پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۹ آبان ۱۳۹۹
آمار کلی تولید و توزیع ماسک وجود ندارد
اجتماعی

مهرآبادی، مسئول تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک:

آمار کلی تولید و توزیع ماسک وجود ندارد

Virtual editor
31 شهریور 1399
بازدید: 285
نظرات: 0

زهره صادقی، گروه اقتصاد و صنعت:

فروردین ماه ۹۹ بود که استاندار مرکزی در نشست پدافند زیستی بر ضرورت دقت در توزیع ماسک و الکل تاکید کرد و خطاب به دستگاه های متولی گفت: نظارت بر قیمت تمام شده و توزیع ماسک، الکل و دارو باید به صورت دقیق انجام شود تا مفسده ای شکل نگیرد.
شاید این ضرورت و اهمیت بر نظارت از همان ماه های اول شیوع ویروس کرونا و داغ شدن بازار الکل و ماسک و دستکش لازم بود؛ چراکه اکنون که چند ماه از فراز و فرودهای جهش ویروس کرونا می گذرد و استان مرکزی به دفعات بسیار، وضعیت قرمز را همچون دیگر استان ها و شهرهای کشور تجربه کرده است، همچنان پرونده ی تخلفات عمدی در شبکه ی توزیع این اقلام که این ماه ها و هفته ها بیش از هر مقطع زمانی دیگری ضروری می باشند، گسترده است.
اگرچه هنوز آمار دقیقی از میزان تولید روزانه یا ماهانه ی این اقلام و نیز برآورد دقیق مصرف آن در استان در اختیار هیچیک از دستگاه های متولی نمی باشد، ولی آنچه اکنون حائز اهمیت است، نحوه ی توزیع و نحوه نظارت بر عملکرد شبکه توزیع می باشد که حتی در این زمینه نیز شفافیت لازم وجود ندارد و هنوز مبرهن نیست که کدام دستگاه، متولی اصلی نظارت بر شبکه ی توزیع است.

تامین و نظارت بر توزیع بر عهده ی سازمان صمت است

رئیس سازمان صمت استان معتقد است، مسئولیت تامین و تولید این اقلام همچون ماسک و الکل و نیز نظارت را از طریق واحدهای مربوطه برعهده دارد؛ یعنی تامین و نظارت بر توزیع بر عهده ی سازمان صمت است.
مسئله ای که علی رغم حساسیت بالای موضوع نظارت، آن هم در وضعیت شیوع کرونا، آمار تخلفات گواه روند کند و ضعف در نظارت است.

ظرفیت اسمی ماهانه تولید الکل در استان ۱۶۳ تن است

جعفری کرهرودی در اظهاراتی که از طریق روابط عمومی دانشگاه منتقل شده است، تعداد واحدهای فعال در زمینه ی تولید الکل در استان را دو واحد با ظرفیت اسمی سالانه ۲۱۸۰ تن و ماهانه ۱۶۳ تن عنوان کرد.

ظرفیت تولید ماهانه ی ماسک در استان ۱۰ میلیون عدد است

وی ظرفیت اسمی تولید سالانه ماسک را از طریق ۸ واحد فعال، ۱۸۵ میلیون عدد اعلام کرد و ادامه داد: در حال حاضر ظرفیت تولید ماهانه ی ماسک ۱۰ میلیون عدد است که قیمت آن ها به قیمت مصوب سازمان حمایت می باشد.

متولی میزان توزیع اقلام با دانشگاه علوم پزشکی استان و معاونت غذا و دارو است

جعفری، متولی میزان توزیع این اقلام را دانشگاه علوم پزشکی استان و معاونت غذا و دارو خواند.

نظارت بر توزیع با بخش اقتصادی استانداری است

اما مسئول تجهیزات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک، مسئولیت نظارت بر توزیع را با بخش اقتصادی استانداری عنوان کرد و گفت: مسئولیت توزیع ماسک با علوم پزشکی و توزیع الکل با سازمان غذا و دارو است؛ ولی نظارت با استانداری می باشد.

آمار کلی در زمینه میزان تولید و توزیع ماسک وجود ندارد

وی تاکید کرد: آمار کلی در زمینه میزان تولید و توزیع ماسک وجود ندارد؛ زیرا مشکلات بسیاری از جمله کمبود پارچه و استهلاک تجهیزات و دستگاه ها دخیل می شود.

آمار سازمان صمت، اسمی بوده و واقعی نیست

مهرآبادی در خصوص آمار ارائه شده از سوی سازمان صمت اظهار داشت: آمار سازمان صمت، اسمی بوده و واقعی نیست.
وی ادامه داد: در خوشبینانه ترین حالت، روزانه بین ۶۰هزار تا یکصد هزار تولید ماسک داریم؛ ولی این اتفاق عملی نمی شود؛ چراکه مشکلات احتمالی و موجود موانعی ایجاد می کند.

صدور مجوز نظارت بر استاندارد تولید بر عهده ی علوم پزشکی است

مهرآبادی تاکید کرد: مسئولیت صدور مجوز نظارت بر استاندارد تولید بر عهده ی علوم پزشکی می باشد.

نظارت بر قیمت ها بر عهده ی سازمان حمایت و نظارت بر توزیع بر عهده ی سازمان صمت است

معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی اراک نیز در گفتگو با عطریاس گفت: مسئولیت نظارت بر قیمت ها بر عهده ی سازمان حمایت و نظارت بر توزیع بر عهده ی سازمان صمت است.
علی مرادیان ادامه داد: به طور متوسط، روزانه ۲۰ هزارلیتر الکل در استان تولید می شود که الزام دارد این الکل تولیدی تحویل شرکت هایی شوند که حواله برای آن ها صادر شده است و مجوز تولید مواد ضدعفونی کننده بر پایه ی الکل را دارند.

هیچ مغازه و فروشگاهی
مجوز فروش الکل را ندارد

وی تصریح کرد:هیچ مغازه و فروشگاهی مجوز فروش هر نوع و درصد الکل را ندارد؛ فقط داروخانه ها؛ آن هم در میزان ۱۰۰ سی سی و ۲۵۰ سی سی.

بیش از یکصد تخلف در حوزه الکل و مواد ضدعفونی کننده داشته ایم

علی مرادیان با تاکید بر تخلفات گستره ی موجود در زمینه ی الکل اظهار داشت: بیش از یکصد تخلف در حوزه الکل و مواد ضدعفونی کننده داشته ایم؛ که تعدادی خارج از شبکه ی توزیع بوده است که متانول به جای اتانول عرضه شده است؛ همچنین تخلفات دیگری نیز وجود داشته که از این پس نیز ادامه خواهد داشت؛ و این مستلزم نظارت بیشتر بر توزیع است.

مشکلات اصلی و بیشترین تخلفات در فروشگاه های تجهیزات پزشکی و آرایشی بهداشتی صورت می گیرد

وی ادامه داد: مشکلات اصلی و بیشترین تخلفات در فروشگاه های تجهیزات پزشکی و آرایشی بهداشتی صورت می گیرد؛ بنابراین تاکید می شود برای تهیه مواد ضدعفونی کننده که اثربخشی مناسب داشته باشند، به داروخانه ها مراجعه کنند.
اگر چه وجود تخلفات در زمینه توزیع ماسک و الکل با وجود پرونده های قضایی، محرز است؛ اما هنوز بر همگان محرز نیست که مسئولیت و متولی اصلی نظارت بر شبکه ی توزیع اقلامی که در شرایط کرونایی، بیشترین متقاضی را دارند کیست.
اگرچه در کلینیک ها، بیمارستان ها و مراکز درمانی، ماسک و الکل با سفارش هایی مشخص و میزانی تعیین شده توزیع و عرضه انجام می پذیرد؛ ولی همه ی متقاضیان، مراجعین به درمانگا ها و سایر مراکز نیستند و از بازار آزاد محصولات را تهیه می کنند؛ که نه آمار دقیقی از میزان تولید است و نه آماری از میزان توزیع و میزان مصرف..

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*