پایگاه خبری روزنامه عطریاس پایگاه خبری روزنامه عطریاس
۱ آبان ۱۳۹۹
سوداگران ولی آباد
اجتماعی

عدم تعیین تکلیف اراضی ولی آباد اراک در آستانه قدم گذاشتن به دهه چهارم پیگیری های مردمی است

سوداگران ولی آباد

Virtual editor
18 مهر 1399
بازدید: 241
نظرات: 0

گروه شهری:

بعد از گذشت سه دهه هنوز هم معمای اراضی «ولی آباد» اراک حل نشده باقی مانده و به نظر می رسد که ارگانهای ذیربط نیز تمایلی به حل آن ندارند.
اراضی ولی آباد با وسعت 120 هکتار بین قسمت غربی جاده فراهان تا نزدیکی آرامستان اراک قرار گرفته است و هر چند که قسمت شمالی شهر را شامل می شوند؛ اما جزو محدوده شهری به حساب نمی آیند و این موضوع سبب شده تا این اراضی مانند یک لکه خالی از سکنه در نقشه اراک خود نمایی کنند!.
اواخر دهه شصت، شخصی به اسم «و- ص» که اصالتی مرزیجرانی داشته کمتر از ده هزار متر از اراضی ولی آباد را به متراژهای کوچک تقسیم می کند و آن ها را در یک اقدام غیر قانونی به شهروندان کم درآمد و بعضا مهاجر ساکن اراک به فروش می رساند تا در آنجا دست به ساخت مسکن ارزان قیمت زده و ساکن شوند، اما باتوجه به اینکه آن اراضی جزو محدوده شهری نبوده و از همه مهمتر آقای «و- ص» هیچگونه حق مالکیتی نسبت به اراضی مذکور نداشته و فروش زمین ها را با جعل سند انجام داده بود، مدیریت وقت استان مرکزی در سال 1370 دستور تخریب منازل ساخته شده در اراضی ولی آباد را می دهد که این دستور با مخالفت اهالی ساکن شده در آن رو به رو می شود و اعتراضات گسترده ای در شهر اراک شکل می دهد که یکی از نتایج آن آتش زدن ساختمان قدیمی شهرداری در میدان شهدای امروز یا همان باغ ملی بود.
بعد از این آتش سوزی و گسترش اعتراضات، شورای تامین استان اعلام می کند که شهرداری اراک به جای زمین های ولی آباد باید به مردم ساکن شده در آنجا، زمین هایی را به صورت معوض در شهرک هجرت تحویل دهد تا شهروندان متضرر شده در آن زمین ها دست به خانه سازی بزنند.
به دنبال حکم شورای تامین، شهرداری نیز هفت هزار متر زمین معوض در شهرک هجرت را بین مردم متضرر شده ساکن ولی آباد، تقسیم می کند تا اعتراضات خاموش شود اما در این جا به جایی دو نکته اصلی فراموش شد. اول آنکه شهرداری به تمام مالکین متضرر شده، زمین واگذار نکرد و دوم اینکه بعد از فروکش کردن آشوب ها، شهرداری خود را مالک تمام اراضی ولی آباد دانست در صورتی که این اراضی در آن زمان متعلق به پنج خانواده «شیرین، لعلی، سبزی، مومنی و حاج باقری» بود که امروز بین وارثان آن ها تقسیم شده ولی با گذشت سی سال شهرداری هنوز هم مصر بر حق مالکیتی خود نسبت به اراضی ولی آباد است. این موضوع اختلافات حقوقی بسیاری را ایجاد کرده که در آخرین پرونده ارجاعی آن به دادگستری حکمی علیه شهرداری و شهردار اسبق منطقه چهار اراک صادر شد که بعد از آن انتظار می رفت تا مشکلات برطرف شود و مالکین لااقل برای باغداری و کشاورزی در اراضی خود، مختار باشند اما به گفته شاهدان عینی و برخی مالکین هر زمینی که مالک آن اقدام به شکایت از شهرداری می کرد چند روز پس از شکایت به محلی برای تخلیه زباله های ساختمانی و شهری تبدیل می شد!
در حال حاضر نیز بعد از سی سال کش و قوس فراوان بر سر مالکیت اراضی ولی آباد، مدیریت شهری بر این باور است که برای رفع اختلافات حقوقی راه حلی بجز الحاق این اراضی به محدوده شهری اراک وجود ندارد چرا که گویا بعد از انجام این الحاق، شهرداری می تواند برای ممیزی اراضی مذکور اقدام نماید و حد و حدودهای مالکیتی را مشخص کند اما این مساله مورد قبول در استانداری مرکزی نیست. دولت معتقد است که اراضی دارای مشکل حقوقی را نمی توان به محدوده شهری اضافه کرد به همین دلیل در بررسی طرح جامع جدید شهر اراک، معاونت عمرانی استانداری به جای تعیین تکلیف وضعیت اراضی ولی آباد ترجیح داد تا پیگیر الحاق اراضی حدفاصل جاده فرودگاه تا جاده تربار اراک موسوم به رسول آباد آن هم برای اجرای طرح های سرمایه گذاری و گردشگری باشد که البته برخی از اعضای شورای شهر چنین تصمیمی را از دلایل اصلی گرانی مسکن در اراک می دانند زیرا با الحاق ولی آباد به محدوده شهری و رفع مشکلات حقوقی آن، امکان ساختمان سازی گسترده و ارزان شدن مسکن نیز وجود دارد که گویا این مساله چندان هم ساده به نظر نمی رسد.

وظیفه شهرداری جلوگیری از انجام ساخت و ساز در اراضی ولی آباد است

ابوالفضل شالی بگ، شهردار منطقه چهار اراک در گفت و گو با عطریاس به تشریح وضعیت فعلی اراضی ولی آباد پرداخت و گفت: طبق آخرین طرح جامع ابلاغی به شهرداری اراک در سال 83، اراضی ولی آباد خارج از محدوده شهری قرار دارد و بر همین اساس هرگونه ساخت و ساز در این اراضی غیر قانونی است.
شالی بگ ادامه داد: در حال حاضر تنها وظیفه شهرداری در قبال اراضی ولی آباد، جلوگیری از انجام ساخت و ساز در این اراضی است؛ چرا که هیچگونه شبکه معابری برای آن تعریف نشده و خط پروژه نیز وجود ندارد.
شهردار منطقه چهار اراک در پاسخ به این سوال که وضعیت اراضی ولی آباد در طرح جامع جدید چگونه است، اظهار کرد: طرح جامع جدید شهر اراک هنوز به شهرداری ابلاغ نشده و از جزئیات آن بی خبر هستیم اما طبق شنیده های بنده، شهرداری اراک اضافه شدن اراضی ولی آباد به محدوده شهری را پیشنهاد کرده بود و حتی اداره کل راه و شهرسازی نیز چندان مخالفتی با آن نداشت ولی گویا در پایتخت، شورای عالی شهرسازی کشور با این الحاق مخالفت جدی کرده است که از دلایل آن کاملا بی اطلاع هستم.
وی افزود: اگر اراضی ولی آباد به محدوده شهری اراک اضافه نشود، مشکلات حقوقی و مالکیتی این اراضی همچنان بر قوت خود باقی می ماند. در حال حاضر اطلاع دارم که برخی از مالکین این اراضی خواهان دریافت مجوز ساخت و ساز مسکونی هستند اما به دلیل مشخص نبودن حد و حدود مالکیت ها چنین امکانی وجود ندارد و حتی نمی شود برای رفع چالش های موجود دست به تملک اراضی زد.
شالی بگ با اشاره به اینکه شهرداری در اراضی ولی آباد تنها وظیفه جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز را دارد، گفت: اگر مالکین بخواهند طبق ضوابط جهاد کشاورزی در اراضی ولی آباد فعالیت هایی مانند کشاورزی، باغداری و حتی پرورش ماهی بپردازند، شهرداری به هیچ وجه مانع آن ها نمی شود البته این امر به شرطی است که سند مالکیت داشته باشند و تمام استعلامات مربوطه مثبت اعلام شود.
شهردار منطقه چهار در پایان گفت: اخیرا در خصوص ساخت فضای سبز در اراضی ولی آباد توسط شهرداری صحبتی مطرح نشده و اگر هم چنین مباحثی مطرح شده احتمالا به سال ها پیش مربوط است اما به هر حال شاید چنین تفکری وجود داشته باشد که البته اجرای این امر نیز نیازمند مشخص شدن حد و حدود های مالکیتی خواهد بود.

پیشنهادی از سوی شهرداری برای بررسی وضعیت اراضی ولی آباد دریافت نشده است

احمد مرزبان، مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی نیز در خصوص سابقه اراضی ولی آباد گفت: طبق اطلاعاتی که اداره راه و شهرسازی استان درباره اراضی ولی آباد دارد، دراین اراضی سال ها پیش ساخت و سازهای غیرمجاز انجام شده که بعدها برای جلوگیری از این امر و جا به جایی شهروندان ساکن شده در آنجا، به هر مالک یک پلاک زمین مسکونی در شهرک هجرت واگذار می شود و مقرر شده بود

که بعد از انجام این جا به جایی ها و تخلیه کامل اراضی ولی آباد؛ زمین های آن منطقه به اسم مسکن و شهرسازی ثبت شود که این امر به دلیل مشکلات حقوقی و محدودیت های آن زمان تا به امروز انجام نشده است.
مرزبان ادامه داد: اگر قرار باشد زمینی به نام دولت ثبت شود و یا به محدوده شهری اضافه گردد باید به اصطلاح عموم مدارک شسته رفته ای داشته باشد که کوچکترین خطایی در آن دیده نشود چرا که دولت نمی تواند خود را صاحب اراضی بداند که چندین نفر دیگر بر سر آن ادعای مالکیت دارند و یا نمی شود اراضی را به محدوده شهری اضافه کرد که به انواع مختلف مشکلات حقوقی دارد.
وی در پاسخ به این سوال که چرا رفع مشکلات اراضی ولی آباد علیرغم داشتن شرایط لازم جهت الحاق به محدوده شهری اراک در تهیه طرح جامع اولویت قرار نگرفت، گفت: زمانی که بنده مدیرکل شدم طرح جامع اراک کاملا آماده شده بود و در آن زمان تنها بحث لغو خیابان 55 متری بود که از طرف مردم مطرح می شد که این مطالبه را در دستور کار خود قرار دادیم اما هیچ وقت چه از طرف شهروندان و چه از طرف مدیریت شهری، بحثی در خصوص الحاق اراضی ولی آباد به محدوده شهری اراک مطرح نشد تا ما نیز این مطالبه را پیگیری نماییم.
مرزبان اضافه کرد: مساله قابل توجه دیگر تخلفاتی است که در اراضی ولی آباد انجام شده است. اینکه عده ای تخلف کنند و در اراضی که مالک آن نیستند دست به خانه سازی بزنند و به جای برخورد با آن ها از طریق راه حل های قانونی کمکشان شود تا مبدا ضرر کنند، موضوعی است که سبب می شود روز به روز چنین تخلفاتی افزایش یابد و آنقدر مسائل آشفته و پیچیده می گردد که امروز بعد از چند دهه هنوز مشکلات مالکیتی اراضی ولی آباد رفع نشده است.
مدیرکل راه و شهرسازی استان مرکزی با اشاره به اینکه برای رفع مشکلات حقوقی اراضی ولی آباد باید تمام اسناد جمع آوری و بررسی شوند، خاطر نشان کرد: اگر شهرداری مدعی انجام تهاتر زمین های شهرک هجرت با ولی آباد است قاعدتا باید سندی از این موضوع داشته باشد تا براساس آن حد و حدودهای مالکیتی مورد بررسی قرار گیرد. اما متاسفانه گویا نه شهرداری مایل به انجام بررسی های حقوقی است و نه مالکین مردمی اراضی ولی آباد، پیگیری قابل قبولی انجام داده اند که منجر به آن شده تا مشکلات این اراضی همچنان طبق روال سال ها قبل باقی بماند.
وی در پایان اضافه کرد: باتوجه به مشکلات حقوقی موجود، دست اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی برای الحاق اراضی ولی آباد به محدوده شهری اراک، کوتاه است چرا که اعتقاد راه و شهرسازی بر این است که نمی شود با آوردن یک تخلف در زیر سایه طرح جامع، آن را پوشش داد و پاک کرد.

با حرف های بی اساس چوب لای چرخ حق جویی ما می گذارند

در سوی دیگر یکی از مالکین اراضی ولی آباد در گفت و گو با عطریاس که مایل نبود نامی از او مطرح شود، گفت: سی سال است که به عنوان یکی از مالکین اراضی ولی آباد به شهرداری می روم تا حق خودم را پس بگیرم اما همیشه به جای آن که من یا ده ها مالک دیگر را راهنمایی کنند با حرف های بی اساس چوب لای چرخ حق جویی ما می گذارند. چندین تن از مالکین با پیگیری هایی که داشتند علیه شهرداری اراک حکم گرفتند اما بعد از دریافت حکم نیز باز هم شهرداری با قدرت خود مانع از انجام هر گونه فعالیتی در اراضی ولی آباد می شود.
این مالک ادامه داد: اراضی ولی آباد در دست عده ای قرار دارد که مانند مافیایی قدرتمند عمل می کنند و نمی گذارند کاری در آن منطقه انجام شود به گونه ای که حتی تعیین تکلیف قیمت ها را نیز به عهده دارند. بنده بارها برای اعتراض و پیگیری وضعیت زمین خود به دستگاه های مربوطه مراجعه کردم ولی نتیجه ای اعلام نشد.

Virtual editor
روزنامه نگار

ارسال نظر

پست الکترونیک شما منتشر نخواهد شد.

قوانین ارسال نظر
  1. نظرات خود را با حروف فارسی تایپ کنید.
  2. نظرات حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور منتشر نمی‌شود.
  3. نظرات بعد از ویرایش ارسال می‌شود.
*
*