پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۹ آبان ۱۳۹۹
شاخص بالای خشونت در استان مرکزی
اجتماعی

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی:

شاخص بالای خشونت در استان مرکزی

عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس به «سجام» گزارش داده شود

Virtual editor
7 مهر 1399
بازدید: 159
نظرات: 0

عطریاس:

سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی گفت: والدین و دانش آموزان عدم رعایت پروتکل های بهداشتی برای مقابله با کرونا در مدارس را به «سجام» گزارش دهند. در سامانه سجام شرط سن تعریف نشده و والدین و حتی دانش آموزان هم می توانند در این سامانه گزارش خود را ثبت کنند. گزارشات عدم رعایت پروتکل بهداشتی در مدارس به جهت رسیدگی و برطرف کردن آن به مدیرکل آموزش و پرورش انتقال داده و اگر مشکل حل نگردد، موضوع در ستاد کرونای استان مطرح و در نهایت امکان تعقیب قضائی وجود خواهد داشت.
«محسن خیرمند» در نشست خبری با اصحاب رسانه که به صورت آنلاین و غیرحضوری برگزار شد، افزود: رعایت پروتکل های بهداشتی در مدارس از موارد مورد اهمیت برای جامعه است.از آنجا که آموزش ها کاملاً مجازی نیست؛ سلامت دانش آموزان بسیار حائز اهمیت است و با توجه به اینکه برخی مدارس شهر ساختار قدیمی دارند، مساحت کلاس، تعداد دانش آموزان و سرویس های بهداشتی می تواند ایجاد دغدغه کند. در بحث کرونا آیتم هایی که برای مدارس در نظر گرفته شده بحث ماسک، تب سنج، تعداد افراد شرکت کننده در یک کلاس است و اینکه مدرسه باید از پذیرش دانش آموزانی که علایم کرونا دارند جلوگیری کند.
وی ادامه داد: اگر در خصوص عدم رعایت پروتکل بهداشتی در بحث مقابله با کرونا در مدارس گزارشی به سامانه « سجام» ارسال گردد، گزارش جهت رسیدگی و برطرف کردن آن به مدیرکل آموزش و پرورش انتقال داده می شود و اگر مشکل حل نشود موضوع در ستاد کرونای استان مطرح شده و همچنین تعقیب قضائی نیز می تواند اتفاق بیفتد. خط قرمز دستگاه قضا سلامت مردم است و در این خصوص با هیچ چیزی و هیچ کس مدارا نمی کنیم. معاونت اجتماعی دادگستری به دنبال مردمی کردن این سامانه است و والدین نیز از مردم هستند. بازرسی هایی در مدارس اتفاق می افتد اما ممکن است وقتی بازرسین حضور نداشته نباشند پروتکل ها رعایت نشود؛ والدین می توانند با ارایه گزارش ها، این معاونت را در بحث کرونا در سامانه سجام یاری کنند و همکاری داشته باشند.
سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی اظهار داشت: یکی از موضوعات مهمی که این معاونت بر روی آن کار می کند ایمنی مدارس و مهدهای کودک هست ، چنانچه در این خصوص نیز تخلفی رخ بدهد، مردم می توانند این موضوع را در سامانه سجام گزارش دهند. دستگاه قضا به عنوان متولی عامه و سلامت جامعه مکلف به رسیدگی به این نوع گزارش ها است. همچنین یکی دیگر از موضوعاتی که مردم می توانند در خصوص آن گزارش دهند بحث خشونت و تنبیه کودک در مدارس است. استان مرکزی یکی از استان های کشور است که شاخص خشونت در آن بالا ست و هرنوع بدرفتاری، توهین یا تنبیه بدنی در مدارس می تواند منجر به ایجاد فرهنگ خشونت در جامعه شود.
خیرمند تصریح کرد: بیشترین حجم گزارش هایی که تاکنون در این سامانه گزارش داده شده مربوط به تخلف در حوزه کرونا می باشد. بیش از 200 گزارش در این خصوص در بازه زمانی فروردین ماه امسال در این سامانه به ثبت رسیده است. البته همه آسیب ها و نا به هنجارهایی که در جامعه رخ می دهد و می تواند مشکل آتی ایجاد کند را می توان در این سامانه گزارش داد جامعیت موضوعات بسیار گسترده است.
وی بیان داشت: بیش از 5 سال است که سامانه سجام در استان مرکزی راه اندازی شده است، اما آنچه ما در خصوص این سامانه توقع داریم اتفاق نیفتاده است. این عدم موفقیت صرفا به خاطر عدم آشنایی مردم با این سامانه نیست، بلکه علت آن به پایین بودن شاخص سرمایه های اجتماعی استان، برمی گردد چرا که هرچه میزان شاخص اجتماعی در بین مردم بالاتر باشد به همان میزان مسئولیت پذیری مردم و اعتماد به مسئولین بیشتر است و مردم دغدغه مندتر خواهد و به راحتی اخبار و گزارشات خود را اعلام می کنند. پس برای اینکه بتوانیم مردم را مجاب کنیم دراین سامانه فعالیت داشته باشند باید بر روی سرمایه اجتماعی افراد جامعه بیشتر کار کنیم.
سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی تأکید کرد: سامانه سجام زیرمجموعه معاونت اجتماعی و پیشگری از وقوع جرم است و هویت خبردهنده جایی فاش نمی شود. حتی خود ما هم به آن دسترسی نداریم برای این معاونت، هویت خبردهنده اهمیتی ندارد و چیزی که مهم است اهمیت موضوعی است که گزارش شده صحت و سقم موضوع است روند گزارش دهی در این سامانه به 2 صورت است یک مورد شخص به عنوان دیده بان در این سامانه ثبت نام می کند یا اینکه شخص بدون ثبت نام وارد سامانه می شود و خبر خود را ثبت می کند و در این صورت هیچ دسترسی به هویت شخص وجود ندارد. پس از ثبت، خبر جهت بررسی صحت و سقم موضوع به اداره مربوطه گزارش می شود و پیگیری های لازم صورت می گیرد. معاونت اجتماعی به دنبال اخذ اخبار و اطلاعات صحیح است، اما تنها هدف این معاونت فقط اخذ گزارش صحیح نیست، بلکه همین که بتوانیم قدرت مطالبه گری و مسئولیت پذیری را افزایش دهیم این خودش بار مثبت است البته اگر میزان گزارش ها کذب بالا رفت باید این موضوع را ریشه یابی شود.
خیرمند ابراز داشت: یکی اهداف ایجاد این سامانه این است که مردم اخبار و جرایمی که حوزه بندی شده را به دادگستری اعلام کنند تا قبل از آنکه پرونده ای تشکیل شود موضوع با توجه به حوزه مشخص شده به دستگاه مربوطه اعلام گردد و در نهایت از تخلفات جلوگیری شود. اما مهم ترین هدف از تشکیل این سامانه افزایش قدرت مطالبه گری، مسئولیت پذیری اجتماعی و افزایش سرانه اعتماد سازی در بین مردم جامعه است و مردم باید بدانند می توانند به راحتی و بدون نگرانی گزارشات خود را منعکس کنند تا در سطح عالی ترین مقام اجرایی این گزارش پیگیری شود.
وی اضافه کرد: کاهش مراجعات مردمی، ایجاد قدرت مسئولیت پذیری و مسئولیت سازی در سطح جامعه از اهداف عالی معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم است البته این فقط وظیفه قوه قضائیه و معاونت اجتماعی نیست بلکه و ظیفه تمامی دستگاه ها است اما باتوجه به اینکه طبق فرمایشات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مردمی کردن یکی از مهم ترین تولیت های دستگاه قضا است و از زمان به روی کار آمدن آیت اله رئیسی، رئیس قوه قضائیه این موضوع مورد توجه بیشتری قرار گرفته است به همین دلیل به عنوان معاونت اجتماعی در این موضوع دغدغه مند تر از گذشته عمل می کنیم.
سرپرست معاونت اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان مرکزی همچنین گفت: مردم ما در بحث اطلاعات حقوقی و دانش قضائی ضعیف هستند و این باعث می شود نتوانیم از گستره جمعی و کلی استان، نتیجه حقوقی و قضایی درستی بگیریم. الزاماً زمانی که شخصی بابت موضوعی به دادگستری مراجعه می کند، نسبت به یک سری فاکتورها حساسیت بیشتری پیدا می کند و باتوجه به تجربه ای که برای افراد ایجاد شده دغدغه فرد نسبت به سایر افراد بیشتر است.
خیرمند افزود: هنوز بسترهای لازم نه تنها این سامانه بلکه برای سامانه های دولت الکترونیک هم به خوبی فراهم نشده است. از سوی دیگر مردم در استان مرکزی با سیستم های اینترنتی و موبایلی هنوزخیلی آشنا نشده اند که یکی از دلایل آن عدم پوشش کافی شبکه موبایلی در استان است، حتی در سطح شهر اراک هم اینترنت در بعضی از نقاط ضعیف است. ما در استان هنوز روستاهایی داریم که اصلاً اینترنت ندارند، حتی شبکه های مخابراتی در آنها مشکل دارد و سیگنال های تلویزیونی را ضعیف دریافت می کنند.
وی ادامه داد: شیوه سنتی طومار نویسی هنوز هم در اراک استفاده می شود و متأسفانه جامعه دغدغه مند ما دیگر جامعه جوان ما نیست و نمی توانیم به جامعه ای که از زمان آموزش پذیری اش گذشته است به راحتی آموزش در خصوص نحوه استفاده از اینترنت و اپلیکیشن های موبایل بدهیم. لذا یکی از مباحث مهمی که باید مورد توجه قرار بگیرد، ایجاد مسئولیت پذیری افراد است. همچنین معاونت اجتماعی دادگستری به دنبال آن است تا سامان پیامکی را جهت ارسال گزارش های مردمی راه اندازی کند.
سامانه جامع اطلاع رسانی مردمی «سجام» به نشانی الکترونیکی www.sajam.scpd.ir با رویکرد پیشگیری راه اندازی شده و فعالیت می کند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*