه جاری، مبنی بر واگذاری بخشی از سهام برخی شرکت های مادرتخصصی بابت دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی که در فهرست مربوطه، 55 درصد سهام شرکت تجهیزات سنگین هپکو به ارزش برآوردی ۵۶ و۱۸۰ میلیارد ریال نیز آورده شده است موضوع واگذاری بخشی از سهام هپکو به سازمان تامین اجتماعی, محرز شد و واکنش مدیران هلدینگ هپکو را برانگیخت.
سخنگوی کمیته ی پیگیری پرونده هپکو در ایمیدرو در گفتگو با عطریاس پیرامون این موضوع, اظهار داشت: نگاه ایمیدرو به هپکو، نگاه ملی است؛ ما کماکان همکاری و حمایت خود را برای رفع مشکلات هپکو ادامه خواهیم داد.
صلاحی افزود: در ایمیدرو، هرگز بخشی نگری نداریم و برای رفع مشکلات هپکو حمایت خود از این صنعت را اعلام می داریم.
وی تصریح کرد: تلاش ما در جلسات کمیته، شناساندن توانمندی های هپکو به شرکت های بزرگ معدنی و مطرح کردن توانمندی های آن بوده و این روند را ادامه خواهیم داد.
وی تاکید کرد: هرگز در کمیته بحث واگذاری سهام هپکو به سازمانی دیگر مطرح نبوده؛ اما اکنون، اینکه واگذاری و نحوه ی آن چگونه باشد, در اختیار دولت و خارج از اختیار ما است.
سخنگوی کمیته پیگیری پرونده هپکو هم چنین گفت: سیاست ایمیدرو، حمایت از هپکو بوده و مسئول واگذاری سهام آن، سازمان خصوصی سازی است.
استاندار مرکزی نیز ضمن تایید تصویب نامه رسمی هیات وزیران مبنی بر واگذاری سهام هپکو به سازمان تامین اجتماعی, اظهار داشت: نامه ی فوق, صحت دارد و همگی می بایست برای اجرای مصوبه دولت کمک کنیم؛ تا سازمان تامین اجتماعی در ماموریت جدید خود به موفقیت دست یابد.
درعین حال, مدیر غیر رسمی هلدینگ هپکو در اظهاراتی، موضع شدید خود نسبت به پیشنهاد جدید دولت, مبنی بر واگذاری سهام هپکو به سازمان تامین اجتماعی را اینگونه اعلام کرد: بنده به طور جدی با این واگذاری مخالف هستم.
ابوالفضل روغنی گلپایگانی, در گفتگو با عطریاس اظهار داشت: همه ی امید ما حمایت دولت برای احیای هپکو بود؛ ولی از ابتدای زمان ورود بنده به پرونده هپکو که حدودا ۱۲ ماه پیش و طبق درخواست وزارتخانه و سایر مدیران عالی بود مشکلات هپکو نه تنها رو به بهبود نرفت, بلکه رو به وخامت هم گذاشت .
وی تصریح کرد: تیم مدیریتی ما به دنبال ایجاد آرامش در شهر, احیای هپکو و بهبود وضعیت بود.حال مخالفت اصلی ما بر سر واگذاری فی البداهه و یکباره هپکو به سازمان غیرتخصصی هپکو از سوی دولت است.
روغنی ادامه داد: واگذاری های غیرتخصصی، به مشکلات و ساختار شرکت آسیب جدی وارد می کند. پیشنهاد ما برای واگذاری سهام هپکو، ایمیدرو به عنوان سازمان توسعه دهنده و گسترده ی معدنی بود.
وی خاطرنشان ساخت: در مقطعی که ما بر واگذاری سهام هپکو به ایمیدرو تاکید داشتیم، مقدسی و کریمی، نمایندگان استان, اصرار داشتند کنسرسیومی از معادن برای هپکو شکل بگیرد.
روغنی تصریح کرد: حتی تصمیماتی که توسط شخص رئیس جمهور و معاون اول وی گرفته می شد، عملیاتی نمی شد و جریان پرونده ی هپکو، فرساینده شده بود؛ تا آنجا که کارگر را مقابل تیم مدیریتی قرار داد.
وی ادامه داد: تیم مدیریتی هپکو طی یک سال اخیر, تمام تلاش خود را کرد تا این شرکت زیر چتر ایمیدرو برود؛ این روند، فراز و فرودهای بسیاری داشت. وی گفت: حتی طی بازدیدی که سه ماه پیش با رئیس قوه قضائیه داشتیم، با وجود تاکید بسیار وی به مقامات دولتی برای تعیین تکلیف هپکو، پس از تحولاتی که در وزارت صمت پیش آمد، با وزیر جدید، پیگیری پرونده هپکو شتاب جدی گرفت. درنهایت, کمیته پیگیری مشکلات پرونده هپکو به طور جدی تشکیل و هر هفته نیز جلساتی برگزار کرد.
مدیر غیر رسمی هلدینگ هپکو, افزود: حتی در جلسات اخیر کمیته ی مذکور، به واسطه ی بازدیدهایی از واحدهای گل گهر، چادرملو،مس و فولاد مبارکه، پروژه هایی برای هپکو تعریف شد.
وی گفت: استاندار مرکزی، دوهفته پیش, خبر از پذیرفته نشدن درخواست واگذاری هپکو به ایمیدرو در هیات دولت را مطرح کرد . وی گفت این تصمیم به هیات عالی واگذاری ها محول شده است و پس از این.خبر, ناامیدی ها آغاز شد؛ چرا که متاسفانه, هرگز تیم مدیریتی هپکو و اعضای کمیته مذکور را در جریان امور نمی گذارند.
روغنی گلپایگانی ادامه داد: حتی در مقطعی که سازمان خصوصی سازی، بخشی از سهام هپکو را در بورس عرضه کرد، ما از طریق کارگران شرکت از این امر مطلع شدیم.
این روند هرگز صحیح نیست؛ چرا که ناامیدی را در بدنه کارگری هپکو ایجاد کرد. هرچند که ما متوجه انتهای قصه هستیم.
وی تصریح کرد: بنده به این اقدام دولت که دلیل بدهی خود به سازمان تامین اجتماعی، سی و دو هزار میلیارد از سهام شرکت هایی همچون آلومینیوم جنوب، زرشوران، هپکو و غیره را به سازمانی غیرتخصصی واگذار کند, انتقاد و اعتراض دارم.
روغنی گفت: حتی اینکه قاطعانه از سوی دولت درباره واگذاری سهام هپکو به سازمانی دیگر به ما اطلاع داده شده باشد, هرگز چنین اقدامی صورت نگرفته است. اگر واقعا تصمیم دولت, واگذاری سهام هپکو به سازمان تامین اجتماعی است، این یک تصمیم غیر کارشناسی و برای رفع مسئولیت است؛ چراکه شرکت هایی همچون ایمیدرو و ایدرو هستند که می توانند هپکو را اداره کنند. در غیر اینصورت, این واگذاری غیرتخصّصی است و آغازی برای ایجاد مشکلات جدید و جدی تر برای هپکو خواهد بود.
وی تاکید کرد: برآیند امیدوارکننده ای برای هپکو وجود ندارد و ما موافق این تصمیم دولت نیستیم. امیدواریم هپکو در مسیری منطقی قرار گیرد؛ چراکه با این روند و تصمیم، هپکویی ها احساس نا امنی می کنند و فضای هپکو نیز نا امن خواهد شد.
روغنی در بخش پایانی اظهارات خود از امضای تفاهمنامه همکاری میان مدیرعامل ایمیدرو، خانه معدن و هپکو خبر داد و گفت: تا زمانی که تکلیف هپکو مشخص نشود، این قرارداد همکاری، قابلیت اجرایی نخواهد داشت و این مسأله به ضرر هپکو است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*