پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۹ آبان ۱۳۹۹
عده ای از روی اغراض شخصی به دنبال زمین خوردن احداث  پتروشیمی الوند بودند
اجتماعی

استاندار مرکزی:

عده ای از روی اغراض شخصی به دنبال زمین خوردن احداث پتروشیمی الوند بودند

Virtual editor
7 مهر 1399
بازدید: 229
نظرات: 0

برنا:

استاندار مرکزی گفت: ۹۶ و اوایل سال 97 در مسائل کارگری در موقعیت بسیار بحرانی قرار داشتیم. اما به لطف خدا و با تلاش هایی که انجام گرفت، مشکلات برطرف شد.
آقازاده افزود: در اوضاع کارگری استان شرایط کنونی اصلاً قابل مقایسه با 3 سال پیش نیست، در حالی که شرایط اقتصادی کشور از 3 سال پیش سخت تر شده است. اما در واحدهای صنعتی این موضوع کاملاً برعکس است و این نشان دهنده این است که مجموعه استان توانسته باانسجام خوبی مشکلات را کمتر کند. به رغم این که در بسیاری از موارد بسیار دولت مورد حجمه قرار گرفته و علیرغم بی انصافی ها، شخص رئیس جمهور و وزرای مربوطه در این زمینه استان را یاری کردند.

افق بسیار مطمئنی پیش روی هپکو قرار دارد

مقام عالی دولت در استان با اشاره به وضعیت هپکو گفت: احتمالاً تا پایان سال جاری، شاهد انعقاد قراردادهای خوبی بین هپکو با مراکز مختلف خواهیم بود و امیدواریم در این 7 تا 8 سال آینده اتفاقات خوبی بیفتد تا هپکو ازبلاتکلیفی و التهاب خارج شود وبتواند به کار و فعالیت خود برگشته و موفقیت های قبلی را ادامه دهد.

عده ای از روی اغراض شخصی به دنبال این بودند فرایند احداث پتروشیمی زمین بخورد

استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود به احداث پتروشیمی الوند اشاره کرد و گفت : موضوع احداث پتروشیمی الوند سال گذشته مطرح شد و این موضوع در یک سال گذشته در کمیسیون ها و کارگروه های دولت مطرح بود. راه اندازی پتروشیمی الوند می تواند ایران را هر ساله از حدود نزدیک به ۷۰۰ میلیون دلار واردات مواد اولیه خودکفا کند. این پتروشیمی می تواند موادی تولید کند که امروز در ایجاد پارچه‌های ماسک های تولیدی موجود در کشور مورد استفاده قرار می گیرد. این پارچه در حال حاضر در ایران تولید می‌شود، اما مواد اولیه و گرانول آن از خارج کشور وارد می شود. پتروشیمی الوند علاوه بر تولید این پارچه، تولید تمامی مواد اولیه مورد نیاز کارخانجات پتروشیمی و پلی پروپیلن کشور است. در حال حاضر نزدیک به ۷۰۰ تا ۸۰۰ میلیون دلار واردات در این حوزه ها انجام می دهیم و گرانول مواد اولیه این پارچه ها را تأمین می کنیم که در واقع از این جهت بی‌نیاز می شویم.
آقازاده تصریح کرد: این فرایند، کار بسیار بزرگی بوده و تحت هیچ شرایطی و به هیچ وجه آلوده کننده نیست، استانداردهای محیط زیست را رعایت کرده و محیط زیست نیز آن را تأیید کرده است. خوراک این پتروشیمی مواد نفتی است که در حال حاضر در محدوده پالایشگاه و پتروشیمی شازند داریم. در نتیجه از حمل و نقل مواد خطرناک نفتی هم جلوگیری می‌شود. به این معنا که این پتروشیمی در همان منطقه ای که قرار گرفته است، خوراک مورد نیاز آن توسط لوله تأمین می شود و اصلاً آلوده کننده نیست. پتروشیمی الوند در فاز اول زمینه اشتغال حدود حداقل ۵۰۰ نفر و در مراحل بعدی بیش از یکهزار نفر مستقیم و غیرمستقیم را ایجاد خواهد کرد..
وی افزود: عده ای از روی اغراض شخصی به دنبال این بودند که این پتروشیمی شکل نگرفته و فرایند احداث این پتروشیمی زمین بخورد. اما با اقدام به مو قع دولت و پیگیری‌هایی که از سوی استان انجام دادیم، این فرایند نتیجه داد و فکر می‌کنم یکی از دستاوردهای خوب دولت
در 4 سال اخیر به خصوص در این حوزه، پتروشیمی الوند است که دولت آن را مصوب کرد.
آقازاده تصریح کرد: در راستای کلنگ زنی این پروژه مراسمی را برگزار خواهیم کرد تا به صورت رسمی عملیات اجرایی آن آغاز شود. ناگفته نماند که در حال حاضر حدود ۳۰ درصد فرایند آن انجام شده است، اما دستگاه‌های آن باید از خارج کشور خریداری شود که البته خریداری شده و باید وارد شود.وی اظهار امیدواری کرد ظرف یک سال آینده فاز اول این پتروشیمی راه اندازی شود.

ستادهای استانی تصمیمات بهتری در موضوع کرونا می گیرند

استاندار مرکزی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بحث کرونا در استان گفت : در پیک اول کرونا، تصمیمات به موقع و شاید ابتکاری در سطح کشور، در استان اتخاذ شد. اگر همچنان اختیارات لازم به ستادهای استانی تفویض شود با انجام اقداماتی لازم، می توانیم به مقدار زیادی کاهش ابتلا به بیماری را شاهد باشیم..
آقازاده ابراز داشت: ما در موج سوم در اواخر شهریور تصمیم گرفتیم که مدارس به صورت غیرحضوری باشد، اما آقای وزیر آموزش و پرورش تأکیدشان بر این بود که حضوری باشد و آقای رئیس جمهور هم بر روی مصوبات ستاد ملی تأکید داشتند و به همین دلیل بود که از مصوبه استانی بازگشتیم. به شخصه قول می دهم که اگر مصوبات استانی اجرا می‌شد، الآن در شرایط قرمز کرونایی نبودیم.
بودجه بیمارستان ولیعصر(عج) به 70 میلیارد تومان رسید
استاندار مرکزی بااشاره به وضعیت پیشرفت بیمارستان ولیعصر گفت: در سال جاری حدود ۱۵ میلیارد تومان بودجه به این بیمارستان اختصاص یافته است. طبق رایزنی های انجام شده با دکتر نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه و همچنین با رئیس جمهور، درنهایت بر اساس دستور آقای رئیس‌جمهور به سازمان برنامه و بودجه، در مورد بودجه اختصاصی به این بیمارستان و افزایش اعتبارات،شاهد اتفاقات بسیار خوبی بودیم. طبق آخرین توافقات، مقرر شد این رقم به حدود ۷۰ میلیارد تومان افزایش یابد. اگر واقعاً این بیمارستان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بتواند این بودجه را جذب نماید، تصورمی کنم که بتوانیم تا پایان دولت دوازدهم بیمارستان ولیعصر را به بهره برداری برسانیم.
آقازاده افزود: اما مشکلاتی در بحث کارفرما و پیمانکار وجود دارد . اختلاف دانشگاه علوم پزشکی و پیمانکار سبب شد پروژه معطل شود و زمان های خوبی را در سال گذشته از دست دادیم..

شورا و شهرداری در شرایط نسبتاً خوبی هستند

وی در بخش دیگری از این مصاحبه به مسائل شهری اراک اشاره کرد وگفت: شهرداری در یک سال اخیر توانسته مقداری در راستای وظایف خود و در راستای تأمین نیازهای رفاهی و تجهیزات و تأسیسات شهری موفق باشد. در حال حاضر شورا و شهرداری در شرایط نسبتاً خوبی هستند. مجموعه دولت نیز بنا را بر حمایت از این مجموعه ها گذاشته است، همانگونه که از روزهای ابتدایی نیز این حمایت را داشتیم. اگر امروز می‌بینید که شرایط شورا و شهرداری هماهنگ تر شده، مجموعه استان و استاندار در این زمینه بی نقش نبوده است.
وی افزود: در یک سال آخر عمر شورا و شهرداری ما شاهد تحولات خوبی در زمینه کارهای عمرانی در شهر باشیم. همانطور که هم اکنون نیز این روند را می بینیم و پروژه‌های نیمه‌تمام یک به یک در حال تکمیل شدن هستند..

ارائه نظرات سیاسی برای هر فرد در جمهوری اسلامی آزاد است

استاندار مرکزی تأکید کرد: ارائه نقطه نظرات سیاسی برای هر فرد در جمهوری اسلامی آزاد و طبیعی است. در چارچوب مقررات بدون آن که توهین وفحشی داده شود یا اتهامی زده شود و دروغی گفته شود، ارائه اظهارنظر توسط هر شهروند ایرانی در مورد مسائل و سیاست‌های جاری کشور، بسیار طبیعی است. نمایندگان مجلس نیز همین گونه هستند، حتی دولت هم بالاخره به نوعی گرایش و طرز تفکری دارد و این طرز تفکر را اعلام می‌کند و مردم بر همین اساس به آن رأی می دهند. بنابراین این موضوع کاملاً طبیعی است و بر این مبنا اظهارنظر افراد در موضوعات سیاسی اقتصادی و اجتماعی کاملاً آزاد و طبیعی است که چنین اتفاقاتی بیفتد. در مواقعی ممکن است بر سیاست‌های دولت خورده بگیریم و ایراداتی را قائل شویم که اشکالی ندارد و از نظر قانونی نیز تصور می کنم بتوان چنین کاری را انجام داد و این ایراد و انتقاد را مطرح کرد. اما کار نباید به توهین، تهمت، دروغ، افترا، جوسازی و … بیانجامد که واقعاً در این زمینه باید همگی تلاش کنیم که کار به چنین مراحلی نرسد. آقازاده ابراز داشت: باید در مورد اختلاف نظر ها صحبت و موضوع را حل کرد. یک موقع من نماینده مردم هستم و شما نماینده دولت هستید و بالاخره در بعضی موارد با هم اختلاف نظر داریم و این اختلاف نظر به تصور من بسیار طبیعی است که اولاً باید باشد و اتفاقاً خوب است. حسن تضارب آراء به این است که از نتیجه این تضارب آراء اتفاقات خوبی بیافتد، راهکارهای خوب ارائه شود. اما اگر این تضارب آراء به اختلافات غیرمعمول یا غیردموکراتیک برسد، در چنین شرایطی این اختلافات شخصی می شود و اختلافات مبنایی نیست. واقعاً در تلاش هستیم و می خواهیم کار به اختلافات شخصی نرسد. گاهی نماینده ای از سیاست های دولت انتقاد دارد که اشکالی ندارد. می‌تواند از تریبون مجلس انتقاد کند و یا از طریق مصاحبه با رسانه ها انتقادات خود را مطرح کند. دولت نیز ممکن است به عملکرد مجلس انتقاد داشته باشد و تمامی این موارد طبیعی است.
وی اضافه کرد: روی صحبت این است که اختلاف نظرها نباید به اختلافات شخصی و دو به دو تبدیل شود و یا اینکه خدای ناکرده وارد فضاهای غیرعرف شود. باید سعی کنیم اصول مردم سالاری دینی را در هر جا و نماینده هر شخصی که هستیم رعایت کنیم. در برهه ای نماینده دولت و در یک برهه نماینده ملت هستیم، که البته دولت و ملت ندارد. اما گاهی نماینده قوه مقننه و یا گاهی نماینده قوه مجریه هستیم که چنین موضوعی اشکالی ندارد و می‌توانند اختلافاتشان را مطرح کنند، اما در یک فضای کاملاً قانونی و در چارچوب اخلاقی این اختلافات باید مطرح شود. اگر از این چارچوب ها جدا شود، دیگر مسئله شخصی می‌شود و مردم متوجه این مسائل می‌شوند. امیدواریم با یاری خدا این مسائل با شعور سیاسی دو طرف، برطرف شود.

نبود کاندیدا از سلایق مختلف سیاسی دلیل کاهش مشارکت در انتخابات است

نماینده عالی دولت در استان مرکزی با اشاره به عدم مشارکت مردم در انتخابات مجلس گفت:. این موضوع که چرا مردم به طور کلی حتی در مرحله اول نیز پای صندوق های رأی حضور پیدا نکردند و یا اینکه مشارکت آنها کم بود، این است که اگر رقابت کم باشد، به این معنا که عرصه رقابت بین کاندیداها قوی و پرشور نباشد، عده‌ای که کاندیدای منطبق با سلایق خود را ندارند از حضور پای صندوق های رأی خودداری می‌کنند. چنین شرایطی طبیعی است، زمانی که من کاندیدایی نداشته باشم، بنابراین نمی توانم به شخصی رأی دهم. تصور می‌کنیم که اگر هر چقدر تنوع سلیقه سیاسی و جریانات شناخته شده قانونی در انتخابات به ویژه در انتخابات مجلس شورای اسلامی و ریاست جمهوری بیشتر باشد، رقابت نیز به همان میزان فشرده‌تر و در نتیجه مشارکت هم بیشتر می‌شود. وی افزود: در انتخابات مجلس در سال گذشته تقریباً تعدادی از جناح های سیاسی کشور فاقد کاندیدا بودند و به همین علت، مردم به صورت طبیعی از رفتن به پای صندوق ها خودداری کردند. هنگامی که گروهی کاندیدای مورد نظر خود را نداشته باشند، خیلی هم انگیزه ای وجود ندارد. به تصور من از یک سو فشردگی یا تنوع کم کاندیدا و از سوی دیگر مسائل اقتصادی زمینه ساز این امر بود. شاید اگر که مشارکت کمتر شد به این علت بود که مسائل اقتصادی، گرانی، تورم و فشارهای اقتصادی، مانع از این می شود که عده ای بیایند و مشارکت کنند. بررسی چنین اتفاقاتی نیازمند کار کارشناسی اجتماعی و روانشناختی دارد که به نظر می‌آید دستگاه‌های مرتبط باید حتماً در این موضوع تحلیل و بررسی انجام دهند.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*