پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۹ آبان ۱۳۹۹
تقدیم دولت به اصولگرایان
استان مرکزی

سونامی گسترده تغییر فرمانداران با تغییر ۷ فرماندار در استان مرکزی

تقدیم دولت به اصولگرایان

Virtual editor
4 مهر 1399
بازدید: 492
نظرات: 0

آزاده بکایی، گروه سیاسی:

تغییر 7 فرماندار در مدتی کوتاه یکی از مهم‌ترین مسائلی بود که در عرصه سیاسی استان اتفاق افتاد. “ناظری” به عنوان سرپرست فرمانداری محلات، “براتی زاده” سرپرست فرمانداری دلیجان ، “رستمی” سرپرست فرمانداری کمیجان، “رجبی” سرپرست فرمانداری شازند، “معمارنیا” سرپرست فرمانداری فراهان، “خزایی پور” به عنوان فرماندار خنداب و “حاج علی بیگی” به عنوان فرماندار تفرش منصوب شدند. سونامی تغییر فرمانداران در حالی به وقوع می پیوندد که اما و اگرهای بسیاری در سطح سیاسی استان پس از تغییر انتقاد برانگیز «مصطفی عرب» فرماندارسابق شازند مطرح شد. البته این حرف و حدیث ها پس از تغییرات مدیریتی در شرکت شهرک های صنعتی رنگ و بویی دیگر به خود گرفت تا جایی که رییس خانه احزاب استان از آن به عنوان «انتصابات ننگین» یاد کرد و این انتصاب ها را زیر سوال برد.
از سویی دیگر در حالی شاهد این تغییر و تحولات هستیم که استاندار مرکزی در کمتر از یک ماه پیش و پس از تغییر فرماندار شازند اعلام کرد وزارت کشوربه استانداران اعلام کرده که با نمایندگان همکاری داشته باشد و به همین دلیل فردی از وزارت کشور که سابقه فعالیت در خراسان شمالی را داشت و به اذعان اصولگرایان از همفکران نزدیک «محموداحمدی بیغش» نماینده شازند بود را به عنوان مدیر اجرایی شازند منصوب کرد.
تکمیل پازل این تغییرات ، اظهار نظرها و گرایش سیاسی بسیاری از فرمانداران، این مسئله را در ذهن متبادر می سازد که در واقع اصولگرایان در حال چینش مهره های خود برای حضوری پرررنگ در انتخابات آتی هستند و از چند ماه قبل با امید به عدم مشارکت مردم پای صندوق های رای، خود را برنده بی چون و چرای انتخاب 1400 دانسته و از اکنون به پاستور سلام می کنند.
به نظر می‌رسد در حالی که اصلاح طلبان خود را از عرصه سیاسی کشور کنار کشیده‌اند، اصولگرایان در این میدان بی رقیب می تازند. اما نکته دیگر این است که در واقع مدیریت سیاسی استان نیز زمینه را مساعد کرده و عملاً عرصه را به اصولگرایان واگذار کرده است .با انتصاب فرماندارانی با گرایش ۸۰ درصدی اصولگرایی اینگونه می نماید که افراد همسو با نمایندگان، جولانگاهی جدید و سکوی پرتابی قدرتمند در پناه دستورالعمل های بحث برانگیز وزیر کشور یافته اند.
در همین راستادر گفت وگویی با اکرمی، معاون سیاسی-امنیتی و انتخابات استانداری مرکزی به بررسی این تغییر و تحولات پرداختیم.

آقای اکرمی دلیل این همه تغییرات در یک هفته چه بود؟ آیا این همه تغییر الزامی بود؟

بعضی از فرمانداران در مرحله بازنشستگی بودند؛ برخی نیز خودشان می‌خواستند از استان بروند. مثلاً فرماندار محلات که از وزارت کشور به استان مامور بود، شش ماه است که می گوید می خواهم به وزارت کشور بازگردم. ما که به زور نمی توانیم آنها را نگه داریم. یا فرماندار کمیجان خودش در فضای مجازی اعلام کرد که می‌خواهد کاندیدای انتخابات شود و درخواست تغییر خود را مطرح کرد. نمی‌شود یک نسخه کلی برای همه پیچید؛ هر کدام مسئله خاص خودشان را دارند فقط دو مورد به این شکل بوده است، در مورد بقیه فرمانداران نیز باید بگویم به هر حال برخی جابجایی ها ضرورت داشت و ما و آقای استاندار به این نتیجه رسیدیم که تحرک و جنب‌وجوش اجرایی شهرستان ها باید بیشتر شود. مجبور شدیم این تغییرات را انجام دهیم که البته هر یک شرایط خاص خود را دارند.

نمایندگان در این عزل و نصب ها چقدر دخالت داشتند؟

به هیچ عنوان چنین چیزی صحت ندارد.

اما بسیاری از کسانی که شما به عنوان مدیر اجرایی شهرستان ها انتخاب کردید دارای گرایش اصولگرایی و از نیروهای نماینده کنونی حوزه انتخاباتی شان در مجلس هستند؟

این را در نظر داشته باشید که ما فقط دو فرماندار که حکم دارند را جابجا کرده ایم ، مابقی سرپرست هستند. سرپرست می تواند حالت موقتی داشته باشد؛ اگر عملکردش به گونه‌ای بود که رضایت آقای استاندار و وزارت کشور را کسب کند حکم صادر می‌شود. در واقع سرپرستان در محک آزمایش وموقتی هستند. اینها باید خود را در عرصه عمل نشان دهند، اینکه نمایندگان توصیه داشته باشند را بعید می دانم، حداقل من اطلاعی ندارم که نمایندگان نقشی در تعیین فرماندار داشته باشند. درشهرهای محلات، دلیجان، کمیجان و فراهان حکم مدیران اجرایی به صورت سرپرستی است. حکم آقای رجبی به عنوان فرماندارشازند نیز به زودی ابلاغ می شود. آقای خزایی پور فرماندار خنداب و آقای حاج علی بیگی فرماندار تفرش نیزحکم فرمانداری دارند. در مجموع 7 فرماندار تغییر کرده اند و خیلی ها مانده اند.

افرادی که شما به عنوان سرپرست انتخاب کرده اید بیشتر گرایش اصولگرایی دارند و حداقل سه ماه سرپرست هستند، اگر حکمشان تایید شود یا نه، دوره فعالیت دولت به پایان می‌رسد؛ این چه ضرورتی داشت به جز این دو مورد که شما فرمودید که همه تغییر کنند.از سخنان شما اینطور برداشت می شود که پنج فرماندار دیگر نیز تغییرمی کنند؟

بقیه تغییرات هنوز مشخص نیست و بستگی به نظر آقای استاندار دارد. فرماندارانی مانند کمیجان ومحلات را بایدحتماً تغییر می دادیم برای اینکه به جمع‌بندی هم نرسیدیم در حال حاضر به صورت سرپرستی اداره می‌شوند که این امر عرف است. درمحلات یکی از معاونین فرماندار تا مشخص شدن فرماندار به عنوان سرپرست منصوب می شود. در کمیجان ما معاون فرماندار نداشتیم به همین دلیل مجبور شدیم یکی از نیروهای استان را به عنوان سرپرست انتخاب کنیم.

چرا گرایش این افراد بیشتر اصولگرایی است؟ به نظر می رسد با توجه به انتخابات 1400 نمایندگان اصولگرا از اکنون چینش نمایندگان خود را آغاز کرده اند.چرا ترکیب 80 درصد این سرپرستی ها از گرایش اصولگرایی است؟

انشاالله که اینطور نیست، یعنی خیالتان راحت باشد. حداقل تا زمانی که آقای استاندار حضور دارند و بنده به عنوان معاون سیاسی فعال هستم هیچ فرمانداری نمی‌تواند در انتخابات برابر گرایش سیاسی خود عمل کند چه اصولگرا و یا اصلاح طلب. فرماندار باید کار قانونی و اجرایی خود را انجام دهد نمی‌تواند در انتخابات نظر خود را اعمال کند.

دوباره شایعه رفتن آقای استاندار مطرح شده است. بسیاری بر این اعتقاد هستند که این تغییرات برپایه این امر انجام شده است؟

به ضرس قاطع تکذیب می شود.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*