پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۶ آذر ۱۳۹۹
غیر بومی بودن فرماندار ، تنها خواسته نماینده شازند بود
استان مرکزی

استاندار مرکزی با اشاره به تاکید وزارت کشور بر هماهنگی با نمایندگان در انتخاب فرمانداران:

غیر بومی بودن فرماندار ، تنها خواسته نماینده شازند بود

Virtual editor
1 مرداد 1399
بازدید: 678
نظرات: 0

آزاده بکایی، گروه سیاسی:
سرپرست فرمانداری شازند معرفی شد. این امر در حالی انجام شد که با وجود نیروهای فعال سیاسی در عرصه مدیریت استان, سرپرست فرمانداری این شهرستان، مدیری غیر بومی است. رجبی در حالی سرپرستی فرمانداری شازند را به عهده گرفته که تجربه مدیریتی در استان مرکزی را ندارد. تغییر مصطفی عرب, فرماندار سابق این شهرستان, البته با واکنش سخنگوی خانه احزاب استان مرکزی مواجه شد. اسداله امینی ضمن بیان این مطلب که استاندار هفته گذشته از فرماندار شازند تقدیر کرده بود, از تغییر مصطفی عرب, اظهار شگفتی کرد.
اما خبرها حکایت از آن دارد که عزل و نصب‌ها ادامه دارد. به گزارش منابع آگاه, فرمانداری ها در صدر این تغییرات هستند. فرمانداری تفرش، اراک، فراهان و هم چنین اداره کل امور اتباع ,از جمله گزینه های اصلی تغییر هستند. در این میان, هنوز مشخص نیست دامنه این تغییرات تا شهرستان های کمیجان و خنداب هم گسترده می شود یا خیر؟
البته در این میان ظاهرا نام علی میرزایی, از جرگه تغییرات حذف شده است.
بسیاری از آل یاسین, چهره نام آشنای اصولگرا در اراک به عنوان جانشین دکتر بختیاری ,فرماندار اراک نام می برند.البته ظاهرا. منصب مدیر کلی بهزیستی استان مرکزی نیز به دکتر بختیاری پیشنهاد شده که وی این سمت را رد کرده است.
اما سید علی آقازاده در گفت و گو با عطریاس تغییرات را امری بدیهی دانست.
◄ انتصاب فرمانداران برچه اساسی صورت می گیرد؟جایگاه نیروهای بومی در کجای عزل و نصب ها قرار دارد؟
_ انتصاب فرمانداران از طرف وزارت کشور صورت می گیرد و ما هم براساس ضوابطی که در این زمینه داریم, فرمانداران را انتخاب می کنیم. در طول سه سال گذشته نیز تلاش من این بوده که فرمانداران را از میان نیروهای بومی انتخاب کنیم. همانطور که براساس تصمیمات و ملاحظاتی که وجود دارد, در بعضی شهرستان ها از جمله شهرستان شازند، انتخاب مان ممکن است غیربومی شود. البته در مقطع فعلی یک استثنا اتفاق افتاده و آن هم به دلیل این است که براساس ضوابط و دستور وزارت کشور، بایستی که فرمانداران را باهماهنگی نمایندگان مجلس انتخاب کنیم. نماینده شازند اصلا مایل نبود که ما فرماندار را از میان نیروهای بومی انتخاب کنیم. این نیز. یک مسئله عجیب و غریب است که در این دوره شاهد آن بودیم. چرا که نمایندگان معمولا تاکیدشان این است که نیروها را از افراد و مدیران بومی انتخاب کنیم. حال این نماینده, تاکیدش بر خلاف این امر بود و بالاخره ما هم سراغ گزینه های غیربومی رفتیم. در نهایت از وزارت کشور شخصی را برای فرمانداری شازند معرفی کردیم که هیچ آشنایی قبلی با نماینده شازند نداشت و یکدیگر را تا بیست و چهار ساعت پیش از معارفه, ندیده بودند. به همین دلیل با هماهنگی معاون سیاسی و بنده با یکدیگر ملاقات کردند.
◄ بسیاری بر این عقیده هستند که علت عدم حضور شما در مراسم تودیع و معارفه، عدم تمایلتان به این انتصاب ها است.
_خیر این گونه نیست. در انتصاب سرپرستی در فرمانداری ها, معمولا معاون سیاسی حضور پیدا می کنند. خودمان این سرپرست را معرفی کردیم وهیچ شخصی ما را در انتخاب فرماندار شازند تحت فشار نگذاشت. البته قبلا هم گفتم نماینده شهر هم ایشان را نمی شناخت.
◄ خوب مساله دیگری که پیش می آید, این است که اگر آقای بیغش ایشان را نمی شناخت, چطور این انتصاب را تایید کرد؟
_ملاک ایشان فقط غیر بومی بودن فرماندار بود.
◄ بسیاری از نیروهای سیاسی از مجموعه استانداری به دلیل عدم تعامل ناراضی هستند.تا چه میزان با آنها در ارتباط هستید؟
_ تاکید شخصی من همواره تعامل با گروه های سیاسی بوده است. در مورد انتصاب فرمانداران هم تاکیدم براین بوده که تا جای ممکن, گزینه ها بومی باشند. از 12 فرماندار استان، یازده نفر آنها بومی هستند و یک نفر باقی مانده هم از وزارت کشور منتقل شده است. چرا که از خارج از وزارت کشور,مدیری را منصوب نمی کنیم
. در درجه دوم , سعی می کنیم از نیروهای بومی استفاده کنیم. اما گاهی اوقات ملاحظات این اجازه را به ما نمی دهد; مانند شازند که تمایل داشتیم فرماندار بومی باشد و چند نفر را نیز معرفی کردیم که وزارت کشوری و بومی بودند; اما نماینده تاکید کردند که حتما گزینه ای غیر بومی باشد.
البته شایعه معرفی ایشان توسط نماینده را نیز به شدت تکذیب می کنم. ایشان هیچ گاه در خراسان شمالی نبوده اند.
◄ این مدیر غیربومی چه سنخیتی با محل خدمتش دارد؟ امسال انتخابات ریاست جمهوری کلید می خورد و سال آینده این انتخابات مهم را پیش رو داریم. فکر نمی کنید گزینه مناسبی انتخاب نشده است؟
_درست است که ما خودمان این نیرو را انتخاب کردیم; ولی اینکه از نیروی غیر بومی استفاده کردیم قطعا دلیلش تاکید نماینده شازند بود والا همان طور که پیش تر قید شد, به استفاده از نیروی بومی تمایل داشتیم. گاهی اوقات حق را به ما بدهید که ملاحظات را رعایت کنیم.
◄ پس از تغییر فرماندار شازند, سخن از انتصابات دیگری در سطح فرمانداران و برخی مدیران استانی به گوش می رسد. آیا هنوزشاهد تغییر در سطح مدیریت استان هستیم؟
_ ما سعی می کنیم این انتخابات و انتصابات کمتر باشد; ولی لاجرم برخی فرمانداران نمی توانند در ارزیابی ها موفق شوندکه باید تغییر کنند.
◄شنیده ها حکایت از تغییر دکتر بختیاری, فرماندار اراک دارد. ایشان در کجای عزل و نصب های شما هستند؟
_ایشان فعلا فرماندار اراک هستند و با انگیزه باید به کارشان ادامه دهند. مادامی که فرمانداری اراک را برعهده دارند، بنده , مجموعه استانداری و خود ایشان با انگیزه و حمایت قاطع, فعالیت می کنیم.
◄ شایعاتی در مورد تغییر مدیریت بهزیستی به گوش می رسد. وضعیت این سازمان چگونه است؟
_شایعات در مورد بهزیستی زیاد است; اما تا این لحظه هیچ گزینه ای برای این سازمان معرفی نشده است. به دلیل اینکه حوزه کاری و مخاطبین زیادی دارد, انتظارات و توقعات نیز از این سازمان بالاست. از سوی دیگر , امکانات و اعتبارات این سازمان بسیار پایین است. ◄ بر اساس شنیده ها یکی از معیارهای رئیس سازمان بهزیستی کشور, پزشک بودن مدیران استانی این سازمان است. آیا این امر صحت دارد؟
_ بله , ایشان این اختیار را دارد که درباره تخصص نیروهای استانی تعیین تکلیف کرده و در مورد تخصص آنها اظهار نظر کند. البته این امر خیلی مر قانون نبوده و قابل مذاکره است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*