پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱۴ اسفند ۱۳۹۹
اندر خم یک کوچه
اجتماعی

اندر خم یک کوچه

روزنامه عطریاس
2 شهریور 1399
بازدید: 1,090
نظرات: 0

انتقاد کارشناسان از عدم هماهنگی مدیریت در پروژه های عمرانی استان مرکزی:

اندر خم یک کوچه

 

  • آصفری، نماینده مردم اراک : بسیاری از پروژه های قدیمی رها شده است
  • محمدی، عضو شورای شهر اراک: تغییر کاربری بخشی از پارک کلاله با اعتراض مردم منطقه همراه است
  • رشیدی، عضو شورای شهر اراک: بعد از شش سال پل سنجان هیچ پیشرفتی نداشته است

 

گروه سیاسی، آزاده بکایی: مسائل عمرانی استان مرکزی و به ویژه شهر اراک  همواره مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران بوده است. طرح هایی که حتی در صورت عدم اجرا در پاره ای مواقع،  بسیاری از مردم استان و به ویژه شهر اراک را متضرر کرده است. این همه در حالی اتفاق افتاده که بسیاری از پروژه های عمرانی علیرغم اهمیت فراوانشان یا هنوز اجرایی نشده یا آنقدر طولانی شد که خود تبدیل به معضلی برای اراک شده است. طرح هایی مانند بیمارستان ولیعصر، موزه بزرگ اراک و… که علیرغم کمبود بودجه حکایت ازبرنامه ریزی مدیران مربوطه بدون در نظر گرفتن شرایط موجود دارد مدیرانی که قرائن نشان می‌دهد نتوانسته اند برای جذب بودجه کاری انجام دهند و کارنامه ضعیفی از خود ارائه کرده و انتقادی را برنتابیده و سعی می کنند با واژه هایی نه چندان شایسته منتقدان خود را به سهم خواهی متهم کنند. اما آنچه در مصاحبه ها به چشم می خورد حکایت از آن دارد که عمران استان نیاز به خانه تکانی دارد تا شهر اراک به مثابه یک موجود زنده بتواند نفس بکشد، مدیریتی سرشار از ایده ها نیاز است تا بتوان مشکلات این شهر صنعتی  و استان پر مسئله را برطرف کرد.

 

پیشرفت پروژه های عمرانی بسیار کند است

 

نماینده اراک در مجلس یازدهم در گفت و گو با عطر یاس گفت: پیشرفت پروژه های عمرانی بسیار کند است و ما از روند فعلی راضی نیستیم. به دلیل کمبود اعتبارات بسیاری از پروژه های اراک نیمه کاره رها شده است که امیدواریم با اقدامات انجام شده اعتبار بیشتری جذب و تخصیص داده شود.

«محمد حسن آصفری» تصریح کرد: امیدواریم سازمان برنامه و بودجه انصاف و عدالت به خرج داده و سهم  استان مرکزی را از تخصیص اعتبار افزایش دهد تا شاهد نیمه کاره بودن این همه پروژه در سطح شهر اراک نباشیم.

ه های قدیمی رها شده ا

نماینده اراک با انتقاد از روند پیشرفت پروژه ها گفت: بسیاری از پروژه های قدیمی رها شده و پروژه جدیدی در اراک آغاز نشده است؛ ما امیدواریم بتوانیم در4سال فعالیت خود این پروژه ها را به اتمام برسانیم.

 

از عملکرد مدیریت عمرانی استان راضی نیستم

 

عضو مجمع نمایندگان استان در بخش دیگری از این گفت و گو ضمن انتقاد از عملکرد مدیران عمرانی استان گفت: از عملکرد مدیریت عمرانی استان راضی نیستم. توقع داشتم حوزه مدیریتی استان و به ویژه حوزه عمرانی پیگیری بیشتری جهت جذب اعتبارات برای تکمیل پروژه های استان انجام دهد تا حداقل پروژه های نیمه کاره را به اتمام برسانیم.

نماینده اراک با انتقاد از گرانی مسکن در اراک گفت: متاسفانه قیمت زمین و مسکن در اراک بسیار افزایش یافته است که قیمت واقعی نیست. قیمت بعضی از مناطق اراک از مناطق بالای شهر تهران گران‌تر است و متاسفانه از این روند راضی نیستیم.

آصفری افزود: اگر استان برای افراد فاقد مسکن، تامین زمین کند؛ قیمت مسکن در اراک کاهش می یابد،اما متأسفانه چون چهار طرف اراک مسدود است و اجازه رشد و تغییر کاربری داده نشده، شاهد افزایش قیمت هستیم.

 

بعضی محورهای 24 متری منطبق برطرح 58 متری است

 

رئیس کمیسیون فنی وعمران شورای اسلامی شهر اراک نیز در گفت وگو با عطریاس ارتباط  شورا و حوزه عمرانی استانداری مرکزی را  «نه چندان خوب» ارزیابی کرد.

«طوفان محمدی»  با بیان اینکه بسیاری از پروژه های عمرانی که مقرر بود از منابع ملی انجام شود هنوز محقق نشده، گفت: پروژه هایی مانند کتابخانه مرکزی، بیمارستان ولیعصر، ساختمان همایش‌های ارشاد، و پل ورودی سنجان در شهر اراک انجام نشده است؛ چرا که مقرر بود بودجه این پروژه ها از منابع ملی تامین شود.

 

تغییر کاربری بخشی از پارک کلاله با اعتراض مردم منطقه و شورای شهر همراه است

 

وی با انتقاد از برخی سیاستگذاری ها در حیطه شهری از سوی معاونت عمرانی استانداری گفت:  تغییر کاربری بخشی از پارک کلاله با اعتراض مردم منطقه مواجه شده است و البته در این اعتراض شورا نیز با مردم همصداست.

شورای شهر در سال 97 این منطقه را درختکاری کرد، و معتقد است آن منطقه، بهترین منطقه فضای سبز و ریه های تنفسی اراک است. این منطقه در قسمت باد قالب شهر ما قرار گرفته و بلندمرتبه سازی در آن صحیح نیست.

 

متاسفانه بعضی قسمتهای طرح 24 متری کاملا  منطبق برطرح 58 متری است

 

محمدی با اشاره به مخالفت شورا با طرح 24 متری گفت: شورا به مانند طرح 58 متری مخالف اجرای طرح 24 متری است. قرار شد با اصلاح هندسی خیابان ها جا به جا شود ولی متاسفانه بعضی قسمت‌های طرح آورده شده به نام 24 متری کاملا  منطبق برطرح 58 متری است. ولی متاسفانه در این خصوص با شورا مشورتی نشد. این طرح، تصمیمی بود که در حوزه عمرانی استانداری گرفته شد.

وی افزود: تنها جایی که با شورا مشورت و جلسات متعددی برگزار شد؛ فقط رودی سنجان بود که معارض داشت وفقط شورا و شهرداری ورود پیدا کرده و تملک کردند.

 

بعد از شش سال پل سنجان هیچ پیشرفتی نداشته است

 

یکی دیگر از اعضای شورای شهر اراک با اشاره به این مطلب که بعد از شش سال پل سنجان هیچ پیشرفتی نداشته است، گفت: تملک، آسفالت و ساماندهی این منطقه را شهرداری انجام داده است، اما حوزه عمرانی استانداری در خصوص هماهنگی دستگاه ها، اقدامی انجام نداده است.

پیمان رشیدی افزود: اطراف و زیر پل را هم شهرداری ساماندهی کرد اما مجموعه معاونت عمرانی هیچ کاری انجام نداده اند.

 

اکثر پروژه های عمرانی اراک توسط  شهرداری انجام داده است

 

وی تصریح کرد: در خصوص پروژه های سطح شهر اراک نیز حوزه عمرانی استانداری هیچ تعاملی با شورا نداشته است و هر پروژه ای که انجام شده اعم از تقاطع غیرهمسطح، دوچرخه راه و پیاده راه و … توسط شهرداری انجام داده است.

 

معاونت عمرانی استانداری کجا توانسته منابع مالی ملی برای شهر ما بگیرد

 

رشیدی با انتقاد از همکاری و تعامل این حوزه استانداری مرکزی گفت: بحث من این است که معاونت عمرانی استانداری چه کمک زیرساختی به عمران اراک کرده است؟ کجا توانسته منابع مالی ملی برای شهر ما بگیرد که حوزه شهرداری بتواند زیرساخت‌های خود را تقویت کند؟ چه کمکی به مجموعه شهرداری کرده یا فلان جلسه و رایزنی را در سطح ملی داشته که ما بخواهیم از منابع مالی آن استفاده کنیم مثلا اتوبوس بخریم یا برخی زیرساخت‌ها را آماده کنیم. انصافا استاندار در بحث عوارض مالیاتی به شهرداری کمک کرده است اما شاهد همکاری و تعامل معاونت عمرانی نبوده ایم.

رشیدی با اشاره به ورودی شهر اراک گفت: این  ورودی باعث نارضایتی مردم شده است. شورا و شهرداری در سه سال گذشته پروژه های متفاوتی را اجرایی کرده اما متاسفانه معاونت عمرانی این یک پروژه را به اتمام نرسانده است در حالی که گلوگاه ورودی و خروجی اراک  است.

 

هماهنگی بین دستگاههای خدمات رسان انجام نمی شود

 

این عضو شورا با انتقاد از نحوه عملکرد حوزه عمرانی استانداری در ارتباط با هماهنگی سایر سازمان ها در انجام پروژه ها گفت:هماهنگی بین ادارات  باید از سوی معاونت عمرانی انجام شود تا امور از سوی دستگاه‌های خدمات رسان تسریع و تسهیل شود اما این هماهنگی ها انجام نمی شود.

این عضو شورای شهر با انتقاد از طولانی شدن طرح جامع و تفصیلی شهر گفت: علیرغم اینکه شورا اصرار می کند در شورای‌عالی شهرسازی پیگیری کنید که طرح زودتر ابلاغ شود و در قیمت زمین ومسکن تاثیرگذار باشد، ولی متاسفانه تاکنون چنین اتفاقی نیافتاده است .

وی با اشاره به لغو طرح 58 متری گفت:علیرغم اینکه شورا در این زمینه رایی نداشت، مصوبه ارائه داد و خود را درگیر کرد که مشکل مردم برطرف شود، حالا به جای 58 متری می گویند 24 متری! اگر بنای شما این است که تغییری ایجاد کنید باید سریعتر پیگیری های مربوطه انجام شود که در شورای‌عالی شهرسازی پیگیری شود. این طرح با یک وقفه 10 تا 15 ساله قرار است ابلاغ شود تا املاک و مناطق ساماندهی شوند.

بسیاری از مشکلات ما به دلیل بلاتکلیفی وعدم ابلاغ طرح جامع است چرا که برخی سوء استفاده کرده و قیمت املاک را بالا می برند و به این دلیل اراک به یکی از شهرهای گران کشور تبدیل شده است.  ابلاغ این طرح شاید از نظر فنی تاثیری نداشته باشد اما از نظر روانی موثر است و باعث کنترل، مدیریت ودرنهایت کاهش قیمت مسکن می شود.

رشیدی تصریح کرد: من به عنوان عضو شورا می خواهم بدانم طرح جامع کجاست؟ و چرا ابلاغ و پیگیری نمی شود؟

 

پل شریعتی خروجی اظهارنظرهای

 شورای ترافیک بوده است

 

این عضو شورای شهر با اشاره به این مطلب که در یک ماه گذشته، شورا یکبار به شورای ترافیک دعوت شده است، گفت: بحث ما این است که در انجام پروژه ها، تقاطع های غیر هم‌سطح و پل ها باید مطالعات کامل  و مکان سنجی دقیق انجام شود تا مثل پل شریعتی نشود که دو دستگاه ماشین از روی پل برود و ده ماشین از زیر پل؛  این پل خروجی اظهارنظرهای شورای ترافیک بوده است که در شورای ترافیک نشسته و تصمیم گیری کرده اند. وظیفه این شورا در قبال حل مشکل ترافیک این است که مطالعاتشان جامع و کامل باشد تا بتوانیم ترافیک را مدیریت کنیم نه اینکه بگویند از این نقطه مسائل را به آن نقطه منتقل کن و در آخر هم هیچ اتفاقی نیافتد.

روزنامه عطریاس
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*