پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۲۹ فروردین ۱۴۰۰
نگران سرنوشتی نامیمون هستیم
استان مرکزی

نگران سرنوشتی نامیمون هستیم

روزنامه عطریاس
2 شهریور 1399
بازدید: 2,872
نظرات: 0

کارکنان پالایشگاه امام خمینی شازند در نامه ای خطاب به نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نگرانی خود را از تحرکات جدید برای خصوصی سازی ابراز کردند

نگران سرنوشتی نامیمون هستیم

  • هرگونه اهمال یا بی توجهی آینده ای مبهم و سراب گونه برای این شرکت و شاغلان آن ترسیم می کند

 

 

گروه اقتصاد و صنعت، زهره صادقی: کارکنان پالایشگاه امام خمینی شازند، بار دیگر، نگرانی خود را از واگذاری سهام این پالایشگاه به بخش خصوصی ابراز کردند.

این بار این ابراز نگرانی در قالب نامه ای مکتوب به نماینده ولی فقیه در استان مرکزی اعلام شد.

دربخشی از این نامه خطاب به امام جمعه اراک، آمده است:

” بیم آن می رود که این شرکت پالایشی مهم کشور، دستخوش سرنوشتی نامیمون شده و آنچه بر سر دیگر صنایع واگذار شده و کارکنانش آمده، همچون بختک بر پالایشگاه امام خمینی نیز سایه افکند.”

 

این واگذاری با واگذاری های ناموفق در استان متفاوت است

 

این در حالی است که چندی پیش،مدیرعامل پالایشگاه امام خمینی شازند در گفتگو با عطریاس، گفت: هیچ نگرانی در خصوص سرنوشت سهام پالایشگاه و واگذاری به بخش خصوصی وجود ندارد؛ زیرا این واگذاری با واگذاری های ناموفق در استان متفاوت است.

غلامحسین رمضان پور اظهار داشت: سقف واگذاری سهام پالایشگاه 49 درصد خواهد بود که بیش از 50 درصد سهام، همچنان نزد دولت می ماند تا مباحث حاکمیتی آن حفظ شود.

وی تصریح کرد: سیاست های حاکمیتی در بخش هماهنگی های تولید، توسعه، حراست، زیست محیطی و HSE پالایشگاه همچنان محفوظ خواهد ماند؛ و حتی مدیران این واحدها، صلاحیت حرفه ای خود را می بایست از وزارت نفت دریافت کنند.

رمضان پور افزود: قطعا واگذاری سهام به نفع پالایشگاه خواهد بود.

 

نظر نماینده ولی فقیه در خصوص واگذاری پالایشگاه لحاظ می شود

 

استاندار مرکزی نیز در اظهاراتی با اشاره به تاکیدات رهبری مبنی بر لحاظ نمودن نظر نماینده ولی فقیه در استان در زمینه مسائل مهم استان از جمله صنایع و نیز واگذاری پالایشگاه و… گفت: بسیاری از واگذاری‌هایی که انجام شد رضایتبخش نبود؛ چه کسی بهتر از نماینده ولی فقیه در استان که کارشناس خبره است و پنجاه سال تجربه در زمینه‌های مختلف از جمله مسائل اقتصادی و بودجه دارد.

باید گفت تاکید رهبری بر لزوم دقّت نظر “درّی نجف آبادی” به دلیل واکنش های جدی و اغلب، تهدیدکننده و نیز حساسیّت بیشتر از مدیرانِ وی بر موضوعات صنایع و مهم تر از آن، واگذاری ها می باشد.

 

دراختیار دولت ماندنِ پالایشگاه، در چنین شرایطی واجب است

 

فروردین سال جاری بود که نماینده ولی فقیه در استان مرکزی درباره واگذاری صنایع هشدار داد و گفت: از واگذاری‌ها لرزه بر تنم می‌افتد؛ نباید اجرای غلط خصوصی‌سازی منجر به مشکلات امنیتی و اجرایی در کشور شود.

آیت‌ا.. دری نجف‌آبادی با تاکید بر عدم سرمایه‌فروشی گفت: اگر قرار است سرمایه‌ای را بفروشیم، نباید مانند هپکو و آذرآب باشد؛ بلکه منطقی و حکیمانه باشد، سخن از واگذاری‌ها که می‌شود لرزه بر اندام ما می‌افتد که آقایان می‌خواهند در رابطه با پالایشگاه و پتروشیمی چه کنند، اینها حکم گنج برای دولت را دارند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: اگر امروز 10 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری انجام دهیم جواب نمی‌دهد، نمی‌توانیم جایگزین کنیم، واگذاری به چه کسی؟ با چه شرایطی؟؟  بنده قصد دخالت ندارم، گرچه مقام معظم رهبری به معاون اول رئیس جمهور و وزیر نفت گفتند که نظر نماینده ولی فقیه را داشته باشند که انشاا.. عمل می‌کنند.

دری نجف‌آبادی افزود: این کارخانجات و واحدهای تولیدی منبع درآمد بزرگی برای دولت هستند که حکم پشتیبان را به ویژه در این شرایط حساس دارند، دراختیار دولت ماندنِ پالایشگاه، در چنین شرایطی واجب است، اگر قرار باشد واگذاری اتفاق بیفتد هم باید حکیمانه و به نفع دولت باشد.

وی ادامه داد: بنابراین واگذاری مشروط به شرایطی نظیر مدیریت، تعهد واقعی، شایستگی، اهلیت، قیمت‌گذاری واقعی تصویب شده باشد.

وی افزود: امیدواریم واگذاری‌ها به افرادی باشد که مانند غارتگران در موارد دیگر نباشند.

 

در ادامه متن کامل نامه اخیر کارکنان پالایشگاه امام خمینی شازند خطاب به نماینده ولی فقیه در استان و ابراز نگرانی از خصوصی سازی را می خوانید.

نماینده محترم ولی فقیه در استان مرکزی حضرت آیت اله دری نجف آبادی

با اهداء سلام و تحیات

 

شرکت پالایش نفت  امام خمینی (ره) شازند؛ یکی از سودآورترین شرکت های پالایشی ایران

 

احتراما همانطور که مستحضرید شرکت پالایش نفت  امام خمینی (ره) شازند به عنوان یکی از بزرگترین، مدرن ترین،  به روزترین و سودآورترین شرکت های پالایشی ایران با ظرفیت 250 هزار بشکه نفت خام در روز بوده که رسالت سنگین و خطیر تولید روزانه بالغ بر16میلیون لیتر بنزین یورو4 جهت تامین سوخت پاک کلان شهرهای بزرگ کشور را برعهده دارد، ضمن آنکه این مهم در کنارتولید روزانه 12 میلیون لیتر گازوییل، 4 میلیون لیتر نفت کوره، 3200 متر مکعب گاز مایع ،800 متر مکعب پروپیلن و 400 تن گوگرد درجه حساسیت و اهمیت این پالایشگاه را در کشور مضاعف ساخته است و این ایفای نقش و انجام وظیفه با خودباوری، تلاش و همت شبانه روزی 1300 کارشناس و متخصص رسمی و نیز 1300 کارشناس و کارگر قراردادی یا ارکان ثالث صورت می گیرد.

 

دولت در اقدامی غیر قانونی تصمیم به واگذاری بخشی از سهام این شرکت در قالب رد دیون نموده است

 

حضرتعالی مستحضرید در طی سنوات اخیر موضوع خصوصی سازی این پالایشگاه عظیم، بارها و بارها به محل بحث و مناقشه میان مسئولان و تصمیم گیران ارشد کشور و صنعت نفت تبدیل شده و در هر نوبت شاهد تصمیمات ضد و نقیض و نگران کننده  بوده به طوری که این موضوع موجی از نگرانی و اضطراب را در میان بخش های مختلف این شرکت به وجود آورده و پس از آن این فرآیند متوقف گردیده است.

اما مجددا و طی هفته های اخیر موضوع خصوصی سازی در این شرکت پررنگ شده و دولت در اقدامی غیر قانونی تصمیم به واگذاری بخشی از سهام این شرکت در قالب رد دیون نموده و متاسفانه این روزها تلاش زیاد و گسترده ای می شود تا قطعات  پازل این رویداد نگران کننده تکمیل گردد. از این رو بار دیگر نگرانی ها میان دست اندرکاران بخش های مختلف این شرکت در رده های مختلف سازمانی تشدید شده است. از آنجا که خصوصی سازی رویدادی است که گذشته و آینده شغلی مان را به هم پیوند می زند نگرانیم وهرگونه اهمال یا بی توجهی سهوی یا خدایی ناکرده عمدی می تواند آینده ای مبهم و سراب گونه برای این شرکت و شاغلان آن ترسیم سازد.

 

التیام  زخم جانکاه و باز کردن  گروه هزار تو و کور خصوصی سازی های گذشته، به یک معجزه مشابهت دارد

 

معظم له نیک آگاهید که منشا این نگرانیها عموما به خصوصی سازی های ناموفق و خلاف منویات مقام معظم رهبری در سال های گذشته بر می گردد که آخرین موارد آن در حوزه صنعت پالایشی، پالایشگاهای شیراز و کرمانشاه بوده که با نارضایتی، اعتراضات و حواشی وسیع و پی در پی همراه بوده و هست، همچنین به این رویداد ناموفق می توان ده ها مثال دیگر در حوزه صنعت را افزود که خصوصی سازی ناموفق و پر رمز و راز صنایع مهمی همچون هپکو و آونگان نمونه بارزی از آنها بوده، به گونه ای که موج ورشکستگی آن صنایع و برندهای صاحب نام بین المللی و اعتراضات گسترده و پی در پی کارکنان از کار بی کار شده و مستاصل انها کماکان وقت و انرژی بسیاری از مقامات ارشد استانی و کشوری را که قاعدتا می تواند صرف تعالی و توسعه بخش های مختلف کشور شود را  به خود مصروف داشته تا آنجا که در حال حاضر التیام این زخم جانکاه و باز کردن این گروه هزار تو و کور، به یک معجزه مشابهت دارد.

 

در حال حاضر سرمایه گذار ذیصلاحی وجود ندارد که از صلاحیت ها ی لازم برای ورود به فرآیند خصوصی سازی و راهبری شایسته این شرکت برخوردار باشد

 

جامعه متخصصان و دست اندرکاران شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) به این موضوع به خوبی واقف هستند که کاهش تصدی گری و کوچک سازی دولت از سیاست های مهم نظام بوده و مسئولین محترم مکلف و ملزم به انجام و اجرای قوانین و آیین نامه های مصوب مجلس شورای اسلامی در این زمینه می باشد. اما متاسفانه از آن جا که طی سال های گذشته اجرای اصل 44 قانون اساسی با انحراف دولت ها از اهداف سیاست های مد نظر رهبر معظم انقلاب، به شکل سلیقه ای، ناقص و در نتیجه ناموفق به انجام رسیده و علاوه بر نفی اهداف اجرای قانون، این اهمال یا اغماض منتج به بروز عوارض و نابسامانی های جدید برای صنایع و کشور شده است، اکنون بیم آن می رود تا این شرکت پالایشی مهم کشور نیز دستخوش آن سرنوشت نامیمون شده وآن چه بر سر دیگر صنایع واگذار شده و کارکنانش آمده نیز همچون بختک بر پالایشگاه امام خمینی (ره) و کارکنان خدومش سایه افکند!

بعلاوه آن که پالایشگاه امام خمینی (ره)شازند در مسیر خصوصی سازی نیازمند سرمایه گذاری واقعی که از اهلیت لازم برخوردار باشد. معتقدیم در حال حاضر درکشور سرمایه گذار و یا بخش ذیصلاحی وجود ندارد که از صلاحیت ها و ویژگی های لازم برای ورود به فرآیند خصوصی سازی و در نتیجه راهبری شایسته این شرکت برخوردار باشد و از این سبب نگرانی جامعه متخصصان این شرکت رنگ و بوی مضاعفی به خود گرفته است .

علیهذا ما امضا کنددگان ذیل شامل مدیرا ن، روسا و کارکنان بخش های مختلف شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره)شازند ضمن تشکر از همراهی و مساعدت گذشته و به ویژه پس از نامه ی اسفند ماه 96 این مجموعه، از معظم له عمیقا خواستاریم تا با تداوم حمایت های همیشگی، مسئولان محترم کشوری و استانی را از تبعات جبران ناپذیر تصمیمات خود بر حذر داشته و بر این مطالبه برحق کارکنان این پالایشگاه مهم کشوری جامه عمل پوشانده و از وقوع این اقدام نامیمون در این برهه از زمان و شرایط جلوگیری نمایند.

توفیق روزافزون حضرتعالی و همه تصمیم گیران و مسئولان دلسوز استان و کشور را از درگاه احدیت خواستاریم.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*