پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ مهر ۱۳۹۹
راضی نیستیم
اجتماعی

نارضایتی رئیس دانشگاه علوم پزشکی از پیشرفت پروژه بیمارستان ولیعصر:

راضی نیستیم

● صادقی، معاون درمان: با توجه به وضعیت اقتصادی حضور خیرین کمرنگ شده است

Virtual editor
19 مرداد 1399
بازدید: 95
نظرات: 0

شایسته سلامی، گروه اجتماعی:

دکتر سید محمد جمالیان، رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی به مناسبت روز خبرنگار، در جمع اصحاب رسانه گفت: در روزهای کرونایی نیاز است که رابطه بین دانشگاه و رسانه دوچندان شود. باید زیرساخت های مجازی را توسعه داده و آموزش های مجازی را افزایش دهیم و در این راستا نیازمند تغییر فرهنگ هستیم.
دکتر جمالیان افزود: استفاده صحیح از ماسک باید فرهنگسازی شود، چرا که تنها ابزاری است که می تواند تا حدی از پیشرفت و زنجیره انتقال بیماری جلوگیری کند. هنوز هیچ گونه دارویی برای پیشگیری از ابتلا و همچنین درمان وجود ندارد و استفاده از ماسک می تواند تا حدی از ابتلا به بیماری جلوگیری کند.
وی ادامه داد: بحث کرونا بسیار پیچیده است و در دنیا نیز برای برطرف کردن آن مشکلات بسیاری دارند و به دلیل عادت های فرهنگی غلط با معضلات بسیاری روبرو هستیم. به جد نیازمند تغییر نگرش و باورهای جامعه می باشیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اظهار داشت: تعطیل شدن آرامستان بارها خواسته شده است. در حالی که آرامستان با دیوارهای پیش ساخته پوشیده شده، مردم از درزهای دیوارها و میله ها به آرامستان می روند. راهکاری که وجود دارد این است که از صاحبان عزا و بستگان متوفی تعهد گرفته شود که هیچگونه مراسم با حضور بیش از 10 نفر برگزار نشود.
دکتر جمالیان تصریح کرد: با نظارت های مردمی و کمک خبرنگاران با بسیاری از تالارها برخورد شده و پلمپ شده اند و با برگزاری مراسم های عزاداری برای فوت شدگان مخالفت می شود. در روستاها با توجه به اینکه شرایط متفاوت است جلوگیری ها بسیار سخت شده است. دانشگاه با برگزاری هرگونه مراسمی مخالف است.
وی با اشاره به این مطلب که دانشگاه با برگزاری مراسم های مذهبی و پخش نذورات مخالف نیست، گفت: سلامت مردم در اولویت است. در مورد نذورات باید از هرگونه پخت و پز جلوگیری شود. پیشنهاد امسال ما جیره خشک به جای پخت و پز است. در خصوص تبدیل نذورات به ماسک و مواد بهداشتی و ضدعفونی نیز مننتظر اعلام نظر علما هستیم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی تاکید کرد: در خصوص برگزاری نماز جمعه مصوبه شورای ملی کرونا مصوب کرده که برگزار نشود اما متاسفانه در بعضی شهرها همچنان برگزار می شود. در خصوص مراسم های عزاداری نیز هیچگونه پروتکل های بهداشتی وجود ندارد و منتظر تصمیم شورای ملی کرونا هستیم.
دکتر جمالیان ابراز داشت: سفید بودن یک شهر به معنای بی خطر بودن نیست و دلیل بر عدم وجود بیمار مبتلا به کرونا در آن شهر نمی باشد. بلکه بر اساس بستری ها محاسبه می شود. پروتکل های بهداشتی که تدوین شده هیچکدام به درستی اجرا نمی شود که اگر اجرا می شد به این شدت بحران در تابستان برخورد نمی کردیم.
وی اضافه کرد: بحث اضطراب و استرس در جامعه بسیار مشهود است. یکی از مشکلات استان کمبود تخت های اعصاب و روان است. در بحث سلامت مردم باید بسیاری از مسایل را کنار گذاشت و دغدغه همه باید حفظ سلامت مردم باشد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی همچنین گفت: پرسنل و کادر بهداشت و درمان به شدت خسته اند. مدت هاست در خانواده خود از ترس اینکه اعضای خانواده مبتلا نشوند نمی توانند راحت باشند. از سوی دیگر رفتارهای مردمی، سهل انگاری ها و بی توجهی جامعه به خاطر برگزاری مراسم ها اعم از عروسی و عزاداری به شدت مشاهده می شود.
دکتر جمالیان افزود: در خصوص صنایع بنا بود 5 میلیارد تومان پتروشیمی و 5 میلیارد ایرالکو تومان کمک کند اما در نهایت ایرالکو 2 میلیارد تومان پرداخت کرده و 500 میلیون تومان پتروشیمی پرداخت کرده است.
وی با انتقاد از پیشرفت بیمارستان ولیعصر گفت: از روند کار راضی نیستیم این در حالی است که علیرغم ارایه فرصت مجدد به پیمانکار هیچگونه تغییری ایجاد نشده است. در این موضوع مشکل مالی نداریم و پیمانکار هیچگونه طلبی از دانشگاه ندارد. البته پیمانکار هم به نوعی به دلیل تورم حق دارد.

۵ روز بستری
یک میلیون و هفتصد هزار تومان

دکتر بهمن صادقی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: علیرغم اینکه استان مرکزی در مجاورت قم قرار دارد و در اسفندماه نیز دومین استان آلوده کشوری محسوب می شد، به لحاظ مسایل درمانی و بهداشتی، عملکرد قابل قبولی داشتیم و به لحاظ آمار مرگ و میر نیز کمترین آن در استان مرکزی ثبت شده است.
دکتر صادقی با اشاره به نقش دورهمی ها و برگزاری مراسم ها در شیوع کرونا تصریح کرد: در این راستا باید از برگزاری هرگونه مراسم اعم از مراسم های عزاداری و عروسی ویا مذهبی جلوگیری شود.
وی ادامه داد: در بیمارستان ولیعصر بیماران اورژانسی هستند و بیماران الکتیو چندانی در آن حضور ندارند. بیمارستان طالقانی که تخصص حوزه زنان است نمی تواند تغییر چندانی داشته باشد. تنها در بیمارستان های امیرالمونین و خوانساری می توانیم تغییراتی را ایجاد کنیم.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی اظهار داشت: کمبودی از نظر تجهیزات فردی برای مردم و کادر درمان وجود ندارد. اما پس از شیوع کرونا شاهد حضور پر رنگ خیرین در بحث درمان بودیم ، اما به تدریج با توجه وضعیت اقتصادی، حضورشان کمرنگ شده است.
دکتر صادقی تصریح کرد: با توجه به اینکه در پاییز با آنفولانزا هم درگیر خواهیم شد ممکن است با کمبودهایی مواجه شویم البته از نظر تجهیزات قطعا با کمبود مواجه هستیم. از حدود 900 تخت موجود در حوزه دانشگاه علوم پزشکی اراک حدود 300 الی 400 تخت مربوط به بیماران خاص خود می باشد.
وی بیان داشت: متوسط هزینه درمان کرونا برای پنج و نیم روز بستری هر بیمار یک میلیون و 700 هزار تومان است. هر پرستار نیز روزی 150 هزار تومان تجهیزات پزشکی لازم دارد. با این احتساب هزینه های هنگفتی بر بدنه مجموعه دانشگاه علوم پزشکی وارد می شود.
معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی تاکید کرد: ماسک های تولید شده توسط کارگاه های صنعتی و خانگی ابتدا مورد آزمایش قرار می گیرند و بعد از دارا بودن استانداردهای لازم مجوز تولید ماسک از سازمان صمت برای کارگاه اخذ می شود.

الکل هایی که از فروشگاه های غیرمعتبر
تهیه می شود، خطرآفرین هستند

در ادامه این جلسه دکتر عباس علیمرادیان معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: ماسک تنها باید از فروشگاه های معتبر اعم از داروخانه و فروشگاه ها و سوپرمارکت های معتبر تهیه شود.
دکتر علیمرادیان افزود: مواد ضد عفونی کننده نیز تنها باید از فروشگاه های معتبر اعم از داروخانه و فروشگاه ها و سوپرمارکت های معتبر تهیه شود.
وی ادامه داد: الکل با 70 درصد اتانول تنها باید از داروخانه ها تهیه شود. الکل هایی که از فروشگاه های غیرمعتبر تهیه می شود از استانداردهای لازم برخوردار نیستند و خطرآفرین هستند.

در ادامه دکتر علی کمالی معاون تحقیقاتی و فن آوری دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: تاکنون طرح های پژوهشی بسیاری در خصوص کرونا در دانشگاه ثبت شده و در حال فرایندهای پژوهشی می باشد.
دکتر کمالی افزود: در حوزه تولید لباس های حفاظتی کادر درمانی فعالیت های بسیاری انجام شده است.

آزمون دستیاری نیز با اجرای تمامی پروتکل های بهداشتی برگزار شده است

دکتر سعید چنگیزی آشتیانی معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی نیز در این جلسه گفت: خبرنگاران در انعکاس خبر نقش بسزایی دارند. باورهای جامعه در خصوص کرونا باید تغییر کند. همین موضوع که مردم در خانه های خود بمانند و با ابتلا به بیماری مقابله کنند رسالت خبرنگاران است.
دکتر آشتیانی افزود: باورهای غلطی در خصوص کرونا وجود دارد که بر اساس آن با تغییر ذایقه های مزاجی با استفاده از دمنوش ها و موارد دیگر در خصوص جلوگیری از ابتلا و درمان کرونا اقدام می کنند که از بین بردن این باورهای غلط بر دوش خبرنگاران است.
وی ادامه داد: تمامی آموزش ها و آزمون های دانشجویان به صورت مجازی انجام شده است. آزمون دستیاری نیز با اجرای تمامی پروتکل های بهداشتی برگزار شده است.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*