پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۶ آذر ۱۳۹۹
قدرت نمایی دلار, چرخه خرید و فروش را ضعیف می کند
استان مرکزی

در گفت وگوهای مردمی عطریاس مطرح شد:

قدرت نمایی دلار, چرخه خرید و فروش را ضعیف می کند

Virtual editor
1 مرداد 1399
بازدید: 131
نظرات: 0

شایسته سلامی، گروه اجتماعی:

سیر صعودی نرخ ارز, افزایش قیمت های متعددی را در پی داشته است; به گونه ای که چرخه کسب و کار و قدرت خرید و فروش در جامعه به شدت با چالش روبرو شده است. به دنبال افزایش سرسام آور نرخ ارز تقریباً قیمت تمامی کالاها و خدمات, تحت تأثیر قرار گرفته است، به طوری که مشاهدات میدانی از بازار, نشانگر افزایش قیمت بیش از 3 برابری بیشتر کالاها دارد.
افزایش قیمت ها طلافروشان را به تعطیلی می کشاند
یک طلافروش گفت: گران شدن دلار و نرخ طلا, فعالیت کسب و کار را مختل کرده است. وضعیت طوری شده که در تمام مدت یک هفته, حتی یک بار هم فروش نداریم. با شرایط فعلی, طلافروشی تنها از بیرون دورنمای زیبایی دارد، اما از درون, فعالیت اقتصادی و کسب و کار طلافروشان با مشکل بسیار جدی روبرو شده است. متأسفانه موضوع اساسی اینجاست که با شرایط به وجود آمده, از یک طرف کسب و کار صنف ما با مشکلات بسیاری روبرو شده و گردش اقتصادی ندارد، از طرف دیگر نیز, میزان مالیات ها سه برابر شده است.
وی افزود: هیچ شخصی قدرت خرید طلا با قیمت هر گرم بیش از یک میلیون تومان را ندارد. حتی اگر قیمت طلا هر روز گران‌تر شود،گره ای از کار و مشکل طلافروشان باز نمی کند. اگر قیمت هر گرم طلا به یکصد هزار تومان برسد برای طلافروش صرفه اقتصادی بیشتری دارد; چرا که خریدار و مردم قدرت خرید پیدا می کنند و چرخه اقتصاد گردش بهتری می تواند داشته باشد.
این طلافروش ادامه داد: زمانی یک طلافروش می تواند به سود برسد که قدرت خرید در جامعه وجود داشته باشد و برای مثال ده گرم طلا بفروشد و ده گرم نیز خریداری کند . درنهایت از این خرید و فروش ها بتواند سود هفت درصدی خود را به دست بیاورد. اما با شرایط به وجود آمده, هر میزان طلا که فروخته می شود، نه تنها سود خاصی عاید طلافروش نمی کند، بلکه باید مجدداً طلا را گران تر از قیمت گذشته خود خریداری و تأمین کند.
طلافروش دیگری اظهار داشت: گران شدن طلا و دلار , تأثیر صد درصد منفی بر فعالیت طلافروشان گذاشته است. شرایط به گونه ای شده که حدود دو هفته متوالی است که به هیچ عنوان, فروش انجام نمی شود. در نتیجه کسب و کار این صنف را با مشکل جدی روبرو شده است. از یک طرف فروش نداریم و از طرف دیگر, مالیات ها را باید چندین برابر پرداخت کنیم.
وی تصریح کرد: تورم بسیار بالا رفته و در نتیجه خرج و مخارج با یکدیگر همخوانی ندارد. اگر تورم و گران شدن دلار و طلا همچنان سیر صعودی طی کند، بدون شک تا سال آینده طلافروشان باید کسب و کار خود را کنار گذاشته و فعالیت خود را تعطیل کنند. البته آن هایی که شرایط بهتری دارند، به گونه ای می توانند خود را در بازار حفظ کنند، اما طلافروشانی که ضعیف تر هستند باید به فکر تعطیلی کسب خود باشند.
این طلافروش بیان داشت: معضل اساسی تر اینجاست که مجموعه دارایی عنوان می کند که شما طلافروش هستید وبه دلیل افزایش قیمت طلا، باید مالیات ها را نیز چندین برابر پرداخت کنید. اما به این مسئله فکر نمی کنند که گران شدن طلا، خرید و فروش را با مشکل روبرو کرده و به معنای دیگر به تعطیلی کشانده است. اصلا خرید و فروشی اتفاق نمی افتد که طلافروش بخواهد مالیات پرداخت کند.
یک طلافروش دیگر تأکید کرد:شرایط فعلی باعث شده تا گردش کار در این زمینه وجود نداشته باشد و به تبع, گردش مالی نیز انجام نشود.
وی ابراز داشت: گران شدن نرخ دلار و طلا مسلماً به ضرر همه اعم از طلافروش و حتی مردم و جامعه می باشد. برای مثال اگر طلافروش پنجاه گرم طلا را با یک قیمت مشخص به فروش برساند، برای خرید و جایگزینی آن باید همان مقدار طلا را با قیمت بالاتری نسبت به آنچه که فروخته، خریداری و جایگزین کند.
قیمت ها روزانه در حال افزایش است
یک فروشنده پوشاک گفت: تأثیر مستقیم گران شدن نرخ ارز بر فعالیت صنف پوشاک جایگاه خود را دارد. فعالان این صنف, هر بار بخواهند اجناسی را خریداری کنند, باید با قیمت هایی به مراتب بالاتر نسبت به قیمت های قبل پرداخت کنند. بازار این صنف نیز در حال نابودی است و اصلا چیزی به نام بازار باقی نمانده است. تنها یک قدم تا تعطیلی باقی مانده است.
وی افزود: اکثر پارچه های مورد نیاز صنف پوشاک, وارداتی است . عمدتاً این پارچه ها ترک و یا چینی هستند و با دلار و یوان مبادله می شوند و بدون شک قیمت های آنها نیز رو به افزایش است. از سوی دیگر پارچه های دپو شده بسیار زیاد هستند، به گونه ای که هیچ یک از تولیدی ها جرأت برش زدن پارچه ها را ندارد.
این فروشنده پوشاک ادامه داد: قیمت ها روز به روز در حال افزایش است. سال گذشته برای مثال یک لباس خاص با کیفیت عالی قیمت مشخصی داشت، اما در سال جاری همان لباس با قیمت دو تا سه برابر فروخته می شود. امسال لباس هایی با جنس ضعیف تر را باید به قیمت لباس درجه یک سال گذشته خریداری کرد.
وی اظهار داشت: موضوع دیگر اینکه لباس و پوشاک دوخته شده به ایران وارد نمی شود، چرا که صرفه اقتصادی ندارد. لباس ها تولید داخل هستند، اما مواد اولیه و پارچه های آنها اکثراً وارداتی هستند و همه این ها ارتباط مستقیمی با گران شدن نرخ دلار و ارز دارد. برخی برندهای پارچه های داخلی در ایران توزیع نمی شوند و مستقیماً به خارج از کشور صادر می شوند. از سوی دیگر بسیاری از برندهانیز قیمت های بسیار بالایی دارند و به هیچ عنوان صرفه اقتصادی برای تولید کننده ها ندارند.
فروشنده پوشاک دیگری تصریح کرد: افزایش نرخ دلار تأثیر بسیار زیادی بر صنف پوشاک گذاشته است. هر بار که برای تأمین اجناس مورد نیاز اقدام می کنیم, باید با قیمت هایی بسیار بالاتر از دفعات گذشته اجناس را خریداری کنیم. این اتفاق ها باعث شده قدرت خریدمردم هم کم شود. شرایط به گونه ای است که مردم تا زمانی که مجبور نشوند، اقدام به خرید نمی کنند و همین موضوع باعث شده تا کسب و کار ما هم با مشکل جدی مواجه شود.
یک فروشنده پوشاک دیگر بیان داشت:
شرایط نرخ دلار طوری شده که قیمت ها در این صنف تا بیست درصد هم افزایش پیدا کند. نه تنها قدرت خرید مردم پایین آمده، بلکه قدرت خرید و تأمین اجناس برای فروشندگان نیز به شدت کاهش پیدا کرده است.
فروشنده پوشاک دیگری تأکید کرد: افزایش نرخ دلار صنف پوشاک را نابود کرده است. هر روز قیمت اجناس بالا می رود و قدرت خرید مردم نیز به همان نسبت کم می شود. این موضوع حتی بر هزینه های جاری حوزه فعالیت پوشاک نیز تأثیر گذاشته است. زمانی که قیمت ها به قدری بالا رود که سبب کاهش قدرت خرید و فروش شود ، پس نمی توان هزینه های جاری مثل اجاره مغازه و حتی قبوض خدماتی را هم تأمین کرد. از طرف دیگر چنین شرایطی حتی بر روی زندگی روزمره هم تأثیر می گذارد و نمی توان هزینه های جاری زندگی و خرج و مخارج خانواده را هم تأمین کرد.
یک فروشنده پوشاک دیگر ابراز داشت: در گذشته وضعیت به گونه ای بود که مشتری برای مصارف مختلف, لباس های مختلفی می خرید و در طول یک سال چندین بار پوشاک مورد نیاز خود را تأمین می کرد. اما در حال حاضر و با شرایط فعلی, وضعیت طوری شده که قدرت خرید مردم به شدت کاهش پیدا کرده و در مدت یک سال, تنها یک بار برای خرید پوشاک به بازار مراجعه می کنند. دیگر چیزی به نام قدرت خرید باقی نمانده و توان خریدی وجود ندارد و در این میان مردم دچار روزمرگی شده اند.
عمده فروشان کیف و کفش اجناس خود را عرضه نمی کنند
یک فروشنده کیف و کفش گفت: با گران شدن نرخ دلار , میزان فروش به یک دهم رسیده است. قدرت خرید و همچنی حقوق مردم به اندازه چهار سال پیش است، اما قیمت ها چندین برابر شده و روز به روز هم بالاتر می رود. تنها در عرض چهار ماه گذشته, قیمت ها بسیار بالا رفته و به شدت هم رو به افزایش است. اجناس را با یک قیمت مشخص به فروش می رسانیم، برای خریداری مجدد همان جنس, بایستی قیمتی بسیار بالاتر از قیمت فروش خودمان بپردازیم. همین امر باعث شده تا چرخه کسب و کار و خرید و فروش بسیار متزلزل شود.
فروشنده دیگر کیف و کفش اظهار داشت: با هر بار گران شدن نرخ دلار، قیمت مواد اولیه ی تولید کنندگان، عرضه کنندگان و عمده فروشان به شدت بالا می رود.
قیمت ها به سرعت بالا می رود و قدرت خرید به شدت کاهش می یابد. بسیاری از عمده فروشان کیف و کفش اجناس خود را عرضه نمی کنند و به فروش نمی رسانند تا قیمت ها را بالاتر برده و ثابت نگه دارد.
وی تصریح کرد: از زمانی که نرخ دلار روند افزایشی پیدا کرده، بازار به شدت افت کرده و این مساله مشکلات بسیاری را به وجود آورده وخرید و فروش متوقف شده است. همین امر باعث شده تا قیمت ها رو به افزایش باشد و نتوانیم قیمت های مناسبی که با قدرت خرید مردم همخوانی داشته باشد, اعلام کنیم. قدرت خرید مردم با شرایط فعلی بسیار پایین آمده و دیگر اوضاع جوری نیست که مردم قدرتی در انتخاب برای خرید داشته باشند.
خود تحریمی ها باعث چالش می شود
یک فروشنده لوازم خانگی گفت: افزایش قیمت دلار بر تولید و توزیع اثر بسیاری گذاشته است. بسیاری از اجناس لوازم خانگی در داخل تولید و مونتاژ می شوند، اما قطعات بسیاری از آنها, از خارج کشور وارد می شود. بالا رفتن قیمت دلار باعث می شود تا قیمت قطعات اولیه بالا برود و در نتیجه قیمت نهایی اجناس هم افزایش پیدا کند.
وی افزود: همچنین از طرف دیگر, تحریم ها نیز باعث شده تا بسیاری از قطعات اولیه مورد نیاز لوازم خانگی به کشور وارد نشود و در نتیجه تولید این کالاها هم کاهش یابد. از سوی دیگر به علت حمایت از کالاهای تولید داخلی، اجازه واردات بسیاری از کالاها به داخل کشور داده نمی شود. چه بسا اینکه بسیاری از کالاهای تولید داخل, کیفیت خاصی ندارد.
فروشنده دیگر لوازم خانگی اظهار داشت: افزایش نرخ دلار بر اجناس خارجی تأثیر مستقیم دارد، اما موضوع اساسی در این میان, خود تحریمی ها است که باعث چالش می شود. زمانی که از یک سو اعلام می شود اجناس خارجی نباید به کشور وارد شود و از سوی دیگر هیچکدام از شرکت های تولید کننده داخلی, توان تولید اجناس با کیفیت را ندارند, مطمئناً شاهد تأثیر مستقیم بر قیمت ها را خواهیم بود.
وی تصریح کرد: از طرفی لحظه به لحظه قیمت های اجناس خارجی بالا می رود و از طرف دیگر این جناس به شدت در بازار کمیاب شده اند. اجناس داخلی نیز به دلیل آنکه قطعات اولیه آنها از خارج کشور تأمین می شود، به همین ترتیب _ حتی با سرعت بسیار بیشتری نسبت به اجناس خارجی_ روند افزایش قیمت پیدا کرده و گرانتر عرضه می شوند.
یک فروشنده دیگر لوازم خانگی بیان داشت: بالا رفتن قیمت دلار تأثیر صددرصدی بر قیمت ها دارد. قدرت خرید چه در زمینه تأمین اجناس برای فروشندگان و چه در زمینه خرید برای مردم، بسیار کاهش پیدا کرده است. قیمت ها چندین برابر شده و همین امر باعث شده تا چرخه خرید و فروش به شدت با مشکل مواجه شود.
فروشنده دیگر لوازم خانگی اظهار داشت: موضوع دیگر اینکه از یک سو با کاهش عرضه در بازار مواجهیم و از سوی دیگر تقاضا افزایش یافته است . این موضوع نیز در رابطه با افزایش قیمت ها, بی تأثیر نیست. بسیاری از شرکت های تولید کننده لوازم خانگی, اجناس خود را عرضه نمی کنند و به فروش نمی رسانند. بسیاری از این شرکت ها در گذشته برای فروش اجناس خود, حتی به روش دریافت چک نیز معاملات خود را انجام می دادند. اما در حال حاضر, همین شرکت ها بابت فروش اجناس خود, پیش واریز دریافت می کنند، ولی جنسی عرضه نمی کنند.
یک فروشنده دیگر لوازم خانگی گفت: در حال حاضر, بحث قیمت ها اهمیت ندارد، بلکه دغدغه این موضوع را داریم که آیا اصلا کالا عرضه می شود و به دستمان می رسد یا خیر؟! بسیاری از شرکت های تولید کننده لوازم خانگی داخلی نیز از ابتدای سال جاری تاکنون, حدود چهل درصد افزایش قیمت بر کالاهای خود داشته اند. افزایش قیمت ها قطعا نگران کننده است، اما از طرف دیگر, کالا عرضه نمی شود و این مسأله نگرانی هایی ایجاد کرده است . باید کالاها را به روز بفروشیم تا بتوانیم کالای دیگری را خریداری کرده و جایگزین کنیم.
قیمت ها کاذب و غیر واقعی است
یک فروشنده گوشی تلفن همراه گفت: افزایش نرخ دلار بر خرید و فروش گوشی تلفن همراه ,تأثیر مستقیم گذاشته است. قدرت خرید مردم در این خصوص بسیار کاهش پیدا کرده است. فروش روزانه بسیار پایین آمده و سطح درآمدی این صنف نیز افت پیدا کرده است.
فروشنده دیگر گوشی تلفن همراه اظهار داشت: جنبه روانی که افزایش قیمت دلار بر جای می گذارد, بسیار بدتر از افزایش قیمت ها است. قیمت های موجود کاذب و غیر واقعی است و بیشتر جنبه روانی دارد. امیدواریم که کنترل خاصی بر قیمت دلار ایجاد شود.
یک فروشنده دیگر گوشی تلفن همراه تصریح کرد: وضعیت بسیار وخیمی به وجود آمده است. توانایی خرید مردم پایین آمده و موضوع اساسی اینجاست که مردم بر اساس ریال درآمد کسب می کنند و باید بر اساس دلار, خرج و مخارج خود را بپردازند.
فروشنده دیگر گوشی تلفن همراه نظر متفاوتی داشت و گفت: از زمانی که قیمت دلار به صورت تصاعدی بالا رفته ، میزان فروش گوشی تلفن همراه نیز افزایش یافته است. هر چقدر قیمت ها بالا می رود، فروش گوشی تلفن همراه نیز روند بهتری پیدا می کند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*