پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۹ آبان ۱۳۹۹
ائتلاف شکست خورده
استان مرکزی

سهم خواهی اصولگرایان رقم زد:

ائتلاف شکست خورده

Virtual editor
14 مهر 1399
بازدید: 315
نظرات: 0

آزاده بکایی، گروه سیاسی:
«دلیل عدم موفقیت شورای ائتلاف این است که ۷۰ درصد آن را احزاب تشکیل می دهند» .. «اگر حزبی وارد جریانی شود اما نتواند ۵۰۰ نفر آدم پشت سرش بیاورد، نباید وارد ائتلاف شود» … «کسانی را وارد جریان ها و احزاب می‌کنیم که قدشان کوتاه کوچک است» . این همه سخنان حجت الله شایان پور از تئوریسین های اصولگرایان است که در جمع خبرنگاران مطرح کرد. اما «مجتبی شاهوار» عضو شورای مرکزی جبهه پایداری استان مرکزی نیز با اشاره به این مطلب که شورای ائتلاف به جهت صف‌آرایی در مقابل عملکرد شورای اصلاحات تشکیل شده بود عملکرد آن در استان مرکزی را زیر سوال برد و گفت: در استان مرکزی نقدهایی به آن وارد است، واگرایی و اختلاف سلیقه هایی وجود دارد که امیدواریم برای انتخابات ۱۴۰۰ ترمیم شود در برآیند کشوری شورای ائتلاف موفق عمل کرده اما در استان مرکزی با چالش هایی روبروست. این همه در حالی اتفاق افتاد که به گزارش مهرآیت الله میرمهدی، رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب استان مرکزی در اظهار نظری اعلام کرد شورای ائتلاف درصدد جذب حداکثری است؛ اما در مقابل کسانی که با ادعای انقلابی‌گری به دنبال مطامع شخصی و گروهی خود هستند می‌ایستد.در واقع این سخنان نشان از جدال تازه اصولگرایان بر سر کرسی قدرت است. صندلی که هنوز مشخص نیست برنده آینده آن چه کسی باشد.
اما حجت‌الله شایان پور در تازه ترین موضع گیری های خود اعلام کرد که فاتحه شورای ائتلاف انتصابی را باید خواند. وی در بیانیه‌های متعدد خود جلسات برگزار شده با رئیس و اعضای شورای ائتلاف را ناامیدکننده عنوان کرده است. شایان پور اعلام کرد پالایش شورای ائتلاف قطعاً به نفوذ مثلث انحرافی شورا پایان می‌داد و ریاست شورای ائتلاف علی رغم اینکه ۴ بار قول پالایش شورا را داده بود، متاسفانه نظر مثلث انحرافی را اعلام و گفتند شورای ائتلاف استان انتصابی است یعنی اینکه کماکان پالایش وجود ندارد. شایان پور در پایان بیانیه خود اعلام کرد قطعاً جریان انقلابی بخصوص جوانان آتش به اختیار با شورای انتظامی مخالفت و شیخوخیت مرکز نشینان تهرانی را نمی‌پذیرند و انشالله به زودی خبر مسرت‌بخش امیدآفرین وحدت حداکثری جریان انقلابی را در سطح استان شاهد خواهیم بود.
اما مثلث انحرافی که شایان پور از آنها نام می برد چه کسانی هستند؟ بسیاری مثلث انحرافی را اعضای اصلی شورای ائتلاف معرفی کرده اند. به گزارش منابع آگاه اختلاف اصلی شایان پور و پایداری چی ها در استان با شورای ائتلاف از ارائه لیست انتخاباتی مجلس یازدهم شروع شد. آنجا که شورا به فخرالاسلام و کریمی رسید، شایان پور و هم فکرانش اعتقاد داشتند که از بین یادگاری و خسروانی نیز باید یک چهره جوان در کنار پیشکسوتان قرار داده شود.
آنها اکنون علاوه بر انتقادات به انتصابی بودن به فرآیند ارائه لیست هم معترضند و اعلام کرده اند این فرآیند باید در انتخابات پیش رو تغییر کند که البته حضور برخی اعضای شورا را مانع از انجام این تغییرات می دانند. تمام این انتقادها در حالی است که همه احزاب اصولگرا و چهره‌های معتمد به گزینش انتصابی آن انتقاد دارند. «علی محصولی» از معتمدین اصولگرایان در گفت وگو با عطر یاس اعلام کرد که این شورا و ائتلاف، نگاه پدرانه ای دارد و جمع بندی نیروهای ارزشی است؛ البته قبلاً هم یک بار این اتفاق افتاده بود اما با نام‌های دیگری به نام شورای هماهنگی نیروهای انقلاب اسلامی که به این حد با پشت کار نبود. وی افزود: این شورا راهنمایی و رهنمودهایی برای کل احزاب انقلابی زیر چتر خود دارد. وی تشکیل شورای ائتلاف در اراک را با محوریت آیت‌الله میرمهدی مثبت ارزیابی کرد وگفت: البته بعضی از دوستان و احزاب نقدهایی دارند که طبیعی است و باید گفته شود که البته به نظر من قطعاً شورا هم نقد پذیر است البته اگرنقد سازنده باشد. به نظر من با نقدهای سازنده باید به صورت منطقی و خوب برخورد کرد. محصولی در مورد انتصابی بودن اعضای شورای مرکزی نیز گفت: این شورا دو اساسنامه استانی و شهرستانی دارد در استانی آن انتصابی و نقدی که همه دوستان دارند این است که چرا انتصابی و این قطعاً مربوط به استان ما نیست مربوط به کل کشور است. احتمال دارد که نقدهای مطرح شده در تهران بررسی و اصلاح شوند. ولی در حال حاضر طبق اساسنامه در مرکز استان انتصابی است و مرکز استان برای کل شهرستان‌ها انتخاب بین احزاب همان شهرستان‌ها را انجام دهد. وی در مورد عدم موفقیت این شورا در انتخابات مجلس گفت: این شورا تازه کار و مدت کوتاهی از عمر آن می‌گذرد. در همین زمان مواجه شدیم با انتخابات مجلس. بنابراین شورا نتوانست خیلی خود را نشان دهد. اما قطعا در انتخابات آینده عملکرد موفق خواهد داشت. البته در نهایت به نظر من بودنش بهتر از نبودش است. محصولی پیرامون تجربه تشکیل این شوراها در گذشته در بین اصولگرایان گفت :همه تشکیلاتی که بودند جمنا، شورای هماهنگی همه با ساز و کار جدید عضو این شورا هستند و مطمئنم این شورا با گذشت زمان قوام و بقای بیشتری پیدا می کند و ایراداتش برطرف می‌شوند. این شورادر واقع نیروهای انقلابی و ارزشی را دور هم جمع می‌کند و در نهایت تصمیم واحد می‌گیرند.امیدواریم در جلسات برگزارشده نقدها مطرح و اختلاف نظر ها برطرف شود.
همه این سخنان در حالی مطرح می‌شود که آیت الله میرمهدی به دلیل کسالت نتوانست با عطریاس مصاحبه کند جهانبخشی و احتشامی نیا نیز از گفت وگو در مورد این مسئله سرباز زده و اعلام کردند فعلاً قصد مصاحبه ندارند.
***
انتخابات مجلس یازدهم اولین تجربه شورای ائتلاف نیروهای انقلاب بود. ریاست این شورا را غلامعلی حدادعادل و پرویز سروری دبیری آن را به عهده دارد در واقع این شورا شاخه منشعب شده و جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی است و جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی ، جمعیت پیشرفت و عدالت ایران اسلامی، جمعیت رهپویان ، حزب توسعه و عدالت ایران، جبهه پایداری انقلاب، حزب موتلفه، جبهه ایستادگی، جبهه پیروان خط امام و رهبری و جامعه زینب اعضای آن را تشکیل می دهند. این شورا در انتخابات مجلس یازدهم از کرسی های هفتگانه استان مرکزی فقط دو کرسی اراک و محلات و دلیجان را به خود اختصاص داد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*