پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۷ مهر ۱۳۹۹
خیمه شستا در استان مرکزی
استان مرکزی

پس از واگذاری بخشی از سهام هپکو، قسمتی از سهام پالایشگاه شازند نیز به شستا واگذار می شود:

خیمه شستا در استان مرکزی

Virtual editor
7 مرداد 1399
بازدید: 139
نظرات: 0

زهره صادقی، گروه اقتصادی :

در جریان واگذاری تعدادی از شرکت‌های دولتی به شستا(شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی)، هفده درصد سهام پالایشگاه شازند نیز طبق این مصوبه دولت, به سازمان تامین اجتماعی واگذار می گردد.
قرار است مابقی سهم دولت در این واحد بزرگ صنعتی نیز تا پایان سال واگذار شود . با وجود دغدغه بسیاری از مسئولان استانی به واسطه ی سوابق واگذاری های ناموفق در استان، برخی نیز این واگذاری را آغاز خوبی برای پیشرفت بهتر و بیشتر پالایشگاه می دانند.
حدود چهار سال است که بحث واگذاری بخشی از سهام پالایشگاه شازند در محافل مختلف اقتصادی در سطح ملّی، قوّت گرفته است.
اگرچه سازمان خصوصی سازی مالک اصلی سهام پالایشگاه و زیر نظر وزارت اقتصاد و دارایی است، ولی گویا چشم امید خانواده بزرگ پالایشگاه به تصمیم های وزارت نفت, مبنی بر نحوه و میزان واگذاری سهام پالایشگاه از دولت به بخش خصوصی است.
این بار و برای هفده درصد از سهام پالایشگاه امام خمینی شازند، قرعه به نام سازمان تامین اجتماعی درآمده است.
استاندار مرکزی معتقد است: سازمان تامین اجتماعی، سازمانی است که به موضوع بنگاه داری کاملا اشراف داشته و با آن آشنایی کامل دارد و واگذاری پالایشگاه شازند طبق مصوبه دولت به شستا، اقدام ارزشمند و درستی است.
آقازاده در گفت وگو با عطریاس ضمن مثبت ارزیابی کردن این واگذاری گفت: این امر مصوبه دولت است و سازمان تامین اجتماعی در این زمینه شناخته شده است.
وی تصریح کرد: مابقی سهام پالایشگاه شازند نیز باید به افراد و بخش‌های خصوصی شناخته شده، شناسنامه‌دار، حرفه‌ای و تخصصی واگذار شود.
استاندار مرکزی تاکید کرد: واگذاری پالایشگاه شازند به افراد و بخش های خصوصی دارای اهلیت و واجد شرایط لازم, می‌تواند مجموعه استان را نسبت به منطقی و اصولی بودن واگذاری امیدوار کند.
معاون اقتصادی استانداری نیز که در راس تیم اقتصادی استان قرار دارد, نسبت به این واگذاری اظهار امیدواری کرده و معتقد است: واگذاری هفده درصد از سهام پالایشگاه شازند به سازمان تامین اجتماعی، اقدام مطلوبی است؛ چرا که در قانون بودجه، مصوبه ای مبنی بر واگذاری سهام دولت به نهاد عمومی غیردولتی، همچون تامین اجتماعی آمده است.
سعید فرخی در گفت وگو با عطریاس اظهار داشت: دغدغه هایی که در گذشته در بحث واگذاری ها و صلاحیت سهامداران داشتیم، اکنون وجود ندارد؛ زیرا اولا این واگذاری در حدّ هفده درصد از سهام پالایشگاه بوده و دیگر اینکه سازمان تامین اجتماعی جزء نهادهای حاکمیتی است. بنابراین این نگرانی وجود ندارد که بعد از واگذاری، سرنوشت پالایشگاه چه خواهد شد. مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی شازند نیز با اشاره به واگذاری بخشی از سهام پالایشگاه, گفت: هیچ نگرانی در خصوص سرنوشت سهام پالایشگاه وجود ندارد؛ زیرا این واگذاری با واگذاری های ناموفق در استان, متفاوت است.
غلامحسین رمضان پور در گفت وگو با عطریاس اظهار داشت: سقف واگذاری سهام پالایشگاه چهل و نه درصد خواهد بود و بیش از پنجاه درصد سهام، همچنان نزد دولت می ماند تا مباحث حاکمیتی آن حفظ شود.
وی تصریح کرد: سیاست های حاکمیتی در بخش هماهنگی های تولید، توسعه، حراست، زیست محیطی و HSE پالایشگاه همچنان محفوظ خواهد ماند؛ حتی مدیران این واحدها، صلاحیت حرفه ای خود را می بایست از وزارت نفت دریافت نمایند.
رمضان پور افزود: قطع به یقین، سیاست واگذاری در پالایشگاه ها حتی نسبت به واحدهای مشابه , همچون پتروشیمی ها نیز متفاوت است و جای هیچ گونه نگرانی نیست.
وی ادامه داد: شاید علت نگرانی برخی مسئولان نسبت به این واگذاری ها، تجربه های ناموفق واگذاری های گذشته است. در حالی که با نگاهی به عملکرد و تجربه های پالایشگاه های خصوصی شده در کشور که تعداد آن ها اکنون به هفت واحد می رسد می توان دریافت با وجود اینکه برخی از آن ها به صورت صد درصد نیز واگذار شده اند , ولی همچنان، اصل سیاست های حاکمیتی در بخش های اصلی ذکر شده در پالایشگاه ها, اعمال و ناظر اصلی آن ها نیز دولت است.
مدیرعامل پالایشگاه شازند که سابقه ی بیش از بیست و پنج سال فعالیت در پالایشگاه بندرعباس و تجربه ی ده سال فعالیت در پالایشگاه خصوصی را در کارنامه خود دارد, معتقد است: هیچگونه مشکلی پیرامون واگذاری سهام پالایشگاه به سازمان تامین اجتماعی وجود نخواهد داشت؛ زیرا اجرای پروژه ها در پالایشگاه های خصوصی با سهولت همراه بوده و بلافاصله با طرح موضوع در هیات مدیره، به انجام می رسند؛ درحالی که در پالایشگاه های دولتی، اقدام های برآورد هزینه و صدور مجوز اجرا, بسیار زمان بر و سخت تر است؛ بنابراین, چرخه فعالیت در پالایشگاه های خصوصی با سهولت و سرعت بیشتری همراه است.
رمضان پور افزود: به طور کلی, واگذاری سهام پالایشگاه شازند در اختیار دولت است و در حیطه ی تصمیم های مدیران و یا حتی وزارت نفت نیز نخواهد بود. در نهایت باید گفت, قطعا واگذاری سهام پالایشگاه به بخش خصوصی, به نفع آن خواهد بود.
کلی، واگذاری سهام پالایشگاه شازند بود.

****

حال باید منتظر ماند تا خروجی واگذاری هفده درصدی سهام پالایشگاه شازند به سازمان تامین اجتماعی ارزیابی شود. که آیا با این اقدام, همچنان شرکت پالایش نفت امام خمینی(ره) شازند به عنوان تولیدکننده بنزین یورو چهار و یکی از مهمترین پالایشگاه های نفت و تولیدکننده بنزین در کشور, محفوظ می ماند یا موجب توسعه و ترقی بیشتر بزرگترین پالایشگاه تک واحدی کشور با ظرفیت اسمی دویست و پنجاه هزار بشکه در روز و افزایش کیفیت تولیدات این واحد با استانداردهای ۲۰۰۴ و ۲۰۰۵ اروپا خواهد شد؟

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*