پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ مهر ۱۳۹۹
خطرِ فرونشست
اجتماعی

مصرف بی‌رویه آب در دشت‌های اراک زنگ خطر را به صدا درآورده است

خطرِ فرونشست

● در 3 دهه اخیر خشکسالی، دشت اراک به طور میانگین سالانه 60 سانتیمتر افت منابع آب زیرزمینی داشته است

Virtual editor
17 شهریور 1399
بازدید: 162
نظرات: 0

شایسته سلامی، گروه جامعه:
مدتی است که زنگ خطر برای دشت های اراک، به دلیل برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی ، در سکوت و بی تفاوتی مسئولان به صدا درآمده است؛ زنگ خطری که با ایجاد فرونشست زمین می تواند خسارت ها و فاجعه های جبران ناپذیری را در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و حتی امنیتی رقم بزند. اهمیت این موضوع فعالان مدنی و کارشناسان منابع آبی در استان را به تکاپو انداخته است تا شاید گوش شنوایی را برای جلوگیری از فاجعه ای بزرگ در آینده ای نزدیک به شنیدن وادارد.
به گفته این کارشناسان دشت اراک به دلیل برداشت های بی رویه از منابع آب زیرزمینی با کسری مخزن سالیانه آب به میزان حدود 32 میلیون مترمکعب در درازمدت مواجه است.
فعالان مدنی با طرح سوالاتی همچون :«متولی آب کشور که وزارت نیرو است، برای مرتفع کردن مسئله چه کرده است؟ چه میزان به جامعه مدنی بها داده ایم که بتواند در کنارمان فعالیت و کمک کند؟ چه میزان جامعه بومی و محلی را آموزش داده ایم که از منابع آبی درست برداشت کند؟ و … سعی دارند تا مسئولان مربوطه را به این موضوع حساس کنند تا شاید راه حلی بیاندیشند.
آنها معتقدند آنگونه که باید به موضوع ظرفیت اکولوژیکی سرزمین در نقاط مختلف توجه نمی شود و عملاً ولع مصرف افزایش داده و در این خصوص حریص هستیم. آنها ضعف را در بدنه مدیریت وزارت نیرو، آب منطقه ای و ادارات امور آب می بینند چرا که معتقدند سیاستگذاری آنها بر مبنای آب نیست.
این فعالان مدنی می گویند : «در کشورهای اروپایی اگر تنها 3 میلیمتر فرونشست زمین را مشاهده کنند، وضعیت بحرانی اعلام می کنند. اما در ایران در برخی از نقاط کشور تا 36 سانتیمتر فرونشست زمین اتفاق افتاده است و کسی هم صحبتی نمی کند.»

افت 60 سانتی متری منابع آب زیر زمینی در سه دهه اخیر

پژوهشگر و فعال حقوق آب با تأکید بر رویداد فرونشست زمین و تغییر در نگرش های حکمرانی آب کشور گفت: خطر فرونشست زمین در ایران امروز از سطح دشت ها و زمین های کشاورزی فراتر رفته است و متأسفانه گزارش ها نشان می دهد زندگی شهری در نقاط مختلف کشور، از جمله استان مرکزی را تهدید کرده و اهمیت موضوع آنجا نمایان می شود که این مخاطرات می تواند باعث بروز خسارت های زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی فراوانی در مناطق پرتراکم باشد. طبق آمار رسمی اعلام شده در 3 دهه اخیر خشکسالی دشت اراک به طور میانگین سالانه 60 سانتیمتر افت منابع آب زیرزمینی داشته که معادل کسری مخزن 35 میلیون مترمکعبی بوده و تبعات کسری مخزن تجمیعی یک میلیارد مترمکعبی آن با فرونشست زمین در برخی مناطق نمایان شده است.

نیاز به حمایت قاطع قضایی وانتظامی جهت صیانت از منابع آبی داریم

محمدعلی جنیدی افزود: عمده برداشت ها از منابع آبی در استان مرکزی صرف کشاورزی و صنعت شده و با تغییر رویکردها، نگرش ها و مدیریت بهره برداری و بازرسی و نظارت دقیق مسئولان باید از به خطر افتادن شهرها جلوگیری کنند. برداشت های غیراصولی نه تنها در چاه های فاقد پروانه بلکه در میزان برداشت چندین برابری از چاه های دارای مجوز به همان اندازه به سفره های آب زیر زمینی استان خسارت وارد کرده که البته در سالهای اخیر اقداماتی جهت افزایش نظارت و مدیریت بهره برداری در چهارچوب قانون انجام شده که می بایست با حمایت قاطع نهاد قضایی و انتظامی جهت حفظ و صیانت از منابع آبی توأم باشد.
جنیدی تصریح کرد: البته سالهاست که نظام تقنینی کشور ما به سمت عمومی شدن آب تغییر نگرش داشته، اما باز هم ضعف ها و خلاء های قانونی وجود دارد که بعضاً با نقض آراء توسط دیوان عدالت و محکومیت نهاد حکمران خود را بروز می دهد. توسعه پایدار کشور، در گروی حفظ و صیانت از منابع آبی بوده و برای این مهم می بایست در بازنگری و تصویت برخی قوانین با رویکرد بلند مدت تعجیل کرد.
وی ادامه داد: فرونشست زمین حاصل افت شدید سفره های آب زیرزمینی بوده که از راه کارهای توقف آن در کوتاه مدت می توان به جلوگیری از برداشت های غیرمجاز، نامتعارف و مدیریت و نظارت صحیح بر بهره برداری از این ماده حیاتی اشاره کرد. اما جبران آن در بلند مدت نیازمند احیای سفره های آب زیرزمینی و مطالبه عمومی و عزم ملی از ‌بالاترین مقام های سیاسی و حکومتی تا پایین ترین بهره برداران و ذینفعان و مردم عادی جهت تغییر و بهبود حکمرانی آب در سطح کشور است.

فرونشست زمین قابل بازگشت نیست

فعال محیط زیست و چهره ملی آب در رابطه با مخاطراتی که زمین را تهدید می کند، در این خصوص به عطریاس گفت: در مخاطرات محیط زیستی موجود در جهان که محیط زیست را به مخاطره می اندازد، 4 مورد وجود دارد که قابل بازگشت نیست و جبران آن نیز امکان پذیر نمی باشد. شوری خاک، فرسایش خاک، از بین رفتن گونه های گیاهی و جانوری و فرونشست زمین و فروچاله هایی که بر اثر برداشت های بی رویه به وجود می آید، عواملی هستند که اگر در محیط زیست اتفاق بیفتند، قابل برگشت نیستند.
احسان آخانی افزود: در رابطه با فرونشست زمین به عنوان یکی از عوامل مخاطراتی زمین، داستان به اینگونه است که به دلیل به دست آوردن منابع اقتصادی در کوتاه مدت، با برداشت های بی رویه در حال از بین بردن منابع آینده هستیم. حال نه تنها در حال از بین بردن منابع آینده هستیم، بلکه در واقع داریم کاری می کنیم که تجدید شدن این منابع بسیار سخت می شود.

پدیده هایی مانند سیل های ویرانگر از ابعاد وسیع فرونشست زمین است

وی ادامه داد: هنگامی که پدیده فرونشست زمین و فروچاله به وجود می آید، خُلَل و فُرَج خاک که آب را ذخیره می کند، از بین می رود. به این معنا که حتی اگر بارش هم اتفاق بیفتد نمی توانیم به راحتی به منابع تجدیدپذیر دست پیدا کنیم. در واقع مشاهده می کنیم که با یک بارندگی بهاره یا پاییزه، پدیده هایی مانند سیل های ویرانگر و سیل هایی که منجر می شود تا آسیب های بسیاری به زیرساختهای مختلف کشور وارد شود، به وجود بیاید. این تنها یکی از ابعاد وسیع فرونشست زمین است.

زیرساخت های اساسی در معرض فرونشست زمین قرار می گیرند

این فعال محیط زیست و چهره ملی آب اظهار داشت: آسیب بعدی که فرونشست زمین ایجاد می کند این است که هنگامی که چنین پدیده ای رخ می دهد، زیرساخت های اساسی کشور مانند مراکز امنیتی و نظامی، مراکز اقتصادی، کارخانجات، بانکها، محورهای مواصلاتی، راه آهن، جاده ها، اتوبان ها، پل ها، تونل ها، همگی در معرض فرونشست زمین قرار می گیرند. به این معنا که ممکن است این زیرساختها را از دست بدهیم و یا اینکه آسیب های جدی به آنها وارد شود که جبران آنها بسیار سخت است. ممکن است جان انسانها و اموال مردم به خطر بیفتد، ممکن است چالش هایی را ایجاد کند، که مرتفع کردنشان به راحتی نباشد.

در گستره استان مرکزی، توهم تولید داریم

آخانی تصریح کرد: در بررسی تحقیقی چنین موضوعی در گستره استان مرکزی، در می یابیم که توهم تولید داریم. در چنین شرایطی توهم این را داریم که تحت هر شرایطی باید تمامی غذاهای خودمان را تولید کنیم، باید تمامی استان های کشور بتوانند هر نوع محصول کشاورزی را بکارند. باید بپذیریم که اگر بر اساس ظرفیت اکولوژیکی کشور در بخش کشاورزی ظرفیت ها را نادیده گرفته و در نظر نگیریم که برای مثال امسال می توانیم یکهزار هکتار گندم و یا 500 هکتار صیفی جات و یا 500 هکتار سبزیجات داشته باشیم و بیش از میزان ظرفیت فعالیت کشاورزی را گسترش دهیم، نه تنها به امنیت غذایی نمی رسیم، بلکه به تولید پایدار نیز نخواهیم رسید.

کشت هایی را ایجاد کرده ایم که منابع آبی بسیاری را مصرف می کنند.

وی افزود: در بخش کشاورزی سرمایه گذاری می کنیم و اگر دقت کنیم در می یابیم که در تمامی نقاط استان مرکزی همه محصولی داریم. کشت هایی را ایجاد کرده ایم که منابع آبی بسیاری را مصرف می کنند. در بخش صنعت نیز برخی از صنایعی که در استان مرکزی فعالیت دارند، آب بر هستند و متأسفانه بر روی آنها سرمایه گذاری شده است. در اکثر نقاط استان مرکزی که شرایط را در نظر نگرفته ایم، صنایع پر مصرفی را به لحاظ منابع آبی تأسیس کرده ایم.

توسعه را ایجاد می کنیم، اما نمی دانیم که این توسعه، یک توسعه پایدار نیست

این فعال محیط زیست و چهره ملی آب تأکید کرد: با اشاره به موضوع فرونشست زمین و از همه مهمتر موضوعاتی همچون صنایع و کشاورزی، مباحث را باید اینگونه تحلیل و به آن نگاه کرد که در نقطه ای از کشور مانند استان مرکزی و یا هر استان دیگری، بدون آنکه ظرفیت برداشت از سفره های آب زیرزمینی و سهم آینده را در نظر بگیریم، یک توسعه ای را ایجاد می کنیم. حال این توسعه می تواند صنعتی، کشاورزی، فضای سبز، یا توسعه شهرنشینی باشد که در واقع بخش های مختلفی هستند که آب مصرف می کنند اما هیچگاه ظرفیت برداشت از این سفره ها را در نظر نمی گیریم. توسعه را ایجاد می کنیم، اما نمی دانیم که این توسعه، یک توسعه پایدار نیست. این توسعه در یک برهه ای به دلیل چالش های موجود به مشکلاتی برخورد خواهد کرد.

برداشت بی رویه از منابع آبی کشاورزی و صنایع را تعطیل و بحران های اجتماعی به وجود می آورد

آخانی ابراز داشت: حال در چنین برهه ای، بدون توجه به منابع آبهای زیرزمینی، توسعه را به صورت گسترده ایجاد کرده ایم، غافل از آنکه پایدار نیست و مخاطرات بسیاری را به همراه دارد، با مسئله فرونشست زمین و برداشت های بی رویه منابع آبی روبرو می شویم و تازه به مرحله ای برخورد می کنیم که چه کنیم نیروی فعال انسانی بیکار می شود، کشاورزی و صنایع تعطیل می شوند. بحران های اجتماعی به وجود می آیند. تمامی این موارد تبعات برداشت های بی رویه است. بحران های اجتماعی، بیکاری، فقر از جمله تبعاتی است که برداشت بی رویه از منابع آبی به وجود می آورد. انسان ها را به سمت بزهکاری می کشاند و حتی بنیان های خانواده را دچار مشکل می کند.
وی اضافه کرد: متولی آب استان مرکزی برای کنترل موضوع چه کرده است؟ متولی آب کشور که وزارت نیرو است، برای مرتفع کردن مسئله چه کرده است؟ چه میزان به جامعه مدنی بها داده ایم که بتواند در کنارمان فعالیت و کمک کند؟ چه میزان جامعه بومی و محلی را آموزش داده ایم که از منابع آبی درست برداشت کند؟ سئوالات بسیاری در این حوزه وجود دارد که برای هر کدام از این سئوالات پاسخ و دیدگاهی وجود دارد.

ولع مصرف را افزایش می دهیم و نسبت به آن حریص هستیم

این فعال محیط زیست و چهره ملی آب همچنین گفت: پس از وقوع چنین تبعاتی، موضوع انتقال آب مورد بررسی قرار می گیرد. اما سئوال اینجاست که انتقال آب از کدام منابع آبی مانند، رودخانه های دز، کارون، زاینده رود باید انتقال دهیم؟! و یا اینکه آب را از دریاهای جنوبی انتقال داده و آن را شیرین کنیم؟! موضوع اینجاست که در انتهای آن چه اتفاقی قرار است رخ دهد؟! انتهای موضوع این است که باز هم به موضوع ظرفیت اکولوژیکی سرزمین در نقاط مختلف توجه نمی کنیم و عملاً ولع مصرف را افزایش می دهیم و نسبت به آن حریص هستیم.

دولت از ایجاد صنایع پر آب بر در مناطق بحرانی اجتناب کند

آخانی افزود: در دولت ها برای حل مسائل اینچنین راهکاری که ارائه می دهند، انتقال آب است. اما هیچگاه ابتدای کار را در نظر نمی گیرند تا هزینه کمتری انجام دهند. می توانند جامعه بومی و محلی را آموزش دهند، بخش روستایی را توانمند کنند، هنگامی که صنایعی را به وجود می آورند از ایجاد صنایع پر آب بر در مناطق بحرانی اجتناب کنند و یا در صورت لزوم از سیستم بازچرخانی آب استفاده کنند. شرایطی به وجود بیاورند که آب کمتری از منابع زیرزمینی و یا سطحی برداشت شود. اما متأسفانه هیچ یک از این فعالیت ها انجام نمی شود.
این فعال محیط زیست و چهره ملی آب اظهار داشت: ما نتوانستیم جامعه را به سمتی ببریم که به توانمندی واقعی برسد که اگر به چنین موقعیتی دست پیدا کند، برداشت از منابع کاهش پیدا می کند و در نتیجه فرونشست زمین نیز اتفاق نمی افتد. مسئله آب و برداشت آب که منجر به فرونشست و فروچاله در کشور می شود، یک مسئله چندبخشی است. اقتصاد را در بخش های روستایی و کشاورزی را در نظر بگیریم، صنعت را در نظر گرفته و توسعه را مد نظر قرار دهیم تا بتوانیم مسئله فرونشست زمین را حل و فصل کنیم. اگر تمام این مسائل در کنار هم قرار نگیرد و دیده نشود، نمی توان مسئله را به راحتی حل کرد.

سیاستگذاری ها، بر مبنای آب نیست

آخانی تصریح کرد: متأسفانه ضعف را در بدنه مدیریت وزارت نیرو، بدنه مدیریت شرکت های آب منطقه ای، بدنه مدیریت ادارات امور آب، بدنه تصمیم گیران کلان کشور می بینم که سیاستگذاری ها بر مبنای آب نیست. آب را یک نهاده نمی بینند، آب را در واقع با این دیدگاه نظر نمی گیرند که تنها در اختیار انسان های فعلی نیست و برای سهم آیندگان نیز می باشد. اگر سیاستگذاری ها درست شود، مسئله نیز حل می شود.
وی بیان داشت: قانون جدید آب در کشور توسط وزارت نیرو تدوین شده است و باید دید چه میزان سهم برای جامعه مدنی قائل شده است که در این حوزه تصمیم گیر باشند؟ قانون را بعد از 40 سال که قانون توزیع عادلانه آب را داشتیم، اصلاح کرده اند. وزارت نیرو چه میزان سهم برای جامعه مدنی قائل شده است؟ چه میزان سهم برای سازمان های مردم نهاد و جامعه بومی و محلی به خصوص ذینفعان قائل شده است تا در این حوزه نظر بدهند، برنامه هایی را تدوین کنند ، بحث کنند و به نتیجه برسند؟! متأسفانه مشاهده می کنیم که هیچگونه سهمی برای جامعه مدنی و سازمان های مرم نهاد در نظر گرفته نشده است. باز هم می بینیم که سیاستگذاری ها اشتباه است و منجر به مسائل بسیاری می شود که یکی از تبعات آنها فرونشست زمین می باشد.

باید برخوردهای سلبی محکم و قانونی داشته باشیم

این فعال محیط زیست و چهره ملی آب تأکید کرد: در برهه ای باید برخوردهای سلبی محکم و بر اساس قانون داشته باشیم، چرا که در واقع پایه های یک سرزمین و امنیت یک سرزمین مهم است. در مواقعی باید آموزش دهیم. در مقاطعی باید تسهیلات ارائه کرده و توانمندسازی جامعه ذینع آب را ایجاد کنیم. در برهه ای باید بخش کشاورزی را تقویت کرده و تولیدی را که انجام می دهد با قیمت مناسب خریداری کنیم. فعالیت ها نباید منجر به از بین رفتن منابع باشد. و در برهه ای بر اساس قانون سختگیرانه عمل کنیم. ملاحظات اجتماعی را کنار بگذاریم. جامعه باید توانمند شود و قانون باید به درستی ایجاد شود. تمامی این موارد جامعه را توانمند می کند تا دست درازی جامعه را برای برداشت منابع که یکی از آنها منابعی آبی است، کمتر می کند.

هرگاه خواستیم موضوعی را حل و فصل کنیم، تبدیل به یک مسئله اجتماعی شد

آخانی ابراز داشت: در کشورهای اروپایی اگر تنها 3 میلیمتر فرونشست زمین را مشاهده کنند، وضعیت بحرانی اعلام می کنند. اما این موضوع در حالی است که در ایران در برخی از نقاط کشور تا 36 سانتیمتر فرونشست زمین اتفاق افتاده است. متأسفانه به دنبال حل مسائل نبوده ایم. هرگاه خواستیم موضوعی را حل و فصل کنیم، تبدیل به یک مسئله اجتماعی شد. از جمله آنکه بیکاری به وجود می آید، بحران تشکیل می شود، مردم با چالش مواجه می شوند. در صورتی که نباید اینگونه اندیشید و بالاخره باید در یک مقطعی مسئله را حل و فصل کرد. قبل از آنکه تبدیل به یک ابر بحرانی شود، باید مسئله را مرتفع کنیم.

باید یک حکمرانی خوب آب در کشور ایجاد کنیم

این فعال محیط زیست و چهره ملی آب از منظری دیگر گفت: نگاه به مسئله آب را یک نگاه سیاسی نکنیم ، نگاه سیاسی به مسئله آب باعث می شود تا به یک کوپن رأی برای انتخابات های مختلف تبدیل شود. این موضوع باید حذف شود. آب در این کشور نباید سیاسی شود. اگر آب سیاسی شود، نتیجه آن فرونشست زمین و فروچاله و کاهش تاب آورزی سرزمین تواهد بود. باعث می شود تا امنیت سرزمین مان دچار بحران بشود. همانگونه یک سازمان مستقل محیط زیست داریم، باید یک وزارت مستقل آب هم داشته باشیم. چرا مدیریت آب را به دست محیط زیستی ها نمی سپاریم و یا اینکه کشاورزان خود آن را مدیریت کنند. قطعاً آنها حیات و مماتشان در گرو آب است و بهتر از دولتی ها می توانند آب را مدیریت کنند.
آخانی افزود: باید یک حکمرانی خوب آب در کشور ایجاد کنیم. اگر این حکمرانی ایجاد نشود نتیجه آن فرونشست زمین، فروچاله و ابر بحران های اجتماعی است. کشور ما در حال تحریم است و در چنین شرایطی قطعاً وابستگی ما به منابع داخلی بیشتر می شود. حال تصور کنیم در چند سال آینده این منابع را نیز از دست بدهیم، چه اتفاقی برای کشور خواهد افتاد؟ آیا بخش خدمات ما توانایی آن را دارد که بیکار شدگان بخش کشاورزی و صنایع آب بر را در خود جای دهد؟ اگر قرار است برای کنترل برداشت های اضافه منابع آب، برای مثال 5 سال دیگر برخوردهای سلبی و امنیتی داشته باشیم، زمان آن همین امروز است. حتی همین امروز هم بسیار دیر شده و در حال از دست دادن زمان هستیم.

نیاز به دیتای شفاف است

وی ادامه داد: اما یک نکته مهم برای رسیدن به اهدافی که گفته شد نیاز به دیتای شفاف است. اگر دیتاهای بخش آب شفاف نباشد مطمئن باشید که نمی توانیم به یک روند صحیح برای اصلاح برداشت آب برسیم. باید اطلاعات دقیقی از میزان برداشت صنایع پر آب بر و بخش کشاورزی، شرب، فضای سبز وجود داشته باشد و در دسترس قرار بگیرد. هیچگونه اطلاعات دقیقی از بسیاری از چاه های بخش صنعت، کشاورزی، شرب ساخت مسکن و حوزه های عمرانی و فضای سبز نداریم. تا زمانی که به اطلاعات دقیق و جامع دسترسی نداشته باشیم نمیتوانیم درست تصمیم بگیریم و سیاست های کلان کشور را برنامه ریزی نماییم. توسعه بدون داده صحیح نتیجه اش میشود آنچیزی که میبینیم و شاهد آن هستیم.

کسری مخزن سالیانه آب در دشت اراک 32 میلیون مترمکعب است

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان مرکزی در رابطه با اقدامات صورت گرفته برای جلوگیری از برداشت های بی رویه آب از سفره های زیرزمینی، گفت: فرونشست زمین می تواند تابع عوامل مختلفی باشد. در واقع بارگذاری هایی که بر روی دشت های زمین صورت می گیرد، چه به لحاظ عمرانی و احداث ساختمان ها و یا هر عامل دیگری می تواند فرونشست زمین را تشدید کند. یکی از این عوامل برداشت بی رویه از منابع آبهای زیرزمینی است. همانطور که همگان استحضار دارند، در دشت اراک کسری مخزن سالیانه آب حدود 32 میلیون مترمکعب در درازمدت است.

میزان پروانه های صادر شده در بخش کشاورزی، بیش از آب قابل بهره برداری می باشد و بیش از توان سفره های آب زیرزمینی است

محمود قدبیگی افزود: یکی از دلایل کسری مخزن اتفاق افتاده مربوط به بخش کشاورزی است، چرا که بیشترین میزان مصرف در بخش کشاورزی رخ می دهد. حدود 89 تا 90 درصد مصرف در بخش کشاورزی انجام می شود. 2 تا 3 عامل باعث مصرف بی رویه شده است. یکی از این عوامل پروانه هایی هستند که از سالهای گذشته در بخش کشاورزی صادر شده اند. به این معنا که با توجه به وضعیتی که مورد بررسی قرار گرفته ، میزان پروانه های صادر شده در بخش کشاورزی، بیش از آب قابل بهره برداری می باشد و بیش از توان سفره های آب زیرزمینی است.
وی ادامه داد: وزارت نیرو در سالهای اخیر برنامه عملیاتی برای دشت ها ارائه داده و اهدافی را که دنبال می کند بر این مبنا است که طی 2 تا 3 برنامه اضافه برداشت ها را متوقف کند و افت آب در سفره های زیرزمینی و کسری مخزن را در بازه زمانی برنامه های درازمدت جبران کند. اضافه برداشت ها در 3 بخش انجام می گیرد. بخش اول برداشت چاه های غیرمجاز، بخش دوم اضافه برداشت چاه های مجاز به دلیل دبی آب لحظه ای و بخش سوم عدم رعایت ساعت کارکرد چاه ها می باشد که فرایندهای اضافه برداشت از سفره های آب زیرزمینی را تکمیل می کند.

در مدت 3 سال اخیر بیش از 700 حلقه چاه غیرمجاز را پر کرده ایم

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان مرکزی اظهار داشت: بر اساس اقداماتی که در بحث تعیین تکلیف چاه های غیرمجاز انجام شده، شرکت آب منطقه ای با همکاری دستگاه قضایی و مجموعه های استانداری و فرمانداری توانسته فعالیت های خوبی را طی سالهای گذشته انجام دهد و برنامه های بسیاری را نیز در دست اقدام دارد. در مدت 3 سال اخیر بیش از 700 حلقه چاه غیرمجاز را پر کرده ایم. همزمان با این اقدام، اصلاح و تعدیل پروانه های بهره برداری را در دستور کار قرار داده ایم، به نحوی که میزان حجم پروانه های صادر شده در هر دشت را در حد آب قابل برنامه ریزی متعادل کنیم. برای مثال در دشت اراک حدود 15 درصد از میزان حجم پروانه های صادر شده کاسته می شود و پروانه های جدید اصلاح و تعدیل شده صادر می شود.
قدبیگی تصریح کرد: برنامه دیگری که در این راستا در دست اقدام است، پروژه نصب کنتورهای حجمی هوشمند است که باعث می شود بهره برداران ملزم شوند تا در حد پروانه های بهره برداری برداشت کنند. در این رابطه اگر شخصی این برنامه را رعایت نکند، علاوه بر اخذ جبران خسارت و اعاده به وضعیت سابق، می تواند تا حد لغو پروانه بهره برداری نیز پیش برود.

سازمان جهاد کشاورزی الگوی کشت مناسبی داشته باشد

وی ادامه داد: در این رابطه خواستار آن هستیم که تمامی دستگاه های اجرایی تا حد توان کمک های خود را دریغ نکنند. به خصوص مجموعه سازمان جهاد کشاورزی، با اصلاح الگوی کشت و تدوین الگوی کشت متناظر با آمایش هر دشت، می تواند گام های موثری در این راستا بردارد.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای استان مرکزی تأکید کرد: برای مثال در دشت اراک که منطقه بحرانی است، باید مجموعه سازمان جهاد کشاورزی الگوی کشت مناسبی داشته باشد و با اصول ترویجی آن را به کشاورزان آموزش دهد تا کشت هایی که پر آب بر هستند را کنار گذاشته و کشت های جایگزین که کم آب بر می باشند را اجرایی کند. همچنین اجرای روش های آبیاری کم آب بر و اصلاح روش های آبیاری، می تواند در کاهش میزان برداشت از سفره های آب زیرزمینی تاثیر بسزایی داشته باشد تا شاهد اتفاقاتی همچون تشدید افت منابع آبهای زیرزمینی که باعث نشست دشت ها و فرونشست زمین می باشد، نباشیم.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*