پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ مهر ۱۳۹۹
یک فوتی و342 مبتلا در بخش درمان
اجتماعی

در گفتگو با مسئولان بهداشتی و درمانی استان مرکزی مطرح شد:

یک فوتی و342 مبتلا در بخش درمان

ابتلای ۳۴۲ نفر از کادر درمان استان به کرونا/6 ماه اضافه کاری پرداخت نشده پرستاران

Virtual editor
14 مرداد 1399
بازدید: 197
نظرات: 0

شایسته سلامی، گروه جامعه:
از اسفندماه سال گذشته که بیماری کووید 19 شیوع پیدا کرد و به یکباره حجم وسیعی از مردم درگیر این موضوع شدند، مجموعه بهداشتی و درمانی در خط مقدم مبارزه با این بیماری قرار گرفت و با تمام توان به درمان و بهبودی بیماران پرداخت. نکته قابل تامل اینجاست که مجموعه بهداشتی و درمانی از این قاعده مستثنی نبوده و مبارزه آن ها به منزله درگیر نشدنشان به بیماری نبود. از آغاز شیوع کرونا، تعدادی از پرسنل و کادر بهداشتی و درمانی نیز در کنار روند درمان بیماران، به این بیماری مبتلا شده اند. موضوعی که باید به آن پرداخته شود، عدم رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مردم و در نتیجه افزایش تعداد بیماران مبتلا می باشد. با وجود تمامی هشدارهایی که درباره عدم برگزاری مراسم های عروسی وعزاداری داده می شود و یا دستور منع تجمع بیش از 10 نفر، اما با این وجود مردم بی اعتنا به چنین هشدارهایی، مراسم هایی را برگزار می کنند. همین موضوع باعث می شود همچنان تعداد مبتلایان به کرونا افزایش یابد و آسیب های بسیار سنگینی را به مجموعه بهداشتی و درمانی وارد کند. ایجاد چنین آسیب هایی, قطعاً بی انگیزگی را در میان این مجموعه افزایش می دهد; تا جایی که مجبور به استعفا، درخواست بازنشستگی پیش از موعد و حتی ترک محل خدمت خود می شوند.
در فراخوان منتشر شده برای جذب نیروی بهداشتی و درمانی از 30 نفر نیروی خواسته شده 15 نفر شرکت کردند که 9 نفر انصراف دادند
دکتر سید محمد جمالیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی گفت: از ابتدای شیوع بیماری کرونا تعداد 139 نفر در حوزه پرستاری به کرونا مبتلا شده اند. از این تعداد, 70 نفر از خردادماه سال جاری به بعد به این بیماری مبتلا شده اند. در حوزه کادر پزشکی نیز, 25 نفر مبتلا به کرونا شده اند. در زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی اراک , هیچ یک از پرسنل درمانی که به کرونا مبتلا شده اند، مورد فوتی گزارش نشده است.
دکتر جمالیان افزود: تعداد استعفاها و درخواست بازنشستگی پیش از موعد در میان پرسنل بهداشتی و درمانی افزایش یافته است. از ابتدای شیوع بیماری کرونا تعداد 15 نفر از پرسنل و کادر بهداشتی و درمانی نیز استعفا داده اند; هم چنین تعداد 20 نفر از نیروهای رسمی تقاضای بازنشستگی پیش از موعد داده اند. از میان نیروهای طرحی نیز شش نفر غیبت کرده و موقعیت کاری خود را رها کرده اند.
وی ادامه داد: در شرایط فعلی, پرسنل و کادر بهداشتی در خط مقدم مبارزه با بیماری کرونا حضور دارند. در مدت شیوع بیماری کرونا فراخوانی را منتشر کردیم تا از طریق آن بتوانیم تعداد 30 نفر پرستار را به مجموعه جذب کنیم. تنها 15 نفر شرکت کردند و از تعداد شرکت کننده ها نیز 9 نفر انصراف داده و حاضر به ادامه همکاری نشدند.
هنگامی که فراخوان جذب نیرو منتشر می شود، هیچ کس حاضر نیست در فراخوان های منتشر شده شرکت کند; این امر باعث تحدید نیروهای کادر بهداشت و درمان می شود .
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اظهار داشت: پرسنل و کادر بهداشتی و درمانی حدود 5 ماه فرزندان خود را ندیده و در آغوش نگرفته اند , حتی نتوانسته اند با همسر خود در خانواده راحت باشند و همواره دغدغه ی ابتلای همسر و یا فرزندان خود به کرونا را دارند. اما از سوی دیگر مشاهده می شود که در جامعه بی محابا مراسم های عروسی و عزاداری برگزار می شود، و مردم برای لحظه ای نمی اندیشند که جان خود را برای چه به خطر انداخته اند.
دکتر جمالیان تصریح کرد: قرار نیست افراد جامعه بحران تولید کنند و در این میان پرسنل و کادر بهداشتی و درمانی قربانی گردند. بی توجهی های موجود، سبب بی انگیزگی در کادر درمانی شده است. هنگامی که برای بازدید به مراکز بهداشتی و درمانی می رویم، این پرسش را مطرح می کنند که چرا بحران همچنان باید ادامه پیدا کند و تنها پرسنل و کادر بهداشتی و درمانی باید گشایشگر و برطرف کننده بحران باشند.
وی بیان داشت: در شرایط فعلی به عنوان رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی باید از یک سو پاسخگوی مردم و از سوی دیگر پرسنل و کادر بهداشتی و درمانی و از سوی دیگر پاسخگوی مسئولین باشم. به عنوان گرداننده چنین مجموعه ای فشارهای سنگینی را باید متحمل شوم و به روایتی دیگر بنا به فرمایش مقام رهبری فرماندهی, این شرایط بر عهده دانشگاه های علوم پزشکی قرار داده شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی تأکید کرد: کرونا موضوعی نیست که قاعده زمانی برای آن تعریف شده باشد و عنوان شود در مدت زمانی تعیین شده مدیریت کنید تا دوره آن به اتمام برسد. در 6 ماهه پاییز و زمستان با کرونا درگیری شدیدی خواهیم داشت . اگر مردم و مسئولان با کادر بهداشت و درمان همدل و همراه نشوند، قطعاً بی انگیزگی ها در میان پرسنل مجموعه شدت بیشتری پیدا خواهد کرد.
دکتر جمالیان ابراز داشت: البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که تنها مبتلایان به کرونا تحت درمان نیستند بلکه سایر بیماران که به بیماری های دیگری مبتلا هستند، نیز تحت درمان و مراقبت می باشند. مجموعه بهداشتی و درمانی دیگر توان و رمقی برای فعالیت ندارد و فداکاری های این مجموعه بیش از حد و وصف ناپذیر است. از جامعه انتظار می رود که این فداکاری ها را ببینند.
وی اضافه کرد: مجموعه بهداشتی و درمانی تحت فشارهای بسیار شدید هستند; چرا که نه تنها خدمات معمول را ارائه می دهند، بلکه هجمه ای مضاعف نیز بر پیکره مجموعه بهداشتی و درمانی وارد شده است ; ناگفته نماند که این مجموعه کمبودهای شدیدی نیز دارد. در حال حاضر 6 ماه است که اضافه کاری پرستاران پرداخت نشده است و این سئوال پیش می آید که چگونه باید این نیروها را تشویق به همکاری و ادامه فعالیت های خود کرد. تا چه میزان می توان به این نیروها روحیه داد؟ از سوی دیگر روند کاری نیروهای پرستاری مضاعف شده است و به لحاظ نیروی انسانی دچار کمبود هستیم.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی همچنین گفت: انتظار داریم مردم ,چنین شرایطی را درک کنند. مجموعه پرسنل و کادر بهداشتی و درمانی در چنین شرایطی نیاز به حمایت های روحی و روانی دارد. بسیاری از این پرسنل به دلیل اینکه با بیماران مبتلا به کرونا در ارتباط هستند و برای بهبودی آنها فعالیت می کنند، به لحاظ روحی دچار افسردگی شده اند. در شرایط فعلی به فعالیت های متعدد در راستای بهبود شرایط روحی و روانی مجموعه بهداشتی و درمانی نیاز داریم تا با یاری خداوند راه سخت پیش رو رابا موفقیت به پایان برسانیم.
دکتر جمالیان افزود: مجموعه بهداشتی و درمانی برای حفظ سلامتی به عنوان بزرگترین نعمتی که خداوند اعطاء کرده، مبارزه می کنند و هر شخصی در هر جایگاهی که باشد, اگر در این وظیفه اجتماعی کوتاهی کند، خیانت جبران ناپذیری را انجام داده است. حتی طبق فرمایش های مقام معظم رهبری, صدور مجوز برگزاری مراسم های مذهبی نیز بر عهده ستاد مبارزه با کرونا گذاشته شده است. هنگامی که از سوی این ستاد عنوان می شود که با توجه به شرایط فعلی, مراسم های مذهبی نیز نباید برگزار شود، از سوی دیگر عده ای هستند که بر برگزاری این مراسم , اصرار دارند.
وی ادامه داد: کادر درمان بر این عقیده اند که بحران با همیاری دسته جمعی حل و فصل گردد. سیاستگذاری ها و رفتار مردمی نیز بیانگر همین مسئله است. در برهه زمانی فعلی, بحرانی به وجود آمده که همگی باید دست به دست یکدیگر دهند تا این شرایط را پشت سر بگذارند.
خوشبختانه در استان مرکزی در این دوره, همدلی ها و همراهی ها بسیاری بوده است و مسئولان در بسیاری از موارد به یاری مجموعه بهداشتی و درمانی شتافته اند. نباید وقفه ای در این فرایند ایجاد شود. ایجاد وقفه در چنین فرایندی, عواقب جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. نیاز داریم همدلی ها و همراهی ها همچنان ادامه داشته باشد.

از ابتدای شیوع بیماری کرونا 75 نفر از پرسنل و کادر بهداشتی و درمانی این دانشکده به بیماری کرونا مبتلا شده اند

دکتر نعمت اله عزیزی، معاون بهداشتی و سخنگوی دانشکده علوم پزشکی ساوه گفت: از ابتدای شیوع بیماری کرونا 75 نفر از پرسنل و کادر بهداشتی و درمانی این دانشکده به بیماری کرونا مبتلا شده اند که از این تعداد، 15 نفر در 40 روز اخیر گرفتار این بیماری شده اند. خوشبختانه هیچ گونه مورد فوتی بر اثر ابتلا به این بیماری از میان پرسنل بهداشتی و درمانی این مجموعه گزارش نشده است.
دکتر عزیزی افزود: 4 انصراف و ترک از خدمت در حوزه نیروهای بهداشتی درمانی گزارش شده است . از این تعداد , 2 نفر مربوط به پرسنل درمانی و یک نفر نیز مربوط به نیروهای طرحی بوده که توقف طرح انجام داده است. همچنین یک نفر دیگر از پرسنل درمانی نیز پس از مدتی مجدداً به محل کار خود بازگشته است.

33 مورد ابتلا به کرونا در میان کادر بهداشتی و درمانی خمین

دکتر مجتبی دیده دار، رئیس دانشکده علوم پزشکی خمین گفت: از ابتدای شیوع بیماری کرونا, 33 نفر از پرسنل و کادر بهداشتی و درمانی این دانشکده به این بیماری مبتلا شده اند و با گذراندن دوره درمان, بهبود یافته اند. خوشبختانه اکثر این افراد به کار خود بازگشته اند و در این مدت هیچ مورد فوتی از میان پرسنل این مجموعه گزارش نشده است.
دکتر دیده دار افزود: مجموعه بهداشتی و درمانی دانشکده علوم پزشکی با تمامی توان برای مبارزه با بیماری کووید 19 تلاش می کنند و از جان خود گذشته اند; اما در این راه نیاز به حمایت های روحی و روانی دارند. با این وجود همه این موارد, خوشبختانه تاکنون مورد استعفایی از سوی پرسنل این مجموعه گزارش نشده است.

70 نفر از کادر بهداشتی و درمانی مجموعه تأمین اجتماعی استان مرکزی, درگیر بیماری کرونا شده اند

دکتر روح اله سهرابی مدیر درمان اداره کل تأمین اجتماعی استان مرکزی گفت: متأسفانه از اسفند ماه سال گذشته که بیماری کرونا آغاز شد، تمامی مراکز درمانی درگیر پذیرش بیماران مبتلا کرونا شدند و با توجه به میزان شیوع و همچنین استرسی که تمامی پرسنل نسبت به این بیماری داشتند، با حساسیت زیاد مسائل این حوزه پیگیری شد. هیچ شخصی تصور نمی کرد که این بیماری بیش از اندازه طولانی شود و به درازا بکشد; اما متأسفانه این اتفاق رخ داد.
دکتر سهرابی افزود: در حال حاضر, بالغ بر 70 نفر از کادر بهداشتی و درمانی مجموعه تأمین اجتماعی استان مرکزی, درگیر بیماری کرونا شده اند. متأسفانه اولین شهید سلامت استان مرکزی از بیمارستان امام خمینی (ره) شهرستان اراک و پرستار اورژانس این مجموعه بود. در چنین شرایطی اتفاقی که در حال وقوع است این که تاب آوری کادر بهداشتی و درمانی رو به کاهش است. متأسفانه این اتفاقات فشارهای زیادی را به کادر بهداشتی و درمانی مجموعه وارد می کند و چشم انداز مناسبی را برای آینده نشان نمی دهد.
وی ادامه داد: با توجه به تعداد نیروهای بهداشتی و درمانی مبتلا به کرونا و همچنین بر اساس دستورالعمل های قرارگاه زیستی استان مرکزی _ که باید پرسنل با ریسک بالا را از مراکز بهداشتی و درمانی به موقعیت دیگری منتقل می کردیم_ شیفت های کاری سنگین تر و بیشتر شده است. در چنین شرایطی اگر پرسنل و کادر بهداشتی و درمانی تاب آوری مورد نیاز را نداشته باشند, قطعاً آسیب بیشتر متوجه مردم خواهد بود و امیدواریم که به چنین مرحله ای نرسیم.
مدیر درمان اداره کل تأمین اجتماعی استان مرکزی اظهار داشت: از اتفاق های دیگری که متأسفانه به دنبال شیوع بیماری کرونا رخ داده و در حال حاضر شدت آن بیشتر شده، عدم استقبال از حضور در مراکز درمانی توسط پرسنل پرستار، بهدار، بهیار و پزشک است. حتی با وجود اعلان عمومی و درخواست هایی که داشته ایم , حاضر به شرکت در فعالیت های درمانی در مراکز بهداشتی و درمانی نیستند و این موضوع آسیب را برای مجموعه افزایش می دهد.
دکتر سهرابی تصریح کرد: پرسنل و کادر بهداشتی و درمانی شریفتر از آن هستند که بخواهند خدای ناکرده مردم عزیز کشور را در این شرایط بحرانی تنها بگذارند. خستگی در آنها موج می زند و تاب آوری کاهش پیدا کرده، اما با این وجود هیچ گونه گزارشی مبنی بر استعفای پرسنل بهداشتی و درمانی اعلام نشده است. البته از سویی دیگر نیز هیچگونه استقبالی از سوی سایر نیروهای بهداشتی و درمانی برای حضور در مراکز درمانی مشاهده نمی شود.
وی افزود: تاب آوردن در چنین شرایطی نیازمند عزم جدی و همراهی و همدلی همگانی است. در این شرایط اگر مردم رعایت نکنند، قطعاً آسیب های بسیاری را در مراکز بهداشتی و درمانی خواهیم داشت و این موضوع غیرقابل انکار است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*