پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۶ بهمن ۱۳۹۹
دارو خانه ها در آستانه ورشکستگی
اجتماعی

در گفت وگو با مسئولان داروخانه های شهر اراک مطرح شد: 

دارو خانه ها در آستانه ورشکستگی

● بسیاری از داروها تا صددرصد افزایش قیمت پیدا کرده اند

Virtual editor
11 مرداد 1399
بازدید: 444
نظرات: 0

گروه جامعه، شایسته سلامی: تأخیر سازمان های بیمه گر در پرداخت معوقات خود و مطالبات داروخانه ها، چالش های بسیاری را برای داروخانه ها به وجود آورده است. از سوی دیگر, تأمین و خریداری اقلام دارویی به صورت نقدی و یا نهایتاً در مدت زمان مقرر دو ماهه, معضل دیگری است که داروخانه ها را درگیر کرده است. بدهی‌های سنگین داروخانه ها به شرکت های داروسازی را نیز باید در این روند به گردونه مشکلات داروخانه ها اضافه کرد. وضعیت به گونه ای است که به جرأت می توان گفت نسخه بسیاری از داروخانه ها با ورشکستگی در حال پیچیده شدن است. اگر به همه این مسائل, کرونا و مراجعه با احتیاط مردم به مراکز درمانی و در نتیجه کاهش مراجعات به داروخانه ها را نیز اضافه کنیم, قاعدتا متوجه وضعیت اقتصادی وخیم داروخانه ها خواهیم شد.
گردش مالی در اقتصاد داروخانه ها
بسیار ضعیف شده است
دکتر بهزاد احمدزاده، رئیس انجمن داروسازان استان مرکزی و مؤسس داروخانه دکتر احدزاده ,گفت: حوزه اقتصادی و گردش مالی در اقتصاد دارو و درمان و همچنین داروخانه ها بسیار ضعیف شده است. داروخانه ها یکی از بخش های دارو و درمان هستند که مباحث مالی در آنها بسیار مهم است. با توجه به اینکه بازپرداخت خدمات و داروهایی که به مردم ارائه می شود، توسط سازمان های بیمه گر عموماً با تأخیرهای چندین ماهه و گاهی تا بیش از هفت ماه مواجه می باشد، گردش مالی داروخانه ها را با چالش روبرو کرده است.
دکتر احدزاده افزود: وضعیت به گونه ای است که هنگامی که داروخانه ها مطالبات چندین ماه گذشته خود را از سازمان های بیمه گر دریافت می کنند، دیگر نمی توانند داروهایی را که در همان برهه زمانی به بیمار ارائه داده اند، با همان میزان مبالغ, تأمین و خریداری کنند. گاهی پیش می آید که بسیاری از داروها تا صددرصد افزایش قیمت پیدا کرده اند که نمونه هایی بسیاری از این داروها وجود دارد.
وی ادامه داد: این فرایند باعث می شود تا گردش مالی و نقدینگی داروخانه ها به طور دائم رو به کاهش برود و دیگر قادر به جایگزینی مجدد داروهایی که به فروش می رسانند، نباشند. چنین اتفاق هایی از یک سو گردش مالی در داروخانه ها را معیوب می کند و از سوی دیگر , موجودی دارویی را کاهش می دهد. بسیاری از داروخانه ها به دلیل عدم نقدینگی, موجودی دارویی کافی ندارند.
رئیس انجمن داروسازان استان مرکزی اظهار داشت: چنین اتفاق هایی باعث می شود تا در حوادث, با بحران روبرو شویم. در زمان شیوع بیماری کرونا, داروخانه ها تمامی موجودی خود را اعم از مواد ضدعفونی کننده، الکل، ماسک و دستکش ارائه دادند; اما از موجودی لازم برخوردار نبودند. تأمین مجدد اقلام دارویی نیز هنگامی که تقاضا بالا می رود، فرایند بسیار سخت و سنگینی را به همراه دارد.
دکتر احدزاده تصریح کرد: از سوی دیگر مشکلات مالی در شرکت های داروسازی نیز وجود دارد; به گونه ای که بازپرداخت به شرکت های داروسازی باید حداقل در بازه زمانی دو ماهه صورت پذیرد. چنین فرایندی باعث می شود تا تأمین و خریداری دارو توسط داروخانه ها با چالش های دیگری روبرو باشد. بسیاری از اقلام دارویی بسیار مهم و ضروری باید به صورت نقدی خریداری و تأمین شود.
وی بیان داشت: کمبودهای دارویی موضوع دیگری است که به مشکلات موجود داروخانه ها افزوده است و این امر باعث شده تا سبد دارویی موجود در داروخانه ها ضعیف شود. بسیاری از داروها تنها از طریق سهمیه به داروخانه ها ارائه می شوند و تأمین آن ها نیز فشار مضاعفی را به داروخانه ها وارد می کند.
رئیس انجمن داروسازان استان مرکزی تأکید کرد: مبحث هزینه ای داروخانه ها نیز موضوع دیگری است که چالش ها را دوچندان می کند. پرداخت حقوق و دستمزد و همچنین پرداخت حق بیمه کارکنان داروخانه ها، هزینه های مربوط به اجاره بها و امور خدماتی از دیگر مشکلاتی است که داروخانه ها با آن روبرو هستند. پرداخت مالیات ها نیز موضوع دیگری است که به یک معضل بزرگ برای گروه دارو و درمان و به خصوص داروخانه ها تبدیل شده است. مالیات ها هر ساله نسبت به سال گذشته بین دو تا سه برابر افزایش پیدا کرده است.
سازمان های بیمه گر تا بیش از هفت ماه در پرداخت های خود دیرکرد دارند
دکتر آتنا اسماعیلی، داروساز و پزشک داروخانه مرکزی, گفت: مهمترین موضوعی که وجود دارد این است که هفتاد درصد هزینه داروهای بیماران دارای دفترچه بیمه را سازمان های بیمه گر باید پرداخت کنند. اما این سازمان ها تعهدات خود را در مدت زمانی طولانی و گاهی بیش از هفت ماه پرداخت می کنند. طبق قراردادهایی که با سازمان های بیمه گر منعقد شده، این سازمان ها باید شصت درصد معوقات خود را تا پایان ماهی که نسخه بیمار را تحویل می دهیم، پرداخت کنند. در صورتی که به هیچ عنوان چنین قانونی رعایت نمی شود و سازمان های بیمه گر تا بیش از هفت ماه در پرداخت های خود دیرکرد دارند.
دکتر اسماعیلی افزود: بیماران هنگامی که به داروخانه مراجعه می کنند, عنوان می کنند که دارای دفترچه بیمه می باشند و توقع دارند که خدمات بر اساس دفترچه بیمه های آنها ارائه شود. در صورتی که دفترچه بیمه ای که بیماران ارائه می دهند, از نظر مالی به ضرر مجموعه داروخانه است. زمانی که دارویی را با دفترچه بیمه به بیمار ارائه می کنیم، با توجه به زمان پرداخت مبلغ دارو، نه تنها سرمایه به داروخانه باز نمی گردد، بلکه با نرخ تورمی موجود در کشور, داروخانه متضرر می شود.
وی ادامه داد: از سوی دیگر زمان خرید دارو از شرکت های داروسازی، یا باید به صورت نقدی هزینه را پرداخت کنیم و یا اینکه نهایتاً چک دو ماهه ارائه دهیم. اگر پرداخت ها از سوی داروخانه ها به شرکت های داروسازی بیش از دو ماه باشد، از سوی این شرکت ها بایکوت خواهند شد و دیگر اجازه خرید از شرکت داروسازی وجود ندارد. مگر آنکه معوقات آنها به صورت کامل پرداخت شود.
این دکتر داروساز و پزشک داروخانه مرکزی اظهار داشت: چنین اتفاقاتی باعث شده تا از یک سو به دلیل عدم پرداخت به موقع سازمان های بیمه گر و از سوی دیگر به دلیل پرداخت سریع مطالبات شرکت های داروسازی، سرمایه در گردش داروخانه ها روز به روز کاهش یابد. همچنین به دلیل تورم موجود در کشور, قدرت خرید داروخانه ها نیز به مرور کاهش پیدا کند. در مجموع, تمامی این عوامل دست به دست هم داده تا داروخانه ها به سوی ورشکستگی گام بردارند.
پروسه های موجود, ضربه مهلکی
به داروخانه ها وارد می کند
دکتر محمدرضا دهقان, مسئول فنی داروخانه دکتر امینی, گفت: داروخانه ها درچرخه ای قرار گرفته اند که اگر هر کدام از اعضای آن، نقش خود را به خوبی ایفا نکنند، طبیعتاً بر روی حرکت و تحول داروخانه ها تأثیر می گذارد. یکی از مهمترین عوامل موجود, سازمان های بیمه گر هستند, داروخانه ها به طور متوسط با حداقل پنج سازمان بیمه گر طرف قرارداد می باشند.
وی با اشاره به معاملات نقدی شرکت‌های دارویی و نحوه عملکرد شرکت‌های بیمه ای ادامه داد: در این شرایط، داروخانه ها نمی توانند داروهای مورد نیاز را تأمین کنند. اتفاقی که در این میان رخ می دهد باعث می شود تا سرمایه در گردش داروخانه کاهش یابد و قادر به پاسخگویی به مراجعه کننده نباشد. هم چنین, میزان مراجعه کنندگان به داروخانه نیز کاهش می یابد و در نهایت با رکود مواجه می شود. در نتیجه داروخانه قدرت پرداخت تعهدات و معوقات خود به شرکت های داروسازی را از دست می دهند و نمی توانند پاسخگو باشد.
مسئول فنی داروخانه دکتر امینی اظهار داشت: پروسه های موجود ضربه های مهلکی را به داروخانه ها وارد می کند و در حال حاضر مهم ترین عامل , عدم تأمین به موقع منابع مالی از سوی سازمان های بیمه گر است. اگر این اتفاق ها ادامه پیدا کند، مطمئناً شاهد ورشکستگی و پایان کار مالی داروخانه های خواهیم بود. به نظر می رسد باید تدابیری اندیشیده شود و به نحوه خاصی به سازمان های بیمه گر قدرت بدهند تا در مدت زمان کمتری معوقات خود و مطالبات داروخانه ها را پرداخت کنند. در این صورت, داروخانه ها قادر به پاسخگویی مردم می شوند.
داروخانه ها فشارهای زیادی متحمل می شوند
دکتر سیاوش آذربانی، داروساز و پزشک داروخانه دکتر آذربانی, با اشاره به وضعیت مالی شرکت‌های بیمه گر و لزوم رسیدگی به این امر گفت: با این اوصاف و با نوسانات موجود دلار و طلا و همچنین نرخ رشد روز افزون تورم در کشور، اتفاق.های ناگواری برای داروخانه ها پیش خواهد آمد. با وضع موجود و با افزایش قیمتی که هر روز برای تأمین داروها ایجاد می شود، داروخانه ها چه میزان باید فشارهای موجود را متحمل شوند
وی ادامه داد: به جرأت می توان گفت به جز تعداد انگشت شماری از داروخانه های موجود در شهر اراک که از وضعیت مالی با ثباتی برخوردار هستند، تمامی داروخانه ها درگیر مسائل مالی بسیار شدید هستند و بحران های بسیاری برای آنها پیش خواهد آمد. به خصوص از زمانی که جامعه درگیر بیماری کرونا شده است، میزان فروش دارو بسیار کاهش یافته و این موضوع متأثر از کاهش میزان ویزیت پزشکان و عدم مراجعه مردم به پزشک است. تمامی این شرایط دست به دست هم می دهد تا داروخانه ها هر روز به ورشکستگی نزدیکتر شوند.
وضعیت مالی داروخانه ها
رو به وخامت پیش می رود
حمیدرضا عابدی، مدیر داروخانه امیرکبیر گفت: ورشکستگی داروخانه ها با توجه به وضعیت موجود دور از انتظار نمی باشد در واقع باید گفت داروخانه ها دیگر نمی توانند روی پای خود بایستند و هزینه های جاری و سرمایه در گردش خود را مدیریت کنند. اگر داروخانه ها حتی به دو سال گذشته خود بازگردند, به جرأت می توان گفت که با پنجاه درصد ضررهای مالی روبرو شده اند و این موضوع قابل انکار نیست.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*