پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۸ مهر ۱۳۹۹
اراضی قربانی
اجتماعی

تغییر کاربری 60 هزار متر از اراضی پارک کلاله توسط دولت، اعتراض مردم و نمایندگان آن ها را در پی داشته است

اراضی قربانی

Virtual editor
21 شهریور 1399
بازدید: 277
نظرات: 0

سینا علیدادی، گروه شهری:

تغییر کاربری اراضی وابسته به پارک کلاله سنجان توسط کمیسیون ماده پنج، مخالفت های گسترده ای از سوی شهروندان به دنبال داشته، تا جایی که نمایندگان مجلس و شورای شهر اراک نیز مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرده اند.
پارک کلاله در بالا دست منطقه سنجان و در کنار کوی تازه تاسیس کوثر قرار دارد که چشمه های فصلی و درختان قدیمی، آن نقطه را به یکی از منحصر به فرد ترین تفرجگاه های اراک تبدیل کرده است.
سال 73 بود که اهالی سنجان، اراضی بالا دستی آرامستان آن منطقه را برای احداث پارک به شهرداری وقت واگذار کردند اما طبق گفته اهالی طی بروکراسی های زائد اداری این اراضی یک سال بعد، تحت مالکیت دولت قرار می گیرد اما باتوجه به اینکه دولت در آن زمان مخالفتی با ساخت پارک توسط شهرداری نداشت، رفته رفته پارک کلاله سنجان احداث گردید و با اضافه شدن آن منطقه در اواخر دهه هشتاد به محدوده شهری اراک، دیگر نگرانی برای توسعه فضای سبز پارک، شکل نگرفت به طوری که از آن زمان تا به امروز سه مرتبه فضای سبز مذکور با انجام درختکاری های جدید توسعه یافته است که آخرین بار آن نیز در سال 97 توسط شورای شهر فعلی انجام شد.
از حدود دو سال پیش با شنیده شدن زمزمه های اجرای طرح ملی مسکن توسط دولت، معاونت عمرانی استانداری مرکزی پیشنهاد تغییر کاربری اراضی وابسته به پارک کلاله را برای اجرای این طرح در دست پیگیری قرار داد که با شروع این پیگیری ها، اختلاف نظرها میان این معاونت و شورای شهر اراک شکل گرفت زیرا نمایندگان شورا بارها اعلام کردند که «با هرگونه تغییر کاربری که خدمات رسانی به شهروندان را محدود سازد، مخالفت می کنند و نباید توسعه فضای سبز را قربانی ساخت آپارتمان های بلند مرتبه کرد.»
در سوی دیگر، نظرات کارشناسانی وجود دارد که معتقدند باتوجه به اینکه اراضی پارک کلاله در مسیر بادهای قالب اراک است و همگان آن را ریه های تنفسی اراک می دانند، نباید در آنجا، بلند مرتبه سازی شود زیرا این امر سبب رشد آلودگی هوا منطقه ای می شود.
علاوه بر موضوعات فوق، گلایه از عدم وجود امکانات شهری مناسب در منطقه سنجان و کوی کوثر بسیاری از شهروندان را نگران آن کرده که با ساختمان سازی و افزایش جمعیت منطقه، دیگر همین امکانات جزئی نیز از آن ها سلب می شود و نمی توانند خود را فقط به وعده های دولت مانند افتتاح بی سرانجام تقاطع غیرهمسطح ورودی سنجان، دلخوش کنند!
علی رغم مطرح شدن اعتراضات اهالی سنجان، چندی پیش وزیر راه و شهرسازی با حضور در اراک از اجرای طرح ملی مسکن در حدود شصت هزار متر از اراضی وابسته به پارک کلاله با پیمانکاری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خبر داد که منجر به آن شد تا اهالی سنجان نامه شکواییه تنظیم کنند و برای ریاست قوه قضاییه ارسال نمایند تا این قوه به احقاق حقوق آن ها بپردازد.

دادستان اراک :تا به حال شکایتی در خصوص تغییر کاربری نشده است

به همین علت عطریاس بر آن شد تا با دادستان اراک گفت و گویی داشته باشد که پس از مطرح کردن سوالات از سوی این نشریه دفتر دادستانی اعلام کرد که «باتوجه به اینکه هنوز اعلام جرمی در خصوص تغییر کاربری اراضی کلاله به دادستانی ارائه نشده نمی توان در این باره نظری داد و لازم است دستگاه های ذیربطی مانند شهرداری، اگر مخالفتی با این امر دارند، شکایت خود را با دادستانی مطرح کنند تا بتوان طبق قانون مانع تغییر کاربری ها شد»
در سوی دیگر پس از حضور وزیر راه وشهرسازی در اراک و اعلام احداث 600 واحد آپارتمان طرح ملی مسکن در اراضی ما بین کوی کوثر و پارک کلاله، نمایندگان مجلس و شورای شهر طی بازدیدی از منطقه، اعتراض های اهالی سنجان را شنیدند که به دنبال آن نمایندگان اراک در مجلس شورای اسلامی طی نامه ای به وزارت راه و شهرسازی پیشنهاد دادند که طرح مذکور متوقف شود. نمایندگان در این نامه آورده بودند: «باتوجه به اینکه بنیاد مسکن مجری طرح اقدام ملی است و از قبل نیز اراضی در کوی کوثر به صورت رایگان در اختیار آن نهاد قرار گرفته، پیشنهاد می گردد طرح فعلی در همان اراضی واگذار شده قبلی اجرایی شود تا از ایجاد نارضایتی عمومی، بروز اعتراضات مردمی و تنش های اجتماعی جلوگیری شود.»
عطریاس نیز در پیگیری این نامه و موضوعات مطرح شده درباره عملکرد بنیاد مسکن در کوی کوثر با مدیرکل این بنیاد در استان مرکزی به گفت و گو پرداخت که بخش بسیاری از این موضوعات توسط وی رد شد.

بنیاد مسکن نقشی در تغییر کاربری اراضی کلاله نداشته و این امر از جانب دولت سیاست گذاری شده است

محمدرضا رضافرح، مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان مرکزی در گفت و گو با عطریاس ضمن رد مباحث مطرح شده در نامه نمایندگان مجلس در اراک، گفت: بنیاد مسکن بعد از تغییر کاربری اراضی مربوطه از این امر باخبر شد چرا که بنیاد، عضو کمیسیون ماده پنج استان که رای بر تغییر کاربری داده است، نیست.
رضافرح ادامه داد: موضوعات مطرح شده در نامه نمایندگان مجلس در این باره، که بنیاد مسکن اراضی اضافه در کوی کوثر برای ساخت دارد و دیگر نیازی به اراضی جدید ندارد، درست نیست. از طرفی نیز طرح اقدام ملی مسکن، طرحی است که از جانب وزارت راه و شهرسازی سیاست گذاری شده و در پروژه غدیر کلیه موارد اعم از واگذاری زمین، نحوه واگذاری به افراد، مالکیت و … به عهده این وزارت خانه است و بنیاد مسکن تنها در راستای مساعدت ساخت، به عنوان کارگزار ساخت، تعیین شده است.
وی افزود: اراضی که برای اجرای پروژه مسکن ملی غدیر در اختیار بنیاد مسکن قرار گرفته به هیچ وجه فضای سبزی ندارد که قرار بر قطع درختان آن منطقه باشد.

شورای شهر می خواهد مخالفت خود را به فرمانداری اعلام کرد

در سوی دیگر مرتضی سورانه، رئیس شورای شهر اراک نیز با اشاره به اعتراض ساکنین کوی کوثر و منطقه سنجان به احداث مجتمع مسکونی در اراضی وابسته به پارک کلاله، گفت: با بیان اعتراض از سوی ساکنین کوی کوثر و اهالی منطقه سنجان به تغییر کاربری بخشی از اراضی مربوط به پارک کلاله، اعضای کمیسیون خدمات شهری شورای شهر از اراضی مذکور بازدید کردند و به دنبال آن نیز نامه دادخواهی شهروندان در پارلمان شهری طرح گردید که در نهایت کمیسیون خدمات شهری به اتفاق آرا با این تعییر کاربری مخالفت کرد و در حال حاضر شورا در نظر دارد تا این مخالفت را سریعا به فرمانداری و سایر دستگاه های مسوول اعلام نماید تا از اجرای پروژه در آن منطقه جلوگیری شود.
سورانه ادامه داد: با توجه به نیازهای محقق نشده شهروندان طی سال های گذشته، شورای شهر اراک با هرگونه تغییر کاربری مخالف است. متاسفانه در سال های پیشین کاربری های ورزشی به اسم مسکن ملی و ساخت خانه ارزان قیمت در کوی سجادیه (باغ خلج) به مسکونی تغییر کردند و این موضوع درحالی انجام شد که امروز ساکنین سجادیه از نبود امکانات ورزشی و رفاهی ناراضی هستند لذا تاکید دارم که شورای شهر با هر گونه تغییر کاربری که منافع شهروندان را دچار خدشه و آسیب می کند، مخالف است.
وی اراضی وابسته به کوی کوثر و پارک کلاله را فاقد استعداد لازم برای جذب جمعیت شهروندی جدید دانست و اضافه کرد: شورای شهر بارها شاهد اعتراض ساکنین کوی کوثر به دلیل نبود امکانات رفاهی بوده و امروز هم این منطقه علی رغم نداشتن امکانات، از نبود زیر ساخت های توسعه ای نیز رنج می برد. حال اگر بنا باشد با رویه موجود جمعیتی جدید به این منطقه تزریق گردد، مسلما موجب سلب آرامش شهروندی خواهد شد.
رئیس شورای شهر اراک در پایان اظهار کرد: انتظار ما از سازمان های مردم نهاد این بود که با شنیدن تغییر کاربری اراضی وابسته به پارک کلاله همراه با مردم سنجان اعتراض خود را به گوش دستگاه های مسوول برسانند که متاسفانه این همراهی تا به امروز میسر نشده است. البته این تغییر کاربری فعلا اجرایی نشده و پارک نیز هنوز آسیبی ندیده است اما شاید بهتر باشد تا دستگاه های ذیربط مانند معاونت عمرانی استانداری، اداره کل راه و شهرسازی و بنیاد مسکن دلایل کارشناسی خود را به شهروندان ارائه دهند.

از تغییر کاربری اراضی پارک کلاله حمایت می کنم

اما شفیعی، شهردار اراک در گفت و گو با عطریاس از انجام تغییر کاربری در اراضی وابسته به پارک کلاله حمایت کرد و گفت: هر ساله باتوجه به نیازهای رو به رشد شهروندان، باید اراضی جدیدی به محدوده شهری اضافه گردد تا با در نظر گرفتن پتانسیل های هر یک از این اراضی در راستای رفع نیازهای شهری اقدام شود. زمین های محدوده منطقه ای مرزیجران، سنجان و کرهرود همواره ظرفیت توسعه فضای سبز را داشته و دارند که امکان اجرا و ساخت پروژه های ساختمانی در آن ها نیست اما در سوی دیگر زمین هایی وجود دارند که امکان توسعه فضای سبز در آن ها بسیار کم است لذا از این زمین ها برای ساختمان سازی و توسعه زیرساخت های شهری استفاده می شود که اراضی بالادستی آرامستان سنجان یا همان اراضی وابسته به پارک کلاله از این دست است.
شفیعی ادامه داد: اراضی مذکور سنگلاخی است؛ به طوری که نمی شود از آن ها برای توسعه فضای سبز استفاده کرد و از طرفی نیز هیچ درخت یا پوشش گیاهی در آن ها وجود ندارد. این اراضی از طرف دولت در اختیار بنیاد مسکن استان مرکزی قرار گرفته تا به عنوان پیمانکار، طرح تهیه خانه های ارزان قیمت مسکن ملی را در آن ها اجرایی کند. پیشنهاد تغییر کاربری اراضی ما بین پارک کلاله و کوی کوثر تاییدیه کمیسیون ماده پنج را دارد و باتوجه به این تاییدیه، اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی نیز قبول کرده تا برابر با متراژ این اراضی، زمین های جدیدی را در اختیار شهرداری اراک قرار دهد تا شهرداری از آن ها برای توسعه فضای سبز شهری بهره ببرد.
وی افزود: درحال حاضر هنوز طرح مسکن ملی در اراضی وابسته به پارک کلاله اجرایی نشده و همچنین پیشنهاد زمین های جدیدی که قرار بوده دولت در اختیار شهرداری بگذارد مطرح نشده است. بعد از دریافت این پیشنهاد و بررسی سازمان فضای سبز شهرداری اراک، طرح تهیه شده به شورای شهر تحویل داده خواهد شد تا تاییدیه نمایندگان پارلمان شهری اخذ گردد.
شهردار اراک با اشاره به اینکه متاسفانه در مطرح شدن موضوع تغییر کاربری اراضی پارک کلاله، صورت مساله اشتباه طرح شده است، گفت: باید توجه داشت که در شصت هزار متری که کمیسیون ماده پنج به ریاست معاونت عمرانی استانداری مرکزی تغییر کاربری داده شده حتی یک بوته سبز هم وجود ندارد و تمام این اراضی سنگلاخی هستند که فاقد قابلیت توسعه فضای سبز هستند و هیچ استعدادی در آن ها جز برای ساختمان سازی وجود ندارد که اگر ساختمان سازی شود فضایی بسیار مطلوب برای زیست شهری ایجاد خواهد کرد.
وی در پایان خاطر نشان کرد: راه و شهرسازی متعهد شده تا پیشنهاد خود را برای واگذاری اراضی جدید به منظور توسعه فضای سبز شهری هر چه سریع تر به شهرداری تحویل دهد لذا در حال حاضر همه چیز در قالب یک طرح بوده و هیچ عملیات اجرایی انجام نشده است.

*****
متاسفانه تماس های پی در پی عطریاس برای انجام گفت و گو با معاونت عمرانی استانداری مرکزی به نتیجه نرسید تا دلایل کارشناسی دولت در این باره مورد بررسی قرار گیرد اما آنچه که به نظر می رسد آن است که حلقه گمشده مطرح شدن چنین مسالی، عدم نظر خواهی از شهروندان توسط دولت و عملی نشدن وعده های بی سرانجام مسوولین عمرانی در منطقه سنجان است که روز به روز بر دامنه بی اعتمادی می افزاید.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*