پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ مهر ۱۳۹۹
در ماندنِ پیمانکاربیمارستان ولیعصر ، تردیدی نیست؛ اما چگونه ماندن مهم است
اجتماعی

حجت‌الاسلام موسوی، رییس کل دادگستری استان مرکزی:

در ماندنِ پیمانکاربیمارستان ولیعصر ، تردیدی نیست؛ اما چگونه ماندن مهم است

● تهرانی زاده، پیمانکار پروژه: تا آخر پای کار ایستاده ایم

Virtual editor
17 شهریور 1399
بازدید: 245
نظرات: 0

زهره صادقی، گروه اقتصادی:
روزگذشته؛ در حالی نشست بررسی وضعیت بیمارستان ولیعصر اراک برگزار شد که کشمکش میان مسئولین استانی بر سر قصور کارفرما یا پیمانکار پروژه همچنان ادامه دارد. گویی صورت مسئله تنها اثبات کارشکنی است و نه چاره اندیشی برای اتمام راه ناتمامی که بیش از ده سال است بر خیابان پیروزی اراک سایه افکنده و چشم مردم در انتظار است تا مسئولین استانی به جای طرح کشمش ها چندین باره و تکراری چاره ای بیندیشند.
گرچه دادستان انتقاداتی دارد اما پیمانکار؛ به گفته اظهارات خود، ابایی از بررسی پرونده این پروژه ندارد و می خواهد آن را به اتمام برساند و تا آخر پای کار بایستد. دستگاه قضا نیز نگاهی حمایت گونه به پروژه انداخته است و اتمام پروژه توسط پیمانکار را مطالبه به حق مردم اراک میداند.
در آغاز، این نشست با انتقادات دادستان، دفاعیات فنی پیمانکار و اظهارات حمایت گونه ی مدیرکل دادگستری استان مرکزی از پروژه برگزار شد.
رییس کل دادگستری استان مرکزی در این نشست اظهارداشت: پروژه بیمارستان ولیعصر که مطالبه ی به حق مردم استان است در حالت اغما و برزخ بود که در اردیبهشت سال جاری با نگاه حمایتی نماینده ولی فقیه و مسئولان استان، حیاتی دوباره گرفت و با تنفس مصنوعی روی کار آمد.
وی ادامه داد: در اجرای پروژه، فرصت بسیاری از دست رفته است؛ که باید مشخص شود چه کسی فرصت سوزی کرده است.
حجت‌الاسلام عبدالمهدی موسوی افزود: در فرصت طلایی ۲ ماهه که از ۲۲ اردیبهشت ۹۹ آغاز شد، همچنان در انجام تعهدات پیمانکارکه شامل تامین نقدینگی، افزایش ظرفیت نیروی کار و تامین مصالح ساختمانی است، قصور و کوتاهی صورت گرفته است.
رییس کل دادگستری استان مرکزی خطاب به دادستان اظهار داشت: گروهی کارشناسی از تخصص‌های مختلف انتخاب و در همه زمینه‌ها از صرف وجوه بیت المال براساس زمان استفاده شده و قرارداد پیمانکاربررسی شود.
حجت‌الاسلام موسوی افزود: با اطمینان کامل معتقدم در اجرای این طرح درمانی، گذشت زمان و فوت وقت به بیت المال خسارت زده است و باید مشخص شود چه کسی عامل این فرصت سوزی بوده است و باید خسارت تاخیر در اقدام تکمیل که منجر به افزایش قیمت‌ها شده محاسبه شود.
وی خطاب به پیمانکار پروژه ولی عصر اراک گفت: اینکه پیمانکار می گوید: ” من می روم ” اشتباه است؛ پیمانکار نباید به رفتن فکر کند؛ قرار نیست پیمانکار طرح را رها کند و از استان برود؛ چون اختیار از او صلب شده است؛ در ماندنِ پیمانکار، تردیدی نیست؛ ولی چگونه ماندن مهم است.
رییس کل دادگستری استان مرکزی در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: گروه کارشناسی باید نحوه حضور پیمانکار و مدیریت نیروهای کارگاه را به دقت مورد بررسی قرار دهد؛ چراکه همه چشم انتظار این پروژه ی ملی هستند.
وی تاکید کرد: حضور پیمانکار بر پروژه بسیار ضرورت دارد.
موسوی در ادامه با اهمیت بر انگیزه ی پیمانکار برای ادامه روند کار گفت: تا پایان شهریورماه باید حقوق و مزایا بر اساس اسناد موجود پرداخت شود تا انگیزه لازم برای ادامه کار فراهم شود و به صورت هفتگی گروه کارشناسی روند کار را به دادستان و نماینده ولی فقیه در استان گزارش کنند تا مشخص شود پیمانکار تا چه میزان بر تعهد خود عمل می نماید؛ چراکه ما روی این پروژه حساس هستیم.
در ادامه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اظهار داشت: ۳۷ میلیارد تومان بودجه از طرف معاون رئیس جمهوری به این طرح اختصاص داده شده است و مشکل مالی وجود ندارد اما عدم پیشرفت طرح سبب می‌شود بودجه¬های تخصیصی به طرح کمتر شود.

دادستان اراک، خطاب به پیمانکار:
اگر حق شما را ندادند اعلام کنید
تا پیگیری شود

اما، در ادامه این نشست، دادستان عمومی و انقلاب اراک در اظهاراتی نقادانه گفت: پروژه پویا نیست. کمتر از ۱۰۰ نفر در کارگاه بیمارستان به کار اشتغال دارند و برای تاسیسات برق پروژه کمتر از ۱۰ درصد کار انجام شده و هزینه تکمیل طرح در هر مترمربع بیشتر از سایر طرح‌های ملی و مبلغی بالغ بر هر متر مربع 5 میلیون تومان هزینه شده است.
قاسمی افزود: خط قرمز ما تضییع حقوق بیت المال است؛ اکنون فصل مناسبی برای کار است؛ و اگر پیگیری‌های لازم مدیریتی در قبالِ راکد ماندن پروژه صورت نگیرد، از مهرماه پرونده پروژه تعقیب و پیگیری قضایی انجام خواهد گرفت. لازم است کمیته ای تشکیل و هر هفته روند کار با فیلم و عکس و مستندات ارایه و مراحل مختلف روند کار ارزیابی شود.
دادستان عمومی و انقلاب اراک خطاب به پیمانکار پروژه گفت: اگر پول نیست و حق شما را ندادند اعلام کنید تا پیگیری شود.

اردشیر تهرانی زاده:
ابایی از بررسی پرونده پروژه نداریم

در نهایت، پیمانکار پروژه بیمارستان ولیعصر اراک اظهارات خود را با اعلام آخرین صورت وضعیت شرکت کومار در اجرای پروژه ی مذکور بیان کرد و گفت: حدود ۵ میلیارد تومان آخرین صورت وضعیت پرداخت شده است و حدود۲۰ میلیارد تومان آخرین تعدیل پرداختی به شرکت است که در مجموع از ابتدای پروژه در سال 95 تا کنون حدودا ۷۲ میلیارد تومان به این شرکت پرداخت شده است. این در حالی است که با توجه به تعدیلات نرخ دولتی تا پایان سال 97 بودجه لازم برای تکمیل پروژه تامین نشده است.
اردشیر تهرانی زاده افزود: بر اساس تایید مشاور طرح؛ این پروژه تاکنون ۵۲ درصد پیشرفت ریالی و ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.
پیمانکار بیمارستان ولیعصر اراک اظهار داشت: از ۲۲ اردیبهشت امسال تاکنون روند اجرای طرح برای شرکت مناسب نیست چون طرح زیان ده شده است.
وی گفت: از عید نوروز تاکنون یک ریال از کارفرما دریافت نشده و از ۲۲ اردیبهشت تا کنون بالغ بر ۱۵ میلیارد تومان شرکت هزینه کرده است. این در صورتی است که این شرکت طبق قرداد پیمان تامین منابع مالی را عهده دار نیست و تنها مجری است. با این روند شرکت هم نمی‌تواند ادامه بدهد.
تهرانی زاده افزود: ۱۶ تا ۱۷ ماه طرح تکمیل بیمارستان به خاطر تغییرات نقشه تعطیل شده که پیمانکار در این تصمیمات مقصر نبوده است.
وی اظهار داشت: افزایش شدید قیمت ها، شیوع ویروس کرونا و زمزمه های تعطیلی کارگاه و هجمه های وارده بر پیمانکار باعث شده تا جو روانی ای حاکم شود که کار پیشرفت لازم را نداشته باشد. هرچند در خرداد ماه سال جاری با وجود تمامی مشکلات بیان شده از تعداد 185 نفر اظهار شده توسط نماینده کارفرما ” جناب آقای غفاری “، تعداد 142 نفر نیروی انسانی در پروژه فعال بوده و بیش از 70 درصد نیروی انسانی خواسته شده توسط ما تامین شده است.
پیمانکار بیمارستان ولیعصر اراک گفت: این طرح نیازمند نقدینگی است زیرا یکی از ارزانترین طرح های درمانی در حال ساخت کشور به شمار می رود و بر خلاف اظهارات دادستان محترم استان در این جلسه، با توجه به پرداخت صورت وضعیت ها بالغ بر 75 میلیارد تومان به پروژه و تقسیم آن بر متراژ 46 هزارمتری طرح تنها متر مربعی حدود یک میلیون و هفتصد هزار تومان هزینه شده است و این عدد در مقایسه با طرح های کشوری همزمان فاصله ایی بیش از سه میلیون تومانی دارد.
وی با تاکید بر اینکه تمایل به ادامه ی روند اجرایی پروژه را دارد اظهار داشت: مجموعه کومار در خواست بازرسی از پرونده ی پروژه را داشته و دارد و از شهریور ۹۵ که پروژه را تحویل گرفته است با وجود آنکه بخش اعظمی از اعتبارات بالغ بر 31 میلیارد تومان به صورت اسناد خزانه اسلامی ( با موعد دو ساله) بوده که همین امر به دنبال تبدیل به نقدینگی موجبات زیان پیمانکار را فراهم کرده است که این موضوع به اطلاع کارفرمای طرح رسیده است. و مسلما تاثیر در روند اجرای پروژه خواهد گذاشت ولیکن این شرکت با نگاه حمایت از دولت، اقدام به دریافت اسناد نمود.
تهرانی زاده افزود: طبق قانون، تامین مالی پروژه با پیمانکار نیست؛ بنابراین تزریق نقدینگی لازم برای پروژه، طبق روال مسئولیت کارفرما است.
پیمانکار پروژه ولیعصر تاکید کرد: ما هیچ اِبایی از بررسی پرونده نداریم؛ هر روزی که دستگاه قضا بگوید برو، می رویم؛ ولی با توجه به سختی هایی که متحمل شده ایم می خواهیم این پروژه را به اتمام برسانیم و تا آخر به پای آن ایستاده ایم.
در پایان این نشست دادستان به پیمانکار اظهار داشت: در صورتی که مشاهده شود وضعیت پروژه بهتر خواهد شد و افزایش نیرو اتفاق بیفتد حمایت جدی تری از پروژه خواهیم داشت تا طرح پیش رود.
همچنین حجت‌الاسلام موسوی در جمع بندی جلسه با اشاره به تلاش پیمانکار جهت اتمام پروژه عنوان کرد: باید هم و غم پیمانکار بر اجرا و اتمام پروژه نهاده شود و حضور بیشتری در پروژه داشته باشد و مسوولین استانی کمک دهند تا هرچه سریعتر پروژه سرعت بهتری گیرد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*