پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ مهر ۱۳۹۹
سرگردانی ناعادلانه سهام داران عدالت
استان مرکزی

مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت اراک از عدم صدور بخش‌نامه‌ برای فروش 60 درصد سهام عدالت خبر داد

سرگردانی ناعادلانه سهام داران عدالت

Virtual editor
22 مرداد 1399
بازدید: 114
نظرات: 0

● برای فروش سهام، بانک و کارگزاری، هیچ یک پاسخگو نیستند

● سازمان خصوصی سازی قصور می کند

 

زهره صادقی، گروه اقتصاد و صنعت:

خردادماه ۹۹ بود که دولت در اطلاعیه ای از سوی رئیس جمهوری اعلام کرد که سهامداران می توانند سهام خود را طی سه مرحله و در هر مرحله ۳۰ درصد آن را بفروشند؛ که مرحله اول فروش سهام از ۲۹ خرداد به بعد اعلام شد.
در همین مصوبه، بانک های عامل موظف به پرداخت وجه سهامِ سهامداران و متقاصیان فروش شدند؛ مصوبه ای که نه تنها به طور کامل، اجرایی و عملیاتی نمی شود، بلکه موجب سرگردانی هزاران سهام و سهامدار شده است.
در مواردی هم که تعدادی از سهامداران موفق به فروش سهام خود شده اند، بانک ها در پرداخت کامل وجه سهام، همکاری لازم را نداشته و یا امکان پرداخت ندارند.
مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت اراک معتقد است: علت این بلاتکلیفی و عدم پرداخت پول سهام از سوی بانک ها مشکلاتی است که مسبّبان آن، سازمان خصوصی سازی، شرکت سپرده گذاری مرکزی، کارگزاری بانک، کارگزاری و بانک های مربوطه است.

به روز نبودن بانک اطلاعاتی، کل مراحل کار را زیر سوال می برد

معصومه بندی در گفتگو با عطریاس تاکید کرد: متاسفانه در مشکلات فعلی ایجاد شده در خصوص خرید و فروش سهام عدالت، این چهار گروه مرتبط هستند که آنچه از شرکت سپرده گذاری مرکزی شنیده ایم، عدم به روز رسانی بانک اطلاعاتی آن ها موجب سرگردانی و ناهماهنگی دستگاه های مرتبط شده است.
وی افزود: ما به این موضوع انتقاد بسیار داریم؛ چراکه به روز نبودن بانک اطلاعاتی، کل مراحل کار را زیر سوال می برد.

سازمان خصوصی سازی قبل از کارشناسی، موضوع را رسانه ای می کند و با فاصله زمانی بسیار، دستورالعمل اجرایی آن را
صادر می کند

بندی تصریح کرد: متاسفانه در بحث سهام عدالت، قبل از هر اقدام کارشناسی و دستورالعمل اجرایی، ابتدا موضوع به صورت اطلاعیه رسانه ای می شود و با فاصله زمانی بسیار، دستورالعمل اجرایی آن صادر می گردد؛ که متاسفانه این ضعف و قصور و عدم مدیریت موضوع به سازمان خصوصی سازی برمی گردد.

ساختار کار و بخشنامه اداری برای فروش 60 درصد سهام عدالت صادر نشده است

مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت اراک در ادامه با اشاره به این که دولت اعلام داشته که بعد از عید غدیر، ۳۰ درصد دوم سهام عدالت، قابلیت فروش در بانک ها را دارد، اظهار داشت: این موضوع فقط در قالب اطلاعیه اعلام شده است و برای اجرا به پروسه زمانی نیاز دارد که باید در شورای بورس مطرح و دستورالعمل ان صادر شود؛ نماد آن وارد بورس شده اما ساختار کار و بخشنامه اداری آن برای اجرا صادر نشده است.

برای فروش سهام، بانک و کارگزاری، هیچ یک پاسخگو نیستند

وی گفت: برای اطلاعیه ی ۳۰ درصد دوم که دولت اعلام کرده است، هیچ یک از بانک ها درخواستِ فروش نمی گیرند؛ چراکه ۳۰ درصد اول هنوز با موفقیت اجرایی نشده است؛ بانک و کارگزاری، هیچ یک در این زمینه پاسخگو نیستند.

شماره های اعلام شده از سوی سازمان خصوصی سازی و شرکت سپرده گذاری مرکزی، هیچ یک پاسخگو نیست

بندی تصریح کرد: سازمان خصوصی سازی و شرکت سپرده گذاری مرکزی برای پاسخگویی، شماره هایی را اعلام کرده بودند که هیچ یک پاسخگو نیست؛ و همین منجر به سرگردانی سهامداران شده است.

طرح جاماندگان از سهام عدالت توسط وزیر اقتصاد لغو شد

وی در خصوص تعیین وضعیت سهامدارانی که نام آن ها از سامانه حذف شده است نیز اظهار داشت: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، طرح جاماندگان از سهام عدالت را مطرح کرد که مشمول افرادی که نام آن ها از سامانه حذف شده نیز می باشد؛ و مقرر بود با تصویب این طرح، مشکلات بسیاری مرتفع گردد؛ ولی متاسفانه ” دژپسند” وزیر اقتصاد، در تاریخ ۱۵ مرداد، مخالفت جدی خود را با طرح مذکور اعلام داشته و طرح را لغو کردد.
مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت اراک اعلام کرد: به طور کلی تعداد ۹۲۸ هزار نفر در استان مرکزی سهام عدالت دارند که ۲۸۵ هزار نفر از مجموعه سهام عدالت خارج شده و برای عرضه مستقیم سهام خود اقدام و به بانک ها کرده اند؛ و ۵۸۳ هزار نفر جزء سهامداران غیر مستقیم شرکت سپرده گذاری مرکزی استان هستند.
* * * * * *
با توجه به اظهاراتِ “بندی” مدیرعامل شرکت تعاونی سهام عدالت اراک، باید منتظر ماند تا فاصله زمانی انتشار اطلاعیه ها و اعلام دستورالعمل اجرایی سپری شود تا شاهد خروجی اظهارات رئیس دولت در این خصوص و دستورالعمل اجرایی سازمان خصوصی سازی باشیم.
شاید این سهام عدالت نیز به سرنوشت سهام سرگردان واحدهای بازپس گرفته از بخش خصوصی توسط سازمان خصوصی سازی گرفتار آید و در نهایت، سازمان خصوصی سازی بدونِ هیچ اهلیتی، بنگاه داری و سهامداری عدالت نماید.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*